Poprvé uskuteční EVA dvě ženy

Říjen a listopad budou na Mezinárodní kosmické stanici ve znamení těžko uvěřitelného počtu vycházek do volného prostoru – EVA. Jen na říjen je aktuálně plánováno pět EVA s tím, že možná přibude šestá – pokud vše půjde dle plánu a v listopadu se pak bude v tomto tempu pokračovat. Nás tentokrát bude zajímat čtvrtá z prvních pěti EVA. Jedná se o první vycházku, v rámci které se do volného prostoru vypraví dvě ženy. Krom této skutečnosti je však čeká velmi nabitý a zajímavý program, který má co dočinění s akumulátory stanice – což je také hlavní program všech prvních pěti vycházek. Podíváme se také na další plánované vycházky, které navážou hned v listopadu.

Bude to úplně první EVA dvou žen od legendárního výstupu Alexeje Leonova, který jako první člověk vystoupil do volného prostoru v roce 1965. První žena se do volného prostoru dostala v roce 1984 a byla jí Světlana Savická. Hned dvě ženy do vesmíru se měly vydat už na začátku letošního roku, nicméně tehdy vycházku překazil nepřipravený skafandr správné velikosti a tak tento zajímavý mezník čeká na americké astronautky Christinu Koch a Jessicu Meir.

Aktuálně plánované EVA. První byla provedena již včera

Aktuálně plánované EVA. První byla provedena již včera
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Ve své podstatě je výjimečnost tohoto počinu čistě symbolická a jak řekla americká veteránka letů do vesmíru Katherine Megan McArthur: „Ženy v NASA jsou běžnou součástí týmu, vidím ženy na všech úrovních vedení, v technických oblastech i v managementu. Je to sice milník, ale hlavně upozorňuje na skutečnost, že nyní máme tolik žen zapojených do vesmírného programu, že došlo i k této situaci. Zcela přirozené vyústění této skutečnosti. Jasně to ukazuje, že to není něco, s čím bychom třeba zápasili.“

Nyní se však pojďme podívat na úkoly, které dvojici čekají. Cílem bude vyměnit část 48 stárnoucích akumulátorů za 24 nových a účinnějších lithium-iontových. První sada šesti nových akumulátorů byla nainstalována na pravém příhradovém segmentu stanice S4 v lednu 2017. Druhá sada dalších šesti akumulátorů byla instalována v loňském září na nosníku P4. No a třetí sada je součástí nákladu, který v lodi HTV odstartoval 24. září. Nová sada akumulátorů by měla být nainstalována tento měsíc na P6. Čtvrtá a poslední by pak měla dorazit v květnu příštího roku a být umístěna na pozici S6.

Stav práce na výměně akumulátorů na nosníku stanice

Stav práce na výměně akumulátorů na nosníku stanice
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Vycházka obou žen bude nicméně čtvrtá v řadě. První proběhla již tuto neděli a přípravu na výměnu baterií prováděl Andrew Morgan a Christina Koch. Další vycházka bude následovat již 11. října. Stejně jako ta první, bude ve složení Morgan – Koch, s tím, že tentokrát bude velitelem Christina, zatímco na první vycházce bude velitelem Andrew. Třetí vycházka proběhne 16. října a složení bude tentokrát Andrew Morgan a Jessica Meir. Pak již bude 21. října následovat vycházka ve složení Jessica Meir a Christina Koch. Poslední vycházka v rámci kampaně výměny akumulátorů bude ve složení Jessica Meir a evropský astronaut Luca Parmitano.

Loď HTV-8 doručila na ISS akumulátory

Loď HTV-8 doručila na ISS akumulátory
Zdroj: https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/

Pokud vše proběhne zdárně, bude následovat dalších minimálně pět výstupů, které však tentokrát budou zaměřené na opravu AMS-2, drahého a komplikovaného přístroje za dvě miliardy dolarů, určeného na detekci kosmického záření. Přístroj nebyl určen k servisu na oběžné dráze, ale jeho přínosy jsou tak cenné, že se o jeho opravu nakonec astronauti pokusí. Mezi vším tímto, proběhne také na konci října plánovaná ruská EVA.

Nicméně výměna akumulátorů má v současnosti nejvyšší krátkodobou prioritu a počet a data vycházek určených na opravu AMS-2 není ještě přesně znám, jelikož se bude řídit stavem dokončení výměny baterií a také nabitým časovým rozvrhem stanice. Tak či tak, nás v následujících dvou měsících může čekat až 11 EVA.

Mimochodem, Christina Koch se v březnu letošního roku stala 14. ženou, která byla na EVA. Tehdy 29. března společně s kolegou astronautem Nickem Haguem vyrazila na instalaci druhé sady akumulátorů. Původně však právě tento výstup měl být tím, v rámci kterého vyrazí dvě ženy na EVA. Společně s Christinou měla vyrazit i Anne McClain. K výstupu nakonec nedošlo proto, že na stanici nebyly dva skafandry velikost M, tedy střední. Abychom byly přesní. Velikost kyrysu, tedy horní poloviny skafandru se dá měnit. Musí se však přestavět cesty chladicího systému a některé další součásti. Tato přestavba trvá 12 hodin. Tento čas nebyl k dispozici a tak se trochu improvizovalo.

Tato možná na první pohled banální situace nastala proto, že Anne sice na svém předchozím výstupu používala střední velikost skafandru, ale po výstupu řekla, že další vycházku zvládne i s větší velikostí a střední nechá Christině. Po opětovném vyzkoušení však zjistila, že práce ve velké velikosti skafandru je náročná a proto se své vycházky vzdala ve prospěch Nicka. Dodejme ještě, že na stanici jsou pro americké výstupy k dispozici celkem čtyři skafandry. Aktuálně jsou na palubě stanice dva skafandry nastavené na střední velikost. O přestavbu velikostí skafandrů se v poslední době ve volných chvílích postaraly Christina Koch a Jessica Meir.

Christina Koch a Jessica Meir poté, co se dozvěděli, že jejich vycházka je součástí programu říjnových výstupů

Christina Koch a Jessica Meir poté, co se dozvěděli, že jejich vycházka je součástí programu říjnových výstupů
Zdroj: https://s.yimg.com/

Na závěr dojdeme, že počet výstupů je tak vysoký proto, že se budou měnit akumulátory na úplných koncích hlavní příhradové konstrukce stanice. Vyšší počet výstupů tedy kompenzuje dobu, kterou astronauti budou potřebovat pro přesuny po tomto nosníku. K přesunu není možné použít ani robotické rameno, které tam jednoduše nedosáhne.

Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/2019/10/04/first-all-female-spacewalk-on-tap-later-this-month/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/EGDap_qWsAU3b5H.jpg:large
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/10/isstruss.jpg
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/10/EGD_CKoXYAAqVkU.jpeg
https://s.yimg.com/uu/api/res/1.2/bAmEFLVgAhW7mfqRA7Zj3g–~B/aD0xNjQwO3c9MjQ2MDtzbT0xO2FwcGlkPXl0YWNoeW9u/https://media.zenfs.com/en/ap.org/e470cbea7088952c435597a7c115ad36
https://mk0spaceflightnoa02a.kinstacdn.com/wp-content/uploads/2019/07/190719_htv8.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Poprvé uskuteční EVA dvě ženy”

 1. ptpc Redakce napsal:

  Kto sa zahráva s ohňom, môže sa popáliť…

 2. Kamil napsal:

  Jaký je vlastně rekord v počtu výstupů během jednoho letu astronauta? A jaká je rekordní délka?
  Při téhle frekvenci výstupů by nějaký rekord mohl padnout.

 3. PetrK napsal:

  Díky za článek, který mi připomněl seriál Kosmický šatník. EMU, pak EEMU a chystá se AEMU. Někde jsem zaznamenal informaci (možná na kosmonautixu:-)), že stávajícím EEMU končí certifikace, a nástupce je v nedohlednu. Nevíte, jaká je aktuální situace?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.