sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Anduril

Společnost Anduril získala zakázku od U.S. Space Force za 99,7 milionů dolarů na modernizaci Space Surveillance Network (SSN), využívající umělou inteligenci ke zvýšení povědomí o vesmírné doméně a detekci hrozeb.

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Slibovaná podrobná topografická mapa Bennu je tu

V dubnu letošního roku jsme vám přinesli článek, ve kterém jsme Vám ukázali hrubou topografickou mapu planetky Bennu, kterou vytvořil přístroj OLA (OSIRIS-REx Laser Altimeter) na sondě OSIRIS-REx. Tehdejší hrubý model vznikl z více než 11 milionů měření provedených mezi 12. a 17. únorem. Některé oblasti planetky nebyly nasnímány, ale už tehdy jsme Vám slibovali, že bychom se měli již brzy dočkat podrobnějšího zmapování terénu Bennu. A dnes svůj slib plníme. Mezi 2. červencem a 5. srpnem totiž sonda provedla dodatečná měření přístrojem OLA. Po spojení s první várkou údajů tak bylo k dispozici zhruba 20 milionů měření.

OLA při zkouškách v Goddardově středisku
OLA při zkouškách v Goddardově středisku
Zdroj: spaceflight101.com/

K dodatečným měřením sonda použila součást přístroje OLA – nízkoenergetický laserový vysílač LELT. Ten je schopen vypálit každou sekundu k povrchu planetky úctyhodných 10 000 pulsů. OLA sbírá měření na jednoduchém principu – vyšle vstříc Bennu laserový puls a přitom měří čas, který uplyne od jeho vypuštění, přes odraz od povrchu zpět k detektoru. Když známe čas a rychlost (rychlost světla ve vakuu je neměnná), můžeme snadno vypočítat vzdálenost, kterou paprsek urazil. Když známe dobře oběžnou dráhu sondy, můžeme z údajů o vzdálenosti vytvořit trojrozměrný model povrchu. Výsledkem je výšková mapa, na které různé barvy odpovídají vzdálenosti od středu planetky. Tmavě modré lokality leží o zhruba 60 metrů níže než ty červené. Pokud si chcete prohlédnout celý trojrozměrný model, klikněte na tento odkaz – animovaný gif má ale téměř 20 MB.

Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/

Zdroje obrázků:
https://www.asteroidmission.org/…/2019/09/Bennu_FullGlobe_Rotating_GIF-1024×768.gif
http://spaceflight101.com/osiris-rex/wp-content/uploads/sites/103/2016/08/OLANASA.jpeg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před

Animace je pěkná, ale musel jsem si ji zrychlit na 10 fps, aby byla i zajímavá pro veřejnost, kde ji plánuju ukazovat. A těšil jsem se na tu mapu a ona nikde 🙂 Tolik kritika. Výsledný model se mi i tak moc líbí.

Martin Gembec
Martin Gembec
5 let před
Odpověď  Martin Gembec

Aby nedošlo k mýlce, vlastně mi šlo jen o to, že jsem v článku nenašel klasickou mapu, ale mnohem hezčí 3D animaci 🙂 Chápu, že použít tady v názvu pojem 3D mapa nebo 3D model by bylo nepraktické.

David R.
David R.
5 let před

Vypadá to, že barvy alias vrstevnice jsou spočítané od povrchu imaginární koule. Kdybychom ale takto zobrazili Zemi, měli bychom na rovníku hladinu moře +11km a na pólech -11km. U těles tohoto typu by se možná měl vytvořit nějaký idealizovaný tvar, a výšková mapa by se měla vztahovat k němu.

casso
casso
5 let před
Odpověď  David R.

ked si spomeniem na p67 churyumov/gerasimenko tak neviem co si mam predstavit pod idealizovanym tvarom 🙂

gula je podla mna dost dobra.
v pripade zeme sa pouziva geoid, kedze rotacia sposobuje odchylku spominanych 11km no myslim ze pri tychto objektoch to nehra velku rolu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.