Týden s Jedenáctkou (7) Dobytí Měsíce

Dnes z poněkud jiného soudku: mezi historické zprávy z padesát let starých událostí týkajících se prvního letu na Měsíc s dovolením „propašujeme“ jednu aktualitu. Jak už jsme psali v úvodním díle tohoto seriálu, vznikl při psaní knihy Dobytí Měsíce. Kniha oficiálně vychází právě dnes. Jak napovídá ohlas seriálu „Týden s Jedenáctkou“, téma pilotovaného přistání na Měsíci k nám promlouvá i po půl století. A jak (snad) ukazuje i tento seriál, pořád je v oblasti programu Apollo mnoho bílých míst, o nichž by se dalo říci „hic sunt leones“. Část těchto mezer nyní zaplňuje právě kniha Dobytí Měsíce. Začíná vyhlášením pilotovaného letu na Měsíc, pokračuje formováním celého lunárního programu. Představuje slepé uličky, hledání správných cest i nezdary, které ho provázely. Popisuje vyvíjenou techniku i peripetie při její přípravě. Seznamuje s hardwarem, lidmi i lokalitami. Pokračuje popisem jednotlivých misí programu Apollo přes první přistání a popisem všech následujících. Končí pak rekapitulací lunárního programu a připomenutím toho, co nám z něj zbylo.

Kniha Dobytí Měsíce

Kniha Dobytí Měsíce

Kniha má 256 stran, rozměr A4 a obsahuje téměř 500 fotografií a kreseb. Je celobarevná, ale některé snímky/ilustrace jsou pochopitelně černobílé: prostě proto, že v barevné podobě nikdy neexistovaly (nebo nejsou dostupné). Mnohé fotografie patří ke „klasice“ programu Apollo, mnohé jsou však u nás publikované poprvé. Seznamují nás s vlastními misemi, stejně jako nabízejí pohled do zákulisí: vývoj techniky, přípravu posádek… Kniha vychází ve dvou jazykových mutacích: kromě češtiny také ve slovenštině (Dobytie Mesiaca). Doporučená maloobchodní cena je 690 Kč (slovenská verze 26,90 europeněz).

Kniha Dobytí Měsíce

Kniha Dobytí Měsíce

Jestli je kniha dobrá či nikoliv, nechť posoudí laskavý čtenář sám. Jakožto autor samozřejmě bych byl při hodnocení zatížený subjektivním pohledem, nicméně rozhodně jsem se držel svého kréda „psát knihy takové, které bych si sám s chutí kupoval“.

Pokud máte zájem o knihu Dobytí Měsíce i s podpisem nebo věnováním autora, ozvěte se na e-mail [email protected]

Slavnostní křest knihy se chystá na úterý 24. září 2019 v Technickém muzeu v Brně. Jinak knihu bude možné zakoupit a/nebo si nechat podepsat i na některé z následujících veřejných přednášek (rozpracováno jich je víc, uvádím jen v tuto chvíli pevně domluvené): ve čtvrtek 19. září v Lovosicích, v sobotu 21. září v Třebíči, ve čtvrtek 17. října ve Ždánicích, ve středu 13. listopadu v Moravské zemské knihovně v Brně nebo ve čtvrtek 14. listopadu opět v Technickém muzeu v Brně.

Kniha Dobytí Měsíce

Kniha Dobytí Měsíce

Kniha Dobytí Měsíce

Kniha Dobytí Měsíce

Kniha Dobytí Měsíce

Kniha Dobytí Měsíce

 

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

39 komentářů ke článku “Týden s Jedenáctkou (7) Dobytí Měsíce”

 1. frank napsal:

  Tak trochu z jiného soudku o dobytí Měsíce, aneb jak se někteří v USA dokáží podívat na historii jejich země a veřejně projevit základní neznalosti reality doby letu na Měsíc.

  Tenhle téměř neuvěřitelně útočný článek vyšel na NY Times: https://www.nytimes.com/2019/07/16/us/how-the-soviets-won-the-space-race-for-equality.html?searchResultPosition=1

  Naštěstí i v USA se ještě najdou lidé, kteří něco vědí o skutečné historii a tak za ně tahle reakce, která je navíc volně přístupná z Evropy 🙂

  https://nypost.com/2019/07/18/the-times-obscene-attacks-on-the-apollo-program/

  • maro napsal:

   Tak už si asi nepřečetli, jak Koroljov ten let Těreškovové zhodnotil a proč to tedy byla na dlouhou dobu první a současně poslední žena v kosmu.

  • Radim Pretsch napsal:

   Ten článek je úplně mimo téma. Let Těreškovové s lety na Měsíc nijak nesouvisel, vietnamský a kubánský let, to jsou dokonce až 80. léta. Tedy není z „jiného soudku o dobytí Mesice“, ale z úplně jiného soudku.

   Je tendenční, ale určitě ne „neuvěřitelně útočný“. Taky tam nevidím „neznalost reality doby“, viz poznámky o studené válce a zminka o frontách, na kterých se vedla.

   Fakticky je článek správně, ale fakta tu slouží propagandě a jsou vytržena z kontextu, čili je to takový blábol ve stylu Sputniku atp.

   To, že je nějaký článek na internetu „volně přístupný z Evropy“ snad není nic zvláštního 😉

   K čemu je takový příspěvek?

  • frank napsal:

   Sice jsem měl spíš na mysli, že se za něj nemusí platit (a to nakonec ve větvi debaty dole bylo správně rozšířeno o vliv GDPR) a že dnešní debata v USA u výročí 50 let přistání na Měsíci není úplně jednolitě nadšená .

   Nu ale uznávám,že příspěvek, který názorně ukazuje na příkladě letu na Měsíc a letů do kosmu, kterak kdysi normální a mezinárodně uznávané médium NY Times sklouzává ke sputnikovským metodám , je na tomto webu jako příspěvek pro některé asi k ničemu, protože s lety/závody do kosmu a na Měsíc nemá nic společného.

   Tak se tedy omlouvám, že jsem také sáhl do jiného soudku…

 2. tonda napsal:

  Tak paráda,už vím,kde budu 21.9.2019!!V Třebíči!!Ale prosím Tomáši,kde budeš přednášet a v kolik!Knihu si tam určitě koupím,bude stopro skvělá!Děkuji!

  • TP napsal:

   V Třebíči bych měl být v sobotu 21. září v Domě dětí a mládeže (T. Bati 1084, Borovina). Přednáška bude součástí Dne popularizace věd (loni Den popularizace přírodních věd). Přesný čas ještě není domluvený – zřejmě někdy odpoledne. Kdyžtak se mi ozvěte někdy v září přímo na e-mail, to už (snad…) budu vědět víc.

 3. maro napsal:

  Perfektní. Na vývoji lunárního modulu mě kdysi zaujal ten šílený boj s hmotností a na jednom videu na youtube i přímo uváděli jakou prémii mohl získat každý zaměstnanec Grumann, když přišel s realizovatelným nápadem ořezání hmotnosti. A tady to máte přímo v textu i číselně. Skvělé.

 4. Jan Šimeček napsal:

  Kniha Dobytí Měsíce je naprosto skvělá a dobře načasovaná. Včera jsem zakoupil a mohu jen doporučit. Opravdu veliká radost – díky autorovi !

 5. Radim Pretsch napsal:

  Máte v plánu přednášek, alespoň ve výhledu, Ostravu?

  • TP napsal:

   V Ostravě žádnou přednášku nechystám. Na konci listopadu budu velmi pravděpodobně na hvězdárně ve Valašském Meziříčí (seminář Kosmonautika a raketová technika), což je „přes kopec“.

   • Jirka Hadac napsal:

    Tak to se urcite min na jednu prednasku dojedu mrknout, stoji za to. Ta o lunarnim modulu byla skvela.

   • Radim Pretsch napsal:

    To je škoda, Ostrava je kosmonautice vstřícná a má vkus. Měli jsme tu nedávno nejen Andrew Feustela, ale taky Dušana. Tady by Vaše přednáška nezapadla 😉

    Váš podpis bych měl v knížce rád, ozvu se Vám na mail (viz info v článku). Mám si knihu koupit nebo organizujete dobírku podepsaného exempláře? ( varianta 2 mi přijde pro Vás náročná)

    • Dušan Majer napsal:

     Nemohu mluvit za Tomáše, ale myslím si, že to bude mít stejné (či aspoň podobné) jako já. Udělám přednášku kdekoliv. Nemám žádné limity vzdálenosti či velikosti sídla, jen mě tam musí někdo pozvat. Tudíž když se mne někdo zeptá, zda budu mít přednášku v Liberci (nebo Děčíně, Chebu, Břeclavi či kdekoliv jinde) a já řeknu, že ne, tak to neznamená, že do toho města nechci jet. Znamená to, že mne tam zatím žádný organizátor nepozval. U Tomáše je to podle mého názoru podobné (pokud se pletu, oprav mne, prosím). Jeho přednáška by se do Ostravy zcela určitě hodila a zapadla by tam, ale když ho nikdo nepozve …

     • TP napsal:

      Koukám, že jsme na stejnou věc odpověděli (nezávisle na sobě) prakticky ve stejném okamžiku…

      Dugi má naprostou pravdu. Když se mi někdo ozve (a mám čas), vůbec neřeším, jestli je to Horní nebo Dolní.

    • TP napsal:

     V Ostravě už jsem přednášel – a věřím, že budu zase. Ono to není o tom, jestli chci já, ale jestli mě někdo osloví.

     Knihy „Dobytí Měsíce“ mám k dispozici a prodávám, takže pokud ji chcete s podpisem/věnováním, ozvěte se mi. Zasílám obratem.

 6. Alois napsal:

  Já čerpám z dobových čísel L+K. Je u Boha jak ti kluci ze SPACE sháněli ty informace. Jsou tam podrobně popsané nejen moduly, ale i jednotlivé systémy a překrásné technické výkresy ve 3D. Dále je tam i vývoj a vývojové etapy vč. slepých uliček, to vše na vysoké úrovni. Není to žádné popularizační vyprávění ex. post..

  • kopapaka napsal:

   Hádám, že to z větší části bylo přímo z propagačních materiálů výrobce a NASA. Lidé z L+K se dostávali na západ(na veletrhy) i za normalizace a v době přistání to ještě nebylo až tak rozjeté. Krom toho udržovali kontakty i s emigranty.

   Párkrát je dokonce vyšetřovala Stb, to když se jim povedlo získat utajované informace(MiG-25, balistické rakety)právě díky kontaktům a taky vlastním výpočtům…

  • Kamil napsal:

   Když mi bylo jedenáct našel jsem na staré půdě krabici od banánů plnou článků z L+K, ABC, VTM i dalších o letech do vesmíru. Bylo to plné obrázků a fotek, spousta grafů. Hrozně se mi to líbilo. Založil jsem si velký sešit s názvem Kosmonauti a pečlivě jsem všechny obrázky vystříhal a přelepil. Dělal jsem z nich úžasné kompozice jak letí spolu nebo se srážejí, dokresloval jsem plameny a výbuchy. Byl to tak krásný sešit a já byl na sebe tak pyšný.
   Teď po letech mi samozřejmě vstávají hlasy hrůzou, jak jsem ten něčí drahocenný poklad zničil. Ale zapálil ve mě celoživotní vášeň po kosmonautiku.

  • Miroslav Pospíšil napsal:

   Karel Pacner byl coby akreditovaný novinář za Mladou Frontu přímým svědkem startu mise Apollo 11. Mnoho materiálů dostal přímo na KSC a nadále si je pak nechal posílat do redakce MF. Tyto dokumenty pak do češtiny zpracovávli i další členové spolu SPACE (Vítek, Lála, Grün, Kroulík, atd.), protože jeden by to neměl šanci pojmout a Pacner později v MF už nemohl tolik o Apollu psát.

 7. Jana Tomanová napsal:

  Vážený pane, buďte rád, že vlastníte dobové čísla L+K, ale hodně lidí, kteří se zajímají o kosmonautiku, v té době nebyli ještě na světě a to i autor „popularizačního vyprávění ex. post“, jak jste se vyjádřil. Je dobré, že kniha vyšla a je tam vše pohromadě, hlavně obrazový materiál, který nemohl být v L+K tak kvalitní.

 8. Radomír Vysocký napsal:

  Pane Pribyle, dnes jsem knihu koupil. Jako darek pro kolegu k narozeninam (byl nadsen), takze jsem ji hned predal a nemel moznost ji nejak zevrubne zkoumat. Ale kdyz jsem ji drzel v ruce a skutecne jen kratce v ni listoval, musim rici, vypada skvele. Moc se mi libi celkove zpracovani, cleneni, layout, vazba i kvalita tisku (jsem castecne od fochu). A protoze bych si ji rad i precetl, koupim si ji take. Dobra prace!

  • TP napsal:

   Děkuji moc za reakci, potěšila!

   Je za tím opravdu velké množství práce velkého množství lidí (jen pro představu: dvanáctiletý syn mi třeba postahoval a utřídil z NASA přes dvacet tisíc fotek, takže bylo z čeho vybírat). Já jsem jen špička ledovce, která buď poslouží jako hromosvod, nebo slízne smetanu… Uznání tak opravdu potěší, ještě jednou děkuji!

 9. ptpc napsal:

  Ja len jednu doplňujúcu – prečo bola kniha prekladaná do slovenčiny?

    • Martin napsal:

     Ja len dúfam, že slovenský preklad bude tak isto kvalitný ako pôvodné znenie v češtine. Častokrát sa totižto stáva, že zahraničné tituly v angličtine majú oveľa kvalitnejší preklad v češtine. I keď v tomto konkrétnom prípade to zrejme nehrozí nakoľko sú naše jazyky takmer ako jeden a ten istý 🙂 Každopádne, knihou som si včera prechádzal v kníhkupectve a musím povedať, že je úžasná. V podstate neviem, či jej kvalita má obdobu na českom a slovenskom trhu. Ako forma tak aj obsah sú skvelé. Nedávno som čítal knihu „Tajný závod o Měsíc“ od Karla Pacnera, ktorá sa mi veľmi páčila, no absentovali v nej technické informácie (i keď kniha nie je koncipovaná práve týmto smerom). Preto som veľmi rád, že tu je tento titul od pána Přibyla a všetky tieto informácie mi vykompenzuje. Veľké plus za použité fotografie. Niektoré z nich som nikdy nevidel! Veľká vďaka autorovi, vedzte, že oceňujeme vašu snahu. PS: Uvažovali ste nad tým, žeby ste podobným a takto extenzívnym spôsobom spísali aj knihy o programoch Mercury a Gemini?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.