sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Evropský exobiologický experiment pro ISS

Na Mezinárodní kosmické stanici probíhá vědecký výzkum širokého množství oborů – prostředí mikrogravitace totiž umožňuje vědcům lépe porozumět procesům, které v pozemských laboratořích komplikuje právě přitažlivost naší planety. Evropská kosmická agentura nyní pracuje na experimentu, který by měl posunout vpřed naše znalosti z oboru exobiologie. Pokud Vám tento název nic neříká, pak vězte, že jeho náplní je studování života (-biologie), ve vesmíru (exo-).

Kosmické prostředí je pro život velmi nepříznivé. V minulých letech se vědci dozvěděli mnoho důležitých informací tím, že analyzovali vzorky vystavené sluneční a kosmické radiaci. Ohromnou zásluhu v tomto pokroku hrály experimenty na ISS, které obsahovaly vzorky vystavené kosmickému prostředí. Bakterie, semena, lišejníky či řasy byly také vystaveny častému střídání teplot – pravidelně zamrzaly, aby zanedlouho opět roztály. Vakuum je vysušilo a neustále bojovaly s radiací. Vzorky byly vystaveny teplotám -27 °C až 46 °C a během šestiměsíční mise prošly bodem tání 569×. Výzkumníkům se podařilo zjistit, že život dokáže kosmickému prostředí odolat. Jak lišejníky tak i malí tvorečkové, kterým se říká želvušky, se po několika měsících na vnější části ISS vrátili na Zemi v plném zdraví.

SpectroDemo během zkoušek rozhraní
SpectroDemo během zkoušek rozhraní
Zdroj: http://www.esa.int

Evropská kosmická agentura chce nyní posunout exobiologický výzkum na novou úroveň a pomoci jí k tomu má zařízení, které bude nainstalováno na připravované platformě Bartolomeo na vnější části evropského modulu Columbus. Jendou z hlavních součástí tohoto zařízení bude spektrometr pracující s viditelným světlem, ale i s ultrafialovými paprsky, který bude provádět neinvazivní analýzu vzorků. Na přiloženém snímku můžete vidět jeho předchůdce, experiment SpectroDemo, který zrovna procházel zkouškami funkčnosti rozhraní. Tento demonstrátor postavený firmou OHB a dalšími partnery, byl 17. dubna vynesen na ISS na palubě lodi Cygnus.

SpectroDemo má fungovat 75 dní v zařízení ICE Cube v modulu Columbus. Během této doby vědci prověří důležité funkce spektrometru, jeho optická vlákna i to, jak celkově pracuje na oběžné dráze, aby mohli vylepšit finální produkt. Lidé bez skafandrů nemohou přežít mimo kosmickou loď či stanici, ale některé formy života to zvládnou. Jejich odolnost podporuje myšlenku tzv. panspermie, která předpokládá, že se život šíří z jedné planety na druhou nebo dokonce z jedné planetární soustavy do jiné. Formy života by v takovém případě cestovaly na planetkách. Poznatky nasbírané během podobných misí nám pomohou nejen pochopit limity života, ale také nás mohou naučit, jak chránit život na Zemi.

Zdroje informací:
http://www.esa.int
https://www.ohb.de
https://www.marketscreener.com

Zdroje obrázků:
https://www.ohb.de/fileadmin/user_upload/spectrodemo.jpg
http://www.esa.int/…/exobiology_in_a_box/19380844-1-eng-GB/Exobiology_in_a_box.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
DrHorak
DrHorak
5 let před

Ahoj,
exobiologie je věda o možném životě a jeho potenciálních vlastnostech na jiných planetách nebo ve vesmíru.
Exo- znamená vnější, vně, mimo / zde ve významu mimozemský.
Popisovaný experiment, podle mne, patří do exobiologie, ale jen se zavřenýma očima. To, co popisuje originální text, je testování odolnosti pozemských organizmů ve vesmíru (specificky na LEO). Z toho se dá samozřejmě hodně usuzovat, ale nejde primárně o studium mimozemského života.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpovědět  DrHorak

To ano, ale leccos se z toho dá odvodit.

Jarda
Jarda
5 let před
Odpovědět  Dušan Majer

Pokud nema formu jineho zakladu. Tedy CHO.

https://kosmonautix.cz/2019/05/09/evropsky-exobiologicky-experiment-pro-iss/