Vesmírné výzvy – únor 2019

beresheet zdroj:spacewatch.global

Únorové Vesmírné výzvy si pro nás v úvodu připravily odběr vzorků z planetky Ryugu sondou Hayabusa 2, pak se podíváme na start rakety Falcon 9 se soukromým izraelským lunárním landerem Beresheet na špici, čeká nás i několik prvních testovacích družic sítě OneWeb vynesených raketou Sojuz z kosmodromu Kourou, rozloučíme se s roverem Opportunity a na závěr si zaktualizujeme harmonogram soukromých lodí pro posádku.

Rubrika Kosmonautika v kostce nabídne velké množství krátkých zpráv ze světových kosmodromů, orbity Země, ale i vzdálenějšího vesmíru.

114. díl Vesmírných výzev si pro vás připravil opět pořádnou porci událostí z kosmonautiky. Pořad bude mít premiéru dnes ve 20:00. Srdečně Vás zveme ke společnému sledování premiéry – jako obvykle bude na YouTube připravený chat.

Vesmírné výzvy jsou součástí Youtube kanálu Kosmonautix, kde najdete například zajímavá kosmonautická videa s českými titulky.

Pořady Kosmonautixu najdete nově i na internetové televizi MALL.TV. Každé pondělí zde vycházejí pořad s názvem Vesmírné zprávy a v pátek pořad Vesmírná technika. Také zde najdete živě a česky komentované přímé přenosy startů raket.

Starší pořady můžete najít na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přinášel po mnoho let každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://spacewatch.global/wp-content/uploads/2018/12/SpaceIL_1jpg.0.0.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

9 komentářů ke článku “Vesmírné výzvy – únor 2019”

 1. Marek Barbořík napsal:

  Mall.tv…. Za chvíli Alza.tv nebo Amazon.tv…. chce se mi zvracet

 2. maro napsal:

  Při těch nádherných záběrech na detaily podvozku roveru Opportunity mi to nedá hodin sem jeden link. Ten šestikolový podvozek je založen na návrhovém vzoru, který se jmenuje „rocker bogie mechanism“. O tom, jak je realizován na Opportunity a Spirit hodně dobře pojednává tento dokument:
  http://esmats.eu/amspapers/pastpapers/pdfs/2004/harrington.pdf

  A prakticky každého napadne, jak jsou vlastně propojeny levá a pravá trojice kol, když je to všechno uloženo kyvně. Vlastní tělo roveru je vždycky v náklonu, který je průměrem náklonů levé a pravé strany. O to se stará vahadlo, propojené na obou koncích s pákami od obou podvozků. Vahadlo je krásně znázorněno (modrou barvou) na tomto obrázku roveru Curiosity, propojené (žlutými) tyčemi s (modrými) pákami levé a pravé poloviny podvozku. Všechno je to volně v ložiscích a pro základní kyvnou funkčnost to nepotřebuje žádné motory:
  https://www.wired.com/wp-content/uploads/blogs/design/wp-content/uploads/2012/08/MSL-Rover-NX-CAD-model.jpg

 3. pbpitko napsal:

  Prečo je obraz taký mrňavý ?
  Nedá sa zväčšiť ani zastaviť !

 4. Tomas Mik napsal:

  Skveli prenos, ale mam jednu otazku proc jsou kosmonauti kteri poleti v sojuzu ms 12 na navsteve v Kremlu?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.