Posádka na ISS provádí desítky různých vědeckých experimentů, které si připomínáme v rámci nepravidelného seriálu Věda na ISS. V dnešním díle se podíváme na ukončení dvou vědeckých experimentů, které souvisí s biologií. Kromě toho přijde řeč i na lehce nevědecké, ale zato technicky zajímavé téma – natáčení zkušeností s virtuální realitou. Do vědeckého prostředí se zase naplno vrátíme údržbou zařízení pro studium hoření ve vesmíru. Posádka kromě vědy neustále udržuje stanici v dobrém stavu, takže se zmíníme i o údržbě systémů podpory života.
Včera ráno, tedy v pátek 1. února odstranila Anne McClain ze své hlavy a hrudi několik senzorů. Ty sbíraly data o takzvaných cirkadiánních rytmech, kterým se říká též biologické hodiny. Cílem experimentu je pochopit, jak se těla astronautů přizpůsobují prostředí mimo pevný povrch Země. Její kolega David Saint-Jacques zase odložil oblečení Bio-Monitor, které sledovalo jeho životně důležité procesy. Vědci stáli hlavně o sběr údajů z doby, kdy astronaut nebyl pod zátěží a senzory mohly naměřit běžné údaje.
Anne McClain se poté pustila do instalace kamery pro virtuální realitu, se kterou pak z prvního pohledu natočila situaci v útrobách stanice. Po této zkušenosti se společně s Davidem pustila do instalatérské činnosti v modulu Tranquility, což jim zabralo zbytek pracovního dne. Saint-Jacques se před instalatérskou vložkou věnoval zařízení Combustion Integrated Rack, ve kterém bylo potřeba vyměnit díl. Následně ještě pomohl kolegyni s instalací VR kamery, nastavil audio-zařízení a zúčastnil se i natáčení úvodní scény.
Velitel 58. dlouhodobé expedice, Oleg Kononěnko, se včera také nenudil. V japonském modulu Kibó měl na dálku konferenci s ruskými studenty a učiteli. Odpoledne pak tento veterán věnoval většinu času údržbě systémů podpory života v ruském segmentu.
Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/5/4866/46900530962_1ebf9a7487_k.jpg
https://www.nasa.gov/mission_pages/station/research/experiments/BioMonitor1A.jpg
https://www.nasa.gov/images/content/612815main_iss030e013378_full.jpg
Hm, oprava komory pro hoření, biologické hodiny a konference se studenty ve stavu beztíže. A ještě kamera pro virtuální realitu. Pecka. A dál to radši nebudu rozebírat…
Nezapomínejte na oblek monitorující životní funkce kosmonautů. Uvědomte si, že ty experimenty vyvíjí týmy lidí, kteří danému oboru rozumí více než vy. Pokud vám to nedává smysl, není to jejich problém, ale pouze váš.
Zajímavé, díky za tento krátký ale pěkný článek! Zaujalo mě to oblečení se senzory, je někde seznam jaké všechny senzory tam jsou?
Rádo se stalo. Hlubší informace o Bio-monitoru se dají v případě zájmu dohledat na internetu. Senzory v něm monitorují:
Puls a elektrickou činnost srdce (chápu to jako stahy srdečního svalstva)
Krevní tlak
Frekvence a objem dechu
Teplota kůže
Nasycenost krve kyslíkem
Úroveň fyzické aktivity
Díky moc 🙂