sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Mikrobi, rostliny a oči – běžný den výzkumu na ISS

O tom, že je výzkum na ISS velmi pestrý, se toho napsalo už hodně. Ale stejně jako vždy, je i zde neocenitelný nějaký konkrétní příklad.  NASA je v tomto směru hodně aktivní a na svém webu vydává poměrně pravidelná shrnutí činností, které astronauti na stanici provádí. Kupříkladu v pátek 22. června jsme se dozvěděli, že Serena Auñón-Chancellor uložila do vědeckého mrazáku geneticky upravené mikroorganismy, na kterých se bude zkoumat jejich schopnost konkurovat běžné petrochemické výrobě. Její kolega Richard Arnold se zase třeba věnoval rostlinám pěstovaným v zařízení Plant Habitat-1, kde se studují rozdíly v růstu rostlin ve stavu beztíže oproti růstu na Zemi.

Oba američtí astronauti se později připojili k veliteli současné expedice, Andrew Feustelovi, který prováděl výzkum oka. Trojice tedy spolupracovala při obsluze optického koherentního tomografu, díky kterému vznikly dvourozměrné i trojrozměrné snímky oka. Tyto údaje poslouží lékařům k lepšímu pochopení toho, jak pobyty ve vesmíru ovlivňují právě naše zrakové ústrojí. Nenudil se ani německý astronaut, Alexander Gerst. Ten především plnil loď Cygnus nepotřebnými věcmi a odpadem. Cygnus by totiž měl stanici opustit již za dva týdny – konkrétně 15. července. A mimochodem náhledovou fotku dnešního článku vyfotil také Alexander Gerst. Pojmenoval ji Outpost tedy něco jako Výspa, či Základna.

Alexander Gerst se v modulu Columbus věnuje experimentu Grip study, který je zaměřený na změny nervového systému ve stavu mikrogravitace. Výsledky mohou pomoci vylepšit návrhy příštích kosmických stanic, aby byly bezpečnější. Stejně tak by se daly tyto poznatky využít i pro pozemské pacienty trpící neurologickými potížemi.
Alexander Gerst se v modulu Columbus věnuje experimentu Grip study, který je zaměřený na změny nervového systému ve stavu mikrogravitace. Výsledky mohou pomoci vylepšit návrhy příštích kosmických stanic, aby byly bezpečnější. Stejně tak by se daly tyto poznatky využít i pro pozemské pacienty trpící neurologickými potížemi.
Zdroj: https://c1.staticflickr.com

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://c2.staticflickr.com/2/1775/42047010675_c5f9bc7860_k.jpg
https://c1.staticflickr.com/1/896/28904582848_76eea40fed_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před

Upřímně říkám, že je mi jedno, jestli to NASA dělá proto,že jako státní instituce placená daňovými poplatníky musí, nebo kvůli PR nebo protože chce vzdělávat lidi. Podstatné je, že to sdílí. A to je to hlavní. A jsem jí za to vděčný.
Dycky mě fascinuje, jak se člověk musí pořádně zapřít, zajistit a upnout, aby mohl pohnout rukou a nic kolem sebe neporozbíjel při nějaké rotaci.
A už by se mohl rozjet i nějaký jeho fotografický seriál, když už tak krásně fotí.

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Ohledně fotoseriálu – asi ne. Thomasův fotokoutek byl na přípravu hodně náročný (byť se to nezdá) a ta práce se neodrazila na počtu přečtení. Takže rozhodně nebudeme dělat týdenní fotoseriál jako u TF, ale možná občas vydáme nějaký díl Krás modré planety. Ty už nevyšly hodně dlouho a o prázdninách na ně možná bude místo.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak to mě mrzí, s tím seriálem, já ho začal sledovat až sem dočetl všechny historické seriály. A často jsem pak fotky ukazoval v práci lidem. A líbily se hodně.

Štěpán
Štěpán
6 let před
Odpověď  Dušan Majer

Thomasův fotokoutek byl za mě nejlepší seriál. Právě díky úžasným fotkám naší planety jsem se tak ponořil do kosmonautiky. Díky ještě jednou za něj, ikdyž to bylo těžké…

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  Štěpán

Díky, jsem rád, že měl své fanoušky, ale celkově byl bohužel pod průměrem čtenosti. To samo o sobě nevadí. Neděláme to jen pro čísla. Ale s přihlédnutím k pracnosti jsme si řekli, že už to v blízké budoucnosti nebudeme opakovat.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.