Ruský Spektr-RG poletí na recertifikovaném stupni

Ruská kosmonautika se v současné době potýká s krutou realitou v podobě minimálního počtu vědeckých družic. O to větší naděje vkládají do observatoře Spektr-RG, která by měla startovat příští rok. O vynesení teleskopu se postará horní stupeň, kterému již vypršela původní záruční doba a k tomu, aby mohl letět musel být částečně upraven a opětovně certifikován. Pro horní stupeň Block DM-03 byla tato certifikace nezbytná, aby mohl být schválen k vynesení rentgenového teleskopu, který je bez přehánění nenahraditelný. Vždyť jeho vývoj trval skoro deset let! Po startu na raketě Proton bude mít Block DM-03 za úkol dopravit teleskop z parkovací dráhy vstříc libračnímu centru L2 soustavy Slunce-Země.

V roce 2016 se rozhodlo, že připravovaný teleskop Spektr-RG vymění svou nosnou raketu. Místo původně plánované sestavy Zenit-Fregat byl zvolen Proton-Block DM. Agentura Roskosmos následně rozhodla, že využije verzi Block DM-03 s výrobním značením 4L, která byla vyrobena v roce 2011 na zakázku od ruského ministerstva obrany. Tento horní stupeň měl pravděpodobně vynášet trio družic Uragan-M pro navigační síť GLONASS, ale nakonec nebyl použit.

Grafika popisující konstrukci horního stupně Block DM-03.

Grafika popisující konstrukci horního stupně Block DM-03.
Zdroj: http://russianspaceweb.com
Překlad: Dušan Majer

V době výběru, byl Block DM-03 4L uložený společně s podobným stupněm (výrobní označení 3L) ve skladu v Koroljovu u Moskvy. Zaručená životnost tohoto horního stupně byla při správném skladování do září 2018. Bylo jasné, že pokud se poletí po tomto termínu, bude potřeba stupeň opětovně certifikovat. Jak se blížil konec roku 2017, bylo stále jasnější, že Spektr-RG neodstartuje před začátkem roku 2019. Bylo tedy zřejmé, že Block DM-03 4L bude muset projít certifikačním procesem.

Horní stupeň Block DM-03

Horní stupeň Block DM-03
Zdroj: http://russianspaceweb.com

V první řadě se ale musel řešit jiný, lehce související problém. Bylo potřeba vylepšit a modernizovat diagnostické zařízení pro horní stupně Block DM, které bylo součástí skladu ještě od dob Sovětského svazu. Od té doby ale zastaralo natolik, že muselo projít generální rekonstrukcí, než se mohlo cokoliv zkoušet na stupních s označením 3L a 4L. Problémy tím ale nekončily. Ještě v září 2017 neměla konstrukční kancelář Eněrgija povolení od ministerstva obrany k úpravám exempláře 4L pro potřeby teleskopu Spektr-RG. Chyběly i finance k prodloužení životnosti tohoto stupně za původní záruční dobu.

V září 2017 tedy RKK Eněrgija požádala Roskosmos o 73,785 milionu rublů (cca 26 milionů českých korun), které měly jít na kontroly po renovaci a na elektrické zdroje pro diagnostické zařízení těchto horních stupňů. Z těchto peněz by se zaplatilo i kompletní vylepšení diagnostických systémů Blocku DM – konkrétně šlo o počítače kontrolující palubní systém řízení letu. Konstrukční kancelář dále požádala o 35,2 milionu rublů (cca 12,5 milionu českých korun) na pokrytí již vynaložených prostředků k údržbě Blocků DM-03 4L a 3L mezi roky 2013 a 2016.

Vizualizace teleskopu Spektr-RG.

Vizualizace teleskopu Spektr-RG.
Zdroj: http://russianspaceweb.com

19. dubna 2018 oznámila korporace RKS, že doručila rádiový systém Spektru-RG a ke startu by mohlo dojít v březnu 2019. Na konci května byly oba palubní přístroje, tedy ruský ART-XC a německý eRosita, integrovány do letové verze servisního modulu Navigator, kde byly otestovány. Inženýři zatím pracují na softwarové aktualizaci systému řízení letu BKU, aby zvládal pracovat s rozhraním přístroje ART-XC.

22. května letošního roku Roskosmos nečekaně zrušil rutinní setkání účastníků zapojených do programu Spektr-RG, které se mělo konat v Moskvě o pouhé dva dny později. Podle vyjádření, které dostala německá agentura DLR, žádost o zhodnocení přišla příliš pozdě na to, aby jej ruská strana zpracovala na daný termín. Ruské vedení projektu Spektr-RG však neoficiálně své německé kolegy informovalo, že zrušení může souviset s personálními změnami v nejvyšším vedení agentury Roskosmos. Tato událost by však podle dobře informovaných zdrojů neměla ovlivnit termín startu, jeho startovní okno je momentálně nastaveno od konce března/začátku dubna 2019.

Spektr-RG

Spektr-RG
Zdroj: http://russianspaceweb.com
Překlad: Dušan Majer

Zdroje informací:
http://russianspaceweb.com/

Zdroje obrázků:
http://russianspaceweb.com/images/spacecraft/science/spektr_rg/design/final_orbit_1.jpg
http://russianspaceweb.com/images/rockets/upper_stages/block_dm03/dm03_explainer_1.jpg
http://russianspaceweb.com/images/rockets/upper_stages/block_dm03/rotation_2.jpg
http://russianspaceweb.com/images/spacecraft/science/spektr_rg/design/design_2017_2.jpg

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

30 komentářů ke článku “Ruský Spektr-RG poletí na recertifikovaném stupni”

 1. pbpitko napsal:

  Neuveriteľné, že by sa Rusi ešte trochu hýbali vo vedeckých misiach. Možno.
  Ale v ťažkej paranoje asi zotrvajú a všetko čo zistia zostane prísne tajné. Takže vlastne sa nič nedozvieme.
  pb 🙁

  • Michael Voplatka napsal:

   Proč by výsledky astronomických pozorování měly zůstat přísně tajné? To si myslíte, že se Rusové rádi nepochlubí se svými objevy? Navíc je zde i významný německý podíl.

   • android napsal:

    Jo to si myslíme. Rusové to takhle dělají. Přínos lidstvu = 0. Jediné na co to má pozitivní vliv je ruské ego. A jestli nemám pravdu tak ať jejich PR oddělení trošku maká.

    • Petr napsal:

     …nevím proč i sem cpete ty Vaše horlivé, politické komentáře 🙂

    • android napsal:

     Politiku jste připomněl vy. S kolegou pouze konstatujeme fakta. To s politikou nemá nic společného. Takže se uklidněte :D.

    • ldx napsal:

     S tím hluboce nesouhlasím. Určitě přínosy byly už od začátku. Z unikátních věcí mně napadá přistání sondy Veněra na Venuši, mise k marsovskému měsíci Phobos, která vyvolala mnoho otázek a samozřejmě kosmická stanice Mir a na ní probíhající experimenty.

     Bohužel dneska je fakt, že technická úroveň postupně upadá, ruská kosmonautika už těží jen z tradice, takový největší lapsus a memento, kde se projevil veškerý šlendrián a těžkopádnost ruského režimu, je případ Nauka. Dále těžký nosič Anagar. Už podle tohoto článku je jasné, že se situace nelepší, připadá mi to jako přes kopírák…

    • Spytihněv napsal:

     Mise k Phobosu? Co ta přinesla? Dvě sondy s přistávacími moduly, z nichž jedna se ztratila a druhá se sice se dvěma moduly dostala na oběžnou dráhu Marsu a pomalu se přibližovala k Phobosu, pár fotek udělala, ale stále jen obíhala Mars a skončila ještě dříve, než stačila nějaký ten přistávací modul vysadit. Kde je jaká unikátnost? Veněry ano, tady je přínos jasný a neoddiskutovatelný. Jak stále tvrdím, tak Veněry jsou (v celkovém kontextu světové kosmonautiky) stále největší sovětský/ruský úspěch v dobývání vesmáru.

    • Anna Nova napsal:

     Prajem pekný večer.
     Veľmi ma teší, že ste striktne nepredpojatý a aj korektný 😉 ako aj niektorí ďalší páni v diskusií. Nuž tak skúste prosím nahliadnuť aj inam ako na bežné stránky a rozšíriť si obzor použitím napríklad verejne prístupného nástroja Google scholar a dajte si trebárs heslo – Spektr r alebo RadioAstron o prínose ruskej vedy ľudstvu, ktorú tak dehonestujete. Dovolila som si to spraviť za Vás. https://scholar.google.sk/scholar?hl=sk&as_sdt=0%2C5&q=spektr+r&oq=Spektr+ A budete príjemne prekvapený množstvom odkazov 😉 to Vám garantujem. Teda nepredpokladám, že čítate databázové zdroje ako napr. Web of Science, Scopus.. no ak by náhodou áno, môžem Vám prezradiť, že tam by ste našli aj plnotextové články uverejnené v tých najprestížnejších svetových časopisoch ;)a môžte si prehĺbiť vedomosti o ďalšej, asi dosť nepoznanej plnohodnotnej vlajkovej lodi vedy vo vesmíre …

   • pbpitko napsal:

    Samozrejme že sa pochvália vynesením ďalekohľadu, ale žiadne dáta z teleskopu nikto neuvidí, a ak áno tak iba nepodstatné. Takto je to vždy, možno zaujímavé pre propagáciu napr. pre kosmonautix, ale bezpredmetné pre vedu.
    pb 🙁

    • ldx napsal:

     Jste si tím jist, že neuvidí?
     Na druhou stranu by mně docela zajímaly podmínky, které si určily pro poskytování vědeckého času pro zkoumání (např. dostupnost timeslotů pro zájemce mimo Rusko). Je nějaký takový dokument?

    • Dušan Majer napsal:

     Ohledně publikování výsledků máte poměrně zkreslené představy. Rusové opravdu nic takovým způsobem netají a o tom, že jsou ty objevy bezpředmětné pro vědu už nesouhlasím vůbec.

    • ferdo napsal:

     dusanko skus uplatnovat rovnaky meter na proruskych aj rusofobnych trolloc, ci to je pre teba nerealne? 🙂

     • Dušan Majer napsal:

      Abys to nepsal pořád dokola – dostal jsi ban i na našem blogu. Důvodem je, že jsi ve svém komentáři urazil ostatní diskutující. Nazval jsi je sebrankou a trolly. Asi špatně chápeš tohle slovo, protože definici trolla tu splňuješ pouze ty. Ostatní diskutující měli také pár přešlapů, ale žádný z nich ani zdaleka nemá na tvůj styl, kterým ses prezentoval na našem fóru. Takže definitivně sbohem i na našem blogu.

    • pbpitko napsal:

     Priamy prenos zo štartu hoci aj s komentárom, zopár fotiek a zoznam prístrojov na misii a čo budú robiť

     nie sú vedecké dáta, pre vedu sú bezcenné.
     Hodnotu dát majú len pre popularizáciu kozmonautiky.

     Tým nechcem nijak znižovať význam popularizácie kozmonautiky.
     Kiež by aj veda mala niečo také ako napr. kosmonautix.
     Aj o vedu sa zaujíma le malý podiel priaznivco kozmonautiky ,
     drvivú väčšinu popolácie prakticky vôbec nezaujíma, hoci jej poznatky denno-denne používajú a už si bez nich ani nevie náš život ani predstaviť.
     Jeden z kľúčových výdobytkov vedy a techniky – INTERNET
     je masovo zneužívaný na očierňovanie a útoky proti vede a technike (považujú ich iba za znôšku nezmyslov) a samozrejme aj na ich nositeľov.
     A dostáva sa im stále väčšieho a väčšieho sluchu, teraz už výrazne väčšinového.

     Všetci títo ľudia by mali podľa mňa vyhodiť z domu počítač, internet, tablet, mobil aj pevnú linku, GPS, chladničku, práčku, mikrovlnku, Hi-Fi-vežu, TV, fotoaparát, kameru, hodinky, auto …
     A mali by byť oslobodený od platenia zdravotného poistenia a chodiť k homeopatom.
     pb 🙁

     • Dušan Majer napsal:

      To už je hodně daleko od původního tématu článku, ale já se pokusím nikam tématicky neodbíhat a odpovím stručně – ruské vědecké sondy produkují vědecky cenné informace.

    • pbpitko napsal:

     Zabudol som na to najdôležitejšie. Nech sa odpojí od elektriny, vody a plynu.
     Navďačnejši by sme mu boli keby sa odpojil od internetu.
     pb 🙂

  • Jiný Honza napsal:

   Tak samozřejmě že rusové nikam nepoletí. A když poletí, nic nezměří. A i kdyby změřili, výsledky nezveřejní. A když, tak jenom ty nepodstatné.
   A němci s nima budou držet basu, protože je to jedna sebranka. A nejspíš taky žerou děti.

   Poslyšte, na to se dá říct jenom jedno:
   „Máte to těžký.“
   🙂

 2. Vojta napsal:

  Deset let není pro vývoj vědecké družice nijak moc. Samozřejmě se Spektr nedá srovnávat s Webbem, ale i tak mi to přijde přiměřené.
  Rentgenových teleskopů je třeba. Zvlášť, když Japonci přišli o Hitomi.

 3. Tak budu Protonu i Spektru-RG držet palce, abychom zase mohli po značné době sledovat nějakou tu ruskou vědu ve vesmíru. Zajímalo by mě, kolik všelijakého hardwaru z dob Sovětského svazu mají ve skladech “připraveno” k použití.

  • Racek napsal:

   No, asi hodně. Dost toho je i v různých muzeích a také se hodně svýho času prodávalo i na aukcích. Použitelného ale bude asi minimum.
   Oni Rusové měli opravdu zajímavý a rozsáhlý vědecký program a jejich sondy měly i docela dobrou úroveň. No, v podstatě začínají znovu. Jednak jich je o třetinu méně a odpadly i nejvyspělejší časti země jako Ukrajina a jednak musí řešit i jiné problémy. Ta ISS je asi dnes jediné, kde se mohou trochu projevit. No, tohle by mohl být zajímavý restart. Nosiče mají, kosmodromy též, ale věda bohužel musela jít stranou. Snad je to dočasně.
   Čína je v tomto už dost vpředu a rozjíždí se na všech frontách. I díky využití starých ruských technologií, které jim ušetřili desítky let vývoje a jednak díky dnes už velmi široké průmyslové základně a výzkumu. Tam jsou dnes ty sklady, v souvislosti s Vaší otázkou.

 4. Pavel Kralicek napsal:

  Na zdrojovem webu jsem nasel clanek o cele historii projektu:
  http://russianspaceweb.com/spektr_rg.html
  …ty presuny, zpozdeni, zmeny nosicu, umisteni na Iss, zruseni, oziveni…na jednu stranu je mi az lito tech lidi co na techto velkych projektech pracuji, protoze to musi byt o nervy! Co se tyce vysledku vyzkumu a jeho utajeni…nejvetsi vyzkumna cast je nemecka, je to mezinarodni projekt, takze snad zadne utajovani ne?

  • Jiný Honza napsal:

   Pěkná a smutná je i historie izraelského teleskopu TAUVEX, což byl jeden z přístrojů původního Spektr-RG.
   Vyroben byl pro izraelský satelit, pak měl letět na Spektru. Když to se startem vypadalo špatně, přesunuli ho na indický GSAT-4. Ale i ten vzdali a nakonec ho mají asi někde ve skladu.

 5. Hawk napsal:

  Kazdopadne je treba ocenit, ze v tomto blazinci funguje spolehlive drozkareni na ISS.

 6. Spytihněv napsal:

  Třetí ruský pokus o vynesení vlastního nakladu dál od Země od rozpadu SSSR. Předchozí dva marsovsko/phobosovské pokusy se neodlepily z LEO a celá ambiciozní věda shořela v atmosféře. Takže snad teď už konečně. Ale zase-debaty o horním stupni.

 7. ixb1 napsal:

  Opravdu používají rusové termín „block“ a to ještě od dob SSSR?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.