Sonda Trace Gas Orbiter poslala na zemi první fotografii Marsu po úpravách oběžné dráhy. Před pár týdny se dostala na dráhu ve výšce 400 kilometrů a je připravena hledat v atmosféře málo zastoupené plyny, které mohou naznačovat biologickou či geologickou aktivitu planety. Kamera CaSSIS byla aktivována 20. března a v dalších týdnech probíhaly zkoušky na zahájení mise, které přišlo právě dnes. První fotografii, kterou před pár dny kamera CaSSIS na nové dráze pořídila, krásně ilustruje její schopnosti. Ukazuje se, že její snímky budou vědcům velmi přínosné a pomohou zasadit ostatní měření do širších souvislostí.
„Do přístroje jsme na začátku testovací fáze nahráli nový software a po pár menších komplikacích je kamera v dobrém stavu a připravena pracovat,“ uvedl Nicolas Thomas z univerzity ve švýcarském Bernu, který stojí v čele týmu kolem kamery CaSSIS. Přiložený snímek zachycuje 40 km dlouhou a 10 kilometrů širokou oblast v okolí Koroljovova kráteru na severu planety (73.3ºN/165.9ºE), jehož okraj je na snímku dobře vidět.
Snímek vznikl 15. dubna a rozlišení originálního snímku (1093×9948 pixelů) je 4,6 m/pixel. Snímek vznikl při rychlosti sondy vůči povrchu 2,9 km/s, úhel osvícení sluncem během focení byl 76,6° a solární čas v době snímkování udává ESA přesně na 7:14:11.
Světlý materiál, který je na fotce dobře vidět, je led. „Jsme opravdu potěšeni kvalitou fotky za daných světelných podmínek,“ přiznává Antoine Pommerol z vědeckého týmu kolem kamery CaSSIS a dodává: „Ukazuje se, že CaSSIS bude hrát ve výzkumu oxidu uhličitého a koloběhu vody na Marsu významnou roli.“
Snímek, který vidíte v pravé části tohoto článku je složen ze tří fotek, které byly pořízeny téměř současně, ale v různých vlnových délkách. „Rádi bychom proces zpracování snímků zautomatizovali,“ naznačuje Nicolas Thomas a dodává: „Jakmile se nám to podaří, budeme moci velmi rychle předávat data pro vědeckou komunitu na analýzu.“ Tým kolem kamery by také rád zavedl pravidelné veřejné prezentace povedených fotek.
Kromě kamery disponuje sonda ještě třemi přístroji – dvěma spektrometry a neutronovým detektorem. Spektrometry zahájily svou vědeckou službu 21. dubna, kdy proběhla na nové dráze první analýza spekter plynů v atmosféře. Každá molekula totiž jinak absorbuje sluneční světlo a podle této vlastnosti je možné identifikovat jednotlivé látky.
K tomu, aby vědci mohli učinit nějaké závěry, bude potřeba opravdu dlouhá doba. Během té proběhne celá řada měření, která vědcům umožní co nejlépe pochopit celou situaci a rozluštit vazby mezi jednotlivými jevy. Plyny, které sonda TGO primárně prozkoumá, se v marsovské atmosféře vyskytují jen velmi zřídka – tvoří méně než jedno procento plynného obalu planety.
Sonda bude pátrat nejen po přítomnosti metanu, ale i dalších plynů, které mohou naznačovat aktivitu jakéhokoliv druhu na povrchu Marsu nebo pod ním. Po jejich objevení přijde ke slovu kamera a její snímky. Ty totiž pomohou určit povrchové útvary, které mohou s produkcí vzácných plynů souviset.
„Jsme nadšení z toho, že naše fenomenální sonda může konečně začít sbírat data o Marsu,“ neskrývá nadšení Håkan Svedhem, hlavní vědecký pracovník sondy Trace Gas Orbiter a dodává: „Tyto testovací snímky, které jsme zatím viděli, jednoznačně nastavily úvodní laťku hodně vysoko.“
Zdroje informací:
http://www.esa.int/
https://www.esa.int/
Zdroje obrázků:
https://cdn.vox-cdn.com/…/chorus_asset/file/6113249/ESA_ExoMars_Trace_Gas_Orbiter.0.jpg
https://www.esa.int/…/17483827-1-eng-GB/ExoMars_images_Korolev_Crater.jpg
Díky za pěknou fotku a zajímavé informace, jen poprosím opravit vůi na vůči zde:
Snímek vznikl při rychlosti sondy vůi povrchu 2,9 km/s 😉
Pod textem článku máš pokyn jak postupovat když ti to chybějící písmenko tolik vadí. Nechápu jak tak pozornému čtenáři mohl tento pokyn uniknout.
Díky moc za upozornění na překlep. Chybu jsem opravil.
Diky za zajimavej Clanek!
Ta fotka je uzasna Jen vice takovejch!Uvazuju ze si ji nechal vyjet na velkej format a bouchnu ji na zed 🙂
Těší nás, že se Vám článek líbil, ta fotka je opravdu perfektní.
Pozoruhodná je ta masa odkrytého ledu. Vypaá dost čistě.
Super družice a parádní fotka. Jsou fakt dobří.