Přeprava adaptéru pro Orion na Floridu

V Kennedyho vesmírném středisku na Floridě se již nachází několik dílů budoucí kosmické sestavy, která se při letu Exploration Mission-1 vydá směrem k Měsíci. Tlaková kabina Orionu byla letounem NASA Super Guppy dopravena již v únoru 2016, a nyní je vybavována v budově O&C dalšími systémy nutnými pro kosmický let. V srpnu 2016 byl stejným letounem přepraven tepelný štít pro Orion. V březnu 2017 dopravila nákladní loď Delta Mariner do přístavu na Mysu Canaveral stupeň ICPS, který během kosmického letu urychlí při svém druhém zážehu celou sestavu směrem k Měsíci.

Adaptér OSA s držáky pro cubesaty. Účelem membrány ve tvaru kupole uvnitř adaptéru je zabránit pronikání výparů z nosné rakety do blízkosti Orionu a cubesatů.

Adaptér OSA s držáky pro cubesaty. Účelem černé membrány uvnitř adaptéru je zabránit pronikání výparů z nosné rakety do blízkosti Orionu a cubesatů.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Dalším dílem určeným k přepravě na Floridu je adaptér, který bude spojovat ICPS a Orion. Adaptér OSA (Orion Stage Adapter) o průměru 5 metrů a výšce 1,5 metru byl vyroben v Marshallově středisku vesmírných letů v Huntsville v Alabamě. Přeprava adaptéru na Kennedyho vesmírné středisko letounem Super Guppy je plánována na dnešek. Zástupci médií, kteří chtějí sledovat odlet letounu, se musí v Marshallově středisku hlásit nejpozději v 15:30 středoevropského letního času.

Uvnitř adaptéru je třináct montážních boxů pro cubesaty o hmotnosti 14 kg a velikosti 6U (10x20x30 cm). Adaptér bude pevně připojen ke stupni ICPS, a po oddělení Orionu z něj mají být cubesaty postupně uvolňovány k vlastním vědeckým misím a experimentům. Tyto malé sondy se zaměří na výzkum v různých destinacích – dálkový průzkum povrchu Měsíce včetně hledání vodíku, ložisek ledu v okolí jižního pólu a měření úrovně radiace, zkoumání magnetického pole a vlivu kosmického záření na živé organismy v cis-lunárním prostoru, průzkum blízkozemního asteroidu, testy komunikace a navigace na vzdálenost několika milionů kilometrů, testy netradičních typů pohonů a podobně.

Umístění cubesatů uvnitř adaptéru

Umístění cubesatů uvnitř adaptéru
Zdroj: https://www.nasa.gov

Rozpis cubesatů pro EM-1. Zbývající tři cubesaty, nezachycené v infografice, jsou: družice Měsíce Cislunar Explorers (Cornell University) a sondy pro testy komunikace na velkou vzdálenost CU-E3 (University of Colorado) a Team Miles (Fluid & Reason).

Rozpis cubesatů pro EM-1. Zbývající tři cubesaty, nezachycené v infografice, jsou: družice Měsíce Cislunar Explorers (Cornell University) a sondy pro testy komunikace na velkou vzdálenost CU-E3 (University of Colorado) a Team Miles (Fluid & Reason)
Zdroj: http://expo.advance.net

Uvolňování cubesatů z adaptéru v různých fázích letu.

Uvolňování cubesatů z adaptéru v různých fázích letu
Zdroj: https://icubesat.files.wordpress.com/
Překlad: Dušan Majer

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
https://www.nasa.gov/
http://www.al.com/
https://icubesat.files.wordpress.com/

Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/nasa_guppy.jpg
https://www.nasa.gov/…/image/msfc_20171115_sls_osa_diaphragm_flip-1.jpg
http://expo.advance.net/…/15e_orionstageadapterweborionstageadapter021.JPG

Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

7 komentářů ke článku “Přeprava adaptéru pro Orion na Floridu”

 1. Jirka Hadač napsal:

  Ten cubesat na hledání vodíku, tak jsem se díval, technicky je jeden, prakticky tři, každý to bude dělat samozřejmě jinak, ostatní dva budou sledovat hlavně led. Protože hlavní výskyt vodíku je na Měsíci hlavně v ledu, který je v částech, které jsou trvale stíněné, tj okolo pólů. Jinak, moc se mi ta myšlenka líbí, normálně se cubesaty vypouští na LEO, tady se dostanou řádově úplně jinam. A nechat soutežit týmy o 3 poslední místa, supr nápad. Bude to hodně zajímavé a je prostě fajn, že toho chtějí udělat víc najednou.
  Mimochodem, na anglické wiki mají moc hezký obrázek toho adaptéru pro cubesaty, já si z těch nárysů a kolmých pohledů trošku marně lámal hlavu, jak to budou vypouštět, protože odhození v radiálním směry by znamenalo narazit jeden do druhého :-). Moc sem se nesoustředil, a až když jsem věděl, jak to tam je, tak jsem to konečně uviděl I na té fotce adaptéra OSA.
  Hezký článek.

 2. Spytihněv napsal:

  Ten, kdo přišel s ideou přibalit k SLS i tuhle drobotinu, by zasloužil metál. Bude to úžasná záležitost sledovat výkony takové spousty různorodých sond s různými úkoly, dva mají dokonce sluneční plachtu. A třeba OMOTENASHI by měl disponovat přistávacím modulkem s nafukovacími airbagy 🙂

 3. Jiří Hošek napsal:

  Super Guppy s adaptérem OSA v nákladovém prostoru přistál na Floridě.
  https://twitter.com/SpaceFlorida/status/981241348559908864

 4. Branislav Pecho napsal:

  Trocha off-topic, ale pri pohľade na tú Super Guppy by asi žiadneho z konštruktérov B-29 nenapadlo, že derivát ich stroja bude ešte v 21.storočí slúžiť pri vývoji kozmických lodí.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.