Horní stupeň SLS je kompletní

Horní stupeň ICPS pro premiérový let americké rakety SLS dorazil na Floridu už na začátku března letošního roku. Hardware byl na kosmodromu zkontrolován, prošel zkouškami a ve středu mohl být přepraven do budovy, ve které se v minulých letech připravovaly moduly pro Mezinárodní vesmírnou stanici. První dokončený díl pro premiéru SLS bude uskladněn v Space Station Processing Facility na Kennedyho vesmírném středisku, dokud nepřijde čas jeho instalace ke zbytku nového stroje. Během převozu vzniklo i několik fotografií, z nichž některé přikládáme do článku. Je na nich krásně vidět, jak se za poslední měsíce horní stupeň změnil – stačilo jen schovat některé typické znaky a najednou ICPS vypadá jako úplně jiný stroj.

Horní stupeň ICPS během přesunu do Space Station Processing Facility

Horní stupeň ICPS během přesunu do Space Station Processing Facility
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com

ICPS pro misi EM-1 v únoru 2017

ICPS pro misi EM-1 v únoru 2017
Zdroj: http://static.lakana.com/

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://forum.nasaspaceflight.com/…31740.0;attach=1440003;image
https://forum.nasaspaceflight.com/…31740.0;attach=1440000;image
http://static.lakana.com/…/ICPS_1487373995871_17503830_ver1.0_640_360.JPG

Print Friendly, PDF & Email
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

32 komentářů ke článku “Horní stupeň SLS je kompletní”

 1. Rudolf Šíma napsal:

  Díky za fotky. Hlavně ta druhá je fantastická. Stačí mi vidět ten asfalt a obrubníky kolem trávníku a znovu si připomenu, že USA jsou nádherná země. Ať se daří, nejen hornímu stupni ICPS! Snad mi bude odpuštěno, že jsem se tu trošku OT rozněžnil. 🙂

 2. Petr Kasan napsal:

  Vypadá trochu jako historický vodojem, když ho restaurují 🙂

 3. MichaelM napsal:

  No právě, jste si opravdu jisti že z toho nakonec bude raketa a ne vodojem?

  Vždyť přesně tohleto stojí v Americe u každé malé vesnice:
  https://www.pinterest.com/pin/159807486752062454
  https://www.google.com/search?biw=957&bih=501&tbm=isch&sa=1&q=rusty+old+water+tower

 4. Tomáš Vodička napsal:

  Mně to nejvíc připomíná zemědělské silo.

  Když ale odhlédneme od těchhle asociací, na fotkách krásně vynikají impozantní rozměry (hlavně průměr) stupně.
  Moje představivost selhává, když si mám uvědomit, že tahle věc bude jednou sedět „na vrcholku rakety“ a navzdory zemské tíži se vydá do vesmíru…

 5. Je patrné, že se daří SLS po částech realizovat. BIG korpus vznikne, protože
  s klasickou technikou pohonu to jinak nejde. Pro tyto mise je potřebné pracovat již s novou technikou, která se zatím líhne na počítačích výzkumných středisek.
  Výzkum nových pohonů raket je potřeba urychlit a finance spíše věnovat k řešení aplikací Vasimr, iontových a dalších pohonů. Pak bude vše méně náročné a efekty se snáze získají.

  • Android napsal:

   Jojo pomalu po částech realizovat. A pak během 6ti minut všechno zničit. Chápu že to je starý koncept. Mno snad se podaří ten vasimir realizovat aspoň na postrkování ISS.

  • Jirka Hadač napsal:

   Nové motory, souhlas, vývoj a výzkum je to co potřebujem.
   Jen pokud si tak uvědomuju, s žádným z těch zminovaných motorů neodstartuješ ze Země. Tam potřebuješ velký tah a žádný z těch motorů ti ho neposkytne. Ale nahoře, určitě. Jinak budem i nadále posílat interstelární sondy desítky tisíc let.

  • Tomáš Vodička napsal:

   Já myslím že se to zatím moc urychlit nedá. S vývojem koncepčně nových typů pohonu je to těžké. Protože výdaje na projekty s nejistým výsledkem se strašně těžko obhajují.
   Naději vidím v komercionalizaci dopravy (materiálu i lidí) do vesmíru.
   Pokud tohle bude, díky SpX a dalším firmám, levnější a dostupnější, pak by se velké vládní kosmické agentury mohly více zaměřit na základní výzkum a vývoj. Tedy věci, které jsou pro komerční sektor nezajímavé nebo příliš rizikové.
   Když dnes nějaká státní instituce staví třeba vědeckou základnu v Antarktidě, také kvůli tomu nemusí stavět vlastní námořní lodě nebo vrtulníky…

 6. Lukas napsal:

  Dobry den.preco pri vyvoji sls nepouzili modernyzovany stupen zo saturnu 5. SIV-B.pokial viem tento stupen uspesne modernizovali pricom tato modernizacia stala 1,3 mld.dolarov.toto je nehorazne plytvanie peniazmi danovych poplatnikov.

 7. Viktor napsal:

  Myslim,ze sls je lepsi vnimat spis jako system, ktery se bude postupne a nepretrzite vyvijet podle potreb treba i vic nez deset let dokud bude treba..nebude v dohledne dobe nejaka final verze..ostatne i pomocne boostery se budou menit.Je to dobre a asi to jednou opravdu skonci az Marsem:)

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.