Horní stupeň SLS je kompletní

Horní stupeň ICPS pro premiérový let americké rakety SLS dorazil na Floridu už na začátku března letošního roku. Hardware byl na kosmodromu zkontrolován, prošel zkouškami a ve středu mohl být přepraven do budovy, ve které se v minulých letech připravovaly moduly pro Mezinárodní vesmírnou stanici. První dokončený díl pro premiéru SLS bude uskladněn v Space Station Processing Facility na Kennedyho vesmírném středisku, dokud nepřijde čas jeho instalace ke zbytku nového stroje. Během převozu vzniklo i několik fotografií, z nichž některé přikládáme do článku. Je na nich krásně vidět, jak se za poslední měsíce horní stupeň změnil – stačilo jen schovat některé typické znaky a najednou ICPS vypadá jako úplně jiný stroj.

Horní stupeň ICPS během přesunu do Space Station Processing Facility

Horní stupeň ICPS během přesunu do Space Station Processing Facility
Zdroj: https://forum.nasaspaceflight.com

ICPS pro misi EM-1 v únoru 2017

ICPS pro misi EM-1 v únoru 2017
Zdroj: http://static.lakana.com/

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz/
https://twitter.com/

Zdroje obrázků:
https://forum.nasaspaceflight.com/…31740.0;attach=1440003;image
https://forum.nasaspaceflight.com/…31740.0;attach=1440000;image
http://static.lakana.com/…/ICPS_1487373995871_17503830_ver1.0_640_360.JPG

Horní stupeň SLS je kompletní, 5.0 out of 5 based on 15 ratings
Pin It
(Visited 2 782 times, 1 visits today)
Kontaktujte autora článku - hlášení chyb a nepřesností, rady, či připomínky

Hlášení chyb a nepřesnostíClose

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (15 votes cast)
(Visited 2 782 times, 1 visits today)
Níže můžete zanechat svůj komentář.

Více se o tomto tématu dočtete zde »
(odkaz vede na příslušné vlákno diskuzního fóra www.kosmonautix.cz)


32 komentářů ke článku “Horní stupeň SLS je kompletní”

 1. Rudolf Šíma napsal:

  Díky za fotky. Hlavně ta druhá je fantastická. Stačí mi vidět ten asfalt a obrubníky kolem trávníku a znovu si připomenu, že USA jsou nádherná země. Ať se daří, nejen hornímu stupni ICPS! Snad mi bude odpuštěno, že jsem se tu trošku OT rozněžnil. 🙂

  • Android napsal:

   Teda rozněžnit se z asfaltu a obrubníků! To už chce trochu svatého nadšení 😉 !

   • Rudolf Šíma napsal:

    Přijde mi to víc emerický než Niagara a Grand Canyon, tam je to samej Číňan. 🙂

   • Asdf napsal:

    Ano, USA jsou opravdu nádherná země. Mohu jen souhlasit.

    • Jirka Hadač napsal:

     Amerika jsou pro mě ty dřevené domy, je to pro mě ta obrovská rozloha, šílené vzdálenosti mezi městy, kdy 100 mil je blízko, úžasné národní parky, bizoni, pouště, monument valley. Ano souhlas, právě tomu koloniálnímu stylu a krátkým vzdálenostem mezi čímkoliv říkám evropské. Mě ta západní přijde méně kolonizovaná, divoká, nezkrotná. V evropě je co pár kiláků vesnice, tam, kde nic, tu nic. Jedeš celý den autem a vidíš jen rovinu a pak přijedeš do hor a ty jsou všude.

  • Jirka Hadac napsal:

   To me prijde vychod statu moc evropsky. Mam radeji spis zapad. a ted k veci, vypada fakt uzasne a je hooodne velky;-) Pojdme si zpivat pisnicku Raketou na Mars:-)

   • Rudolf Šíma napsal:

    Nemám doporučení zpívat. Nikdy jsem neslyšel falešný tón, ale prý existují. 🙂

   • Asdf napsal:

    No tak já jsem tedy projel USA od východu k západu a od severu k jihu a a můžu docela odpovědně říct že mi přijdou USA tak nějak všude dost stejné. Ale ano, na východě je rozhodně víc architektury připomínající koloniální styl.

  • maro napsal:

   Mně ta fotka hned evokuje Španělsko, Palma de Mallorca. Asi kvůli těm palmám a kusu chodníku. Ten chodník je pro USA docela netypickej. Ta země mi připadá hodně skoupá k chodcům. Když se chce jít člověk na hodinku projít, tak na tu procházku musí někam zajet autem.

   • Rudolf Šíma napsal:

    Zdá se mi, že nedostatek chodníků je spíše optický klam, způsobený zdánlivou neproporcionalitou mezi chodníky a jízdními pruhy. Pravda ale je, že v Americe se už i při nákupech jezdí mezi regály na elektrických nákupních vozících. Příští generace Američanů už možná nebude mít nohy. 🙂 Vraťme se raději k létajícímu vodojemu s odděleným skladováním obou prvků vody.

 2. Petr Kasan napsal:

  Vypadá trochu jako historický vodojem, když ho restaurují 🙂

 3. MichaelM napsal:

  No právě, jste si opravdu jisti že z toho nakonec bude raketa a ne vodojem?

  Vždyť přesně tohleto stojí v Americe u každé malé vesnice:
  https://www.pinterest.com/pin/159807486752062454
  https://www.google.com/search?biw=957&bih=501&tbm=isch&sa=1&q=rusty+old+water+tower

 4. Tomáš Vodička napsal:

  Mně to nejvíc připomíná zemědělské silo.

  Když ale odhlédneme od těchhle asociací, na fotkách krásně vynikají impozantní rozměry (hlavně průměr) stupně.
  Moje představivost selhává, když si mám uvědomit, že tahle věc bude jednou sedět “na vrcholku rakety” a navzdory zemské tíži se vydá do vesmíru…

  • Dušan Majer napsal:

   … A ještě ke všemu plná paliva. Opravdu neuvěřitelná představa.

  • Jirka Hadač napsal:

   Vidíš to na jeřábu pod stropem, a nic ti nenabízí měřítko a pak to vidíš na dvou autech, nebo takhle stát na ulici a najednou to člověka práskne přes oči. Bude to mazec. Už to vidím, Dušan stáhne zvuk na min a stejně to bude burácet, že nebude nic slyšet 🙂

 5. Je patrné, že se daří SLS po částech realizovat. BIG korpus vznikne, protože
  s klasickou technikou pohonu to jinak nejde. Pro tyto mise je potřebné pracovat již s novou technikou, která se zatím líhne na počítačích výzkumných středisek.
  Výzkum nových pohonů raket je potřeba urychlit a finance spíše věnovat k řešení aplikací Vasimr, iontových a dalších pohonů. Pak bude vše méně náročné a efekty se snáze získají.

  • Android napsal:

   Jojo pomalu po částech realizovat. A pak během 6ti minut všechno zničit. Chápu že to je starý koncept. Mno snad se podaří ten vasimir realizovat aspoň na postrkování ISS.

  • Jirka Hadač napsal:

   Nové motory, souhlas, vývoj a výzkum je to co potřebujem.
   Jen pokud si tak uvědomuju, s žádným z těch zminovaných motorů neodstartuješ ze Země. Tam potřebuješ velký tah a žádný z těch motorů ti ho neposkytne. Ale nahoře, určitě. Jinak budem i nadále posílat interstelární sondy desítky tisíc let.

  • Tomáš Vodička napsal:

   Já myslím že se to zatím moc urychlit nedá. S vývojem koncepčně nových typů pohonu je to těžké. Protože výdaje na projekty s nejistým výsledkem se strašně těžko obhajují.
   Naději vidím v komercionalizaci dopravy (materiálu i lidí) do vesmíru.
   Pokud tohle bude, díky SpX a dalším firmám, levnější a dostupnější, pak by se velké vládní kosmické agentury mohly více zaměřit na základní výzkum a vývoj. Tedy věci, které jsou pro komerční sektor nezajímavé nebo příliš rizikové.
   Když dnes nějaká státní instituce staví třeba vědeckou základnu v Antarktidě, také kvůli tomu nemusí stavět vlastní námořní lodě nebo vrtulníky…

 6. Lukas napsal:

  Dobry den.preco pri vyvoji sls nepouzili modernyzovany stupen zo saturnu 5. SIV-B.pokial viem tento stupen uspesne modernizovali pricom tato modernizacia stala 1,3 mld.dolarov.toto je nehorazne plytvanie peniazmi danovych poplatnikov.

 7. Viktor napsal:

  Myslim,ze sls je lepsi vnimat spis jako system, ktery se bude postupne a nepretrzite vyvijet podle potreb treba i vic nez deset let dokud bude treba..nebude v dohledne dobe nejaka final verze..ostatne i pomocne boostery se budou menit.Je to dobre a asi to jednou opravdu skonci az Marsem:)

Zanechte komentář