Tepelný štít pro Orion dorazil na Floridu

Do startu mise EM-1, při které se nepilotovaná loď Orion vydá k Měsíci na premiérovém exempláři rakety SLS, zbývají ještě více než dva roky, ale pomalu se začíná objevovat stále více indicií, které nám připomínají, že se tato zajímavá chvíle blíží. Letoun Super Guppy v minulých hodinách převezl tepelný štít pro loď Orion, který ji má chránit před žárem až 2800°C, až se bude vracet do atmosféry. Cesta vedla z Denveru od výrobce Lockheed Martin na floridský kosmodrom. Tady se zásilky ujali specialisté, kteří s ochranným kontejnerem zamíří do Neil Armstrong Operations and Checkout Building. V dnešním krátkém článku Vám přinášíme několik fotek včetně pohledů na Super Guppy, které se nikdy neomrzí.

Super Guppy s odklopenou přídí a jasně popsaný kontejner

Super Guppy s odklopenou přídí a jasně popsaný kontejner
Zdroj: http://www.nasa.gov/

V pozadí za neobvykle tvarovaným letounem vidíme halu VAB

V pozadí za neobvykle tvarovaným letounem vidíme halu VAB
Zdroj: https://c1.staticflickr.com/

Vykládka tepelného štítu na misi EM-1

Vykládka tepelného štítu na misi EM-1
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/CquhfMRVIAA0oky.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/orion_heat_shield_arrival.jpg
https://c1.staticflickr.com/9/8138/29245602435_0e93a19896_c.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…5c2a12c77ff57de962d0774c052a2a73&oe=58423830

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

26 komentářů ke článku “Tepelný štít pro Orion dorazil na Floridu”

 1. Vašek napsal:

  Zajímalo by mně, jestli je někde velikostní srovnání Apolla a Orionu. Když jsem viděl Orion (maketu) v Gateaway to space v Praze na živo, byl jsem překvapený, jak je velký. Čistě logicky bych očekával, že Orion bude větší, prostornější. Je to tak?

 2. Zbynek napsal:

  Zajímavý článek o tepelném štítu při trochu větší rychlosti. 20% rychlosti světla.

  http://arstechnica.com/science/2016/08/could-breakthrough-starshots-ships-survive-the-trip/

 3. Jaroslav Alois napsal:

  Vždy v historii kosmonautiky se pochybovalo o správnosti kroků NASA, když ze dne na den zastavila pilotovaný program ve prospěch pokročilejšího. Výsledky se ale vždy dostavily a znamenaly kvalitativní pokrok.
  Současný program nemusí nijak spěchat, neboť souběžně běží nejméně dva pilotované programy v soukromém sektoru, které bohatě pokryjí současnou potřebu drožkaření na ISS a jsou otázkou jednoho roku.
  Pilotovaný let k Marsu v provenienci NASA nehrozí nejméně dvacet let, zejména ukáže-li se, že je Mars sterilní i dva metry pod povrchem, což je poslední naděje pro nalezení marsovských E.T., bude odsunut do ještě vzdálenější budoucnosti. Na sci-fi nápady s osidlováním Marsu je čas několik staletí, ne-li tisíciletí.
  Z hlediska stárnutí Slunce jsou v horizontu statisíců let perspektivní velké měsíce Jupitera oplývající vodou a se stoupajícím výkonem Slunce i více zásobované sluneční energií.

 4. Jiří Hošek Redakce napsal:

  Rekapitulace:
  tepelný štít
  – pro let EFT-1 dopraven na KSC 5.12.2013, připojen k Orionu 29.5.2014
  – pro let EM-1 dopraven na KSC 26.8.2016

 5. Kamil napsal:

  takže s tímhle štítem se nedá přistát při příletu od Marsu, ale jen od Měsíce? Jak by měl ale takový marsovský štít vypadat? o kolik větší či těžší?

   • gg napsal:

    Ovšem mezi roky 1968-72 nebo tak nějak Saturn V už provozně létal. Na SLS se bude pracovat dohromady snad dvacet let, a *potom* budeme mít ty dva lety ročně za dvě miliardy; pokud vím, všechny náklady do roku 2030 jsou jen testovací lety. A to navíc SLS používá recyklované motory… Je pravda, že SLS by jednotkově měla být o něco levnější než S-V (asi 1,4 miliardy v dnešní měně?), ale zas až takový pokrok to není.

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    NASA označuje jen jeden let Orionu jako testovací (EFT-1, 2014). EM-1 už bude první průzkumnou misí.

   • gg napsal:

    Tak to si v PR oddělení trochu počachrovali s realitou. Vždyť to ještě nebude ani mít EUS…

    (Zapomněl jsem samozřejmě také na nefinancovaný Block II.)

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Průzkum bude.
    https://kosmonautix.cz/2016/02/zname-10-cubasatu-k-mesici/

    SLS Block II není zatím nutný.

   • gg napsal:

    Však já netvrdil, že nebude. 😉 Apollo 4 taky mělo na palubě třeba kameru. Ale to s tím nemá moc co dělat.

    (Block II s celkem velkou pravděpodobností nenutný už taky navždy zůstane. :D)

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Je to podle úhlu pohledu. Podle současných úvah by měl Orion ve dvacátých letech vykonávat zhruba podobné mise jako Shenzhou do roku 2017, ovšem u Měsíce. Tyto lety Shenzhou považuji za provozní, ale chápu, když je někdo označí za testy.

    (Block II – taky podle úhlu pohledu. Osobně bych volil slova „míra nejistoty“, „udržitelnost výroby a provozu“ apod. Nevolil bych chechtacího smajlíka. Eněrgiji se taky nesměju.)

   • gg napsal:

    Problém je v čase. Patnáct let je *pekelně* dlouhá doba, obzvlášť dnes. Stačí se podívat do historie, jak podobně velké projekty dopadají patnáct let poté, co si je vysníme. Bez ohledu na technickou realizovatelnost B2 („stačí jen větší boostery!“) hovoří statistika silně v jeho neprospěch (verze Saturnů a Nov, Apollo Applications v 60. letech; STS v 70. letech, Eněrgia v 80. letech – plus patnáct let a všechno je najednou úplně jinak).

    Eněrgii se nesměju, ale po přečtení knih od Springer-Praxis se určitě směju politice za ní (a Buranem). V případě SLS se směju Kongresu. 😀

   • gg napsal:

    Mimochodem, osobně začnu lety SLS považovat za „provozní“, až bude v provozu linka na RS-25E/F. Jinak to totiž vůbec nemá smysl.

    (Pořád považuju za škodu, že s nimi neupgradovali/nehodlají upgradovat Deltu IV Medium. Když už šli do vodíkového 1. stupně, měla aspoň dostat pořádný motor.)

   • Jiří Hošek Redakce napsal:

    Taky to beru tak, že 15 let je strašně dlouhá doba, a proto jsem zvolil termín „vysoká míra nejistoty“. Vůbec si nedovoluji cokoliv tvrdit.

 6. Solmyr napsal:

  Tak kolik lidi hned tahalo QR ctecku?

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.