Perfektní bezoblačná Evropa z družice Sentinel 2A

Oblačnost je přirozenou součástí atmosféry, ale když chcete snímkovat Zemi z oběžné dráhy, velmi často Vám budou mraky překážet, protože zakrývají výhled na povrch. Stejný problém řeší i specialisté, kteří pracují s daty z družice Sentinel 2A. Nabízí se pochopitelně možnost, jak tento problém vyřešit – mraky se pohybují a pokaždé zakrývají jiné místo. Stačí tedy v počítači fotky stejného místa spojit a využít pouze výřezy, kde mraky nejsou. To může fungovat v malém měřítku, ale při rozměrech Evropy už  musí pomoci počítače.

Společnost EOX vzala fotky z družic Sentinel a nechala počítače dělat tuto komplikovanou a zdlouhavou práci. Konkrétně šlo o více než stěží představitelných 8 095 154 359 501 obrazových bodů. Výsledkem je bezoblačná mapa Evropy, což by bylo již samo o sobě zajímavé. Palec nahoru si tahle činnost ale zaslouží hlavně za to, že tato mapa je volně dostupná komukoliv na internetu.

Nepotřebujete žádnou registraci, natožpak platby. Stačí navštívit tento odkaz a můžete začít prohlížet mapu Evropy, na které není jediný mráček. Odborná veřejnost může těchto dat využít nejrůznějším způsobem. Vyčištění mapy od mraků z mnoha různých fotek je navíc jen ukázkou toho, co všechno je možné s komplexními daty dělat. Laická veřejnost si díky tomu zase lépe představí, jak detailní fotky dokáže družice ve výšce zhruba 800 kilometrů pořizovat. Jen houšť a víc takových otevřených projektů!

Zdroje informací:
https://s2maps.eu/

Zdroje obrázků:
https://s2maps.eu/img/info-01.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

25 komentářů ke článku “Perfektní bezoblačná Evropa z družice Sentinel 2A”

 1. Ondra napsal:

  Je to už off-topic. Je článek na studii, na který nikdo neodkáže, vážně?
  Autor zapomněl že HTTPs není samospásné. Velká většina útoků je z vygenerovaných certifikátů, podvržených a uživatel nemá šanci nic poznat, resp. kdo z Vás studuje, jestli https je navázaná skutečným vlastníkem. Minulý rok byl „zveřejněn“ i případ, jak jde obejít ověřování renomovaných certifikačních autorit. To Vám pak browser nijak nepomůže. Tvrdit, že tím, že to spojení je ukončeno a uživatel varován, že tam kam leze to není zrovna ok. Čím víc těch obraných linií tím lépe. Minulý rok vypršel certificát od Applu, prostě smůla. Je jedno kdo to je. Je to trošku jejich zaslepený pohled. A zrovna Google si sama také určuje black listy atd. Takže je to spíš dvojí metr, kde se jim to hodí.

 2. Kamil napsal:

  Jaké je rozlišení, odhaduji tak 10 m/pixel? Mít takto celou planetu je báječné, ale v Čechách máme skvělé letecké otrofotomapy s rozlišením 20cm/pixel aktualizované co dva roky. Zrovna v únoru vyšel Východ 2016. A taky jsou nové digitální modely povrchu a reliéfu s přesností desítek cm. Aplikace pak umí zabránit například výšky domu a stromů nebo dohlednost…

 3. Adam Buchta napsal:

  Chvíli to trvalo, ale našel jsem svou dědinu.

 4. Roman Bórik napsal:

  Veľmi pekné.
  Nechápem to, ale v mojom primárnom prehliadači Chrome 57 sa vôbec nezobrazujú mapy. Má niekto podobnú skúsenosť?
  V IE11 (32 aj 64 bit), MS-Edge28 a aj FF52 (32 bit) všetko funguje.

 5. Jan Brezina napsal:

  Prostorově ty zazáplatované mraky sedí, ale blending nulový. Tj. ty opravy jsou v detailech hrozně vidět.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.