sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vesmírné výzvy – listopad 2016

listopad 2016 zdroj: ytimg.com

Listopad nenabídl žádné bombastické události, což je na jednu stranu škoda, protože nás nečekalo žádné vytyčení nových cílů či představení přelomových technologických kousků, ale na druhou to znamená, že také nedošlo k žádné významné havárii, která by uzemnila některé rakety či odsunula mise, na něž se fanoušci kosmonautiky těší.

Přesto se v listopadu stalo několik důležitých událostí, které jsou náplní nového dílu Vesmírných výzev. V první reportáži vás čeká premiérový start doposud nejsilnější čínské rakety Dlouhý pochod 5, která bude vynášet například objemné moduly nové pokročilé kosmické stanice.

V další reportáži se podíváme na první start rakety Ariane 5 s družicemi Galileo. Dosud je vynášela raketa Sojuz a to vždy po dvou. Teď se díky Ariane 5 dostaly na orbitu rovnou 4.

V rámci ŽIVĚ A ČESKY jste mohli sledovat start lodi Sojuz MS-03. Teď si průběh letu ukážeme pěkně přehledně ve třetím příspěvku.

Kosmonautika v kostce ukáže starty meteorologických družic, japonské Himawari-9 a americké GOES, nález kovového meteoritu a obrovského rezervoáru ledu na Marsu, novinky ohledně zásobování ISS i teleskopu JWST. Rovněž si představíme novinky z firmy SpaceX. Podíváme se na nový typ kosmické navigace. Na přípravu nové éry amerického pilotovaného programu pro vzdálenější vesmír rovněž nezapomeneme. Přesné měření gravitace družicemi GRACE-FO je připraveno pro rok 2017, měření vodní masy je zase náplň mise SWAT v roce 2020. Zaspekulujeme si nad možným podpovrchovým oceánem na Plutu. Na závěr rubriky vás čeká příprava lodi Starliner a odklad mise k Merkuru, Bepi-Colombo i příděl zpráv z ESA.

Po rekordně dlouhé misi, alespoň pro čínský pilotovaný program, se vrátila z kosmu loď Šenčou-11. Více ve čtvrté reportáži.

Poslední reportáž nám představí výsledky vyšetřování havárie modulu EDM.

Přes dvacet minut kosmonautiky, zachycené objektivy kamer, je pro vás připraveno, stačí jen kliknout na obrázek videa, případně na odkaz pod ním.


Nezobrazuje-li se vám video správně, klikněte na přímý link na stream.cz

Vesmírné výzvy jsou součástí celé sekce na Stream.cz pod názvem Dobývání vesmíru, kde stejnojmenný pořad přináší každý týden události z kosmonautiky. V této sekci je i astronomický pořad Noční oblohabonusová videa, jako Vesmírné dotazy nebo záznamy kosmonautických přednášek Tomáše Přibyla, Dušana Majera a Lukáše Houšky.

Zdroje obrázků:
https://i.ytimg.com/vi/-yQ5gNPlqY0/maxresdefault.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/fc/Play_icon_status.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vladimír Podivínský
Vladimír Podivínský
7 let před

Zajímalo by mě proč vesmírné výzvy, noční obloha na stream.cz nemají svojí vlastní sekci. Protože pod dobývání vesmíru je toho velice mnoho a hrozně špatně se v tom orientuje. Děkuju

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před

Já bych řekl, že se v tom orientuje docela dobře. Stačí jít na hlavní stránku pořadu – https://www.stream.cz/porady/dobyvanivesmiru a nad výpisem všech dílů Dobývání vesmíru najdete záložky jednotlivých sérií – Noční obloha, Vesmírné výzvy atd. Po kliknutí se dostanete na výpis všech dílů této série.
A proč je to vše pod Dobýváním vesmíru? Inu svým způsobem je to pozůstatek z dob dřívějších, kdy byla snaha mít všechny pořady s touto tématikou na jednom kanálu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.