sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

AeroVironment

Společnost AeroVironment, dodavatel obrany zaměřený na bezpilotní vzdušná vozidla, oznámil 19. listopadu, že plánuje získat BlueHalo, společnost zabývající se obrannými a vesmírnými technologiemi. Hodnota obchodu je přibližně 4,1 miliardy dolarů.

Kepler Communications

Kanadský operátor Kepler Communications požádal Federální komunikační komisi, aby schválila celkem 18 družic, včetně 10 s optickým užitečným zatížením, které by měly být vypuštěny koncem příštího roku. Společnost plánuje provozovat větší družice s menším počtem.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kdy byla naposledy na Marsu jezera?

O existenci tekuté vody na historickém Marsu dnes již nikdo nepochybuje. Pozůstatky vodních toků, jezer a usazené jíly dávají na tuto otázku vcelku jasnou odpověď. Ostatně vozítko Curiosity dokonce našlo důkazy o tom, že na povrchu Marsu byly podmínky vhodné pro vznik života. Otázkou zůstává, kdy voda definitivně zmizela? Obecně se soudilo, že před více jak třemi miliardami let došlo k definitivnímu vyschnutí vodních zdrojů. Nyní se však zdá, že v minulosti planeta minimálně ještě jednou roztála.

Díky datům ze sond MRO, Mars Global Surveyor a Mars Expres vytvořila inženýrka Sarah Wilson a její tým studii, kde porovnává důkazy o tom, že tekutá voda, jezera a dokonce záplavy probíhaly na Marsu možná ještě miliardu let poté, co se obecně soudilo, že voda z Marsu zmizela, nebo zmrzla. K tomuto zjištění jí dopomohlo odhadování stáří některých kráterů, znalosti ledovcových tání a zejména snímky oblastí Marsu, které dodnes zachovávají důkazy o dávných vodních procesech na planetě.

Mnohem mladší údolí, než jsou ty známé starověké, jsou patrné v blízkosti neformálně pojmenovaného jezera Haert Lake. Tato mapa ukazuje topografickou mapu oblasti, kde nižší polohy jsou označeny bíle a fialově, zatímco výšinné oblasti jsou žlutě.
Mnohem mladší údolí, než jsou ty známé starověké, jsou patrné v blízkosti neformálně pojmenovaného jezera Haert Lake. Tato mapa ukazuje topografickou mapu oblasti, kde nižší polohy jsou označeny bíle a fialově, zatímco výšinné oblasti jsou žlutě.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Wilson a její tým analyzovali snímky ze severní oblasti Arabia Terra, kde nalezli přesvědčivé důkazy o existenci jezer, která vyplňovala zdejší krátery. Jedno z jezer o objemu 45 kilometrů krychlových dodnes zachovává reliéfy v krajině, které umožnily na jeho jižním okraji odhalit přítok do jezera, zatímco na jeho severním okraji byly dokonce nalezeny uchované reliéfy, které naznačují, že došlo k přetékání jezera a rozsáhlým záplavám pod ním. Voda z těchto záplav pak přetekla do rozsáhlé pánve, kterou vědci nazvali Heart Lake.

Heart Lake vlastně napájel systém menších jezer a údolí, který má na průměr asi 150 kilometrů a samotné Heart Lake mohlo mít objem až 2 790 kilometrů krychlových. Pokud byste takové jezero chtěli přirovnat k nějakému pozemskému, tak svým objemem bylo podobné jednomu z pěti velkých severoamerických jezer, konkrétně tomu, které nese jméno Ontario.

Zajímavé je také sledovat hloubku a rozsah údolí, které napájí jednotlivá jezera. Údolí a rokle jsou totiž mělké a široké, což by mohlo svědčit o tom, že průtok jimi byl sezónním jevem. Navíc se hloubka a pravděpodobná rychlost, při které voda tekla údolími, podobá řekám, které vytékají z ledovců. Byla proto položena myšlenka, že jezera v kráterech byla většinou zmrzlá, ale sezónně výrazně tála a vytékaly z nich řeky plné kusů ledů, které tekly poměrně pomalu. Ostatně údolí takto vzniklá jsou rozdílná od starších říčních koryt na Marsu, která byla hluboká, a vzhledem k tomuto faktu je tvořila dravější voda s trvalým průtokem.

Tato mapa ukazuje studií prověřenou oblast Arabia Tetrra a zjednodušenou mapu jezer (černá barva) a údolí sezónních toků (modrá). Toky mají přehnanou šířku, aby byly lépe patrné.
Tato mapa ukazuje studií prověřenou oblast Arabia Terra a zjednodušenou mapu jezer (černá barva) a údolí sezónních toků (modrá). Toky mají přehnanou šířku, aby byly lépe patrné.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Tím se dostáváme k odhadu doby, ve které k těmto událostem došlo. Vědci se pokusili odhadnout věk 22 impaktních kráterů v okolí i vně Arabia Terra. Krátery pak posuzovali dle toho, zda dopadly do již vyschlého jezera a tudíž překrývají svými troskami výše popsané procesy, anebo zda jsou starší a samy jejich krátery byly ovlivněny protékající vodou. Díky tomuto porovnání došli k závěru, že doba, při které docházelo k popsaným dějům, nastala před dvěma až třemi miliardami let. To je o stovky milionů let později, než se obecně soudilo, že veškerá voda na Marsu vyschla, zmrzla a vysublimovala. To se mělo stát asi miliardu let po vzniku Marsu, tedy tři až tři a půl miliardy let před současností. Nově objevené vodní procesy pak probíhaly před dvěma až třemi miliardami let.

Zajímavé také je, že oblast Arabia Terra není ojedinělá. Podobné památky na popsané procesy se vyskytují po celém Marsu mezi asi 35 a 42 stupni zeměpisné šířky na sever i na jih od rovníku. To znamená, že tyto sezónně tající ledovcová jezera a občasné toky se tvořily v globálním měřítku.

Tyto výzkumy tedy dokazují, že v dějinách Marsu došlo minimálně ke dvěma epizodám v jeho dějinách, kdy se na povrchu vyskytovala tekutá voda a procesy, které by za dalších vhodných podmínek umožňovaly existenci života. Navíc tyto procesy zmíněný výzkum posouvá více k přítomnosti a prodlužuje tak čas, při kterém by teoreticky na Marsu mohly podmínky vhodné pro život přetrvávat.

Další studie se nyní zaměří na zjištění, jak mohlo dojít k dočasnému oteplení planety a tání ledovcových jezer, které navíc tály v dostatečně dlouhé době a dlouhodobě vytvářely sezónní toky. Jednou ze zatím nepotvrzených teorií je, že došlo k razantní změně sklonu osy planety a tím k natočení jejich pólů více ke Slunci, což vedlo k oteplení v globálním měřítku, tání ledových čepiček a k opětovnému dočasnému nastartování cirkulace vody na planetě.

Nově objevené říční údolí jsou op stovky milionů let mladší, než ty, které známe z většiny Marsu. Oproti těm starším jsou tyto údolí širší a mělčí a ukazují na sezónnost toků.
Nově objevená říční údolí jsou o stovky milionů let mladší, než ta, která známe z většiny Marsu. Oproti těm starším jsou tato údolí širší a mělčí a ukazují na sezónnost toků.
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Zdroje informací:
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia20838_main_pressimage2_mola_and_themis_export.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia20839_pressimage3_filledbasins.jpg
http://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/pia20837_pressimage1_valley.jpg
http://www.universetoday.com/wp-content/uploads/2014/12/watery_gale_-_maya_-_3b_720.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
gg
gg
8 let před

Proč letos nezkusit dovolenou na Marsu? Navštívit krásná jezera… 😀

Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Pěknou cestou prošly naše představy o Marsu. Od úžasně optimistických zavlažovacích umělých „canalli“, přes zklamání po prvních průletových fotkách, až po současný návrat k představě zavodněného Marsu, který sice opravdu neskrývá ony „canalli“ tak, jak byly chápány, ale myslím, že málokdo si troufne rezolutně odmítnout existenci života v minulosti a podivíny dnes už nejsou ani ti, kteří připouští teoretickou možnost něčeho pod povrchem.

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

Voda je jen jedním z potřebných elementů pro vznik života. Ve vodním prostředí je potřeba i vhodná teplota v řádu desítek stupňů Celzia a to dlouhodobě v řádu stovek milionů let aby koacerváty organických sloučenin měly čas se vyvíjet. Pochybuji , že by se tento proces mohl odehrát v sezónně roztávající a opět zamrzající vodě jejíž teplota se pohybovala kolem bodu mrazu.

ventYl
ventYl
8 let před
Odpověď  Lukáš Houška

Jedine pozitivne na zmene nasich predstav, co vidim je to, ze zistujeme, ze zivot je podstatne odolnejsi ako sme na zaciatku studii predpokladali a zaroven to vyzera tak, ze sposobov na jeho vznik je viac (myslene do roznych konecnych foriem) + nie su zdaleka tak narocne na splnenie pociatocnych podmienok.

Milan Štrup
Milan Štrup
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Lukáš mi mluví z duše. Jen je IMHO vhodné zdůraznit, že článek nemluví o vzniku života během oné sezónně proměnlivé éry, ale ještě před ní v době kdy vody na povrchu bylo dostatek. Pominu, že koacerváty jsou dnes překonaná teorie, už ale nepominu (ačkoli ono to souvisí), že aktuální teorie potřebují pro vznik něčeho živého mnohem méně času, ba dokonce se nezřídka připouští možnost opakované sterilizace povrchu rané Země.

Dále se mění i naše představy o tom co je vlastně život, i tom kde všude by se mohl vyskytovat, včetně těch ostatních podmínek.

Něco málo ke čtení:

https://goo.gl/r2Xtwc

https://goo.gl/uelH2Z

https://goo.gl/wXNyN8

https://goo.gl/juQEpI

Kami
Kami
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

teorie teplých klidných jezírek jako míst vzniku života je už dávno pasé, teď letí spíš černí kuřáci na dnech moří a dokonce se spekuluje, že život vnikl pod zemí

skeble
skeble
8 let před

Pokud tam byla povrchová voda, tak hádám, že tam byla i podzemní voda. Co se stalo s tou podzemní vodou? Povrchová díky slabému tlaku vysublimovala, to je jasné, ale co se stalo s tou podzemní vodou?

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před
Odpověď  skeble

Ta tam stale je. Zamrzla v podobe permafrostu temer pod celym povrchem Marsu, nejvic pak ve vyssich sirkach.

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Tak to by měla být ve velkých hloubkách i tekutá. Ale asi v ní nebudou ryby a raci, co?!

skeble
skeble
8 let před
Odpověď  Petr Scheirich

Mars má tekuté jádro, takže hádám, že se zvětšující se hloubkou je tepleji. Takže by tam mohly být i podzemní prostory s tekutou vodou? Nedá se náhodou toto zkoumat pomocí družice a nějakých vhodných ultrazvukových vln?

Samo
Samo
8 let před
Odpověď  skeble

Ultrazvuk asi ťažko (vo vákuu sa zvuk nešíri) ale robí sa radarový prieskum do hĺbky cca. 1 meter pod povrchom.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  skeble

Ultrazvuk z vesmíru ne, ale sonda na povrchu by se podobným průzkumem zabývat mohla. Ideálně několik sond, aby se pokrylo větší území a získala lepší prostorová mapa. Na Zemi se k podobnému průzkumu občas používá podzemní nálož jako zdroj vlnění. Na Mars by se dal za stejným účelem shodit penetrátor. Bohužel by to byla extrémně finančně náročná operace.

Petr Scheirich
Petr Scheirich
8 let před
Odpověď  skeble

Sonda na povrchu, která se podobným (zdůrazňuju podobným; nepůjde zatím o průzkum podpovrchových vrstev, ale spíše vnitřku Marsu jako celku) průzkumem měla zabývat už měla být na cestě (ale byla odložena na rok 2018):

https://kosmonautix.cz/2016/03/insight-na-mars-poleti-ale-az-v-roce-2018/

https://kosmonautix.cz/2015/12/insight-ma-problem-hlavni-pristroj-netesni/

https://kosmonautix.cz/2015/03/kam-dosedne-insight/

Nálože a penetrátory v tomto případě nahradí přirozené geologické otřesy (pokud tam jsou) a dopady meteoroidů.

JardaP
JardaP
8 let před

Teoreticky by tam mohla být v podzemí jezera podobně, jako jsou pod ledem v Antarktidě.

dolph1888
dolph1888
8 let před

Studie určitě nutné pro poznání minulosti planety, a tím nejen této. Já sám, ale nejsem příznivcem terraformace Marsu (jak mnozí sní) ani jiné planety, zastávám názor naučit se budovat kolonie na téměř jakékoliv planetě. Zanášet atmosféru Marsu skleníkovými plyny (případně jedy), stále dodávat, získat kapalnou (olej připomínající – gravitace), ale chemicky závadnou vodu, zapříčinit vymílání a sesuvy hornin (Mars nemá hustotu jako Země) a nakonec doufat, že po dodání kyslíku mi tam poroste geneticky upravená flóra je podle mě špatná cesta. Každá planeta od horké po ledovou, od suché po vlhkou by měla zůstat taková jaká je. A lidé by se měli naučit osídlit jich tolik, kolik jim technologie dovolí.

maro
maro
8 let před
Odpověď  dolph1888

Lidé si k obrazu svému formují planetu Zemi. A ta je daleko důležitější než nějaký Mars. V době kdy k Zemi už nepřistupujeme jako ke svaté věci, nemůže očekávat, že tak budeme přistupovat k málo pohostinnému Marsu.

dolph1888
dolph1888
8 let před
Odpověď  maro

To ano, jenže na Zemi jsme se vyvinuli a to je trochu rozdíl. Sice ji formujeme, ale rozhodně nejsme na zemi páni, pouze nájemníci. A jelikož neznáme zcela pochody ani na Zemi, neměli bychom šťourat do jiných, na oko pustých planet.

Jaroslav Alois
Jaroslav Alois
8 let před

Daleko výhodnější podmínky pro vznik života musely být na Venuši, prakticky dvojníku Země, před tím než ji sterilizoval skleníkový efekt.

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  Jaroslav Alois

Bohužel je průzkum Venuše zblízka mnohem náročnější než průzkum Marsu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.