sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

SpaceNews

Týdeník SpaceNews, který se zabývá vesmírným zpravodajstvím slaví 18. září své 35. výročí.

Indické projekty

Indická vláda udělila souhlas s řadou velkých vesmírných projektů včetně návratu lunárního vzorku prostřednictvím mise Chandrayaan-4 a prvního modulu vesmírné stanice.

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ExoMars zaměřil svůj cíl

V březnu jsme byli svědky bezproblémového startu ruské rakety Proton-M, která do meziplanetárního prostoru vystřelila první část evropsko-ruského projektu ExoMars. Sonda TGO a experimentální přistávací pouzdro EDM (Schiaparelli) doletí k Marsu v polovině října. Sestava se tedy v těchto dnech nachází zhruba v polovině své cesty, která měří téměř půl miliardy kilometrů. Nyní se Evropská kosmická agentura pochlubila prvním snímkem planety Mars z této mise. Fotku pořídila kamera CaSSIS umístěná na sondě TGO v době, kdy byla od Marsu vzdálená zhruba úctyhodných 41 milionů kilometrů.

Je jasné, že snímek nemá žádné oslňující rozlišení a leckdo by nad ním možná ohrnul nos – pozemní teleskopy nebo Hubbleův teleskop samozřejmě poskytnou mnohem lepší obrázky, ale pro kameru CaSSIS jde o úctyhodný výkon, protože má rudou planetu snímkovat z mnohem větší blízkosti. Aktuálně zveřejněná fotka je součástí kalibračních procesů, které podstupují všechny vědecké přístroje na palubě aby byly v době příletu k Marsu pokud možno co nejlépe připravené. Prozatím všechno probíhá podle plánu a analýza prvního snímku potvrdila, že kamera pracuje správně.

Rozložení vědeckých přístrojů na sondě TGO
Rozložení vědeckých přístrojů na sondě TGO
Zdroj: http://www.esa.int

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/16032671-1-eng-GB/TGO_s_first_image_of_Mars.png
http://www.esa.int/…/15667366-1-eng-GB/Trace_Gas_Orbiter_and_Schiaparelli_labelled.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Štítky:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Výborně. Vítám každou drobnost, která potvrdí, že jde vše dle plánu 🙂

Sonda musí uletět ještě zhruba 250 mil. km a přesto je toto fotografie ze vzdálenosti 41 mil. km. Nebeská mechanika je někdy docela matoucí. To vypadá na s trochou nadsázky více méně „souběžný let“ s pomalým přibližováním.

ventYl
ventYl
8 let před
Odpovědět  Spytihněv

Uz to tak byva, pokial nechcete namiesto Marsu trafit Jupiter 🙂

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpovědět  ventYl

Nechci. Tam se blbě přistává 🙂 Jen jsem si vzpomněl na mladá léta, kdy mě tohle celkem mátlo.

Dan
Dan
8 let před
Odpovědět  Spytihněv

Hohmanova přeletová trajektorie skutečně vyvolává zdání souběžného letu, nebeská mechanika je v tomto řekněme mírně neintuitivní 🙂

zvejkal
zvejkal
8 let před

Krasna fotka. Aj ked malo cervena…

Vojta
Vojta
8 let před
Odpovědět  zvejkal

To bude nejspíš tím, že použili jen jeden barevný kanál nebo dokonce fotili bez filtru (pokud je to možné), takže jde o černobílou fotku. CaSSIS jinak barevné fotky umí, i když nemá klasické kanály RGB, ale dva infračervené, jeden červený a jeden modrozelený.

zvejkal
zvejkal
8 let před
Odpovědět  Vojta

Vdaka za vysvetlenie.

https://kosmonautix.cz/2016/06/16/exomars-zameril-svuj-cil/