sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ExoMars zaměřil svůj cíl

V březnu jsme byli svědky bezproblémového startu ruské rakety Proton-M, která do meziplanetárního prostoru vystřelila první část evropsko-ruského projektu ExoMars. Sonda TGO a experimentální přistávací pouzdro EDM (Schiaparelli) doletí k Marsu v polovině října. Sestava se tedy v těchto dnech nachází zhruba v polovině své cesty, která měří téměř půl miliardy kilometrů. Nyní se Evropská kosmická agentura pochlubila prvním snímkem planety Mars z této mise. Fotku pořídila kamera CaSSIS umístěná na sondě TGO v době, kdy byla od Marsu vzdálená zhruba úctyhodných 41 milionů kilometrů.

Je jasné, že snímek nemá žádné oslňující rozlišení a leckdo by nad ním možná ohrnul nos – pozemní teleskopy nebo Hubbleův teleskop samozřejmě poskytnou mnohem lepší obrázky, ale pro kameru CaSSIS jde o úctyhodný výkon, protože má rudou planetu snímkovat z mnohem větší blízkosti. Aktuálně zveřejněná fotka je součástí kalibračních procesů, které podstupují všechny vědecké přístroje na palubě aby byly v době příletu k Marsu pokud možno co nejlépe připravené. Prozatím všechno probíhá podle plánu a analýza prvního snímku potvrdila, že kamera pracuje správně.

Rozložení vědeckých přístrojů na sondě TGO
Rozložení vědeckých přístrojů na sondě TGO
Zdroj: http://www.esa.int

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/16032671-1-eng-GB/TGO_s_first_image_of_Mars.png
http://www.esa.int/…/15667366-1-eng-GB/Trace_Gas_Orbiter_and_Schiaparelli_labelled.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv
Spytihněv
8 let před

Výborně. Vítám každou drobnost, která potvrdí, že jde vše dle plánu 🙂

Sonda musí uletět ještě zhruba 250 mil. km a přesto je toto fotografie ze vzdálenosti 41 mil. km. Nebeská mechanika je někdy docela matoucí. To vypadá na s trochou nadsázky více méně „souběžný let“ s pomalým přibližováním.

ventYl
ventYl
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Uz to tak byva, pokial nechcete namiesto Marsu trafit Jupiter 🙂

Spytihněv
Spytihněv
8 let před
Odpověď  ventYl

Nechci. Tam se blbě přistává 🙂 Jen jsem si vzpomněl na mladá léta, kdy mě tohle celkem mátlo.

Dan
Dan
8 let před
Odpověď  Spytihněv

Hohmanova přeletová trajektorie skutečně vyvolává zdání souběžného letu, nebeská mechanika je v tomto řekněme mírně neintuitivní 🙂

zvejkal
zvejkal
8 let před

Krasna fotka. Aj ked malo cervena…

Vojta
Vojta
8 let před
Odpověď  zvejkal

To bude nejspíš tím, že použili jen jeden barevný kanál nebo dokonce fotili bez filtru (pokud je to možné), takže jde o černobílou fotku. CaSSIS jinak barevné fotky umí, i když nemá klasické kanály RGB, ale dva infračervené, jeden červený a jeden modrozelený.

zvejkal
zvejkal
8 let před
Odpověď  Vojta

Vdaka za vysvetlenie.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.