Kosmotýdeník 174. díl (11.1. – 17.1.2016)

V dnešním díle se podíváme na zoubek především úspěšnému zážehu prvního stupně rakety Falcon 9, který se na konci prosince zapsal do dějin svým návratem na pevnou zemi. Další řádky pak připomenou další události z kosmonautiky, na které se na našem webu zatím nedostalo. Podíváme se třeba na přípravy na start posledního exempláře rakety Falcon 9 v1.1, ale zopakujeme si i první start letošního roku, který má na svědomí Čína. zastavíme se i v USA, kde bylo dokončeno svařování kabiny lodi Orion pro její misi v roce 2018. Nevynecháme ani trpasličí planetu Pluto, na které jsme možná objevili kryovulkány.

První stupeň Falconu zvládl opětovný zážeh

Když 22.prosince roku 2015 dosedl první stupeň rakety Falcon 9 FT na Landing Zone 1, bylo jasné, že jde o velkou událost, která může v konečném důsledku stát na počátku nové éry kosmonautiky. Všem ale bylo jasné, že úspěšné přistání prvního stupně bylo jen prvním krokem k úspěchu. Vzpomínka na raketoplány je dost výrazným mementem, které nám připomíná, že znovupoužitelnost není nic snadného. SpaceX proto chtěla zjistit, zda a jak moc byl první stupeň během své mise poškozen a zda by zvládl další cestu do vesmíru. Nejjednodušší cestou, jak to ověřit, bylo provést statický zážeh.

Převoz stupně na rampu

Převoz stupně na rampu
Zdroj: https://scontent-lhr3-1.cdninstagram.com

Původně stupeň zamířil na rampu 39A, ale následně byl převezen na rampu 40, odkud ostatně 22. prosince startoval na svou historickou misi. Tady byl vztyčen pomocí jeřábu a po nezbytných procedurách došlo k tolik očekávanému zážehu. Informací je ale k dispozici jen velmi málo – nevíme například, jak dlouho zážeh trval, podle nepotvrzených informací to bylo méně než 2 sekundy.

Podle dostupných informací proběhl zážeh relativně v pořádku, jediným problémem bylo kolísání tahu na motoru s číslem devět. Je možné, že právě kvůli tomuto kolísání byl aktuální zážeh zkrácený. Příčiny tohoto kolísání zatím neznáme, ale možná souvisí s drobným problémem, o kterém se hovořilo po přistání. Z jednoho motoru prý unikalo palivo, které mělo na svědomí plamen, který je vidět i na videu poté, co motory zhasly. Druhou možností, o které tweetoval i Elon Musk je nečistota v palivovém potrubí.

Vztyčování na startovní rampě

Vztyčování na startovní rampě
Zdroj: https://scontent-vie1-1.cdninstagram.com

Podle původních plánů mělo k zážehu dojít až po zhruba třech měsících od přistání. Elon Musk ale nařídil, aby se zážeh provedl co nejdříve. Důvod je prostý – Musk moc dobře vytušil, jak by na takovou prodlevu zareagovala veřejnost. Nevyhnul by se obviněním, že daný stupeň prošel výraznými úpravami, že technici potají vyměnili většinu systémů a že tento stupeň nemá nic společného s tím, který přistál.

Tím, že k zážehu došlo ani ne měsíc po přistání dal Musk najevo, že na úpravy prvního stupně nebyl čas a že jde opravdu o stejný hardware, který na konci roku 2015 měkce přistál na pevnině. Ostatně i to je důvod, proč se stupeň prakticky vůbec nečistil a proč je stále začouzený. Tento exemplář by už nikdy neměl letět do vesmíru. Má se podrobit důkladným zkouškám a následně zřejmě zamíří do muzea.

Kosmický přehled týdne:

Statický zážeh prvního stupně rakety Falcon 9 v1.1 pro start s družicí Jason-3

Statický zážeh prvního stupně rakety Falcon 9 v1.1 pro start s družicí Jason-3
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Abychom zůstali věrní SpaceX, zmíníme se o přípravě aktuální mise, která počítá vůbec naposledy s využitím dříve používané rakety Falcon 9 verze 1.1. Ta má už dnes v 19:42 našeho času vynést z Vandenbergovy základny v Kalifornii meteorologický satelit Jason-3. První stupeň úspěšně zvládl statický zážeh a meteorologové dávají startu 100% pravděpodobnost. SpaceX se při tomto startu pokusí o měkké přistání prvního stupně na plošině v moři, ze které bychom se mohli dočkat dokonce videopřenosu! Tento start si určitě nenecháme ujít a budeme jej od 19:30 vysílat v rámci našich živých, česky komentovaných přenosů.

Vývoz Falconu 9 v1.1 s družicí Jason-3 na startovní rampu

Vývoz Falconu 9 v1.1 s družicí Jason-3 na startovní rampu
Zdroj: https://c2.staticflickr.com/

Start rakety Čchang-čeng 3B s běloruským satelitem Belintersat 1

Start rakety Čchang-čeng 3B s běloruským satelitem Belintersat 1
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Čínská raketa Čchang-čeng 3B se může pochlubit první úspěšným startem letošního roku. V pátek 15. ledna v 17:57 našeho času vynesla z kosmodromu Xichang běloruský telekomunikační satelit Belintersat 1. Přes něj by se měl šířit radiový i televizní signál, nebo připojení k internetu. Raketa uvolnila náklad na typické eliptické dráze přechodové ke geostacionární. Dosavadní zkoušky systémů satelitu neukazují žádný problém. Družice by nad 51. poledníkem východní délky měla fungovatp o dobu 15 let. K dispozici má 38 transpondérů, které zajistí pokrytí Evropy, části Afriky a Asie.

Přetlaková kabina lodi Orion pro misi EM-1 je dokončena

Přetlaková kabina lodi Orion pro misi EM-1 je dokončena
Zdroj: https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net

Svařování kabiny kosmické lodi Orion, která se v roce 2018 vydá na nepilotovanou misi k Měsíci byla dokončena. Technici v hale firmy Lockheed Martin v minulých dnech dokončili i poslední svar na hlavní konstrukci, která tvoří přetlakovou kabinu lodi. Už v únoru by tak mohlo dojít k přesunu této kabiny z výrobní haly MAF do budovy O&C na Kennedyho vesmírném středisku. Tady proběhne její základní inspekce a následně dojde k postupnému připojování potřebných systémů.

Vozítko Curiosity na Marsu stále prozkoumává atraktivní okolí duny Namib. Rover zkusil svými koly najet do vrstvy jemného prachu a následně nafotil své stopy pomocí kamery MastCam.

Jemný prach v okolí duny Namib vyfocený kamerou MastCam

Jemný prach v okolí duny Namib vyfocený kamerou MastCam
Zdroj: https://c2.staticflickr.com

14. ledna v 17 hodin našeho času provedla evropská sonda Mars Express průlet kolem marsovského měsíce Phobos – vzdálenost byla pouhých 53 kilometrů. Z průletu byly pořízeny snímky, které by v budoucnu měly najít velmi zajímavé uplatnění. Právě na jejich základě by mohly být vytipovány přistávací lokality pro budoucí mise, které by zde mohly přistát. Rusové stále koketují s možností odběru vzorků z Phobosu a možná se něčeho podobného dočkáme i od jiných kosmických agentur.

Na níže přiložené fotce Pluta ze sondy New Horizons (originál zde), která vznikla složením snímku z kamery LORRI ve vzdálenosti 48 000 km od Pluta vidíme detaily o průměru 450 metrů. O barvu se postarala měření z přístroje Raplh/MVIC ze vzdálenosti 34 000 km a s rozlišením 650 m/pixel. Celá fotka pokrývá oblast o šířce 230 km. Podle odborníků je docela možné, že na snímku vidíme kryovulkán.

Možný kryovulkán na Plutu

Možný kryovulkán na Plutu
Zdroj: http://www.nasa.gov/

Přehled z Kosmonautixu:

V průběhu právě končícího týdne jste se na našem blogu mohli dočíst třeba o aktuálním stavu prací na kosmodromu Vostočnyj, prohlédnout si detailní fotky trpasličí planety Ceres, které vypadají skoro jako od Marsu, nebo si zavzpomínat na starší projekty znovupoužitelných raket. Pokrývali jsme také aktuální témata – například jmenování tří firem, které budou v dalších letech zásobovat ISS nákladem, ale i rekapitulaci plánovaných úkolů pro výstup dvou astronautů z ISS. K tomuto výstupu jsme se vrátili ještě jednou, protože  se v helmě jednoho z astronautů nečekaně objevila voda. Nevynechali jsme ani oficiální pojmenování nově připravované ruské lodi Federace.

Snímek týdne:

Říká se, že se pachatel vrací na místo činu, jiná lidová moudrost praví, že se dobří holubi vracejí. První stupeň Falconu 9, který 22. prosince loňského roku úspěšně přistál na Floridě absolvoval zkušební zážeh. Ostatně detaily jsem už probírali v úvodu tohoto článku. Je proto jasné, že si tento snímek v této rubrice zaslouží své místo.

První stupeň Falconu před zážehem

První stupeň Falconu před zážehem
Zdroj: https://scontent-vie1-1.cdninstagram.com

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://www.nasa.gov/
http://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://c2.staticflickr.com/2/1608/24175842635_d63e78cff6_b.jpg
https://scontent-lhr3-1.cdninstagram.com/…/12534179_194127050940899_120464701_n.jpg
https://scontent-vie1-1.cdninstagram.com/…/12424599_469145079963155_140121223_n.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/01/CYfKdlLUAAAaNlX.jpg-large.jpeg
https://c2.staticflickr.com/2/1591/23778325594_596410f023_b.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2016/01/135014251_14528995239251n.jpg
https://c2.staticflickr.com/2/1658/23763322253_437786ecc1_k.jpg
https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/…909365755799824_4093367299123791981_o.jpg
http://www.nasa.gov/…/image/colorized_wright_mons_cropped.png
https://scontent-vie1-1.cdninstagram.com/…1309398339085562_1907285563_n.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

29 komentářů ke článku “Kosmotýdeník 174. díl (11.1. – 17.1.2016)”

 1. Racek napsal:

  No, myslím že pan Musk tímto postupem dosáhl pravý opak toho, co chtěl. Tady nejde o pochybovače, tady jde o spolehlivost znovupoužitelné rakety, ostatně kvůli tomu se to přistání dělalo, to nebyla jen exhibice.
  No. snad ví co dělá.

 2. Spytihněv napsal:

  Pokud se nepletu, tak by se mělo jednat o záběry Phobosu z rekordní blízkosti. Maximální přiblížení bylo již dříve na 45 km, ale nefotilo se.

 3. Aga napsal:

  dĺžka zážihu bola niečo pod 2s… a vôbec nie je isté, či prebehol v poriadku… pomerne málo informácií je… vcelku je možné, že zážih bol prerušený práve kvôli problému s motorom

 4. Štěpán napsal:

  Je tam jedna chybička, hned v prvnim odstavci jde o poslední exemplář verze 1.1 🙂

 5. Asdf napsal:

  Osobně mi přijde docela šílené, že Musk musel radši nařídit zažehnout stupeň po měsíci než po plánovaných třech, aby předešel podezření, že navrátivší stupeň nějak upravovali. Ta všeobecná podezřívavost a nedůvěra je mi přijde jedním z hlavních faktorů, proč lidstvo je tam, kde je…
  No ale to je na jinou debatu.

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.