Po Svazu přijde Federace

Název článku pochází z hravé asociace, která se v hlavě vybaví asi každému, když se podívá na vývoj ruských pilotovaných lodí. Těm už několik desítek let neochvějně kraluje v drtivé většině případů spolehlivá loď Sojuz (Svaz). Rusové ale již před několika lety rozjeli plánování nové kosmické lodi. Ta byla nejprve označována jako PPTS (Perspektivnaja Pilotirujemaja Transportnaja Sistema), později byl program přejmenován na PTK-NP (Pilotirujemyj Transportnyj Korabl Novogo Pokolenija). V minulých měsících mohla veřejnost hlasovat o tom, jaké jméno loď dostane. Porota v čele s Igorem Komarovem nakonec vybrala možnost Federace.

Tato volba se přitom při hlasování umístila až na třetím místě. Pořadí na špičce bylo následující:

1. Gagarin 10 389 hlasů
2. Vektor 4 866 hlasů
3. Federace 3 604 hlasů

Loď už tedy má své jméno a nezbývá, než jí popřát, aby se dočkala také realizace. Kvůli aktuálním škrtům v ruském kosmickém průmyslu to nebude mít lehké.

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
http://tass.ru/
http://www.energia.ru/

Zdroje obrázků:
http://www.imagehosting.cz/images/8da300b5bc.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

40 komentářů ke článku “Po Svazu přijde Federace”

 1. Asdf napsal:

  Název je to logický, dnes je tady Ruská federace, tak se loď jmenuje Federace. Sojuz byl vyvinut za Sovětského svazu, tak byl pojmenovaný po něm. Asi ale nikdo tehdy nepředpokládal, že přežije svůj vzor pojmenování dokonce o několik dekád…

 2. Radim napsal:

  Dobrá volba. Díky obecnému povědomí o Star Treku z něj neční nacionalismus a politika jak šídlo z pytle a skrývá i neutrální odkazy.
  Když si ale tuhle PR akci promítnu na pozadí dosavadního vývoje a aktuálního stavu projektu PTK-NP, příjde mi to jako mnoho povyku pro nic. Něco jako „prodeje“ pozmeků na Měsíci…

 3. Vojta napsal:

  Federace je celkem fajn.
  Ví se už něco o technické specifikaci? I když pokud to bude ve vývoji dalších dvacet let, tak je to asi jedno, protože to tak jako tak budou muset kompletně překopat. A když už v tom budou, bylo by fajn, kdyby zkusili řízené přistání, ať se to trochu hýbe dopředu.

 4. Andrej Vrbenský napsal:

  Stale hovorite na Sojuz ako by to bol stale ten isty nemodernizovani už 50. Pritom je to už Xta generacia na ktorej je vymenene uplne všetko.
  Chcelo by to článok/súhrn jeho nástupcov, TKS, Kliper, Supersojuz (Zarja).

 5. Steve napsal:

  Nový název už mají, kdy ale zrealizují nástupce Sojuzů ? Obávám se, že na Sojuzech budou létat ještě za 20 let, když u nich ještě jezdí Lady a Záporožce ze 70-tých let. Ale to je jejich věc.

 6. Lubomír napsal:

  Vždyť je to snad jedno jak se bude nová loď jmenovat , nemá cenu na to pohlížet politicky , hlavně aby už byla .. a byla moderní a bezpečná na úrovni začátku 21.století – i když kobouk dolů před Sojuzem , tak přece jen to je jako Škoda Spartak nebo Škoda MB a patří už do history . A za oceánem ?… tam , zatím nemají ani koloběžku , natož to MBčko , co létá 4 x za rok k ISS a vozí nahoru a dolů i jejich kosmonauty – tak co ? L.

 7. Spytihněv napsal:

  Já dal Vektor. A pořád se mi zdá nejlepší. Krásně neutrální a přitom pěkně zní. Co komisi asi vedlo k nerespektování výsledků hlasování? Možná zdravý rozum. Proč se neustále opájet pravěkými úspěchy.

 8. iss84 napsal:

  …ja som hlasoval za meno Gagarin, ale čo už, asi chceli zachovať kontinuitu a tak vybrali názov Federácia…

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.