První stupeň Falconu 9 PŘISTÁL na Floridě!

První stupeň rakety Falcon 9 přistává na Floridě. Foto: SpaceX

PŘEPIŠTE DĚJINY – PRVNÍ STUPEŇ rakety Falcon 9 ÚSPĚŠNĚ PŘISTÁL na Floridě! Psali jsme dnes v noci v návaznosti na živé záběry společnosti SpaceX. Její 48 metrů dlouhý první stupeň rakety dokázal provést zpětný zážeh, zpomalil a zhruba deset minut po startu přistál měkce na přistávací ploše na Floridě. Soukromá firma SpaceX mění dějiny kosmonautiky. Raketa nejenže úspěšně vypustila satelity, ale její první stupeň dokázal dosednout zpět na kosmodromu, odkud deset minut předtím odstartoval. To vše proběhlo v přímém přenosu, který jsme pro vás měli tu čest živě komentovat.

Start a přistání Falconu 9. Zdroj: SpaceX

Start a přistání Falconu 9. Zdroj: SpaceX

 

Vítej zpět na Floridě, první stupni Falconu 9. Zdroj: SpaceX

Vítej zpět na Floridě, první stupni Falconu 9. Zdroj: SpaceX

 

 

První stupeň po přistání na Floridě. Foto: SpaceX

První stupeň po přistání na Floridě. Foto: SpaceX

První stupeň Falconu 9 přistává na Floridě. Zdroj: SpaceX

První stupeň Falconu 9 přistává na Floridě. Zdroj: SpaceX

První stupeň Falconu 9 sedí na Floridě po prvním úspěšném přistání historii. Zdroj: SpaceX

První stupeň Falconu 9 sedí na Floridě po prvním úspěšném přistání historii. Zdroj: SpaceX

Snímek přistání i brzdících zážehů s dlouhou expozicí.

Snímek přistání i brzdících zážehů s dlouhou expozicí.
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/

Další snímek s dlouhou expozicí

Další snímek s dlouhou expozicí
Zdroj: https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net

Zdroje informací:
Youtube.com
Youtube.com
Youtube.com

Zdroje obrázků:
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…977542542320413_3964418804271469022_o.jpg
https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/…10156855260165131_1398902774058281027_o.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

107 komentářů ke článku “První stupeň Falconu 9 PŘISTÁL na Floridě!”

 1. Steve napsal:

  To je fantazie ! Bravo Američané, konkrétně páni vědci ze SpaceX a pane Elone, to je zase jeden milník v kosmonautice. Jan tak dále !

  O této události vím z rozhlasu, bohužel byl jsem ale na návštěvě u rodičů, kteří nemají internet a mobilní signál u nás na Středočeském venkově na úrovni středověku – tedy hluchý, takže jsem nemohl reagovat dříve. O2, T-Mobile i Vodafone styďte se za ty bílé místa nepokrytí !

 2. Karel napsal:

  To je povyku, já takhle přistávám v KSP už roky 😀

  Ale jo, dobrou práci odvedli všichni, počínaje vizionáři, kteří měli tu první myšlenku, přes Elona který to všechno financuje až po všechny ty svářeče a techniky, kteří to smontovali, …

  Skoro to vypadá, jakoby lidstvo bylo stvořeno k tomu, aby neustále posouvalo hranice,…že?

 3. B.Boruvka napsal:

  Pratele,
  Vi nekdo proc motory u sojuzu nabihaji nejakych 17 sekund a napriklad u falconu jan shruba 4? je to vahou rotujicich casti kompresoru/cerpadel? Nebo proc?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Je to částečně dáno tím, že historie Sojuzu sahá de facto až na začátek kosmonautiky. Samozřejmě do té doby prošel mnoha modernizacemi, přesto s sebou táhne některé prvky řekněme v rámci tradice, či setrvačnosti. Tohle pomalé nabíhání má svůj důvod kvůli tomu, aby bylo dostatek času na vypnutí motorů, pokud by některý z nich nenaběhl na plný výkon.

 4. VaclavC napsal:

  Samozřejmě skvělé. Ale zajímalo by mne, jak došlo ke změně barvy z původní bílé na novou černou ve spodní části a trochu i nahoře. Ta spodní černá část končí docela ostře, nevypadá to jako opálené. Tuší někdo?

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Ta tmavá oblast je opravdu očouzení v důsledku spalin motoru a také ze vstupu do hustých vrstev atmosféry. Osobně se myslím, že spodní bílá plocha ve tvaru obráceného písmene V má jasný původ – není očouzená spalinami, protože tam v době zážehu byla přitisknutá přistávací noha, která se vyklopila až před přistáním. Trochu složitější je to s bílým pruhem cca. uprostřed. Domnívám se, že jde o místo, kde je umístěna nádrž s kapalným kyslíkem a povrch rakety je zde chladnější než jeho okolí. Na povrchu se tedy může tvořit námraza, která se může očoudit, ale při následném otřesu opadá. Tolik můj názor, který ale nemusí být správný.

 5. rado napsal:

  Nádhera. Teším sa na ďalšie štarty a pristátia. Zaujímavé ako sa to krúti. Najprv najlepšie sú rakety potom už nie lebo treba raketoplány zaplatiť a teraz zase rakety. A najnovšie aj s riadeným pristátím prvého stupňa. Držím palce aj naďalej. A štart som poctivo pozeral 🙂

 6. maiden napsal:

  Co si vzpomínám, tak Ládínek měl raketu nafukovací. Na tom by měl ještě Musk zapracovat.

  Kdyz totiz vidim ten jerab, tak by možná bylo jednodušší dát na vršek čepičku, znova ji natankovat a nechat doletet na misto startu.

 7. edemski napsal:

  Je to paráda!!!

  Jak jsem viděl to X v dlouhé expozici, už jsem startoval photoshop 🙂
  http://umsle.peklo.biz/img/1450856280.jpg

 8. Spytihněv napsal:

  Statistická poznámka: Přistání prvního stupně se právě stalo článkem s nejvyšším počtem příspěvků od 6. srpna (Od „Zůstáváme v Sojuzech“). Konec hlášení 🙂

 9. dolph1888 napsal:

  Podstatné je, kolikrát to bude úspěšné. Jak moc bude muset být renovováno (shuttle měl také „uspořit“, nakonec SRB šly rovnou na generálku a SSME rovněž) a možná moudřejší mi odpoví, to přistání musí přece výrazně zasáhnout do vynesených kg, palivo jinak využitelné musí zůstat na přistávací fázi.

  • gg napsal:

   No tak SRB to nemá, motory na hranicích technických možností, které je nutné neustále opravovat, to nemá také, a ani není nutné kontrolovat a opravovat tisíce destiček. Takže obavu bych osobně měl snad jen z kumulativního namáhání nádrží, ale to se u jakékoli budoucí rakety vyřeší tím, že se postaví dostatečně robustní. Palivo je přeci levné dost…

   • Anna Nova napsal:

    no, nezabudnite akým namáhaním prešiel hardware… 2x sonická hranica, urýchlený na pár Machov, tepelné namáhanie, vibrácie, kontrola integrity materiálu (mikrotrhliny…)… Takže minimálne rozobrať komplet motor, vymeniť tesnenia, komplet kompresory. Nehovoriac o skontrolovaní tlakových nádrží (obzvlášť héliových 😉 ) a ich znovunatlakovanie. Takže vcelku dosť hodne …

   • gg napsal:

    Tak zrovna o motory bych se nebál, ty budou pořádně bytelné.

  • Dušan Majer Administrátor napsal:

   Množství vyneseného nákladu se samozřejmě sníží, to je jasné. Snížení ale nebude o více, než 30%. Což znamená, že pro lehčí družice bude možné použít znovupoužitelnou (snad levnější) raketu, zatímco pro těžší se bude stále dělat raketa na jedno použití, která ale bude asi dražší.

   • Racek napsal:

    No, hlavní rozdíl ovšem bude řízený dělicí rovinou znovupoužitá – nová. Jak jsem řekl výše, záleží jak to ohodnotí pojišťovny, ona pojistka je dost podstatná část startovacích nákladů. Rozhodně sazba při opakovaném použití bude o něco dražší, záleží o kolik. Jo pojišťovny jsou mrchy, víme? Ty neprodělávají. Ale myslím si, že záležitost pečlivě sledují a s pane Muskem věc konzultují. Jde už dnes o dost lukrativní obchod a dost perspektivní.

  • Adam Trhoň napsal:

   Kromě úspory jako takové je tam ještě jeden faktor: bezpečnost. Zatím nikdo nikdy neanalyzoval první stupeň po použití v ostrém provozu. Dovolím si třeba spekulovat o tom, že kdyby se povedlo přistání na lodi, někdo by si mohl všimnout pokřivené výztuhy heliové nádrže…

   Přistání jinak parádní, sledoval jsem v přímém přenosu (anglicky, protože v českém komentátor mluví i přes start) a paráda. Dneska se povedlo něco, o čem před deseti lety každý věděl, že to *nejde*…

 10. Jregent napsal:

  Dugi predpokladal v primem prenosu, ze se editori nad tou udalosti zaktivizuji. Zatim, alespon, v ceskych mediich (iDnes, Lidovky, HN) jen jeden clanek asi z CTK. Zda se ze nechapou vyznam udalosti.

 11. Asdf napsal:

  Tentokrát jsem nikde v řídícím středisku nezahlédl Muska. Zajímavé, že se osobně nezúčastnil.

 12. roman hronza napsal:

  Při srovnání přistání s New Shepard, které vypadalo trochu jako „break dance“, přistál Falcon v rytmu VÍDEŇSKÉHO VALČÍKU „Na modrém Dunaji“ 🙂

 13. Karel Zvoník Redakce napsal:

  Tohle je tak neuvěřitelný pocit. Nemohu tomu pořád uvěřit. Všichni jsme na to čekali a je to tady. Někdo by možná řekl konečně. Já bych klidně čekal dál, ale teď už nemusím :). Myslím, že dnešek změnil sen mnoha kluků, chlapů a některých dam a slečen ve skutečnost. Zejména se splnil sen člověku, na kterého by si před lety jen málo kdo vsadil. Je to opravdu neskutečný výkon a důkaz, že síla snu má co říct i v téhle, tak těžké době. Lepší dárek si fanoušci kosmonautiky po celém světě snad ani nemohli přát. Štastné a veselé všem přeji.

 14. jojo napsal:

  otazka:
  kedy bude tento navrativsi modul znova startovat?
  aby sme teda zistili, ze ci je tak malo poskodeny, ze moze znova startovat.

 15. Asdf napsal:

  Opravdu moc šikovná trampolína 😉
  Vlastně se tím Rogozinova slova naplnila, protože i na trampolíně člověk nevyskočí jen jednou, aby ji pak vyhodil, ale je znovupoužitelná 😉

 16. Packa napsal:

  Nevíte jestli už mají něco vyvynutého na položení prvního stupně z přistávací polohy? Nikde jsem žádné foto neviděl

 17. zdeněk napsal:

  Maximální spokojenost. SpaceX musím jen pogratulovat, jen tak dál. Jsem velký obdivovatel toho co dosáhly.

 18. Racek napsal:

  No jo, takhle přistávaly rakety ve scifi románech :-)) Povedlo se, teď jen houšť a prodat to. Nápad to úplně nový není, že ano, ale teprve teď technika — a hlavně odvaha a vize tohle dovolila udělat.
  Uvidíme ovšem, co to udělá s ekonomikou. U raketoplánu, taky znovupoužitelnost, i Energia něco takového připravovala – byly také velkolepé plány a bezchybné propočty, jenže realita všedního dne pak byla jinde. A taky, co tomu řeknou pojišťovny, jaké sazby dají několikrát použité raketě a byrokrati, ti dovedou zničit ledasco.

 19. Ričrd napsal:

  Když přistává první stupeň, tak je s minimem paliva a bez horního stupně. Čili jeho hmotnost je zlomek startovní hmotnosti. Z čiré zvědavosti by mě zajímalo na kolika motorech z devíti přistává?

 20. Jiri Matejka napsal:

  Jen tak dal! Chtel bych se zeptat (pokud ma nekdo informaci) jestli se i do budoucna nadale uvazuje o navratu druheho stupne? Tak jako kdysi SpaceX ukazala v tomto videu… https://www.youtube.com/watch?v=sSF81yjVbJE nebo jen pujde o pristani prvního stupne a dragonu.

 21. Jiří Kos napsal:

  To je dokonalá fantazie. Jen tak dál!

 22. Spytihněv napsal:

  Ten osvětlený stupeň s lidmi okolo, co sem teď přibyl, je opravdu neuvěřitelný pohled. Vzorně roztažené podpěry, na nich monstrum o výšce 14-ti patrového domu, pod ním zvědaví lidé a to celé po vzorném přistání. Opravdu naplněný sen všech scifistů, kteří toto vídali jen na ilustracích.

  • Filip napsal:

   Souhlas, úžasná fotka. Ukočírovat tohle monstrum během volnýho pádu musí bejt velká makačka.
   Pokud se jim podaří takhle přistávat i u Falconu Heavy, tak to bude ještě zajímavější.
   Zkrátka nová doba – teď už nebudeme nadšeně sledovat jen starty raket, ale taky přistání raket 🙂

   • Tonda napsal:

    Tak super!ale dívejme se do blizké budoucnosti!příští rok,až budou sedat 3první stupně F9H,to bude teprve žrádlo!doufám,že to přežiju,infarkt v tomhle věku je normální!(61)

   • Samo napsal:

    Ale neboj určite to bude úžasné ale pri niečom takom vidím viac dôvodu na radosť ako na infarkt 🙂

  • jregent napsal:

   „naplněný sen všech scifistů, kteří toto vídali jen na ilustracích.“

   Hltal jsem jako dítě na knížky českého Vrna J.M.Trosky.
   Tam rakety přistávaly a vypadaly jako Dragon 2, pokud si dobře pamatuji ilustrace.
   Ale to už nezkontroluji, neboť si ty knížky kamarádi půjčili na věčnou oplátku
   Promiňte vzpomínky starého zbrojnoše, to se vybavuje z té radosti nad Falconem a lidmi okolo:-)

 23. Branislav Pecho napsal:

  Veľká gratulácia do SpaceX! Well done, great leap! Čo k tomu viac dodať. Pred pár týždňami Blue Origin s New Shepard, dnes SX s Falcon-om. Ako tu niekto predomnou písal Sci-Fi sa mení v realitu. Ďalší významný krok k reusable SSTO.

 24. Spytihněv napsal:

  Právě jsem to posílal kamarádce a ta má jasno. Prý se jedná o start puštěný pozpátku. Takže podvod jako obvykle 🙂

 25. Spytihněv napsal:

  No paráda. Zrovna jsem vstal a koukám, že stojí 🙂 Byl přímý přenos? Minule jsem fňukal, proč je takový problém dát v přímém přenosu start i pokus o přistání prvního stupně. No podařilo se to dokonale.

 26. JP napsal:

  Super akorát pro přistávání na zemi jsou v zásadě všechny kosmodromy úplně špatně umístěný. Vracet se na místo startu není moc praktický. Už vidim jak kupují nějakou ropnou plošinu a šup sní do Atlantiku

 27. B.Boruvka napsal:

  Dusane mel jsi pravdu-Tech satelitu bylo 11 ne 6 😉

 28. zvejkal napsal:

  Skvela sprava hned rano! Idem si to pozriet.

 29. c4ndlee napsal:

  Skvelé SpaceX píše históriu, konečne to vyšlo obrovská radosť.

 30. hansnasa napsal:

  Pánové,tak se to povedlo a mi spadl obrovský kámen ze srdce.SpaceX to je budoucnost kosmonautiky a já gratuluji.

 31. Vojta napsal:

  Úžasné! Tak tomuhle se říká návrat se vším všudy. Snad se ukáže, že to vychází ekonomicky a stane se z toho rutina. A třeba někdy přistane i druhý stupeň, Dragon a všechny tři části prvního stupně Falcon Heavy. Mít zpátky všechny kousky skládačky, by byla paráda. Taky uvidíme, co na to konkurence. Tohle nemůžou nechat jen tak.

 32. gg napsal:

  „SpaceX: Taking the ‚Fi‘ out of ‚Sci-Fi'“ 😀

 33. Asdf napsal:

  Tak jsem se akorát vrátil z firemního večírku a koukám o dost jsem přišel. Ale to je fuk, hlavní že se to podařilo! Nakonec záznam tu je, takže se můžu podívat zpětně.
  Každopádně Musk to tentokrát vychytal naprosto dokonale. Nejen, že návrat se mu podařil ve velkém stylu a k tomu symbolicky s návratem Slunce, ale ještě tak dal nejlepší dárek fanouškům kosmonautiky a nejen jim k Vánocům. Navíc k tomu fantastické navýšení rozpočtu NASA a jistota, že program komerčních letu s posádkou k ISS půjde dle harmonogramu. Co víc si přát. Tyhle Vánoce budou báječné 😉

 34. Martin Gembec napsal:

  Doufal jsem, že to počítače uřídí. Pro mě jsou to nezvyklé Vánoce už 22. 12. Pěkný zimní slunovrat všem.

 35. Viktor Potůček napsal:

  ..nejlepsi dárek je pro mě tenhle od SpaceX!!..prostě revolucee..

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.