sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Výrobní vada odkládá start ExoMars

Pokud jste se těšili, že sedmého ledna příštího roku odstartuje z Bajkonuru raketa Proton, která k Marsu dopraví první část evropsko-ruského projektu ExoMars, budete asi lehce zklamaní. Včerejší jednání společné skupiny ESA a Roskosmosu totiž rozhodlo o odsunu startu o dva měsíce na záložní startovní okno. Za všechno může odhalená výrobní vada na pouzdru EDM Schiaparelli, které má otestovat technologie nutné pro přistání u příští mise.

Podle původních plánů mělo ke startu ruské rakety Proton dojít na sedmého ledna příštího roku. Plánovači vybrali i záložní termín startu. Pokud by se první startovní okno z jakéhokoliv důvodu nestihlo, byl k dispozici i náhradní termín – v polovině března 2016.

Snímek z dubna letošního roku - v montážní hale společnosti Thales Alenia Space ve francouzském Cannes dorazil modul Schiaparelli, který se měl připojit k družici TGO.
Snímek z dubna letošního roku – v montážní hale společnosti Thales Alenia Space ve francouzském Cannes dorazil modul Schiaparelli, který se měl připojit k družici TGO.
Zdroj: http://exploration.esa.int/

Jak informoval Michal Václavík z České kosmické kanceláře na diskusním portálu kosmo.cz, nyní vyšlo najevo, že se první startovní okno nestihne. Důkladná inspekce letového hardwaru totiž odhalila výrobní vadu ve svarech dvou tlakových čidel na rozvodech helia u zařízení EDM Schiaparelli. Start se tedy přesouvá z ledna na záložní startovní okno. To se otevírá 14.  a končí 26. března. Technici díky tomu dostanou téměř osm týdnů na odstranění objevené závady. Plány počítají i s tím, že by k připojení kamery CaSSIS k družici TGO došlo ještě v Evropě a nikoliv až na kosmodromu Bajkonur, jak se původně plánovalo.

Momentálně se počítá s tím, že by ke startu Protonu mělo dojít hned v první den startovního okna, tedy 14. března.  Je to logické, protože kvůli přesunutí na záložní startovací okno už mise nebude mít žádný náhradní termín. Pokud by se tedy start 14. března nepodařil, bude zbývat čas pouze do 26. března.

Mise jako taková zpožděná nebude – nebeská mechanika se totiž postará o to, že náklad dorazí k Marsu zhruba ve stejné době, jako pokud by se startovalo v lednu. Družice TGO se usadí na oběžné dráze kolem planety, kde se zaměří především na spektroskopická měření atmosféry.

Trace Gas Orbiter (TGO)
Trace Gas Orbiter (TGO)
Zdroj: http://www.esa.int/

Bude intenzivně sledovat východy a západy Slunce, přičemž se zaměří na fázi, kdy bude sluneční světlo procházet skrz atmosféru. Rozlišovací schopnost přístrojů NOMAD a ACS by mohla být až na úrovni několika částic na miliardu ostatních. Kamera CaSSIS se zaměří na snímkování povrchu s rozlišením 4,5 metru/pixel a neutronový detektor FREND se postará o hledání vodíku v nejvyšších vrstvách povrchu. Cílem je odhalit vodu vázanou v horninách.

Kromě vědeckých úkolů má TGO sloužit i jako retranslační družice spojující signálem Zemi a povrch Marsu. Druhou součástí mise ExoMars 2016 je přistávací pouzdro Schiaparelli, označované též jako EDM. Jeho úkolem je otestovat orientační schopnosti a kontrolu rychlosti přistání, což jsou věci, které se budou hodit v roce 2018. Tehdy totiž odstartuje druhá část projektu označovaná jako ExoMars 2018. V jejím rámci se k Rudé planetě vydá rover schopný odhalit, zda na této planetě někdy byl život. Je proto jasné, že zvládnutí průchodu atmosférou, sestupu a přistání bude klíčové.

Plánovaný průběh přistání pouzdra Schiaparelli na Marsu
Plánovaný průběh přistání pouzdra Schiaparelli na Marsu
Zdroj: http://www.bisbos.com/

Zdroje informací:
http://www.kosmo.cz/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://space.skyrocket.de/img_sat/edm__1.jpg
http://exploration.esa.int/…/ExoMars2016_TGO_and_EDM_flight_models.jpg
http://www.esa.int/…/14257285-1-eng-GB/ExoMars_Trace_Gas_Orbiter.jpg
http://www.bisbos.com/images_probes/exomarslanding_1024.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

To se mi ulevilo. Podle názvu článku jsem se bál, že start se vůbec nestihne a TGO poputuje do skladu, kde na na ni bude sedat prach 🙂 Zdržení dva měsíce je zcela zanedbatelné vzhledem k délce příprav projektů. Tak hlavně aby se stihlo záložní okno.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

Přesně tak. Je tady riziko chybějícího záložního okna.

vedator
vedator
9 let před

Pri citani clanku ma napadlo niekolko veci. Je dobre, ze vadu objavili tak skoro. Vie sa, pri akych testoch bola objavena? Kazdu chvilu je uverejneny nejaky clanok ako NASA/JPL testuje svoje nove sondy/kabiny alebo ich casti. Od ESA je toho pocut podstatne menej, je to iba neinformovanostou, alebo maju ‚horsie‘ procesy testovania?

Tato misia MUSI vyjst. Ako pre ESA tak aj pre Rusko je zivotne dolezita. Rusi uz davno nedokazali nic, okrem obeznej drahy Zeme, a ESA ma velmi obmedzeny rozpocet, aby jej mohol ujst taky dolezity a drahy projekt. Drzim palce!

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  vedator

ESA dělá hodně důkladné zkoušky, které se hodně blíží detailnosti u NASA. Od vibračních stolů, přes simulátor vesmírného vakua až po místnosti s elektromagnetickým stíněním. Tím vším ESA disponuje a družice jsou důkladně kontrolovány. Kde konkrétně se na závadu přišlo zatím nevím, ale zkusím to dohledat.

vedator
vedator
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Vdaka za potvrdenie. Som rad, ze ESA je dokladna ako NASA. Tym sa vyrazne eliminuje riziko zlyhania nejakej casti sondy.

Michal Václavík
9 let před
Odpověď  vedator

Kdyby se nevědělo, při jakých testech došlo k odhalení závady, tak by se na ní přece nepřišlo 😀 Ke zjištění problémů na tlakových senzorech v rozvodu helia pohonného systému EDM došlo při TB/TV testech.

vedator
vedator
9 let před

zabudol niekto handru v potrubi? 🙂

Michal Václavík
9 let před
Odpověď  vedator

Ne, to rozhodně nezabudol 🙂

roman.hronza
roman.hronza
9 let před

Thales Alenia Space je úžasná firma. Je dobré, že závadu byla odhalila před startem. Máme ještě v živé paměti posledního Falcona. Všichni se těšili, že se konečně podaří přistání a jak to dopadlo…

Tady určitě 2násobně platí staré dobré přísloví: „Dvakrát měř a jednou řež“. Snad se podaří stihnout druhé startovací okno. Nabízí se hypotetická otázka: „Co by se stalo, kdyby se nestihlo?“

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  roman.hronza

No, to by nebylo dobré. Pravděpodobný by byl odklad o dva roky. Tím pádem by se odsouval i rover z 2018 na 2020.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

No ještě že se vada odhalila včas, jinak bychom tu možná měli „krásnou“ paralelu:

ESA-Bajkonur-družice Mars Express-lander Beagle 2

ESA-Bajkonur-družice TGO-lander Schiaparelli

Vincent Kerman
Vincent Kerman
9 let před

No mohlo to být horší! (radši klepu na dřevo! 😀 ) Jinak jak dlouho poletí TGO k Marsu? Tak 6 měsíců jako obvykle ne?

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Vincent Kerman

S příletem se počítalo na druhou polovinu října. Uvidíme, o kolik se přílet posune kvůli odkladu.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Nevíte, jestli NASA v roce 2018 ještě počítá s tímto roverem? Nebo se jedná právě o tu zrušenou americkou účast na misi ExoMars?

https://cs.wikipedia.org/wiki/Mars_Astrobiology_Explorer-Cacher

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před

Tento koncept byl zrušen už v roce 2011 kvůli škrtům v rozpočtu.

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před
Odpověď  Dušan Majer

Díky. Myslel jsem si to. Už dlouho bylo ticho. Jen na té wiki to pořád visí jako připravovaný projekt a to i v angličtině (snad mě teď nikdo ironicky nepoučí o možnosti editace 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.