sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 156. díl (7.9. – 13.9.2015)

Vítám vás u dalšího vydání Kosmotýdeníku, který přináší to, co přineslo právě uplynulých sedm dní v kosmonautice. Ani tentokrát tomu nebude jinak. Podíváme se na události, které formovaly tento týden ve vesmíru. Nejdříve zamíříme do Kourou, kde odstartovaly dva nové satelity navigačního systému Galileo. Navštívíme kazašské stepi, kde přistála návštěvnická expedice, která byla součástí Mezinárodní kosmické stanice. Následně se zaměříme na obhlídku našich vyslanců po Sluneční soustavě. Navštívíme vozítko Curiosity a sondu Maven, podíváme se na nové fotky ze sondy New Horizons a podrobněji nahlédneme na povrch trpasličí planety Ceres. To však není vše. Přeji příjemné čtení a hezký zbytek neděle.

Galileo obohatily Alba a Oriana

Satelit Galileo
Satelit Galileo
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Alba a Oriana jsou jména dvou nových satelitů evropského globálního navigačního systému Galileo. V pátek v 4:08 SELČ je z kosmodromu v Kourou v Jižní Americe úspěšně vynesla raketa Sojuz. Galileo je zase o kousek blíže rozšíření svého zkušebnímu provozu, který by se měl rozjet poté, co bude na orbitě čtrnáct exemplářů. Dva, které startovaly v pátek, rozšířily současný počet na deset. Video ze startu si můžete prohlédnout zde.

Galileo by měl mít na konci budování celkem třicet satelitů, z čehož dvacet čtyři bude sloužit navigaci a šest bude záložních. Zde je nutné připomenout, že dva satelity, které startovaly minulý rok v srpnu, byly vinou špatně pracujícího stupně Fregat vyneseny na nižší oběžnou dráhu a vlastními motory se alespoň pokusily dostat na orbitu příhodnější. Tím se snížila jejich životnost. Jeden z dalších satelitů, který nyní pracuje, má problémy s anténou. Ale to jsou všechno potíže, které se daly očekávat a dle prohlášení vedoucích projektu se čas dokončení systému stíhá. Tím má být rok 2020 a do té doby by se mělo proinvestovat 7 miliard Euro.

Vzhledem k tomu, že k vynesení zbývajících dvaceti satelitů zbývají už jen čtyři roky a pár měsíců, pomohou krom raket Sojuz i dražší, ale také silnější Ariane 5. Ta by měla na konci příštího roku vynést během jednoho startu hned čtyři satelity a ten rok by měly startovat další dva na Sojuzu. A v roce 2017 by měl být jízdní řád podobný, pokud samozřejmě nedojde k nějaké nenadálé události. Avšak satelity nejsou věčné a už nyní se pomalu začíná pracovat na další generaci, která bude po roce 2020 pomalu připravována k nahrazování těch nejstarších exemplářů.

Sojuz startuje
Sojuz startuje
Zdroj: http://spaceflightnow.com/

Kosmický přehled týdne

Posádka Sojuzu TMA-16M
Posádka Sojuzu TMA-16M
Zdroj: http://2.bp.blogspot.com/

Sojuz TMA-16M s Gennadijem Padalkou, Andreasem MogensenemAjdinem Ajmbetovem opustil Mezinárodní kosmickou stanici a zamířil zpět k Zemi. Skončila tak návštěvnická desetidenní mise pro Mogansena a Ajmbetova, kteří dorazili v Sojuzu TMA-18M na začátku září. Padalka se zase stal rekordmanem v pobytu ve vesmíru. Během svých pěti misí nasbíral celkem 879 dní strávených ve stavu beztíže. Na stanici v současnosti pobývá šestice astronautů. V sobotu v 02:51 SELČ Sojuz úspěšně přistál v kazašských stepích. Zatímco Ajmbetov zamířil do hlavního města Kazachstánu, kde na něj čekal prezident Nursultan Nazarbajev s uvítacím ceremoniálem, Mogansen zamířil na rehabilitaci do střediska ESA. Padalka zase do Hvězdného městečka u Moskvy.

Sojuz TMA-16M přistál
Sojuz TMA-16M přistál
Zdroj: http://ichef-1.bbci.co.uk/

Společnost SpaceX představila dvě nová videa, která ukazují interiér jejich připravované pilotované lodě Crew Dragon. První z nich v mnoha zajímavých záběrech ukazuje jednoduchý a moderní černobílý design vnitřku lodi. Druhé pak nabízí pohled na teoretickou podobu přetlakových obleků od SpaceX. Doufejme tedy, že nezůstane jen u hezkých videí.

Data ze sondy Dawn, která obíhá ve výšce 1400 km nad povrchem trpasličí planety Ceres, umožnila vytvořit gif animaci, která ukazuje známý kráter s bílými skvrnami na jeho dně. Přes stále bližší pohled a lepší rozlišení však odolávají bílé skvrny svému odhalení.

Evropský environmentální satelit Sentinel 2A přinesl velmi zajímavou fotografii. Ukazuje proudy do spirály zformovaných sinic a skrz ně plující loď. Opravdu pěkný snímek.

Oko sinic
Oko sinic
Zdroj: http://www.esa.int/

Krajina, kterou má možnost spatřit vozítko Curiosity je zkrátka úplně jiná, než ta, kterou nám zprostředkovala vozítka MER. Podívejte se na vzdálené vrcholky Mount Sharp v podání Curiosity. Celkový pohled je zde.

Sonda New Horizons nám zaslala velkou sbírku velmi zajímavých fotografií Pluta. Většinu z nich i s naším komentářem naleznete zde, nebo všechny zde.

Americká sonda Maven, která obíhá na nízké oběžné dráze Marsu je určena hlavně k výzkumu atmosféry Rudé planety. V minulém týdnu Maven dokončil čtvrtý takzvaný ponor do horních vrstev atmosféry, kde ji mohl přímo analyzovat. Sonda klesla do výšky 121,2 km, kde hustota atmosféry dosahuje cca. 2,2 kg/km3. Následně se sonda vrátila na vyšší oběžnou dráhu.

Souhrn z Kosmonautixu

Tento týden jste si na Kosmonautixu mohli přečíst o konečném zabalení mise InSight. Informovali jsme vás o tom, jak Andreas Mogensen z paluby ISS ovládal robota v ESTECu. Zprostředkovali jsme vám, že na letovém kusu lodi Orion, který v rámci mise EM-1 zamíří v bezpilotním režimu na oblet Měsíce, byl proveden první svár. Oblíbený seriál Kritické momenty kosmonautiky se dočkal knižního vydání. Více informací naleznete zde. Na závěr týdne jsme vás informovali o možném odkladu mise EM-2.

Snímek týdne

Tento týden nebyl problém vybrat snímek, který byl dle nás nejzajímavější. Jednoznačně vítězí Pluto a fotografie od sondy New Horizons. Zejména mozaika snímků celé planety, která trpasličí planetu ukazuje plasticky.

Mozaika snímků Pluta
Mozaika snímků Pluta
Zdroj: http://www.unmannedspaceflight.com/i

Zdroje informací:
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/09/20691229614_5b87310b84_z.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/09/Galileo_FOC_satellite_node_full_image_2-2.jpg
http://spaceflightnow.com/wp-content/uploads/2015/09/VS12_Dec.jpg
http://2.bp.blogspot.com/-RzftACOcf9E/VfOczqFHDqI/AAAAAAAAsiY/B3pm2gi2LNc/s640/landing3.jpg
http://ichef-1.bbci.co.uk/news/624/cpsprodpb/15036/production/_85507068_1e8d82cd-322e-40d3-bf20-35557c7e947d.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2015/09/eye_of_an_algal_storm/15587342-1-eng-GB/Eye_of_an_algal_storm_large.png
http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?act=attach&type=post&id=37765

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Vojta
Vojta
9 let před

„Data ze sondy Dawn, která obíhá ve výšce 1400 km nad povrchem trpasličí planety Pluto…“ Asi spíš Ceres, i když orbiter Pluta by byl taky fajn 😉

Jinak Ajmbetov se dočkal ceremoniálu s prezidentem a Mogansen zamířil na rehabilitaci do střediska ESA… Čeká Mogansena jakožto prvního dánského kosmonauta také nějaká sláva ve stylu přijetí u dánské královny?

Spytihněv Čumpelík
Spytihněv Čumpelík
9 let před

Nedávno jsem v diskusi pod některým z článků četl výrok, že „Mars je nudný“. Což je samozřejmě velmi subjektivní názor a podle mě blbost, což dokládají další a další fotky od MSL, včetně té v článku výše.

maro
maro
9 let před

Tak proti Zemi bude samozřejmě nudné prakticky všechno. I ta zemská poušť, třeba Sahara nebo Gobi je plná života zahrabaného v písku. To prostě na Marsu nikdy nebude. Ale zase je to asi ráj pro geology.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.