sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Slingshot Aerospace

Slingshot Aerospace, společnost zabývající se analýzou vesmírných dat, získala kontrakt z programu AFWERX amerického letectva na zdokonalení techniky identifikace družic na oběžné dráze pomocí fotometrických dat a umělé inteligence.

Frontgrade Gaisler

Švédská národní kosmická agentura (SNSA) udělila společnosti Frontgrade Gaisler, poskytovateli radiačně odolných mikroprocesorů pro vesmírné mise, kontrakt na komercializaci prvního neuromorfního zařízení System on Chip (SoC) pro vesmírné aplikace.

ULA

United Launch Alliance se chystá vynést prvních 27 družic z více než 3 200 plánovaných kusů pro širokopásmovou konstelaci Amazon Project Kuiper. Start je naplánován na 9. dubna. Družice vynese raketa Atlas V.

Starship

NASA 28. března oznámila, že přidala vesmírnou loď Starship od společnosti SpaceX do své smlouvy NASA Launch Services (NLS) II. Smlouvu NLS II využívá agentura k získávání služeb startu pro mnoho vědeckých a průzkumných misí.

GITAI

Specialista na vesmírnou robotiku GITAI dokončil koncepční studii mechanického ramene, které by bylo připraveno podporovat japonský lunární rover s posádkou.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Nácvik úniku atmosféry ze Sojuzu

Dánsko se letos na podzim dočká svého prvního astronauta. Bude jím Andreas Mogensen, který se vydá na desetidenní pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici. Nejen tomu, proč bude jeho kosmický let tak krátký se věnuje ve svém aktuálním videu. Setkáme se i s ruským kosmonautem Gennadijem Padalkou, se kterým se bude Mogensen vracet domů. Velká část videa je věnována nácviku krizové situace, kdy z návratové kabiny začne unikat atmosféra. Celá zkouška probíhá v simulátoru lodi Sojuz, který stojí v Hvězdném městečku u Moskvy.

Zdroje obrázků:
https://farm7.staticflickr.com/6204/6097949746_5dfe149396.jpg 

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Michal
Michal
10 let před

Jak je to s tolerancí zrakové vady u kosmonautů? Už po několikáté jsem si všiml, že mnozí používají v simulátorech brýle, přitom se vždy tradovalo jaký musejí perfektní zdravotní stav, včetně zraku… 🙂

Ondřej Šamárek
Editor
10 let před
Odpověď  Michal

Myslím, že během výběru (minimálně u NASA), je třeba mít perfektní zrak 20/20. Jsou povoleny korektivní operace (http://astronauts.nasa.gov/content/faq.htm).
U ESA nebo Roskosmosu to asi bude podobné, přeci jen – volných míst v oddílu je málo, tak proč přijímat z tisíců možných kandidátů „nedokonalé“ vzorky.
Ohledně těch brýlí – všiml jsem si toho taky a je to okolnost, která se týká pouze zkušených starších kosmonautů/astronautů. Tady bych si tipnul, že menší zrakové vady vyváží zkušenosti.
S tím zrakem je to vůbec zajímavé – u některých se v beztíži zrak zhoršuje, u některých alespoň dočasně zlepšuje. Třeba Gordo Cooper během svého letu MA-9 tvrdil, že viděl dokonce lampy pouličního osvětlení nebo autobusy na silnicích.
A ještě na okraj – z dlouhodobého hlediska to zatím vypadá, že patologické změny, pozorované ve zrakovém ústrojí astronautů při dlouhodobých letech mohou být limitujícím faktorem při cestách na Mars a podobně…

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.