Dva zajímavé starty v jeden den

Kosmonautika umí být ke svým fanouškům opravdu štědrá. O tom se můžeme přesvědčit právě dnes, kdy se můžeme těšit na dva mimořádně zajímavé starty raket. Ať už půjde o vypuštění ruské zásobovací lodi Progress-M 21M pro ISS, nebo o komunikační satelit SES-8, který bude startovat na vylepšené raketě Falcon 9 v1.1, tak ani v jednom případě nemůžeme říct, že půjde o běžnou rutinu. Právě naopak – v mnoha ohledech na nás čekají atraktivní premiéry.

První start dnešního dne by měl přijít ve 21:53 našeho času. V hlavní roli bude raketa Sojuz, která stojí na rampě kosmodromu Bajkonur a čeká na zážeh motorů (viz úvodní fotka dnešního článku). Pod jejím aerodynamickým krytem je schovaná kosmická loď Progress M-21M. Ta je naložená bez sto kilogramů téměř třemi tunami nákladu, mezi kterým najdeme kromě již tradiční vody, jídla, oblečení, nebo vědeckých experimentů i kameru pro chystaný projekt UrtheCast. Tato kamera bude při prosincovém výstupu ruských kosmonautů umístěna na vnější plášť kosmické stanice a v reálném čase bude streamovat HD video na Zemi. Přes webové rozhraní pak budou moci zájemci sledovat scenérie, které zrovna vidí posádka.

Progress-M 21M ještě před připojením k raketě během přípravy v hale

Progress-M 21M ještě před připojením k raketě během přípravy v hale
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

V posledních měsících jsme si zvykli, že ruským lodím netrvá cesta k ISS dva dny, ale jen pár hodin. Progress-M 21M ovšem bude výjimkou. Ke stanici se připojí až celé čtyři dny po startu. Důvod je prostý. Bude totiž využívat vylepšenou verzi navigačního systému Kurs-NA. Poprvé se k ISS přiblíží 27. listopadu a bude se testovat spolehlivost vzájemného spojení. Následně Progress od stanice odletí a následující den provede tři zážehy, které ji opět nasměřují k ISS. Ke spojení s modulem Zvezda dojde 29. listopadu.

Na palubě Progressu-M 21M najdeme 1 258 kilogramů suchého nákladu. Ten se skládá z 89 kg těžkých prostředků pro údržbu ruské části stanice, 91 kg vážících hygienických prostředků, dále celých 187 kg připadá na jídlo, 122 kg na lékařské vybavení a léky, 134 kg váží osobní věci pro posádku, 79 kg je určeno pro prostředky osobní ochrany a nouzové zásoby. 19 kg váží doplňky do různých ruských modulů, celých 300 kg pak zabírají vědecké experimenty. Potřeby pro výstupy do volného kosmu váží 11 kilogramů. Další položkou jsou 46 kg těžké kusy fotografické a videotechniky. Zbývající část (178 kg) je určená pro americký segment stanice včetně jídla, osobních věcí a hygienických prostředků. Kromě tohoto suchého nákladu ale Progress disponuje i nádržemi na kapaliny. Celkem na stanici dopraví 670 kg paliva, 420 kg vody a 50 kg kyslíku.

Raektu Sojuz zatím ze dvou stran zahaluje obslužná věž, která umožňuje technikům během předstartovních příprav přístup ke všem místům nosiče.

Raektu Sojuz zatím ze dvou stran zahaluje obslužná věž, která umožňuje technikům během předstartovních příprav přístup ke všem místům nosiče.
Zdroj: http://www.spaceflight101.com/

Pokud budete chtít živě sledovat start rakety Sojuz s kosmickou lodí Progress M-21M, určitě neprohloupíte s NASA TV, dobrou volbou je i web spaceflightnow.com. Přenosy zde většinou začínají už s předstihem několika desítek minut.

Sotva se fanoušci kosmonautiky vzpamatují z jednoho startu, už aby začali sledovat přípravy na další. Ze stepí Bajkonuru se virtuálně přeneseme na pobřeží Atlantiku, jelikož z Floridy by měla ve 23:37 našeho času odstartovat raketa Falcon 9 v1.1. Ta sice nepoletí k ISS, ovšem i tak bude její mise velmi zajímavá. Na své palubě ponese telekomunikační družici SES-8, která má svým signálem pokrýt pacifickou část Asie, především Indočínu a jižní část kontinentu. Tato družice bude umístěná na geostacionární dráze. A tady se dostáváme k unikátnosti celého startu.

Oblast pokrytí zajištěná družicí SES-8

Oblast pokrytí zajištěná družicí SES-8
Zdroj: https://sat.ses.com

Společnost SpaceX zatím ještě nikdy nedoručovala náklad na geostacionární dráhu, ani na dráhou přechodnou ke geostacionární. Bude to opravdu velká premiéra, zvlášť pokud uvážíme, že se jedná teprve o druhý let vylepšené rakety Falcon v1.1 (více info o ní najdete v našem starším článku). Při tom prvním letěla na nízkou oběžnou dráhu kanadská družice Cassiope a SpaceX jen tak pro zajímavost zkusila, jestli by její horní stupeň zvládl opětovný zážeh, který bude potřeba právě při letech na dráhu přechodnou ke geostacionární dráze. Pokus se ovšem nepodařil (popis celého letu najdete v našem starším článku). Podrobná analýza nasbíraných dat nakonec ukázala, že motor nezvládl restart kvůli palivu, které zamrzlo v trubkách. Problém se měl vyřešit přidáním izolační vrstvy, která oddělila palivové vedení od nádrže s kapalným kyslíkem. Detaily rozebírá náš nedávný článek.

Logo mise SES-8

Logo mise SES-8
Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/

Zítra se tedy ukáže, zda byla opatření dostatečná. Horní stupeň rakety totiž nejprve vytáhne sebe a družici SES-8 na dočasnou parkovací dráhu, po pár minutách se znovuzažehne a vytvoří eliptickou dráhu, jejíž nejvzdálenější bod bude ležet ve výšce 80 000 kilometrů. Pokud všechno půjde dobře, oddělí se družice od horního stupně za cca. 33 minut od startu.

Samotná družice SES-8 váží 3 200 kg a fungovat by měla po dobu 15 let. O dodávky 5 kW elektrické energie se postará dvojice gallium-arsenových solárních panelů a pro uložení přebytků se použijí dvě 4 850 Watthodinové Li-ion baterie. Jelikož se z pohledu SpaceX jedná o první let jinam než jen na nízkou oběžnou dráhu Země, není to pro případné zájemce příliš atraktivní. Málokdo chce být pokusným králíkem. SpaceX proto firmě SES nabídla výraznou slevu, start bude stát jen 60 milionů dolarů.

Držme tedy palce, ať se dnes oba starty podaří, protože dneškem začíná bez přehánění kosmický týden – o dvou pondělních startech jsme již mluvili, v pátek se ke stanici připojí zmiňovaný Progress-M 21M a v neděli přijdou další velké události – Čína by měla vyslat k měsíci své první vozítko a indická sonda Mangalyaan provede finální zážeh pro odlet od Země.

Zdroje informací:
http://www.spaceflightnow.com/
http://www.spaceflight101.com/
http://www.spaceflight101.com/
http://www.kosmo.cz/
http://www.kosmonaut.cz/
http://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/2292152_orig.jpg
http://spaceflightnow.com/station/exp38/131123prog53p/12_600399.jpg
http://www.spaceflight101.com/uploads/6/4/0/6/6406961/3350821_orig.jpg
https://sat.ses.com/webservice/images/12493393
http://spaceflightnow.com/news/images/ni1311/23falcon9_400360.jpg

Print Friendly, PDF & Email

Kontaktujte autora: hlášení chyb, nepřesností, připomínky
Prosím čekejte...
Níže můžete zanechat svůj komentář.

2 komentářů ke článku “Dva zajímavé starty v jeden den”

 1. tino napsal:

  pekny den.

  len dve upresnenia:
  – prvy start sa dnes uz uskutocnil: slo o cinsku raketu long march 2d so satelitom shiyan weixing-5
  – apogeum ses-8 bude po vypusteni az za geostacionarnou drahou, vo vyske viac ako 80 000 km.

  prajem nam vsetkym uspesny kozmonauticky den/tyzden

  tino

Zanechte komentář

Chcete-li přidat komentář, musíte se přihlásit.