sociální sítě

Přímé přenosy

Žádné plánované přenosy nebyly nalezeny.

    krátké zprávy

    Dawn Aerospace

    Novozélandská společnost Dawn Aerospace 12. června oznámila, že podepsala závaznou partnerskou smlouvu s Oklahomským úřadem pro rozvoj vesmírného průmyslu (OSIDA) o provozování suborbitálního letounu Aurora Mark 2.

    Ax-4

    NASA a Axiom Space na neurčito odkládají soukromou misi Ax-4 na Mezinárodní vesmírnou stanici poté, co v části stanice, kde došlo k dlouhodobému úniku vzduchu, zjistily nový únik. Odložení má Roskosmosu poskytnout více času na prostudování nového úniku vzduchu v jednom z oddílů modulu Zvezda.

    iQPS

    Společnost Rocket Lab 11. června vynesla radarovou zobrazovací družici pro japonskou společnost iQPS, což je třetí start pro tohoto zákazníka během posledních tří měsíců. Raketa Electron odstartovala ze startovacího komplexu 1, rampy A.

    BAE Systems

    Společnost BAE Systems se spojila s jihokorejským konglomerátem Hanwha Systems, aby prozkoumala využití jejich technologie radaru se syntetickou aperturou (SAR) v Azalea, plánované zpravodajské, sledovací a průzkumné konstelaci.

    Sierra Space

    Společnost Sierra Space se sídlem v Coloradu 11. června oznámila formální spuštění divize Sierra Space Defense zaměřené na programy národní bezpečnosti. Obchodní jednotku povede Erik Daehler, bývalý manažer společnosti Lockheed Martin

    Naše podcasty

    Doporučujeme

    Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

    Poděkování

    Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

    Kosmotýdeník 62. díl (18.11. – 24.11.2013)

    I poslední listopadová neděle bude vyhrazena kosmotýdeníku, tedy souhrnu toho nejzajímavějšího, co se za poslední týden událo v kosmonautice. Dnes se budeme věnovat misi Swarm, určené pro studium magnetického pole země, navážeme zprávou o problémech a řešeních, které aktuálně provází SpaceX a jejich raketu Falcon 9. Kosmotýdeník dnes uzavřeme vizuální vzpomínkou na start amerického MAVENu, který úspěšně míří k Marsu.

    Mise Swarm odstartovala

    Trojice družic Swarm při oddělení z posledního stupně nosné rakety
    Trojice družic Swarm při oddělení z posledního stupně nosné rakety
    Zdroj: http://i.stack.imgur.com/

    22. listopadu odstartovala z kosmodromu Pleseck na špičce rakety Rokot trojice satelitů z dílny Evropské kosmické agentury v rámci mise Swarm. Trojice identických družic má na starosti monitorování magnetického pole Země, interakce energetických částic se zemskou atmosférou a další činnosti ohledně magnetického obalu Země. Poznání zákonitostí magnetického pole je důležité pro předvídání poruch, které by mohly nastat při velkých výronech částic od Slunce, nebo jiných nečekaných událostech, které ovlivňují magnetosféru.

    Avšak družice nebudou zaměřené jen na částice putující k nám z vesmíru, ale budou měřit i magnetické signály zemského jádra, pláště, kůry, oceánů, ionosféry i magnetosféry. Výhodou této mise je to, že družice startují tři, odtud jejich název Swarm (roj). Díky tomu, že tři satelity budou každý měřit v jiné oblasti, se podaří pohlédnout na zákonitosti neustále pohybujícího se magnetického pole Země ze širší perspektivy a lépe pochopit principy, které jej doprovází. Tyto znalosti pomohou například předcházení problémům, které vznikají při velkých slunečních bouřích. Zajímavostí je, že na palubách družic jsou české akcelerometry. Čeští vědci mají bohaté zkušenosti právě se studiem magnetosféry a ionosféry už od sedmdesátých let, kdy letěl do vesmíru první Magion.

    Start z Plesceku dopadl dobře a raketa a následně i druhý stupeň navedly družice na správnou oběžnou dráhu. Misi Swarm se podrobně budeme věnovat v některém z následujících článků.

    Swarm
    Swarm
    Zdroj: http://spaceinimages.esa.int/

    Problém druhého stupně Falconu 9

    Druhý stupeň a motor Merlin 1D
    Druhý stupeň a motor Merlin 1D
    Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/

    V září tohoto roku startoval první vylepšený Falcon 9 v1.1 a i když z pohledu ze země byl jeho start bezchybný, na oběžné dráze se nepodařilo naplnit jeden z důležitých testů. Druhý stupeň rakety pohání motor Merlin 1D, určený pro let ve vakuu. Motor se však při zářijovém startu nepodařilo napodruhé restartovat přímo na oběžné dráze, což je problém, protože se tím značně snižuje možnost navádění družic na správné oběžné dráhy, nebo lety do vzdálenějších částí kolem Země. SpaceX prohlásila, že problém jistě vyřeší a zdá se, že nyní už známe příčinu neúspěchu tohoto testu.

    Logo mise SES-8
    Logo mise SES-8
    Zdroj: http://www.spaceflightnow.com/

    Druhý stupeň byl samozřejmě testován na zemi, kde se žádné podobné poruchy nevyskytly, ale na oběžné dráze způsobil neúspěch restartu motoru mráz. Palivové potrubí zamrzlo od hluboce podchlazené nádrže s kyslíkem spojené s vlivem okolního mrazivého prostředí vesmíru. Zatímco na zemi se sice potrubí od nádrže také ochlazovalo, ve vesmíru na něj působil i okolní chlad, což způsobilo zamrznutí paliva a neschopnost motoru znovu nastartovat. Problém se dá prý vyřešit přidáním izolační vrstvy a proto se snad při druhém startu se satelitem SES-8 naplánovaným na 25. listopad už dočkáme bezchybného chodu. Při této misi je to dokonce nutností, protože tento satelit bude potřebovat sílu druhého stupně Falconu k tomu, aby se dostal na správnou oběžnou dráhu.

    Mezitím probíhal zkušební zážeh prvního stupně rakety Falcon 9, při kterém došlo k výraznému úniku kyslíku, ale zdá se, že problém není nikterak závažný a datum startu neohrozí. Dáváme však ke zhlédnutí toto video, na kterém vypadá únik opravdu impozantní.

    MAVEN na cestě k Marsu

    V pondělí 18. listopadu úspěšně odstartovala sonda MAVEN určená k průzkumu atmosféry planety Mars. Startu i misi sondy jsme se věnovali v samostatném článku a proto vám dnes přineseme jen pár zajímavých obrázků ze startu, které stojí za zhlédnutí.

    Atlas V s MAVENem startuje
    Atlas V s MAVENem startuje
    Zdroj: http://www.nasa.gov/
    Start MAVENu
    Start MAVENu
    Zdroj: http://farm8.staticflickr.com/
    Start MAVENu
    Start MAVENu
    Zdroj: http://farm4.staticflickr.com/

    Zdroje informací:
    http://www.spaceflightnow.com/
    http://www.esa.int/
    http://forum.kosmonautix.cz/

    Zdroje obrázků:
    http://i.stack.imgur.com/GWnvV.jpg
    https://lh6.googleusercontent.com/proxy/JJJpqOtFC3zADldXO2uH2MQ
    http://spaceinimages.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2012/11/swarm_instruments_side_view/12120613-2-eng-GB/Swarm_instruments_side_view.jpg
    http://www.spaceflightnow.com/falcon9/007/131122engine/22merlin1d_400245.jpg
    http://www.nasa.gov/sites/default/files/10933173944_ea869be1c0_o.jpg
    http://farm8.staticflickr.com/7309/10963107273_1c31e9a3b5_b.jpg
    http://farm4.staticflickr.com/3671/10962871645_e4389ed648_b.jpg

    Hodnocení:

    0 / 5. Počet hlasů: 0

    Sdílejte tento článek:

    Další podobné články:

    Komentáře:

    Odběr komentářů
    Upozornit
    0 Komentáře
    Nejstarší
    Nejnovější Nejvíce hodnocený
    Inline Feedbacks
    Zobrazit všechny komentáře

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

    Děkujeme za registraci! 

    Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.