sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ClearSpace

Společnost ClearSpace dokončila druhou fázi mise Britské kosmické agentury s názvem Active Debris Removal (ADR), v rámci které testovala a zdokonalovala technologii pro odstraňování družic z nízké oběžné dráhy Země.

NASA

Bílý dům 6. května formálně předal Senátu nominaci Matthewa Andersona na pozici zástupce administrátora NASA. Anderson sloužil v letectvu 24 let a do důchodu odešel v roce 2021 v hodnosti plukovníka.

IonQ

Společnost IonQ, která se zabývá kvantovými výpočty a sídlí v Marylandu, 7. května oznámila, že dosáhla dohody o akvizici společnosti Capella Space. Akvizice posouvá plán společnosti IonQ na vytvoření první vesmírné sítě pro distribuci kvantových klíčů (QKD) na světě.

JPL

JPL 7. května oznámila, že Laurie Leshin odstoupí z funkce ředitele JPL s účinností od 1. června. V oznámení byly pro toto rozhodnutí uvedeny pouze osobní důvody a memorandum pro zaměstnance JPL od Thomase Rosenbauma, prezidenta Kalifornského technologického institutu, který řídí JPL jménem NASA.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily softwarové společnosti SciTec z New Jersey kontrakt v hodnotě 259 milionů dolarů na další vývoj pozemního systému určeného pro vojenské družice včasného varování.

FAA

FAA vydalo 6. května rozhodnutí o posouzení vlivů na životní prostředí týkající se zvýšení počtu startů ze základny Starbase v Boca Chica v Texasu, ve kterém povolila zvýšený pocet startů. Posouzení se zabývalo žádostí společnosti SpaceX o provedení až 25 startů a přistání Starship/Super Heavy.

Indie

Indie zpřísňuje bezpečnostní pravidla a pravidla pro dodržování předpisů týkajících se družicové konektivity. Indie tak reaguje na snahy telekomunikačních společností, jako jsou například SpaceX se Starlinkem či Eutelsat s OneWeb, vstoupit na lokální trh.

Inversion Space

Společnost Inversion Space 1. května oznámila, že dokončila let své mise Ray, která byla vypuštěna v rámci mise Transporter-12 společností SpaceX v lednu. Zařízení sloužilo jako technologický demonstrátor a testovalo systémy, které společnost plánuje použít pro svou budoucí návratovou kapsli Arc.

Novaspace

Společnost Novaspace, přední poradenská a tržní firma v oblasti vesmírných programů, vydala 24. vydání své výroční zprávy o vládních vesmírných programech (GSP). Zpráva uvádí, že globální vládní investice do vesmíru dosáhly v roce 2024 přibližně 135 miliard dolarů

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 2. díl (23.9.- 29.9. 2012)

Kosmická loď Dragon u ISS

Tento týden pro vás mám zase pár zajímavých informací. V první řadě se podíváme na převzetí prvních dvou zrcadel pro vesmírný teleskop Jamese Webba (V originále James Webb Space Telescope – dále jen JWST) v Marylandu. Poté shrneme práci vozítka Curiosity na Marsu a nakonec se podíváme na připravovaný let Dragonu k Mezinárodní vesmírné stanici a test stupně rakety Falcon 9 – Grasshopperu.

Budoucí podoba dalekohledu Jamese Webba
Budoucí podoba dalekohledu Jamese Webba
Zdroj: http://galacticfool.com

Dvě nová zrcadla

Hubblův vesmírný dalekohled pomalu dosluhuje a jeho nástupcem by měl být JWST. Jestli se teleskop do vesmíru podívá nebylo vůbec jisté. Ke startu mělo podle původního plánu dojít v roce 2014. Jenže škrty v rozpočtu NASA zapříčinily to, že byl start několikrát přesunut a uvažovalo se o zrušení celého projektu. Za teleskop se postavilo mnoho vážených vědců a projekt byl nakonec zachráněn. Nyní je start naplánován až na rok 2018! Dá se říct, že se JWST dostal hrobníkovi z lopaty.
Nyní něco z té lepší stránky. Tento týden NASA převzala první dvě zrcadla z celkových 18. Každé z nich se vezlo na vlastním vozíku, které bylo shora kryto velkým kovovým zvonem. Pracovníci oblečeni v civilu dovezli zrcadla až k branám montážní haly. Zde si náklad převzali odborníci zahaleni v bílém obleku.  Proč? Protože by mohlo dojít ke kontaminaci těchto vzácných dílů. Například vlasy.
Podle všeho by měly být zrcadla v pořádku. Nyní můžeme jenom doufat, že projekt nic nezastaví a dalekohledu se v roce 2018 dočkáme.

Odběrné zařízení na vzorky
Odběrné zařízení na vzorky
Zdroj: http://kakadu48.sweb.cz

Jak si vede Curiosity?

MSL si na Marsu vede dobře. Pomalu zkouší všechny svoje vědecké instrumenty. Denně nám posílá fotky, panorama a informace.
V pátek 28. 9., po sedmi týdnech na povrchu Marsu, vozítko našlo oblázky. Toto se dá považovat za přímý důkaz toho, že na Marsu kdysi byla voda v kapalném skupenství, a tím pádem zde mohli být podmínky vhodné pro vznik života. Na základě velikosti štěrku se vědci domnívají, že voda zde tekla rychlostí okolo jednoho metru za sekundu. Potůček asi nebyl moc hluboký. Voda by vám sahala tak po kotníky. O tom, že na Marsu byla tekoucí voda, se spekulovalo už dlouho. Nyní se ale jedná o vozítkem hmatatelný důkaz.
K dnešnímu dni Curiosity urazilo přes 300 metrů. Nyní ho čekají poslední metry cesty a poté se začne s přípravou na průzkum místa Glenelg.

Space X dělá pokroky

Loď Dragon se připravuje již ke svému druhému letu k Mezinárodní vesmírné stanici. Podle plánu by ke startu mělo dojít 7. října (náhradní termín je o den později – 8. října). Falcon 9 vynese 450 kg zásob pro posádku, která právě ISS obývá. Zpět na Zemi dopraví 330 kg vědeckého materiálu společně s 230 kg hardwaru. Bude se jednat o první zásobovací misi z řad soukromého sektoru. K prvnímu letu Dragonu k ISS došlo 22. května tohoto roku.

Minulý týden došlo k testu takzvaného Grasshopperu. Jedná se stupeň Falconu 9 ,který po oddělení další části rakety přistane  a bude se moc použít znovu. V tomto testu „vyskočil“ 2 metry vysoko a během dalších měsíců bychom se mohli dočkat i 30 metrových skoků.

Zdroje informací:
http://forum.kosmonautix.cz
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.exoplanety.cz
https://kosmonautix.cz
http://www.exoplanety.cz
http://mars.jpl.nasa.gov
http://forum.kosmonautix.cz
http://www.nasa.gov

Zdroje obrázků:
http://michaelbelfiore.com/wp-content/uploads/2012/05/SpaceX_Dragon_at_ISS.jpg
http://galacticfool.com/uploads/galacticfool.com/2009/03/jwst_new1.jpg
http://kakadu48.sweb.cz/curiosity/0051MR-A01.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.