sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

ESA

Evropa uzavřela smlouvu se společností Thales Alenia Space na vývoj digitálního dvojčete zemědělských systémů, které kombinují satelitní data a modelování plodin na podporu udržitelných a klimaticky odolných zemědělských postupů na celém kontinentu.

Booz Allen Hamilton

Technologická a konzultační firma Booz Allen Hamilton představila koncept mega-konstelace družic navržených tak, aby naplnily vizi vládní administrativy na komplexní protiraketový obranný štít na ochranu Spojených států, tzv. Golden Dome.

NG-22

V prohlášení z 26. března NASA uvedla, že modul Pressurized Cargo Module pro Cygnus, který měl letět s misí NG-22 k ISS, je poškozený a nebude použit pro tuto misi, která měla odstartovat v červnu.

Space Systems

Velitelství Space Systems oznámilo 27. března, že Rocket Lab a Stoke Space se připojí k Blue Origin, SpaceX a United Launch Alliance (ULA) v programu National Security Space Launch (NSSL) Phase 3 Lane 1.

CFO NASA

Bílý dům předložil Senátu 24. března nominaci Grega Autryho na pozici finančního ředitele agentury NASA. Autry byl nominován na pozici CFO NASA v červenci 2020, několik měsíců po odchodu Jeffa DeWita. Senát jeho nominaci tehdy neschválil.

Gravitics

Společnost Gravitics oznámila 26. března, že obdržela navýšení strategického financování, neboli STRATFI, ocenění od SpaceWERX, komerční složky Space Force, v hodnotě až 60 milionů dolarů.

Vulcan

Velitelství vesmírných systémů Space Forces oznámilo 26. března, že dokončilo dlouho očekávanou certifikaci rakety Vulcan po analýze dat ze dvou certifikačních startů rakety v lednu a říjnu 2024.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Zlatý model JUICE není žádný kýčovitý šperk

Za zhruba deset let dorazí k Jupiteru a jeho měsícům evropská sonda JUICE (Jupiter Icy Moons Explorer). Jak již anglický název napovídá, kromě planety bude zkoumat její tři největší měsíce – Ganymed, Europu a Callisto. Ke startu této sondy by mělo dojít v roce 2022 a momentálně probíhá příprava a kalibrace jejích přístrojů, aby v kosmickém prostoru fungovaly co nejlépe. Součástí kalibračního procesu je i zmenšený model sondy pokrytý zlatem. Nenechte se zmást, není to žádný snobský výstřelek za účelem originality – už jen pro jeho velikost. Tento model pomůže prověřit antény sondy.

Na JUICE najdeme hned několik antén, které budou měřit radiové vlny. Úkolem antén bude měřit vlastnosti těchto vln včetně směru, kterým se pohybují, nebo úroveň jejich polarizace. Jen s těmito informacemi bude možné vystopovat původ těchto vln. Aby byl tento úkol možný, musí antény fungovat v jakékoliv orientaci vůči příchozím vlnám. Vědci a inženýři se tedy snaží o korekce takzvané směrové závislosti (directional dependence).

Jaroslav Laifr vyfotil konstrukci napájení přístroje RPWI. Na jeho vývoji se totiž podílí i Česká republika.
Jaroslav Laifr vyfotil konstrukci napájení přístroje RPWI. Na jeho vývoji se totiž podílí i Česká republika.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Zlatý model sondy se použil k sérii testů přístroje RPWI (Radio and Plasma Wave Instrument). Model se ponořil do nádrže s vodou, na kterou bylo následně aplikováno elektrické pole. Model se v nádrži pohyboval a otáčel podle tohoto pole. Výsledky odhalily, jak antény přijmou radiové vlny, které přichází z různých směrů vůči sondě. Získané informace pomohou kalibraci přístroje, aby byl při měření Jupiteru a jeho měsíců co nejefektivnější.

Podobné tzv. reometrické zkoušky se v minulosti prováděly třeba u mise Cassini, která studovala Saturn mezi roky 2004 a 2017, u mise Juno, která od roku 2016 studuje Jupiter, nebo u sondy Solar Orbiter, která má startovat příští rok v únoru. Zkoušky prováděné pro JUICE musely překonat i další překážky. Antény modelu byly velmi drobné a musely být přesně zafixovány na rameni modelu. Inženýři tak museli vytvořit speciální zařízení, které se upraví nejen anténám samotným, ale i ramenu, které je nese.

Samotný model byl vytvořen v měřítku 1:40, takže každá anténa měřila od jednoho konce k druhému 62,5 milimetru. Skutečné antény na JUICE budou mít 2,5 metru. Model tvoří samotné tělo sondy, její fotovoltaické panely, antény a rameno. Rozpětí celého modelu přes sluneční panely činilo 75 centimetrů. Zlatý povrch zajistil vynikající podmínky z hlediska vodivosti a zároveň i minimální reaktivitu s okolní vodou či vzduchem během měření.

Přístroje na JUICE.
Přístroje na JUICE.
Zdroj: https://sci.esa.int/

Přeloženo z:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/juice_cast_in_gold/21135790-1-eng-GB/Juice_cast_in_gold.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EIobDxiW4AIK2g4.jpg:large
https://sci.esa.int/sci-images/content/images/2019/JUICE_Instruments_600w.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
pbpitko
5 let před

10 rokov ? To už asi nezažijem. 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  pbpitko

Ale jo, pozitivní myšlení je základ. 😉

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  pbpitko

No, alespoň jednomu z nás by to mohlo vyjít, že 🙂

Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před

No, tak tady si myslím, že se ESA asi dopustila trošku zjednodušení, když to nazvala reometrie, protože vliv elektromagnetického záření na otáčení tělesa bych reometrickou zkouškou fakt nenazval. Omlouvám, se prostě mi to je proti srsti. Studoval jsem obor chemie a technologie materiálů, technologie makromolekulárních látek a slova jako reologie, reometr atd pro mě znamenají kapku něco jiného.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Těžko říct, co je k tomu vedlo. Možná dělali různých zkoušek více, jen spekuluju.

Petr Šída
Petr Šída
5 let před
Odpověď  Jirka Hadač

A co si prosím pod tím predstavite? ( Prosím to není ironie, ale opravdu zvídavost)
Děkujeme

Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před
Odpověď  Petr Šída

Reologie je obor, který se zabývá studiem deformačních vlastností látek. Když to trošku zjednoduším, jak tečou kapaliny, v mém oboru polymerní taveniny, neboli roztavené plasty :-). A reometry jsou zařízení na měření tokových vlastností vysoce viskózních tavenin či polymerních disperzí. Čili tak nějak.

Tomáš N.
Tomáš N.
5 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Předpokládám, že se jedná o přenesení termínu v rámci mechaniky kontinua pro zkoumání vlastností (v tomto případě elektromagnetických vln) závislých na dalších veličinách (v tomto případě orientace, polarizace).
Případně by ty zkoušky mohly být takto nazvány, neb jsou prováděny na zmenšeném modelu a výsledek nelze jednoduše přepočítat podle měřítka modelu.
Nicméně máte naprostou pravdu, že klasické definici reometrie to moc neodpovídá.

Petr Šída
Petr Šída
5 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Díky

Dugi, není pes zakopaný v překladu, jak zněl ten termín v originále?

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Petr Šída

Similar tests, which are technically referred to as rheometry, were conducted in the past (…)
Zdroj

Jirka Hadac
Jirka Hadac
5 let před
Odpověď  Petr Šída

Petre, urcite ne, ja rovnou srovnaval originalni text a reometry se fakt nepreklada jinak. Dusan to urcite prelozil spravne

Kamil
Kamil
5 let před

Měřítko 1:40, velikost modelu 75 cm. Takže celá sonda bude mít 30 metrů? Pěkný macek.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Kamil

Ano, kosmické sondy mají opravdu úctyhodná rozpětí.

michal
michal
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Fotovoltaické panely jsou obrovské. Pokud správně počítám, pak u Jupiteru bude světelný výkon od Slunce cca 25x menší než u Země. Tedy u Země by sondu zvládla napájet půlka jednoho segmentu FV panelů.

gones
gones
5 let před
Odpověď  michal

Ano, tak nějak. Sice se to nedá takto lineárně škálovat, ale ta myšlenka, že u Země by stačila mnohem menší plocha platí.

Tak jako vždy, při dimenzování je potřeba uvážit nějakou zásobu dostupného výkonu na horší časy:
– nějaký počet článků(cell) nefunkčních již po vypuštění
– ztráta účinnosti interními vlivy (stárnuntí)
– ztráta článků vlivem mechanického poškození (mikrometeority, umrzl kabel)
– zásoba dostupné energie pro stále více náročné dotápění uvnitř satelitu, jelikož jeho tepelná izolace (MLI) bude také degradovat
– a mnoho dalších vlivů

Ve výsledku je potřeba nainstalovat 30-50% plochy článků navíc. Prostředí u Jupiteru je dost drsné a je tam slabý příkon od Slunce (jen cca 55 W/m2 oproti 1380 W/m2 u Země – tedy 25x slabší, jak píše pán nademnou).

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.