sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Sierra Space

Společnost Sierra Space oznámila memorandum o porozumění se společnostmi Astral Materials a Space Forge Inc., o studiu využití technologie lodi Dream Chaser k podpoře mikrogravitační výroby polovodičů.

Umbra Space

Společnost Umbra Space získala prodloužení smlouvy s National Reconnaissance Office. Kalifornský startup, který se specializuje na družicovou radarovou technologii se syntetickou aperturou, spolupracuje s agenturou od roku 2022 v rámci strategické iniciativy komerčních vylepšení.

Telesat

Společnost Telesat uvedla, že předběžná kontrola návrhu konstelace Lightspeed ukázala, že družice, které jako první využívají přeprogramovatelnou platformu Aurora společnosti MDA Space, jsou v souladu s funkčními a výkonnostními požadavky programu.

BentoBox

Společnosti Atmos Space Cargo a Space Cargo Unlimited oznámily 3. prosince, že budou spolupracovat na sérii sedmi misí zařízení BentoBox, které ponese mikrogravitační náklad na oběžné dráze a poté jej vrátí na Zemi.

CZ-3B

Z kosmodromu Si-čchang odstartovala raketa CZ-3B ve verzi s vylepšeným prvním stupněm a pomocnými urychlovacími motory. Na oběžnou dráhu dopravila vojenskou družici TJS 13. Družice bude sloužit k telekomunikaci a také ke sběru zpravodajských informací.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Falcon 9 se vrací do služby – a hned s prvenstvími

Od šestého srpna dnes uplynuly přesně tři měsíce, konkrétně 92 dní. Proč je zrovna šestý srpen tak důležitý? Protože to bylo datum startu zatím posledního Falconu 9, který tehdy vynášel družice AMOS-17. Tehdy začalo tři měsíce dlouhé období bez startů Falconů. Firma vyčerpala čekací řadu zákazníků, která se vytvořila v minulých letech a další starty musely počkat, až pro ně budou připravené náklady. Čekání ale končí, zbývají z něj už jen pouhé dny. Už teď je jisté, že se dlouhý půst vyplatil, protože nejbližší start bude opět v mnoha ohledech zajímavý a inovativní. Měli bychom při něm hned několikrát zažít něco, co tu ještě nebylo.

Fotka, kterou pořídil Stephen Marr ukazuje, že Falcon neměl aerodynamický kryt s nákladem.
Fotka, kterou pořídil Stephen Marr ukazuje, že Falcon neměl aerodynamický kryt s nákladem.
Zdroj: https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/

Včera ráno floridského času se na zdejší rampě číslo 40 objevil Falcon 9, na který již fanoušci z okolí netrpělivě čekali. Právě tahle raketa má totiž obsloužit nejbližší misi věnovanou družicím Starlink. Na základě zkušeností z prvního startu s tímto druhem nákladu se očekávalo, že raketa bude kompletní, tedy i s aerodynamickým krytem. ten však na fotografiích vidět nebylo. Když začala raketa odfukovat obláčky zkondenzované vlhkosti bylo jasné, že tankování probíhá a zážeh se blíží. Kolem půl šesté večer našeho času se devět motorů Merlin probudilo k životu a Falcon provedl několikasekundový zážeh. Čekalo se jen na potvrzení od SpaceX, které přišlo za pár desítek minut.

Následoval tradiční postup odčerpání obsahu nádrží a příprava na sklopení následované přesunem do montážní haly. Tady se k hornímu stupni připevní aerodynamický kryt s nákladem a celek se pak vyveze na rampu, kde bude čekat na start. Zastavme se ale u aerodynamického krytu. Ten bude u této mise unikátní. Vzpomínáte si na druhý start Falconu Heavy, který vynášel družici Arabsat 6A? Tehdy se sice lodi Mr. Steven (dnes známé jako GO Ms. Tree) sice nepodařilo zachytit polovinu krytu, ale obě poloviny tehdy měkce dosedly do vody, odkud je SpaceX vylovila a dopravila na pevninu. Elon Musk už tehdy avizoval, že je možná SpaceX použije při nějaké vlastní misi.

Fotografie vylovené poloviny aerodynamického krytu Falconu Heavy po misi Arabsat 6A, kterou zveřejnil Elon Musk.
Fotografie vylovené poloviny aerodynamického krytu Falconu Heavy po misi Arabsat 6A, kterou zveřejnil Elon Musk.
Zdroj: https://www.elonx.cz

Očekávalo se, že touto formulací myslí Starlink, ale u prvního startu tohoto systému byly obě poloviny krytu zbrusu nové. Ale nyní se již dočkáme. Při aktuálně připravovaném startu budou obě poloviny krytu pocházet ze zmíněné mise Arabsat 6A. Jistě si kladete otázku, jak je možné, že SpaceX použije kryty, které přistály do slané vody, což je něco, čemu se jinak snaží všemožně zabránit. Důvodů může být víc, ale do rozhodování firmy nikdo z nás nevidí. Je zcela jisté, že pro vlastní náklad si SpaceX může dovolit vyšší úroveň rizika. Stačí si vzpomenout na první várku Starlinků, kdy firma provedla statický zážeh i s připojeným nákladem. Možná chtějí ověřit, jak jsou kryty po mořské koupeli vhodné pro další použití, možná na nich zkoušeli nějakou „dekontaminační“ techniku … spekulací je mnoho, ale pravý důvod znají jen ve SpaceX.

Třetí přistání prvního stupně B1048
Třetí přistání prvního stupně B1048
Zdroj: https://www.flickr.com/

Ale pokud si myslíte, že aktuální mise bude unikátní jen prvním opakovaným použitím aerodynamických krytů, tak se mýlíte. Vůbec poprvé se totiž dočkáme startu prvního stupně na čtvrtou misi. Stupeň s označením 1048 totiž už má za sebou tři mise – v červenci 2018 letěl z Kalifornie se sedmou várkou družic Iridium NEXT, v říjnu téhož roku pak opět ze západního pobřeží vynesl družici SAOCOM 1A a byl prvním stupněm, který přistál na kalifornské pevnině. Zatím poslední mise jej potkala letos v únoru, kdy z Floridy vynášel družici Nusantara Satu.

Ke startu Falconu 9 by mělo dojít v pondělí 11. listopadu v 16:00 SEČ. Půjde o devátý start SpaceX v letošním roce a 75. start SpaceX celkově. Při této misi se počítá s přistáním prvního stupně na mořskou plošinu Of Course I Still Love You, která bude čekat ve vlnách Atlantiku. Ale nesmíme zapomínat na aerodynamický kryt – o tom, že bude poprvé použit opakovaně, jsme si už řekli, ale bude s ním spojeno ještě jedno „poprvé“. Ještě nikdy totiž SpaceX do služby neposlala dvě lodě, které mají chytat kryty – každá samozřejmě jednu polovinu. V uplynulých měsících si SpaceX k již zmíněné lodi GO Ms. Tree pořídila sesterské plavidlo GO MS. Chief, které dostalo ramena a síť jako jeho starší dvojče.

Julia Bergeron vyfotila lodě GO Ms. Chief a GO Ms. Tree.
Julia Bergeron vyfotila lodě GO Ms. Chief a GO Ms. Tree.
Zdroj: https://pbs.twimg.com

Jak již bylo zmíněno výše v textu, Falcon by měl při této misi vynést druhou várku komunikačních družic Starlink. Letový profil tedy bude zřejmě velmi podobný tomu, který se použil letos v květnu při premiérové misi tohoto typu. I tentokrát má Falcon vynést šedesát družic, ale nenechte se zmást, i náklad s sebou nese jedno prvenství. Bude se totiž jednat o první sadu operačních družic.

První várka testovacích družic sítě Starlink vypuštěná v květnu 2019.
První várka testovacích družic sítě Starlink vypuštěná v květnu 2019.
Zdroj: https://cnet1.cbsistatic.com/

První várka vypuštěná na konci května byla ještě testovací a někdy se označovala jako verze 0.9. Podle dostupných informací by se aktuálně připravované družice měly od testovacích exemplářů lišit v několika detailech, které však nebyly upřesněny. Jelikož však testovací družice neměly zařízení pro laserový přenos dat, dá se očekávat, že tohle zařízení již na palubě je. některá vylepšení byla plánována ještě před startem testovacích družic, jiná prý vyplynula ze zkušeností nasbíraných při provozu zkušebních kusů.

Družice mají kompaktní zploštělou podobu a jsou vybaveny několika anténami, které umožňují vysoký datový průtok. O dodávky elektrické energie se stará jediný fotovoltaický panel, pohon pak zajišťují Hallovy motory, tedy iontový pohon. Zde je zajímavé, že už testovací družice nepoužívaly klasický xenon, ale výrazně levnější krypton a tento trend zřejmě přetrvá i u ostrých družic, které mají za úkol pokrýt svět včetně odlehlých končin vysokorychlostním připojením k internetu.

Zmíněné Hallovy motory umožní družicím Starlink dosáhnout finální oběžné dráhy, případně provádět její korekce například pro úhybné manévry před jinými objekty na oběžné dráze. Jejich úkolem bude i zajištění snížení oběžné dráhy za účelem zániku v atmosféře na konci mise každé družice, aby se nezvyšovalo množství kosmické tříště. Z aktuální generace družic Starlink by mělo průchod atmosférou přežít odhadem jen asi 5 % konstrukce. SpaceX už ale připravuje novou generaci, která by měla v atmosféře shořet beze zbytku. V rámci první fáze budování sítě Starlink bude SpaceX umísťovat 1584 družic na oběžnou dráhu ve výšce 550 kilometrů, která bude vůči rovníku skloněna o 53°. Pokud bychom počítali pro každý start se šedesáti družicemi jako doposud, bylo by k dokončení první fáze potřeba 24 startů raket Falcon 9.

Zdroje informací:
https://www.nasaspaceflight.com/
https://www.elonx.cz/
https://en.wikipedia.org/

Zdroje obrázků:
https://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2019/11/NSF-2019-11-05-17-40-19-505.jpg
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/v…c4caa959888dea8a3b28d4d11eae1522&oe=5E4D9796
https://www.elonx.cz/wp-content/uploads/2018/10/D36nn-8UcAAnFu7.jpg
https://live.staticflickr.com/7895/47130341432_3772641a68_o_d.jpg
https://pbs.twimg.com/media/EHfPdiNX4AgxG05.jpg:large
https://cnet1.cbsistatic.com/…/spacex-starlink-satellites.png

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
68 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jirka Hadač
Jirka Hadač
5 let před

Hezký článek Dušane, taky jsem zvědav na to znovupoužití krytu, osobně se domnívám, že to bude nejzajímavější část mise.

jregent
jregent
5 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Hezke shrnuti, Diky 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  jregent

Rádo se stalo, díky!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Díky za pochvalu, taky se na to těším. Bude to zase něco úplně nového.

Štĕpán Krňanský
Štĕpán Krňanský
5 let před

3 mesice bez Falconu… Uz sem zvedavy na StatistiX po novem roce… letos to asi poprve bude o minusovych cislech… i kdyz dalsi rok to asi bude vzhledem ke startum starlinku uplne jine..

No a zachrana obou krytu – doufam ze se zadari…

Vite jeste me napadla jedna myslenka – je sice trochu mimo tema, ale pokud se opravdu vytvori starlink – neobejde se tak velky Cinsky a (zatim budovany) Rusky firewall?.

Mohli bychom se dostat do podobne faze, kdy starlink bude mit podobnou ulohu jako vysilani svobodne evropy na vychod v dobe studene valky …

Bozek
Bozek
5 let před

Nejspis prijmove krabky prodavane v Cine budou muset byt upravene tak aby splnovaly tamejsi zakony – napr. se budou moci primo spojit zase jen pouze s jinyma cinskyma prijimacema.
Pasovani „otevrenych“ starlink prijimacu pak bude muset vlada resit.

zvejkal
zvejkal
5 let před

Myslim, ze toto si cina, resp. ostatne krajiny s cenzurou internetu osetria.
Ale pravdepodobne nezabrania uplne rozsireniu necenzurovanych prijimacov – sam som zvedavy kam sa to bude vyvijat!

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před

Osobně se domnívám, že státy omezující přístup k internetu mohou Starlink vyřešit snadno – stačí jen aby vyhlásily, že je ilegální vlastnit originální přijímač a mají vyřešeno. Ale nepředbíhejme a nechme se překvapit, jak se to vyvine.

Tovy
Tovy
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Ta pravá legrace potom ale bude, když budou vyrábět kompatibilní přijímače pro západní trhy 🙂

tycka
tycka
5 let před
Odpověď  Tovy

Vše může být vyřešeno tak, že SW do řídícího procesoru se bude nahrávat až mimo Čínu. Údajně toto mají firmy činit i proto, aby ochránili svůj SW před nelegálním zkopírováním (SW se z procesoru přečíst zpětně nedá – procesor umožňuje zakázat čtení svého SW).

Matěj
Matěj
5 let před

Presne tohle me taky napadlo, jestli Starlink Elon nechce v budoucnu pouzit, jako globalni, necenzurovany, informacni zdroj. Rezimy sice muzou prijimace zakazat – ale – historicka zkusenost ukazuje, ze kde je signal – tam je prijimac 🙂

Miroslav Pospíšil
Miroslav Pospíšil
5 let před
Odpověď  Matěj

Tak trochu nevědomky jste udeřil hřebíček na hlavičku – v zemích, kde vlády cenzurují internet, Starlink jednoduše nedostane povolení vysílat. Tzn. například nad Čínou budou tyto satelity přelétat „mlčky“ a na zemi nikdo nic „nechytí“, ani kdyby si někde na západě ten přijímač koupil a propašoval ho do Číny. A vysílat zadarmo a ilegálně nad těmito státy SpaceX určitě nebude.

Bozek
Bozek
5 let před

To si nemyslím. I v těhlech státech jsou jistě odlehlejší Internetem nepokryté oblasti, které by mohly ze Starlinku profitovat. Jako pravděpodobnější mi příjde ta varianta, že konstelace v těhlech místech nenabídne Internet, ale spíš datový okruh směrovaný za příslušné firewally.
Uvidíme 🙂

bohyn
bohyn
5 let před

SX má na vysílání globální licenci, nemusí nad Čínou nic vypínat. Je tedy na rozhodnutí SX, zda se dohodne s vládnou a pozemní vysílač dostane licenci a bude fungovat za firewallem, nebo tam bude vlastnění zakázané a omezené na černý trh. Hledání těchto vysílačů nebude tak snadné, jako třeba wifi, je to úzký paprsek vzhůru.

xxl
xxl
5 let před
Odpověď  bohyn

bol by dokaz k tej globalnej licencii pre spacex? lebo pokial viem nic take spacex nema
spacex ma licenciu od fcc a to zatial nieje globalny imperator s neobmedzenou mocou

maro
maro
5 let před
Odpověď  bohyn

Tohle bude nesmysl. Neexistuje žádná „globální licence“. Vidíte snad, že by tento svět měl nějakou globální vládu, která by tu licenci prosadila?

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  bohyn

No, v oblasti globálního práva na cokoliv existují nejméně 3 velmoci, které si to myslí a velmi pilně uplatňují.

maro
maro
5 let před
Odpověď  bohyn

Racek: No právě. Jsou tři a zrovna v této věci s rozhodně protichůdnými postoji.

akuhtr
akuhtr
5 let před
Odpověď  bohyn

SpaceX se dohodne, protože čína je ochotná vidírat přes cokoliv i vzdálaně příbuzného (stačí si vzpomenout na koncerty v číně při hřibově rušení smlouvy), tedy muskovo nejzranitelnější místo je přes Teslu (gigafaktory 3) v tomto případě.
Pokud ale SpaceX se dohodne a půjde komunikovat, tak čína nemá jak kontrolovat zda se to týká veškeré komunikace, tak US rozvědka bude mít bezpečný rychlí kanál odesílání dat…

ty
ty
5 let před
Odpověď  bohyn

„kontrolovat zda se to týká veškeré komunikace“
Může alespoň kontrolovat používání speciálních frekvencí pro uplink. A proč nedovolí ty, jaké jsou jinde na světě – jednoduchá odpověď je asi tato: tyto frekvence používá zařízení naší armády, ale jelikož je to zařízení tajné tak vám nemůžeme říct ani o jaké zařízení se jedná.
A toto stačí vládě prohlásit kdekoliv na světě a problém je vyřešen – jakékoliv vysílání tak bude porušením zákonů dané země.

tycka
tycka
5 let před
Odpověď  bohyn

kontrolovat zda se to týká veškeré komunikace”
Může alespoň kontrolovat používání speciálních frekvencí pro uplink a tím i použití jen speciálních přijímčů. A proč nedovolí ty, jaké jsou jinde na světě – jednoduchá odpověď je asi tato: tyto frekvence používá zařízení naší armády, ale jelikož je to zařízení tajné tak vám nemůžeme říct ani o jaké zařízení se jedná.
A toto stačí vládě prohlásit kdekoliv na světě a problém je vyřešen – jakékoliv vysílání tak bude porušením zákonů dané země.

xxl
xxl
5 let před

ak by sa spacex pokusila bez suhlasu inych statov nad ich uzemim vysielat a hlavne tych velkych ktore sa oznacuju ako velmoci tak moze ocakavat, ze cela siet bude podrobovana mohutnym hackerskym utokom. snad si nikto nemysli, ze krajina ako cina, alebo rusko si nechaju od nejakeho elona brnkat po nose

prirovnavat to k chytaniu radia je trochu od veci, lebo z pricipu fungovania internetu musi byt datova prevadzka obojsmerna a tym padom uzivatel nema len prijimac ktory odhalit nejde ale ma zaroven aj vysielac ktory uz odhalit ide

ale este skor ako by prislo k silovym rieseniam tak by tieto krajiny napr. cez itu ziadali od spacex aby im nezaberala pasmo ktore oni vyuzivaju na svoje sluzby a ak sa itu nebude chciet zachovat pokrytecky tak to spacex zatrhne lebo frekvecne pasmo je majetkom daneho statu

po spravnosti by si malo spacex resp. kazda ina firma ktora chce poskytovat taketo sluzby vybavit licencie pre kazdu jednu krajinu nad ktorou chce svoje sluzby poskytovat a samozrejme zaplatit prislusne poplatky za licencie
nieje moc fer, ze telekomunikacni operatori platia tazke peniaze za pravo za frekvecne spektra a potom si pride nejaka firma ktora by si bez poplatkov zabrala sirku niekolkych GHz

muska caka este hodne papierovaciek

maro
maro
5 let před

Pokud by jim vysílal pod nosem, tak ho okamžitě zahltí rušivým signálem.

bill
bill
5 let před

A nebude teoreticky Čína vyžadovat, že při přeletu nad Čínou musí být Starlink deaktivovaný? Kdy by demonstrativně jednu aktivní družici sestřelil. Svaly i techniku na to má.

spodní voda
spodní voda
5 let před
Odpověď  bill

Je to víc než pravděpodobné. Musk se bude muset řídit lokálními pravidly, zvláště když má v dané zemi taky své zájmy. A to Musk v číně má, třeba Gigafabriku.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  bill

Já si myslím, že ne. Pro Čínu je z hlediska nařízení jednodušší to, co tu už padlo. Tedy postavit originální Starlink přijímače do ilegality a povolit jen nějaké státem upravené verze. Ale znovu říkám, že je to jen můj ničím nepodložený odhad. Nechme se překvapit.

spodní voda
spodní voda
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

V obou případech to bude škoda. Těšil jsem se na Starlink jako na způsob jak dostat informace a spojení se světem právě do totalitních a nesvobodných zemí. Možná se to bude jednou hodit i nám a zavzpomínám na pokoutně poslouchaný VOA a RFE/RL.

havran
havran
5 let před
Odpověď  bill

Nie, nebude, pretoze na to nie je ziaden pravny zaklad.
Na prijem internetu zo SL bude treba na zemi prijmac a ten sa bude musiet riadit zakonmi a tu si to vsetci regulatori (napr. aj v Cesku aj na Slovensku) osetria.

maro
maro
5 let před
Odpověď  havran

Samozřejmě že na to bude právní základ. Ta země má svoje vlastní rozdělení frekvencí pro určité věci, takže takové vysílaní, které bude muset být dostatečně silné, protože antény přijímačů na zemi nebudou parabolické, bude rušit v pásmu určeném pro něco jiného. A to si Číňani nenechají líbit.

Vojta
Vojta
5 let před
Odpověď  bill

Sestřelit to beztrestně nemůže. Pořád jsou to americké družice (i když patřící soukromé společnosti) a těžko by to okecali jako sestřelení nekomunikujícího/špionážního letadla zbloudilého do jejich vzdušného prostoru. Ten kosmický prostor (na rozdíl vzdušného) totiž jejich není.
O dohodu se možná pokoušet bude. Přece jen je to účinnější než kontrolovat přijímače a platby za služby (což bude dělat taky).

Matěj
Matěj
5 let před
Odpověď  Vojta

Starlink asi ani nepujde silou sestrelit, jelikoz bude tvoreny tisici satelitu, ktere se navzajem mohou funkcne zastoupit. Cina asi nema 10 000 raket pro kazdy satelit zvlast.

Dan
Dan
5 let před
Odpověď  Matěj

Jako jasné gesto by stačil jeden jediný sestřel. Ale právně to nebude v pořádku, kosmický prostor má podobný status jako mezinárodní vody. A Čína je signatářem kosmické smlouvy z roku 1967, která toto mimo jiné stanovila.

bill
bill
5 let před
Odpověď  Dan

Ano, já rozumím, že Čína je signatářem uvedené smlouvy. Je ale rozdíl akceptovat přelety i s vědomím, že se snímkuje nebo nějak elektronicky měří… a tím, že umožníte posílat nebo umožníte konzumovat obsah s neschválenou ideologií. Já chápu, že to zní šíleně, na druhou stranu, když máte výrazně životaschopnější armádu, tak si začnete věřit a začnete ukazovat svaly a testovat soupeře. Také bych připomenul, že Čína má spíš větší paniku z vnitřního vývoje a právě ten chce mít pod kontrolou. Čili právě zde Starlink nabourává investice a záměry vlády Číny a to už není taková maličkost. Nechci tu psát o něčem, co už přesahuje pravidla tohoto serveru, jen jsem chtěl dovysvětlit tu úvahu.

xxl
xxl
5 let před
Odpověď  Dan

lenze starlink bude narusovat suverenitu danej krajiny ak na jej uzemie bude sirit svoj signal a nebude spacex ochotna s tou krajinou spolupracovat
tiez si nemoze napr. cesko postavit niekolko megavatovy vysielac tesne pri hraniciach s nemeckom a tym mu zarusovat jeho frekvecne pasmo bez toho aby na to malo od nemecka povolenie

takze ak sa spacex bude chovat korektne a nad krajinami s ktorymi nebude mat dohodu nebude vysielat tak bude vsetko v poriadku, ale ak by nahodou sa ta firma hrala na silnejsiu ako realne je a ignorovala by velke krajiny(male ignoruje kazdy) tak potom nech je pripravena na to, ze tie velke krajiny jej to podnikanie trochu skomplikuju
cina,rusko, s.korea,… maju velmi kvalitne hackerske timi, ma spacex lepsie? 🙂

bohyn
bohyn
5 let před
Odpověď  Dan

@xxl Ale vždyť SX má licenci na vysílání od ITU.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpověď  Matěj

Stralink by asi zlikvidovat šel. Do každé orbitální roviny poslat jeden náklad ocelových kuliček v protisměru a je to. Ono by to asi ani nemuselo být do každé roviny.
Takový totální úklid nižších drah a další několikaletá dovolená pro kosmonautix.
Bohužel, ocelové kuličky i raketu má dneska kde kdo. Radši nedomýšlet.

akuhtr
akuhtr
5 let před
Odpověď  Matěj

Kdyby čína sestřelila dost satelitů starlinku aby to mělo efekt, tak těch trosek bude tolik, že by nejspíš ani opustit atmosféru nešlo. Stačí si vzpomenout na ten jeden co si sestřelila indie, jak se to řešilo.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  akuhtr

Celá myšlenka sestřelování cizích družic je natolik zcestná, že prakticky nemá smysl ji řešit. Šlo by o zcela unikátní událost, se kterou zatím nemáme zkušenosti a byla by zcela jistě (právem) velmi intenzivně řešena. Jinými slovy- sestřelitel byť jediné cizí družice by si způsobil víc problémů než co by získal.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpověď  akuhtr

Tak myšlenka sestřelování cizích družic je scestná jen do prvního opravdu horkého konfliktu států, které ty družice používají. Z morálního hlediska mi přijde o dost méně problematická než vyvraždění pár set tisíc nebo milionů lidí. A i to se docela běžně stává.

Nedělejme si iluze, při prvním větším konfliktu států s vesmírnými technologiemi to prostě nastane.

No a velmi brzy potom budou vyvinuty technologie na rychlé překonání „smrtisféry“, vražedného obalu Země. A pojede se dál. Přes blokování zásobování a vzájemné bombardování základen na Měsíci k válkám za nezávislost kolonií, budování impéria…. Stačí znát historii a mít trochu fantasie. Lidi se chovají už pár desítek tisíc let pořád stejně, nezávisle na čase a místě.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Jiný Honza

Já bych se v diskusích na našem webu raději držel více reality a méně dával prostor podobným zaručeně logickým úvahám a spekulacím. 😉

Vlada
Vlada
5 let před
Odpověď  bill

Nesmysl, ve vesmiru nejsou hranice, nemate jak to pravne vymahat 😉

maro
maro
5 let před
Odpověď  Vlada

Ani ve vzduchu nejsou hranice a přesto si nemůžete jen tak namířit někam svůj vysílač pozemního vysílání do jiné země.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
5 let před

Čína je v tomto rel. ještě OK. Zaměřujete se na ní, protože je z daných, které tímto otevřeně ukazují co jsou vlastně zač, největší.
Větší problém je to pro země s oficiální Meddinskou ideologií, tam z principu se budou snažit tvrdě toto omezit. Uvědomte si, že jsou země kde teprve, tuším loni, povolily kino. A není to malá země. Oficiálně dle starých přežitých říkánek-textů totiž věci jako výtvarné umění, zpěv apod. odvádí správného ideologistu od jediné správné ideologie a rozptyluje ho. Problémem totiž je, že i v umění je alespoň vnitřní svoboda, což je u nich ideologicky nepřípustné. Takto je to hibatelně většinově aplikováno i oficiálně. V jisté zemi tento směr zvítězil v 17/18. století čímž byla uvržena zpět a ovlivnila i ostatní.

Vladimír Todt
Vladimír Todt
5 let před
Odpověď  Vladimír Todt

Co se týče y/i, tak chyba není na vašem přijímači.

Mojmír
Mojmír
5 let před

Tak z téhle mise opravdu radost nemám. Je mi jasný, že tady se to s pochopením nesetká, stejně jako averze k Mall Moloch Group, ale Starlink nikdy neměl spatřit světlo světa. Muskovi jsem vždy fandil, ale v tomhle mu úspěch nepřeju

Hawk
Hawk
5 let před
Odpověď  Mojmír

Jestli je hlavni duvod nepochopeni zaneradeni LEO, tak se k vam klidne pridam. Jinak kazdy nastroj, ktery pomuze sireni svobodnych nazoru, t.j. i nekorektnich je ok.
Co je trosku varujici, Falcon je na trhu uz docela dlouho a 3 mesice neleta, protoze nema pripravene zakazky. Problem neni v nosici, ale vesmirny prostor nenabizi dostatek komercnich prilezitosti. Uvidime jestli SpaceX nabidne Crew Dragon i k ciste komercnim pilotovanym letu, zatim se mi zda,ze v tomto smeru sazi na Starship.

KarelTv
5 let před
Odpověď  Hawk

Ten nedostatek nákladu je věc, která ve mě odzačátku právě vzbuzuje velké pochybnosti ohledně Starshipu. Pokud to včas dotáhnou alespoň do použitelné nákladní verze, vynesou si zbytek Starlinku a snad si něco objedná NASA. Ale to už tu bude i konkurence BO. Vůbec nemluvím o pilotovaných misích, jsem fakt zvědav kolik poletí komerčních zákazníků v CD či Starlineru.

Pavel Kralicek
Pavel Kralicek
5 let před
Odpověď  KarelTv

co se tyce problemu nedostatku nakladu pro vynaseni, tak z meho pohledu se to poboba zacatkum letectvi, kdy se letadla pouzivala jen jako pruzkumna a na prevazeni letecke posty, protoze nic moc vic za rozumnou cenu a bezpecne nezvladla. Jakmile se ale letadla zvetsila, prisly dalsi aplikace v cele s osobni dopravou a cargo letadly cimz cely sektor narostl tisicinasobne.
Neco podobneho se (snad) stane i po prichodu Starship (a jejich nasledovniku), ktera nabidne dalsi aplikace … zejmena osobni dopravu – point to point na Zemi a „turisticke“ vypravy k Mesici a orbitalnim hotelum (ktere zase budou moct byt vystaveny diky dopravni kapacite a nizke cene letu se Starship), stejne tak jako vypousteni megakonstelaci satelitu, platforem pro tezbu z asteroidu a orbitalnich tovaren pro stavbu lodi na obezne drazhe. Je to proste stimulace poptavky nabidkou lepsich sluzeb a nizsi ceny, ale bude to chvili trvat, protoze elasticita poptavky neni v tehle oblasti nejvyssi.

Tovy
Tovy
5 let před
Odpověď  Pavel Kralicek

No jo, ale vyrobit náklad pro letadlo a pro raketu je o něčem jiném.
Pár dopisů a trochu harampádí nebyl problém pro první letadla sehnat, ale družice se vyrábějí pomalu a draze.
Jediná šance je rozjet ve velkém (a levně) osobní přepravu. V tom mají výhodu suborbitální skoky. Jinak skončíme na nedostatku zakázek.

KarelTv
5 let před
Odpověď  Pavel Kralicek

Mě se nějaká větší turistika do kosmu zatím nezdá. Ne se současnou úrovní techniky. Na pohled ze shora a stav beztíže stačí mnohem bezpečnější suborbitální skoky. Vemte si že letadla pro komerční provoz mají desetitisíce(!) letů a stačí jedna havárie či vážnější problém a jsou uzemněné. Proto bych s těmi spekulacemi počkal, až jaký úspěch budou mít ty mnohem méně náročné a bezpečnější suborbitální lety. Docela rád bych se svezl, ale nepředpokládám že by do 20ti let klesla cena na úroveň desetitsíců USD.

bohyn
bohyn
5 let před
Odpověď  Pavel Kralicek

@KarelTv pokud bude Starship skutečně tak levná, jak EM slibuje, (cena za start by měla být až 100x nižší, než F9), pak by cena za letenku mohla klesnout hodně pod $100,000. Za pár let uvidíme.

Dr.Horak
Dr.Horak
5 let před
Odpověď  Hawk

Tři měsíce bez Falconu 9…
Tak to vypadá, že poptávka po levnějších nosičích není zatím tak velká. Bude zajímavé sledovat, jak dopadnou další společnosti, které své nosiče zatím komerčně nepoužily (většinou jsou ve fázi vývoje), a které sázejí právě na velkou poptávku.

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  Hawk

Pane Hawk, prostředků na svobodné šíření názorů je i tak docela dost. Ovšem závažnější regulace je u samotného jejich šíření, neb nástroje na potlačování „nesprávních “ názorů je už docela propravcovanná a postupně uplatňovaná. Jedná se o právní nástroje, známé vylučování u Facebooku a pod. či ideologické působení již v úrovni např. základního školství. Nepatří to sem, ale i u nás by o tom nešťastné učitelky mohli hovořit. Proti tomu starosti o technickou podporu internetu je sranda.
Osobně tuto iniciativu pokládám za obyčejné zahnojení vesmírného prostoru vč. okupování některých drah a velké omezení možností pro ostatní země a nebezpečí srážek se satelity jiných zemí. Myslím, že by se našly, třeba o chvíli později, jednodušší a ne tak nebezpečné způsoby řešení.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Racek

Myslím, že používáte zbytečně silná slova. Ten Vámi prezentovaný problém se zaplněním oběžných drah nebude tak horký, jak píšete. Mezi těmi družicemi bude pořád hodně místa.

Racek
Racek
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

No, ke srážkám družic docházelo už i dříve a mnohem řidšího provozu a na vyšších drahách. Problém bude. Někde jsem letmo zachytil nějakou úvahu o primárním vojenském využití pro řízení bezpilotních prostředků s mnohem kratší prodlevou než dnes … No doufám že jen straší.
Samozřejmě, slovo za… je opravdu dost silné a omlouvám se za něj. Doufám jen, že tse to nestane skutečností. Konec konců, uvidíme jak na to budou reagovat Rusko a Čína. Ostatně si myslím, že to s tou cenzurou u číňanů nebude tak horké. Při své poslední návštěvě jsem se dostal kam jsem chtěl. A různé zákazy šíření nesrávných názorů se totiž realizují a připravují rozšiřovat i v EU. I my už pro to máme úřad.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Racek

Ano, ke srážkám docházelo, ale ne nějak extra často. I při zvýšení počtu družic to navýšení pravděpodobnosti není nijak děsivé. Starlinky by měly vyhodnocovat situaci a aktivně se vyhýbat.

maro
maro
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

No tak si Starlink vynásobte třeba pěti. Když to zvládně jedna americká firma, zvládne to i nějaká čínská a časem třeba indická nebo evropská, japonská. U takové Alibaby z Číny bych se moc nedivil.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  maro

Ne tak docela. V Číně by asi nebyl problém takovou družici vyrobit, ale jde spíše o počet startů, které by byly potřebné k vytvoření takové sítě. Tady SpaceX nahrávají její zkušenosti se znovupoužitelností, což snižuje náklady.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Dostatečný počet a cena startů je jen otázka času. Čína už testuje roštová kormidla. Znovupoužitelný první stupeň můžou mít klidně za pár let. Já bych je v tomhle nepodceňoval.

Spíš je otázka, jestli budou mít vůbec zájem něco takového dělat.

Jiný Honza
Jiný Honza
5 let před
Odpověď  Mojmír

Já Vás chápu. Jenže když tu konstelaci neudělá Musk teď, udělá to někdo jiný za pár let. Prostě na to nazrál čas.
Bude to mít jako každá novota své mouchy, třeba se i pár družic srazí a nadělá problémy. Na základě toho se vytvoří tvrdší pravidla a pojede se dál.

maro
maro
5 let před

A tak třeba se časem objeví nějaká odnož ekologického hnutí bojující proti kosmickému smetí a ty tisíce družic Starlink do toho smetí zahrne. A bude patřit k dobré karmě tyto systémy nevyužívat a neplatit je, stejně jako dnes může patřit k dobré karmě omezit spotřebu jednorázových obalů.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  maro

Pevně doufám, že k tomu nedojde. A pokud nedejbože ano, budeme proti tomu bojovat všemi dostupnými argumentačními prostředky. 😉

Libor
Libor
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

Jakoukoliv argumentaci si sám dobře rozmyslíte až bude v EU zavedena obdoba čínského sociálního kreditu. Ani vás případně nebudou muset zavírat za provinění proti klimatu, prostě vás stiskem enteru zlikvidují. Vypnou mobil, zablokují účty a končíte.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  Libor

A teď prosím tu o Karkulce. Na našem webu jsme zvyklí, že diskuse mají určitou úroveň. O výmysly, cucání věcí z prstu, nepodložené strašení a další věci, které jste předvedl, u nás opravdu nestojíme. Takže si, prosím, rozmyslete, jestli u nás chcete diskutovat dál, nebo ne. Pokud ano, respektujte naše pravidla. Pokud budete pokračovat v podobném vybájeném a z prstu vycucaném argumentačním stylu, budeme se muset rozloučit.

tycka
tycka
5 let před
Odpověď  Dušan Majer

„dohodne a půjde komunikovat“
Pokud získají větší část veřejnosti tak s tím nic neuděláte – minimálně do té doby dokud nedokážete, že ty družice nejsou z ekologicky závadných materiálů a tudíž jejich likvidace hořením neohrožuje atmosféru.
Pro šíření těchto názorů jistě skrytě vypomohou všichni poskytovatelé pozemního připojení k internetu.
Vědecké výzkumné družice stejně jako vesmírné stanice bude ochotna brát veřejnost jako odůvodněné zlo.

Dušan Majer
Dušan Majer
5 let před
Odpověď  tycka

Pak je potřeba pokračovat v argumentování faktů bez ohledu na to, co si myslí většina. Od začátku si zakládáme na férovosti a nezaujatosti. Pokud taková situace nastane, budeme v našem nastoleném trendu pokračovat. Je mi jedno, kolik lidí bude věřit bludům, my vytrváme.

ivMT
ivMT
5 let před

K problematice Cina vs Starlink:
Existuje celosvetova koordinace pridelovani a pouzivani pasem frekvencniho spektra. Satelit Starlink pri preletu Ciny samozrejme vysilat muze. Pro prenos dat ovsem potrebujete jak downlink, tak uplink. Takze staci, kdyz (Cina) nebude vydavat licenci pro zarizeni vysilajicich na frekvencich pro uplink…

Bozek
Bozek
5 let před

Po opětovném přečtení diskuse mi příjde, že se na starlink nedíváte z pohledu síťového. Je přece nesmysl, aby český člověk jdoucí na seznam se připojil na starlink, tam šel po dvaceti družicích do USA a optikou zpět do ČR – latence i efektivita by šla do háje. Starlink jistě bude mít do Internetu desítky přístupových bodů.
Stejně jako když pingnete googli dns 8.8.8.8, tak jdete anycastem na nejbližší server v Praze, tak i starlink se bude moci rozhodnout, kterým „uplinkem“ pošle packet na zem. V případě připojení z číny to pošle zase do číny a tam už si to great firewallem ošefují sami. Stejně tak v rusku atd.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.