Sonda OSIRIS-REx včera provedla poslední motorický manévr nezbytný ke srovnání rychlosti s planetkou Bennu. Po více než dvouleté cestě vesmírem a dvou miliardách kilometrů se sonda s celým názvem Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer dostala ke svému cíli. Sonda teď bude téměř rok svými pěti palubními přístroji prozkoumávat povrch Bennu. Z těchto sledování vzejdou nejen vědecké objevy, ale pomohou i s vytipováním vhodné přistávací lokality pro odběr vzorků. Následovat bude samotné několikasekundové přistání a návrat na Zemi je plánován na září roku 2023.
Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…a64b362279922b7548237890eda93918&oe=5CA84FD2
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/arrival-bennu-full-rotation.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/approach_full.gif
wow.
tak toto do nas o 150 rokov narazi? 🙂
Ahoj Bennu, lidé dorazili! Snad se nebudete zlobit za tip na hudební podkres – zrovna mi hrála skladba Javorová hora: https://www.youtube.com/watch?v=gbigns3JDOI
Trápení
zrození
hlína a kamení
smíření
smíření…
Tak to vypadá, že zatím poletí ve formaci, přiblíží se max. na 7 km a na Silvestra se konečně dostane na oběžnou dráhu ve výšce pouhých 1,6 km, kde se bude pohybovat rychlostí 10 cm/s. Operátoři se tedy rozhodně nudit nebudou.
Podoba asteroidů s japonské a teď americké expedice je fascinující…tedy pokud mluvím za sebe. A ještě navíc za 3 dni snad odstartují číňánci k Měsíci …A pak se podíváme hluboko za Plutem. Prostě nádherný výhled na Vánoce! A těším se na Vaše vždy kvalitní „reportáže“ 🙂
Nádhera, už teď tak detailní. Je neuvěřitelné kam až je člověk schopný dostat fungující techniku a co vše s ní dokáže, klobouk dolů. Vám díky za tyhle stránky.