sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Vítejte u Bennu

Sonda OSIRIS-REx včera provedla poslední motorický manévr nezbytný ke srovnání rychlosti s planetkou Bennu. Po více než dvouleté cestě vesmírem a dvou miliardách kilometrů se sonda s celým názvem Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security-Regolith Explorer dostala ke svému cíli.  Sonda teď bude téměř rok svými pěti palubními přístroji prozkoumávat povrch Bennu. Z těchto sledování vzejdou nejen vědecké objevy, ale pomohou i s vytipováním vhodné přistávací lokality pro odběr vzorků. Následovat bude samotné několikasekundové přistání a návrat na Zemi je plánován na září roku 2023.

Animovaný gif vytvořený ze snímků pořízených kamerou PolyCam ze vzdálenosti 80 kilometrů. Animaci tvoří 36 fotek s expoziční dobou 2,2 milisekundy, které byly pořízeny v rozmezí čtyř hodin a osmnácti minut.
Animovaný gif vytvořený ze snímků pořízených kamerou PolyCam ze vzdálenosti 80 kilometrů. Animaci tvoří 36 fotek s expoziční dobou 2,2 milisekundy, které byly pořízeny v rozmezí čtyř hodin a osmnácti minut.
Zdroj: https://www.nasa.gov
Přibližování sondy OSIRIS-REx k asteroidu Bennu zachycuje tento animovaný gif. Snímky vznikaly od 17. srpna do 27. listopadu kamerou PolyCam. Sonda zatím urazila 2,2 milionu kilometrů. Nejbližší snímek pochází ze vzdálenosti 65 kilometrů. Sonda během této doby zpomalila rychlost přibližování z 491 m/s na 4 cm/s. Proto se v závěru gifu snížila rychlost přibližování.
Přibližování sondy OSIRIS-REx k asteroidu Bennu zachycuje tento animovaný gif. Snímky vznikaly od 17. srpna do 27. listopadu kamerou PolyCam. Sonda zatím urazila 2,2 milionu kilometrů. Nejbližší snímek pochází ze vzdálenosti 65 kilometrů. Sonda během této doby zpomalila rychlost přibližování z 491 m/s na 4 cm/s. Proto se v závěru gifu snížila rychlost přibližování.
Zdroj: https://www.nasa.gov

Zdroje informací:
https://www.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://scontent-prg1-1.xx.fbcdn.net/…a64b362279922b7548237890eda93918&oe=5CA84FD2
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/arrival-bennu-full-rotation.gif
https://www.nasa.gov/sites/default/files/thumbnails/image/approach_full.gif

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
zvejkal
zvejkal
6 let před

wow.
tak toto do nas o 150 rokov narazi? 🙂

otaznick
otaznick
6 let před

Ahoj Bennu, lidé dorazili! Snad se nebudete zlobit za tip na hudební podkres – zrovna mi hrála skladba Javorová hora: https://www.youtube.com/watch?v=gbigns3JDOI

Trápení
zrození
hlína a kamení
smíření
smíření…

Spytihněv
Spytihněv
6 let před

Tak to vypadá, že zatím poletí ve formaci, přiblíží se max. na 7 km a na Silvestra se konečně dostane na oběžnou dráhu ve výšce pouhých 1,6 km, kde se bude pohybovat rychlostí 10 cm/s. Operátoři se tedy rozhodně nudit nebudou.

Racek
Racek
6 let před

Podoba asteroidů s japonské a teď americké expedice je fascinující…tedy pokud mluvím za sebe. A ještě navíc za 3 dni snad odstartují číňánci k Měsíci …A pak se podíváme hluboko za Plutem. Prostě nádherný výhled na Vánoce! A těším se na Vaše vždy kvalitní „reportáže“ 🙂

Petr
Petr
6 let před

Nádhera, už teď tak detailní. Je neuvěřitelné kam až je člověk schopný dostat fungující techniku a co vše s ní dokáže, klobouk dolů. Vám díky za tyhle stránky.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.