sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Bennu se blíží a OSIRIS-REx brzdí

Americká sonda OSIRIS-REx by měla už za dva měsíce dorazil k asteroidu Bennu, který zatím známe jen jako nevýraznou tečku na obloze. V dalších týdnech se můžeme těšit na stále detailnější snímky. V současné chvíli se sonda nachází zhruba 8 500 kilometrů od cílového objektu a právě na dnešní den je naplánován druhý brzdící zážeh. Označuje se jako Asteroid Approach Maneuver-2 a jeho úkolem je snížit rychlost přibližování ze 140 m/s na 5,3 m/s. O průběhu manévru Vás budeme v tomto článku informovat, jakmile se na internetu objeví aktuální zprávy.

Abychom Vám zkrátili čekání, rádi se s Vámi podělíme o animovaný gif, který vznikl na základě snímků pořízených mezi 17. srpnem a 1. říjnem (kdy proběhl první brzdící zážeh Asteroid Approach Maneuver-1. Před jeho provedením se sonda blížila k asteroidu rychlostí 140 m/s. Kamera PolyCam pořídila celkem 20 čtyřsekundových expozic vždy v pondělí, ve středu a v pátek.

První pořízený snímek pocházel ze vzdálenosti 2,2 milionu kilometrů, poslední pak už byl ze vzdálenosti 192 000 km. Bennu se sice přibližoval, ale pořád na teleobjektivu kamery zabíral méně než jeden obrazový bod! To je věc, kterou si člověk málokdy uvědomí – podobné snímky jsou velmi často výřezem z mnohem většího pole a dochází ke zvětšování obrázků – jinak by nebylo prakticky nic vidět. Mění se hlavně jasnost objektu – na základě těchto fotek tedy nemá smysl spekulovat o tvaru cílového objektu. Velká pochvala tedy patří animátorům, kteří tento gif opatřili údaji o čase pořízení snímku, aktuální vzdálenosti sondy od asteroidu a také o tom, jak velkou část vlastně Bennu na originální fotce zabírá.

Animovaný gif, který vznikl na základě snímků pořízených kamerou PolyCam na sondě OSIRIS-REx mezi 17. srpnem a 1. říjnem
Animovaný gif, který vznikl na základě snímků pořízených kamerou PolyCam na sondě OSIRIS-REx mezi 17. srpnem a 1. říjnem
Zdroj: https://www.asteroidmission.org

EDIT: 15. října 21:30
Předběžná analýza přijatých dat ukazuje úspěšné provedení brzdícího manévru AAM-2. Sonda se dosud přibližovala rychlostí zhruba 12 200 km za den, nyní to bude jen 450 km za den. Vůbec naposledy byl pro zážeh použit hlavní motor sondy. 1. října proběhl manévr AAM-1, který zpomalil sondu o 351,298 m/s a spotřeboval 241,5 kg pohonných látek. AAM-3 má přijít 12. listopadu a AAM-4 pak 3. prosince. Tímto zážehem se sonda dostane na vzdálenost 20 kiloemtrů od Bennu.

Zdroje informací:
https://www.asteroidmission.org/

Zdroje obrázků:
https://www.sciencenews.org/…/08/main/blogposts/082418_LG_OSIRIS-REX_main.jpg
https://www.asteroidmission.org/…/10/PolyCam_OpNav_2018-Annotated-Final.gif

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
rhronza
rhronza
6 let před

Zajímavý obrázek. Poznámka k poslední větě: Velkou pochvalu…jak vlekou část…

Dušan Majer
Dušan Majer
6 let před
Odpověď  rhronza

Díky moc, opraveno.

Alois
Alois
6 let před

16.10 v 00.00 byla sonda 6.121 km od cíle k němuž se blíží rychlostí 5m/s, tj. 432km/den a 3.024 km za 7 dní. Další brzdění bude provedeno 29.10. tj. za 14 dní, což krásně vychází.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.