sociální sítě

Přímé přenosy

Dlouhý pochod 5 (Chang'e 7)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Blue Origin

Společnost Blue Origin zjistila, že příčinou exploze rakety New Glenn během statického zážehového testu v květnu byl ventil v motoru BE-4. Tento problém by mohl postihnout také raketu Vulcan Centaur společnosti United Launch Alliance (ULA).

Telesat

Společnost Telesat podepsala největší kontrakt ve své historii – dohodu v hodnotě přibližně 1,63 miliardy dolarů. Na jejím základě bude poskytovat kanadské armádě zabezpečené komunikační služby v oblasti Arktidy a zároveň financovat významné rozšíření své družicové sítě Lightspeed.

U.S. Space Force

Americké Vesmírné síly udělily společnosti Rocket Lab, firmě Systems & Technology Research a třetí nejmenované společnosti kontrakty v celkové hodnotě 615 milionů dolarů na vývoj technologií pro družicovou síť určenou ke sledování letadel a raketových hrozeb z oběžné dráhy.

SpaceX

Společnost SpaceX plánuje začít vypouštět na oběžnou dráhu modernizované družice Starlink při příštím letu své rakety Starship, který je naplánován nejdříve na konec tohoto měsíce.

Voyager Technologies

Společnost Voyager Technologies je i nadále optimistická ohledně budoucnosti své komerční vesmírné stanice Starlab, ale zároveň doufá, že NASA mírně upraví své plány financování a podpory jejího vývoje.

Falcon 9

V souvislosti s tím, že tento týden má horní stupeň rakety Falcon 9 narazit do Měsíce, společnost SpaceX uvedla, že spolupracuje s NASA na hledání způsobů, jak podobným kolizím v budoucnu předcházet.

Hughes

Americká společnost Hughes, která v rámci skupiny EchoStar provozuje geostacionární družice pro poskytování internetu, vyhlásila ve Spojených státech bankrot. Firma se po letech rostoucí konkurence ze strany sítě Starlink společnosti SpaceX dostala do vážných finančních potíží.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Horizonty Alexandra Gersta

Velká část našich čtenářů si jistě vzpomíná na expedice 40 a 41 v roce 2014, v rámci kterých na ISS pobýval německý astronaut Alexander Gerst. Srdce fanoušků kosmonautiky si získal především povedenými fotkami zemského povrchu a často se o něm mluví jako o nejzručnějším fotografovi, který kdy na ISS pobýval. Však jsme jeho snímkům věnovali hned několik dílů našeho seriálu Krásy modré planety (díly 20, 21, 2223). Už vloni jsme se dozvěděli, že se tento astronaut na ISS vrátí a dokonce bude velet 57. dlouhodobé expedici. Evropská kosmická agentura v těchto dnech představila logo jeho půlroční mise.

Stalo se už takovou tradicí, že evropští astronauti označují svůj pobyt na ISS jako misi se specifickým názvem – kupříkladu u prvního Gerstova pobytu to byla Blue Dot (modrá tečka), Samantha Cristoforetti měla misi Futura, Tim Peake zase misi Principia, Thomas Pesquet pobývající na stanici v těchto týdnech zastupuje misi Proxima. Alexander Gerst bude při svém půlročním pobytu reprezentovat misi Horizons.

Alexander Gerst během pozemních příprav ve skafandru
Alexander Gerst během pozemních příprav ve skafandru
Zdroj: http://www.esa.int/

„V rámci mise Blue Dot šlo o sdílení změny perspektivy, kterou zažijete při pohledu na planetu z vesmíru. Tentokrát chci dát větší důraz na výzkum a průzkum. Horizont je symbol neznámého a když hledím k horizontu, nemohu se ubránit myšlenkám na záhady, které leží za ním. Právě proto děláme na ISS vědecké experimenty – chceme rozšířit horizonty celého lidstva,“ říká k připravované misi sám Alexander Gerst.

Logo samotné, které jsme použili jako titulní snímek našeho článku, bylo navrženo jako nadčasové a vidíme na něm tvář hledící k horizontu, která se nachází nad modrým proužkem, který symbolizuje atmosféru, ale i misi Blue Dot. Nová mise totiž jde dál, než Blue Dot a míří do nekonečna, které je symbolizováno bílým obloukem. V pravé části je uvedený název mise a stylizovaná ISS.

„Jsme moc rádi, že se Alexander Gerst vrací na ISS. Jeho nová mise perfektně odpovídá svému účelu – otevírání nových horizontů v pilotované i nepilotované kosmonautice. Dlouhodobé pobyty mimo zemský povrch tvoří důležité základy pro medicínské pokroky, které se dají využít i na Zemi. Stejně tak nás připravují na budoucí pilotované výpravy mimo zemskou oběžnou dráhu,“ rekapituluje ředitel ESA Jan Woerner.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/05/horizons_logo/16946097-1-eng-GB/Horizons_logo.jpg
http://www.esa.int/…/13514276-1-eng-GB/Suited_node_full_image_2.jpg

Rubrika:

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Jirka Hadač
Jirka Hadač
9 let před

Hurá, konečně to tam nějaký Němec vezme pořádně do latě 🙂 Kluci němečtí se zásadně drží hesla Ordnung muss sein a je zajímavé, že s tím mají už dlouhodobě skvělé výsledky. Říkal Ivan Kraus v knize Snídaně v poledne, že my asi vždycky budeme hrát zajímavější divadlo, ale že Němci budou vždy vyrábět lepší auta. 🙂
Logo je moc hezké. A nějak mě autor článku navnadil, Pesquet dělal moc hezké fotky a pokud Alexander dělal nejhezčí vůbec, tož hned jak dovzoruju formu, tak na fotky vlítnu. Už se těším.

Dušan Majer
Dušan Majer
9 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Snad se Vám budou jeho fotky v odkazovaných článcích líbit. 🙂

Kamil
Kamil
9 let před

Takže druhé kolo pro evropský tým začíná. Ale ještě ten Dán neměl půlroční misi, jen týdenní výlet.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Pro vytvoření hesla prosím klikněte na odkaz, který Vám právě dorazil do Vaší E-mailové schránky.