sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Tři potěšující novinky od SpaceX

Firma SpaceX nasadila v minulých týdnech k úctyhodnému tempu, kdy odpaluje jednu raketu za 14 dní a podle všeho hodlá v tomto trendu pokračovat, aby co nejrychleji odbavila všechny čekající zákazníky. Málokdo by čekal, že se v tomto nabitém harmonogramu dočkáme nějakého urychlení. A přece se v uplynulých hodinách objevily informace o netradičním posunu na dřívější termín u dvou událostí. Trojici radostných zpráv pak doplňuje novinka týkající se přípravy rampy 39A na toužebně očekávaný premiérový start rakety Falcon Heavy.

Začněme událostí, která je k nám nejblíže – statický zážeh Falconu 9 na floridské rampě 39A měl proběhnout zítra, tedy 27. května. SpaceX ale přesunula tuhle zkoušku už na dnešek. Okno pro zážeh bude trvat čtyři hodiny a otevírá se o půlnoci našeho času.

EDIT: Původně jsme uváděli, že se okno pro zážeh otevírá ve 22:00 – informace byla založena na chybném převodu času mezi časovými zónami. Nyní už je termín správný.

EDIT 2: Dnes statický zážeh neproběhne – odkládá se na sobotu (viz zdroj)

Další novinka se týká druhého startu s družicemi Iridium NEXT z Vandenbergovy základny. Tento start byl doposud předběžně plánován na 29. června, ale nejnovější informace přímo od společnosti Iridium ukazují, že by k němu mohlo dojít už o čtyři dny dříve. Na kosmodromu už čekají oba stupně Falconu 9 i obě poloviny aerodynamického krytu.

Třetí novinka je časově vzdálenější – na začátku října by totiž měly být hotové úpravy rampy 39A, aby odsud mohly startovat rakety Falcon Heavy. Připomeňme, že rampa 39A musela být po havárii na rampě 40 dokončena co nejdříve, aby odsud mohla SpaceX odpalovat Falcony 9. V rámci časové úspory se tedy rampa připravila na Falcony 9, ale pro odbavování Falconů Heavy potřebuje dodatečné úpravy. Nyní probíhá oprava rampy 40, na kterou se následně převede veškerý provoz z rampy 39A, kde začne její přestavba pro Falcon Heavy. Pokud se tedy nic nepokazí, mohli bychom se jeho startu opravdu dočkat ještě letos. Elon Musk navíc oznámil, že před premiérovým letem navíc zřejmě proběhne hned několik statických zážehů tohoto stroje.

Zdroje informací:
https://twitter.com/NASASpaceflight/status/867812594341613569
https://twitter.com/IridiumIR/status/867804001076731904
https://twitter.com/CwG_NSF/status/866287461663727616
https://twitter.com/elonmusk/status/867667009839931393
http://forum.kosmonautix.cz/

Zdroje obrázků:
https://c1.staticflickr.com/5/4166/34006001860_b156787ce8_k.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
46 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
RiMr
RiMr
7 let před

…tak to jsou opravdu nečekané zprávy!
Statický test 27 Merlinů, to bude pořádný hukot. A co teprve start…. až se starty trochu ustálí, tak se na nějaký start FH zajedu podívat.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  RiMr

Je radost přinášet takovéto zprávy. Jen ať to vydrží. 🙂

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  RiMr

Jj, tři dny pobýt na Floridě a vidět tři starty. 🙂

RiMr
RiMr
7 let před
Odpověď  Rudolf Šíma

Ono i „jen“ jeden start FH a přistání dvou boosterů vzápětí…
…z toho bych si ucvrnknul…

Rudolf Šíma
Rudolf Šíma
7 let před
Odpověď  RiMr

Takových nás tady bude víc. 🙂

Spytihněv
Spytihněv
7 let před

FH přece jen ještě letos? Super. A nějaké zprávy o nákladu? Dragon zkušebně kolem Měsíce by se mi velmi líbil 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Spytihněv

Musk jednou říkal, že máme čekat něco totálně šíleného. 😀 Jestli budou chtít zachránit horní stupeň, jak bylo avizováno, tak bych čekal nějakou nižší dráhu.

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Když sme u Muska, tak si říkám, že šílené by mohlo být i to, kdyby si sedl do toho Dragonu pro in-flight abort test 😀 Přeci jen, určitě chce do kosmu 🙂 ten je schopný ukecat i NASA aby se mohl zůčastnit navštevnicky ISS. Není náhodou ten platící zákazník pro oblet měsíce? 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Nechme se překvapit, ale to, že Elon obletí Měsíc je podle mne pravděpodobnější, než že usedne do In-flight abort testovacího Crew Dragonu. 😀

Kamil
Kamil
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Čekám Elonův let tak při pátém až desátém letu Dragonu, samozřejmě na ISS, ale řekl bych tak na 2 až 3 týdny…

Jirka Hadač
Jirka Hadač
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Ještě dodám, jako upřímně, kdo by nechtěl být 25-26 osobou, která se dostane do blízkosti měsíce. Pořád je to slušná pozice, dokonce lepší, než počet horolezců, kteří vyšplhali na všechny osmitisícovky. Těch je víc. Znamená to být i první osobou, která se po 46 letech dostane za LEO.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Pokud by byl Musk šílenec, mohl letět už dávno. I do dnešního Dragona se člověk ve skafandru s  pár flaškama kyslíku vejde jako nic. Kdyby byl drsoň, stálo by ho to repasi použitého dragona, prvního stupně a jeden nový druhý stupeň.
Naštěstí šílenec ani drsoň není. A možná bude díky tomu prvním člověkem na Marsu. Ale mnohem spíš bude tím, kdo tam prvního člověka dopraví.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Těch osob u Měsíce bylo 23, ne? Jim Lovell 2x …

jirka hadac
jirka hadac
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

2x tam byl young, lovell a cernan. Mrkni se na wiki. 9 apoll, z toho 3 lidi dvakrat, tj, 24

asdf
asdf
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

Já doufám, že ho ještě hodně dlouho v žádné kosmické lodi neuvidíme, protože přeci jen proavděpodobnost, že to nepřežije, je docela vysoká a lidi jako Musk, jsou bohužel na tomhle světě silně nedostatkové zboží. Tak ať nám co nejdéle vydrží 😉

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Jirka Hadač

jirka hadac:
máte pravdu, bylo jich 24. Díky.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Pokud to má být nižší oběžná dráha, tak jediná dostatečně šokující odpověď je Bigelow. Tedy pořádný nafukovací hotel. Něco, co proti čemu bude ISS vypadat jako předpotopní zatuchlá zemljanka.

Ale spíš bych tipoval odlehčeného Dragona na Měsíc, Mars. Teoreticky i na Venuši, i když o tahle sestra Země je prakticky tabu.

Nebo něco úplně nového. Raketoplán ve stylu X-37? Návrat druhé stupně + „normální“ náklad = kompletní znovupoužitelnost?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Já bych se vydal jinou cestou úvah o slově šílený. Vzpomeňte si na první Dragon, který vezl kolo sýra. Čekal bych něco v tomhle crazy stylu.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Asi máte pravdu, ale já budu přeci jenom doufat, že to bude trochu „šílenější“ než sýr.

Jirka Hadac
Jirka Hadac
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Elon preci tvrdi, ze by chtel zemrit na Marsu, ale ne pri pokusu o pristani:-)

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Ten Bigelow by mohl být složený v trunku Dragona. Po vyložení a nafouknutí by se k němu mohl Dragon připojit stykovacím uzlem.

jakubv
jakubv
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Co takhle Tesla Model 3, jako promo 🙂

Jirka
Jirka
7 let před
Odpověď  Jiný Honza

Osobně tipuji, že tam pošle Tesla SemiTruck. Měl by být tou dobou už odhalený veřejnosti, a kdyby kolem ISS proletěl, byla by to určitě moc pěkná reklama…(záběry z jeho palubních kamer by jistě udělaly radost nejen milovníkům tracků).

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Jirka

K ISS asi určitě nic takového nepošle. Prostor kolem stanice je hodně hlídaná oblast s bezletovou zónou. A na větší vzdálenost by nebylo nic vidět.

Štěpán
Štěpán
7 let před

Kde se dá sehnat živé vysílání statického zážehu?

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán

Web spaceflightnow.com dělá přímé přenosy i s obrazem, ale zatím nemají ani založený článek.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Štěpán
Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před

Snažili se kluci od SpaceX mi udělat, radost, makali jak šroubci, uspíšili přípravy, ale ne dost – před hodinou jsem byl ještě na Port Canaveral, teď už tvrdnu na letišti. Tak třeba někdy příště 🙂

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr Kasan

Statický zážeh se nakonec odsouvá na zítřek – https://twitter.com/NASASpaceflight/status/868145506442031104

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Tak aspoň je mi to trochu míň líto : ). Místo rakety mám z dneška úplně jiný úlovek – místní rybáři chytili kladivouna („baby hammer“, říkali) http://tinypic.com/r/10nz6g6/9

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr Kasan

Gratuluju a přeju šťastnou cestu.

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před
Odpověď  Petr Kasan

Díky:), a tady oprava URL k obrázku: http://imgur.com/a/IG9mq

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Petr Kasan

Pěkný kousek!

RiMr
RiMr
7 let před
Odpověď  Petr Kasan

…chudák paryba…

Petr Kasan
Petr Kasan
7 let před
Odpověď  RiMr

Trochu ji potrápili, než se podařilo vyndat háček, ale šla zpátky do moře 🙂

Jansa Jaroslav
Jansa Jaroslav
7 let před

Je to fantastické když si Elon Musk plní své sny tak jako průkopníci železnice prvně spojili města tak Elon zavede linku na Mars tam a zpět.

Zdeněk
Zdeněk
7 let před
Odpověď  Jansa Jaroslav

Už aby to bylo.

Jiný Honza
Jiný Honza
7 let před
Odpověď  Jansa Jaroslav

No kéž by. Osobně věřím že na Mars nakonec člověka doveze. O tom v jakém stavu ten člověk po přistání bude a jestli se taky poletí zpátky už bych moc nespekuloval.

Ales Kotasek
Ales Kotasek
7 let před

ale jeste jedna vec která mě asi rozseká.. když Iridium2 bude 26.6. a Intelsat 35e 1.7. tak je to 6 dní od sebe, že jo. To mi příjde jako fofr, že jo.

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Ales Kotasek

Přesně tak. Byl by to nejkratší rozestup mezi dvěma starty SpaceX. Těším se, jak to dopadne.

jirka hadac
jirka hadac
7 let před
Odpověď  Ales Kotasek

No ja pevne doufam, ze se nas mily sefredaktor rozhodne, ze to oboji okomentuje:-) sice to bude makacka, ale verim, ze to bude stat za to;-)

jakubv
jakubv
7 let před
Odpověď  Ales Kotasek

Ale je to ze dvou lokací, Iridium je z Vandenbergu, Intelsat z KSC – SLC39A

ventyl
ventyl
7 let před
Odpověď  jakubv

Stale to ale znamena, ze bude isty prekryv medzi predstartovymi pripravami. Je mozne, ze SpX tieto operacie pipelinuje a ma specialny tim ludi, ktori sa starju o jednotlive useky predstartovych priprav. To by znamenalo, ze by boli trebars schopni obsluzit starty aj kazdy den / obden s jednym timom ludi. Ti by ale lietali ako sarkany na spagate.

B.Boruvka
7 let před

Kdyz uz se tu mluvi o Muskovi a silenych vecech-2 dny zpatky byl rucnikovy den-Meli jste vsichni rucnik?? 🙂

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
7 let před
Odpověď  B.Boruvka

Nosil jsem ho celý den, ale jiný ručník jsem nepotkal.

zargos
zargos
7 let před

Jen víc takových zpráv. Dění okolo SpX je pro mě v současné kosmonautice nejzajímavější,zejména pro ten neodbytný pocit,že je tu po letech šance,někam se posunout.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.