sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Dlouhý pochod 10

Čína provedla úspěšný test oddělení aerodynamického krytu užitečného zatížení pro raketu Dlouhý pochod 10. Test hodnotil design krytů, strukturu připojení, plán oddělení a maximální dostupnou obálku. Všechny testované parametry splňovaly jejich konstrukční požadavky.

LM 400

Společnost Lockheed Martin 19. listopadu oznámila, že její nová družicová platforma střední velikosti LM 400 bude mít svou orbitální premiéru příští rok na palubě rakety Firefly Aerospace.

Teledyne Space Imaging

Společnosti Teledyne Space Imaging a Satlantis oznámily partnerství na Space Tech Expo Europe. Jedná se o vývoj elektroniky senzoru pro pozorování Země a planetární průzkum. Satlantis vyvine Front-end Electronics (FEE) pro vyvíjený detektor CIS125 TDI Teledyne.

Iceye

Společnost Lockheed Martin začala spolupracovat s konsorciem vedeným společností Iceye, finskou společností provádějící pozorování Země, která se specializuje na družice pro radarové zobrazování. Společnosti pracují na vývoji technologií rozpoznávání cílů s umělou inteligencí pro finskou armádu.

Chance Saltzman

Generál Chance Saltzman, velitel vesmírných operací U.S. Space Force, navštívil Starbase v Boca Chica během šestého zkušebního letu rakety SH/SS. Saltzman byl pozván SpaceX, aby sledoval zkušební let a zúčastnil se dvoudenního hodnocení programu.

Space ISAC

Středisko pro sdílení a analýzu vesmírných informací (Space ISAC) otevřelo své první mezinárodní operační středisko v Austrálii. Expanze přichází v době rostoucích obav o zranitelnosti kybernetické bezpečnosti v orbitálních systémech.

Boost!

ESA 19. listopadu oznámila, že prodlužuje smlouvy se společnostmi HyImpulse, Isar Aerospace, Orbex a Rocket Factory Augsburg (RFA) v celkové hodnotě 44,22 milionů eur prostřednictvím svého programu „Boost!“, který má pomoc při integrovaném testování nosných raket

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Bližší pohled na části modulu Schiaparelli

Výřez ze snímku EDM Schiaparelli pořízeného kamerou na MRO. Zdroj: NASA

19. října se pokazila závěrečná fáze přistávací sekvence zkušebního modulu EDM, známého také pod jménem Schiaparelli, který byl součástí mise ExoMars 2016. Již 20. října jsme měli možnost nahlédnout do oblasti Meridiani Planum, kde se odehrál dopad přistávacího modulu. Díky snímku sondy Mars Reconnaissance Obiter (MRO), která patří americké NASA, jsme mohli pozorovat tmavou skvrnu v místě dopadu, světlý padák a skvrnku po pravděpodobném dopadu tepelného štítu. Protože šlo o snímek zešikma a tedy z větší vzdálenosti s menším rozlišením, všichni jsme se těšili na další detailní snímek. Ten byl pořízen již 25. října a tentokrát už je vidět i menší objekty. Snímek odhalil předtím nesnadno viditelné, nebo nespatřené části a dává tušit, co se přesně při dopadu stalo. Přesto bude třeba ještě počkat na další detailní snímky pořízené v jinou část dne nebo pod jiným úhlem a také na výsledky vyšetřování, co se přesně pokazilo.

Kamera HiRISE na sondě MRO je tím nejlepším snímkovacím přístrojem na oběžné dráze planety a vlastně i největším dalekohledem na jakékoli meziplanetární sondě. Jedná se vlastně o zrcadlový dalekohled o průměru 0,5 metru osazený CCD senzory s filtrem pro blízký infračervený obor a dále filtry v oblasti RGB.

Kamera HiRISE sondy MRO. Zdroj: NASA/JPL/Ball Aerospace
Kamera HiRISE sondy MRO. Zdroj: NASA/JPL/Ball Aerospace

Přístroj je schopen z ideální výšky 300 km rozlišit útvary velké jen 30 cm a snímá pruh široký 20 048 px (platí pro červený filtr), odpovídající šíři 6 km a uvnitř pak zbylé barvy v šíři 4 048 px (1,2 km). Délka pruhů je pak dvakrát delší, než jejich šířka. Dalo by se říci, že 20. října jsme viděli kontextový záběr z onoho širšího pruhu s nižším rozlišením. Především jsme byli limitováni tím, že se snímalo z mnohem větší vzdálenosti (zešikma). Druhý snímek pořízený 25. října už je detailnější, protože se snímal téměř přesně z ideální výšky. Rozlišení uvedeného obrázku je tedy 29,5 cm/px.

Na snímku vidíme velmi dobře bílý padák spolu s horním krytem přistávacího modulu. Vpravo nahoře nás zaujme tmavá skvrnka, což je místo dopadu spodního tepelného štítu. Nejvíce zaujme samotné místo dopadu EDM, kde vidíme skvrnu o rozměrech zhruba 15×40 metrů, uvnitř které je asi 2,4 metru velký tmavý kráter. Ten by odpovídal dopadu objektu o hmotnosti 300 kg, což je právě hmotnost přistávací části modulu Schiaparelli. Předpokládá se, že kráter má hloubku 50 cm a více snad odhalí další snímky z jiného úhlu, popřípadě v barvě.

Části modulu Schiaparelli na Marsu. Zdroj: NASA/JPL/University of Arizona
Části modulu Schiaparelli na Marsu. Zdroj: NASA/JPL/University of Arizona

Tvar dopadové skvrny samozřejmě neodpovídá dopadu meteoroidu velkou rychlostí (11 až 20 km/s), protože Schiaparelli už nepadal pod velkým úhlem, ale spíše téměř kolmo volným pádem a hlavně mnohem pomaleji (asi 300 km/h). Většina výtrysků z místa dopadu směřuje jedním směrem, což by odpovídalo hlavnímu směru letu částí po explozi hydrazinových nádrží. Pozoruhodný je jeden oblouk patrný jiným směrem. Patrně i ten je spojen s explozí, ale to vysvětlí až další průzkum. Několik bílých skvrnek poblíž místa dopadu může, ale také nemusí být s dopadem spojeny. Může jít také o šum ve snímku. Počkejme tedy na další podobně detailní snímky MRO a nepochybně nás čekají i barevné záběry, které mohou být ještě víc vypovídající.

Části modulu Schiaparelli na Marsu. Zdroj: NASA/JPL/University of Arizona
Části modulu Schiaparelli na Marsu. Zdroj: NASA/JPL/University of Arizona

Mezitím technici zkoumají došlá data, v nichž by mohli najít odpověď na otázku, proč v přistávací sekvenci došlo k chybě a zda za ni může softwarová chyba, jak se zdá podle posledních indicií. Taková chyba na jedné straně nepotěší, ale na druhé straně podobná chyba se nejsnáze opravuje. Více k této chybě píší např. na Spaceflight101.com, kde uvádí, že by mělo jít o chybnou komunikaci mezi částí programu zodpovědnou za navigaci a druhou zodpovědnou za výškoměr.

Zdroje informací:
http://www.esa.int/
http://hirise.lpl.arizona.edu/

Zdroje obrázků:
http://photojournal.jpl.nasa.gov/jpegMod/PIA07087_modest.jpg
http://static.uahirise.org/images/2016/details/cut/ESP_048041_1780_RED-montage.jpg
http://www.esa.int/var/esa/storage/images/esa_multimedia/images/2016/10/zooming_in_on_schiaparelli_components_on_mars/16204950-1-eng-GB/Zooming_in_on_Schiaparelli_components_on_Mars_node_full_image_2.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
15 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Geo
Geo
8 let před

To snad ne ,10 sekund , příliš brzo po odhození , modul si snad změřil výšku od tepelného štítu … Nebo nějaká velice podivná chyba …
… This all appeared to work properly until the radar came into the mix, being powered up ten seconds after the jettisoning of the heat shield.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před
Odpověď  Geo

Podle popisu funkčnosti
40 sekund po aktivaci nadzvukového padáku měl být odhozen spodní kryt s tepelným štítem (tedy v odhadované výšce cca 7km)) a po 10 sekundách aktivován radar.
Tomu nějakou dobu trvá akvizice dat a jejich ověření (min. 15s), ale ve výšce pod 2,5km měl být algoritmus řízení na základě jeho dat již plně aktivní.
Tento řídící algoritmus pak měl vyhodnotit podmínky (výška pod 1,1km) pro odhození horního krytu s padákem.

Tady je popis testů dopplerovského radarového výškoměru a video – https://www.thalesgroup.com/en/worldwide/space/news/video-exomars-testing-technologies-mars-down-earth

Vlastimil Pospíchal
Vlastimil Pospíchal
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Za těch 25 sekund nemohl ten tepelný štít odletět ani ten 1 km od sondy.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před

I kdyby se ten spodní kryt s tepelným štítem znovu přimotal pod modul (aerodynamicky se mi zdá dost nestabilní), tak by to měl radarový výškoměr nebo řídící systém v datech vyfiltrovat.

Tady je něco o strategii vstupu, brzdění a přistání –
https://solarsystem.nasa.gov/docs/3_Portigliotti_ExoMars_GNC.pdf

Geo
Geo
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Díky !

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

…ještě jedna „drobná“ nepříjemnost – přistávací plošina ExoMars 2020 by měla být vybavena shodným dopplerovským radarovým výškoměrem (informace na stránkách výrobce), a patrně i řídícím systémem …závada se tedy nutně musí přesně identifikovat a odstranit!!

Geo
Geo
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Tepelný štít tedy rozhodně ne.
K videu z testování , samozřejmě neznám všechno , ale to co tam ukázali je naprosto nedostatečné !
Osobně si představuji nutnost vyhození elementu s radary a vyhodnocováním na padáku/padácích v nezaplém stavu z výšky minimálně 4km z letícího letounu. Na zemi si pořídím triangulaci a porovnám data z modulu s těmi změřenými ze země.
Nemáme posrobnosti , ale takhle to vypadá , že v okamžiku odhození tepelného štítu začali pracovat radary , a jejich data se měla validovat s těmí z navigace . A zdá se že se na Marsu oba systémy začli po italsku hádat …

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

…navigace tam žádná není, jen dva duplicitní inerciální měřící moduly LN-200 (měření změny rychlosti a změny úhlu) obsahující tři gyroskopy na bázi optických vláken a tři MEMS (Micro Electro-Mechanical System) akcelerometry. Toť vše.

maro
maro
8 let před
Odpověď  kolemjdoucí

Super video, dík. Ale to testování opravdu vypadá spíš jako hraní si na písku. Všechno pomaloučké, skor statické na vrtulníčku.
No nic. Po nemilé zkušenosti na Marsu se tentokrát už snad nebudou bát ten radar opravdu v docela velké rychlosti shodit dolů na zem a koukat se, co za data z něho lezou. A klidně na něčem, čemu se třeba v závěru otevře padák a bude se to na tom padáku i trochu mlít. Když testy, tak pořádně.

kolemjdoucí
kolemjdoucí
8 let před
Odpověď  maro

…za sebe – pokud to testovali jen takto, tak to opravdu byly dost idealizované podmínky (v podstatě jen změna povrchů).
Otázkou je, jaké testy si poručila ESA, resp. byla ochotna udělat s ohledem k ceně a případnému poškození při pádu z výšky (problémem je i jiná hustota atmosféry, takže ani u volného pádu se nedá dosáhnout stejná rychlost jako na Marsu).

Geo
Geo
8 let před

Po dalším studiu různých materiálů ESA a Thales soudím , že časový rámec přistání podle kterého se řídil sestup v některých materiálech označovaný jako navigace , z nějakého důvodu neodpovídal předpokládanému . Je také otázkou s jakou flexibilitou sytém mohl pracovat , a také jak mnoho se prvotní data z radarů lišila od předpokládaných .
Určující je , zdali někdo může znát data z LN-200 , a jestli je může zveřejnit . Možných scénářů je mnoho .

Geo
Geo
7 let před

Tak je to tady !
Přistání probíhalo podle plánu , padák byl otevřen ve výšce 12km a při rychlosti 1730km/h , tepelný štít odhozen ve výšce 7.8km , systémy Doplerova radaru fungovali správně , ale ve výšce 3,7km se zastavilo asi na jednu sekundu otáčení modulu , systém to vyhodnotil jako hodnotu s negativní výškou , odhodil padák a zapnul trysky , “ a protože už přistál “ tak vše vypnul … .
Všechny opakované počítačové simulace potvrdily totožné vyhodnocení navigačním systémem , ach jo , pěkný to šotek .

Více zde : http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/ExoMars/Schiaparelli_landing_investigation_makes_progress

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Geo

Díky, už jsme o tom psali minulý týden článek – https://kosmonautix.cz/2016/11/modul-edm-si-myslel-ze-je-pod-povrchem-a-vypnul-motory/ Ale i tak díky. 🙂

Geo
Geo
7 let před
Odpověď  Dušan Majer

Já se na zprávy o EDM těšil jak malý Jarda ! A pak článek přehlédnu ,vůbec nechápu jak se to mohlo stát 😀
Velice Vám za něj děkuji .

Dušan Majer
Dušan Majer
7 let před
Odpověď  Geo

To se stane. Není zač děkovat. 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.