Neděle se překlápí do své druhé poloviny a je proto ideální čas si zopakovat, co přinesla kosmonautika v uplynulém týdnu. V hlavním tématu se tentokrát zaměříme na přípravu prvního provozního startu rakety Vulcan, která prošla úspěšnou certifikací i přes problémy během druhého startu. V dalších tématech se podíváme na úžasný snímek nadoblačného blesku z paluby ISS, čínský start či pokračující stavbu druhé odpalovací plošiny pro raketu SLS. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
Vulcan se chystá na první operační let

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Raketa Vulcan společnosti ULA se připravuje na svůj třetí a zároveň první po-certifikační let. Nosič sice při druhém letu potkala anomálie se selháním trysky jednoho z pomocných motorů na tuhé pohonné látky, přesto byl certifikační proces zakončen a může vynášet náklad pro americké Kosmické síly.
Přípravy na start jsou již v pokročilé fázi. Operace, kterou ULA označuje jako Launch Vehicle on Stand (LVOS), je prvním významným milníkem na cestě ke třetímu letu Vulcanu. Prezident a generální ředitel ULA, Tory Bruno, oznámil tento krok ve středu ráno na sociálních sítích. Nicméně, je to podruhé, co byl tento konkrétní nosič Vulcan dovezen k rampě SLC-41 v rámci přípravy na start. Připraven byl totiž již koncem října 2024 na podporu mise USSF-106, tehdy plánovaného prvního letu rakety Vulcan v rámci misí nejvyšší národní bezpečnosti.
Plány se však změnily, protože proces konečné certifikace rakety Vulcan se protáhl a to právě kvůli výše zmíněné anomálii. Během druhého ze dvou certifikačních letů nastal problém s izolačním prvkem na jednom z motorů na tuhé pohonné látky GEM 63XL. Tyto motory vyrábí společnost Northrop Grumman. Selhání izolace proběhlo necelou minutu po startu. Raketa sice dokázala anomálii kompenzovat, ale všem bylo jasné, že se jedná o problém. To vyústilo v několik dalších měsíců vyšetřování, než americké Kosmické síly – jakožto přímý účastník procesu – mohly dokončit své certifikační práce.

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Vyšetřování a náprava problému se však docela protáhla a ULA se v únoru rozhodla, že ukončí přípravu na let Vulcanu z rampy SLC-41 a místo toho umožní dalšímu důležitému zákazníkovi, společnosti Amazon, pokračovat ve vypouštění družic Projektu Kuiper pro svou internetovou konstelaci na nízké oběžné dráze Země. „Věděli jsme, že na Vulcanu pro misi USSF-106 musíme udělat nějaké úpravy, které vyžadovaly větší zásahy. Museli jsme vyměnit některé komponenty a následně je znovu otestovat,“ řekl Gary Wentz, viceprezident pro vládní a komerční programy. „A tak jsme se rozhodli pokračovat v přípravách pro jiného zákazníka a umožnili vypustit Kuiper.“ Rampa SLC-41 byla proto překonfigurována pro raketu Atlas V a následně z ní proběhly dva úspěšné starty.
Koncem března úřad pro zajištěný přístup do vesmíru (AATS) amerických kosmických sil potvrdil, že Vulcan získal certifikaci pro vypouštění misí, které jsou součástí programu National Security Space Launch (NSSL). V rámci druhé fáze NSSL, která byla udělena v průběhu pěti let, má v plánu 25 takových misí a další dvě mise byly přiděleny během prvního roku objednávky pro druhou fázi NSSL. Před návratem k přípravám na start rakety Vulcan vypustila ULA 28. dubna a 23. června dvě rakety Atlas 5 s družicemi konstelace Kuiper. ULA se neopomněla pochlubit, že dokáže být natolik flexibilní, že v průběhu krátkého času dokáže rekonfigurovat rampu z Vulcanu na Atlas V a zpět.
Během mediálního kulatého stolu na začátku 40. kosmického sympozia, které se konalo začátkem dubna, Bruno uvedl, že do konce roku plánují provést přibližně 11 až 13 startů. Řekl, že to bude zhruba půl napůl rozděleno mezi rakety Atlas a Vulcan.

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Další dva starty raket Vulcan mají obstarat mise druhé fáze NSSL: USSF-106 a USSF-87. Rakety Vulcan pro obě tyto mise jsou na Floridě již od loňského roku, ale stav nákladů nebyl veřejně diskutován vzhledem k jejich vazbám na národní bezpečnost. Dál by se starty měly střídat mezi Vulcany a Atlasy, které budou vynášet družice konstelace Kuiper.
Mise USSF-106 ponese několik užitečných nákladů, ale dosud byl veřejně identifikován pouze jeden, a to navigační technologická družice NTS-3. Hlavním dodavatelem je společnost L3Harris Technologies, která integrovala užitečný náklad zaměřený na určování polohy, navigace a času (PNT) do družicové sběrnice ESPAStar od společnosti Northrop Grumman. Mise je navržena a koordinována Výzkumnou laboratoří letectva (AFRL). Navazuje na mise družic NTS-1 a NTS-2 Výzkumné laboratoře námořnictva, které byly předchůdci konstelace globálního pozičního systému (GPS), jež se začala nasazovat v 70. letech 20. století.
Během kosmického sympozia v roce 2022 generálmajorka Heather Pringle, velitelka AFRL, novinářům řekla, že NTS-3 provede „přes 100 experimentů“, jejichž cílem je pomoci „řešit problémy bojovníků v napadeném prostředí. Víme, že způsob vedení války se změnil a že budeme mít potíže s rušením a s doručováním signálů o poloze, navigaci a čase k našim systémům,“ řekla Pringle. „Způsob, jakým se můžeme dívat na nové postupy, jak to na této misi řešit, je pro nás opravdu vzrušující, ať už jde o bodové vysílání, časování, navigaci a další technologie.“
AFRL uvedla, že družice je navržena pro provoz po dobu jednoho roku na téměř geostacionární oběžné dráze a „bude ústředním bodem pro řadu experimentů v různých technických oblastech.“ Oběžná dráha je zajímavá, protože současná flotila družic GPS operuje na střední oběžné dráze Země (MEO).
Kosmický přehled týdne:
Třetího června se z čínského kosmodromu Xichang a odpalovacího komplexu 3 (LC-3) uskutečnil start rakety CZ-4B. O nákladu nejsou přesné informace. Třístupňová nosná raketa CZ-4B využívá hypergolické pohonné látky a je schopna vynést až 4 200 kg na nízkou oběžnou dráhu (LEO) a přibližně 1 500 kg na sun-synchronní oběžnou dráhu (SSO). Během 26 let své existence raketa uskutečnila 53 startů, z toho 52 úspěšných, a vynesla řadu nákladů pro konstelace družice dálkového průzkumu Země, jako Shijian, Yaogan a Ziyuan.
Úžasný snímek nadoblačného blesku přišel tento týden z paluby ISS. Palubní inženýrka Expedice 73 Nichole Ayers zachytila tento přechodný světelný jev (nebo ionosférický blesk), ke kterému dochází nad mraky, při fotografování Země v noci z paluby Mezinárodní kosmické stanice ve čtvrtek 3. července 2025. „Prostě. Páni. Když jsme dnes ráno přelétali nad Mexikem a USA, zachytila jsem tenhle Sprite,“ napsala palubní inženýrka Expedice 73 na sociálních sítích. Sprite jsou přechodné světelné události, které se dějí nad mraky a jsou spouštěny intenzivní elektrickou aktivitou v bouřkách pod nimi. „Máme skvělý výhled nad mraky, takže vědci mohou tyto typy snímků využít k lepšímu pochopení vzniku, charakteristik a vztahu těchto jevů k bouřkám,“ napsala.

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Přehled z Kosmonautixu:
Zde vám již tradičně shrneme přehled všech článků a tedy i témat, které jsme na Kosmonautixu zpracovali v uplynulém týdnu. Pojďme na to. Týden jsme načali pozitivní zprávou z českého kosmického průmyslu. Společnost OHB Czechspace, která vede návrh mise SOVA-S, se dočkala významného ocenění. Technici, kteří připravují observatoř IMAP od agentury NASA, si mohou odškrtnout další významný úkol. V čisté místnosti se jim podařilo integrovat do těla sondy dvojici vědeckých přístrojů. To zase v Evropě, konkrétně v Německu, došlo ke spojení dvou hlavních částí observatoře PLATO od Evropské kosmické agentury. Vyšlo také čtvrtletní shrnutí příprav na první pilotovanou misi programu Artemis (II), kde jsme shrnuli většinu výzev a úspěchů, se kterými se příprava mise potýká. Měsíc červen skončil a tak bylo na místě shrnout kosmonautické dění tohoto letního měsíce, vyšly proto Vesmírné výzvy. Živě a česky jsme sledovali start rakety Falcon 9, která vynášela evropskou družicí MTG-S1. Jde o zástupce třetí generace meteorologických družic, která by měla přinést výrazná zlepšení v přesnosti předpovědi počasí. Nyní, když je stanoviště pro statické zážehy na Massey’s poškozeno a mimo provoz, se zdá, že se SpaceX snaží najít cesty, jak by mohla provádět statické zážehy na startovní rampě číslo 1. Agentura NASA prodloužila své snahy o záchranu sondy Lunar Trailblazer z poloviny června do začátku července. Po téměř 20 letech služby se americká sonda MRO u Marsu naučila nový pohyb, který umožní z ní vymáčknout ještě více vědeckých dat. V dalším Živě a česky komentovaném přenosu jsme sledovali start ruské rakety Sojuz 2-1A, která vynášela nákladní automatickou kosmickou loď Progress MS-31. První červencový týden přinesl také první díl tradičního letního seriálu TOP5, který se tentokrát zaměřil na zahraniční popularizační weby. Analýza dat nasbíraných 20. dubna během průletu sondy Lucy kolem planetky Donaldjohanson stále pokračuje. Tentorkát si ukážeme snímky planetky z hlavního pásu, které pořídila kamera L’LORRI jen pár minut před maximálním přiblížením. Jedním z cílů astrofyzikální divize agentury NASA je určit, zda jsme ve vesmíru sami. Vědcům se podařilo vyvinout metody, kterými mohou podrobným pozorováním mateřských hvězd pomocí pokročilých teleskopů detekovat atmosféry exoplanet.
Snímek týdne:
Tento týden byl svařen desátý modul pro druhou odpalovací plošinu rakety SLS. Instalace segmentů tak byla dokončena a rampu nyní čekají práce na vnitřním vybavení a rozvodech. ML-2 je určena pro obsluhu rakety SLS 1B, která má mít vylepšený horní stupeň EUS, který krom misí s lodí Orion umožňuje s sebou vzít nějaký rozměrný náklad (třeba moduly stanice Gateway).

Zdroj: https://pbs.twimg.com/
Video týdne:
Prvního července odstartovala evropská meteorologická družice MTG-S1. Letělo se na raketě Falcon 9 a dočkali jsme se i pěkných záběrů z odpojení od druhého stupně. Jde o zástupce třetí generace meteorologických družic, která by měla přinést výrazná zlepšení v přesnosti předpovědi počasí.
Zdroje informací:
https://spaceflightnow.com/
https://en.wikipedia.org/
https://www.space.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Gu8ksxHWYAAyHEq?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GjNZHWLXwAIm-_7?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/Gu79gezXkAA6qbA?format=jpg&name=900×900
https://pbs.twimg.com/media/GOyKcCNWUAA2IPq?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Gu4H7jxXgAAAx3v?format=jpg&name=4096×4096
https://pbs.twimg.com/media/GnDhmyyWQAExLs7?format=jpg&name=large