Mise Dragonfly od agentury NASA, která se stane prvním rotory vybaveným strojem, který je určen k vědeckému průzkumu nějakého měsíce, prošla Kritickým zhodnocením návrhu. Mise, která má zamířit na Saturnův ledový měsíc Titan, zde bude studovat prebiotickéchemické procesy a komplexní organické sloučeniny, které na Zemi slouží jako stavební kameny života. Překonání tohoto dlouhého a složitého milníku znamená, že byly schváleny všechny plány mise Dragonfly na design, výrobu, integraci a zkoušky. Mise se tak nyní může posunout do další fáze, ve které už dojde na výrobu samotné kosmické sondy.
Mise Dragonfly má odstartovat nejdříve v červenci 2028 na Falconu Heavy od SpaceX z rampy LC-39A na Kennedyho kosmickém středisku na Floridě. Po zhruba sedmileté cestě Sluneční soustavou přistane na povrchu Titanu, kde na ni bude čekat více než tři roky trvající služba obnášející průzkum hned několika povrchových lokalit.
Návrh a stavbu mise Dragonfly zajišťuje Johns Hopkins Applied Physics Laboratory v marylandském Laurelu, která také celou misi manažersky vede pro NASA. Hlavní řešitelkou mise je Elizabeth Turtle právě z APL. Tým zapojený do této mise obnáší i experty z Goddardova střediska v marylandském Greenbeltu, z Lockheed Martin v coloradském Littletonu, z Ames Research Center v kalifornském Silicon Valley, Langleyho střediska v Hamptonu (stát Virginia), Penn State University ve State College; Malin Space Science Systems v San Diego; Honeybee Robotics v kalifornské Pasadeně, Jet Propulsion Laboratory v jižní Kalifornii, Embry Riddle ve floridském Daytona Beach, CNES (Centre National d’Etudes Spatiales) v Paříži, Německé letecko-kosmické středisko DLR in Kolíně nad Rýnem a JAXA v Tokyu. Dragonfly je čtvrtou misí z programu new Frontiers agentury NASA, který pro Ředitelský vědeckých misí ve Washingtonu spravuje Marshallovo středisko v alabamském Huntsville.
Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/
Zdroje informací:
https://assets.science.nasa.gov/dynamicimage/assets/science/missions/dragonfly/Dragonfly-BannerFactSheet_2024.jpg
to je skvělá zpráva, strašně se na tuto misi těším, protože Titan je moje srdcovka… je neskutečný, že je to už 20 let, kdy jsem seděl přikovaný u monitoru a sledoval přímý přenos z NASA, která vysílala přistání sondy Huygens na Titanu. Přesně si vybavuju, jak jsem v němém úžasu zůstal zírat, když Huygens proletěla mraky a přístroje začaly v oranžové mlze skenovat a zobrazovat oranžově zbarvené povrchové útvary, které do té doby lidské oko nespatřilo, byl to dechberoucí pocit objevovat zcela nový svět, navíc tak neskutečně vzdálený (téměř 1,5 miliardy kilometrů!). Nezbývá než doufat, že tuhle „Dračí letku“ nepotkají nějaké vážnější odklady a že se budeme moci těšit na další neskutečné fotografie a videa z přeletů nad tímto tajuplným světem .)