Agentura NASA 3. února oznámila, že ve spolupráci s průmyslovými podniky hledá americké návrhy, aby posunula plány na zajištění partnerství veřejného a soukromého sektoru na přistání a provoz mise roveru VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover) na Měsíci. Přístroje na jeho palubě jsou schopny demonstrovat schopnost amerického průmyslu hledat led na povrchu Měsíce a shromažďovat vědecká data. Zveřejněné oznámení o přijímání návrhů na partnerství obnáší jednak instrukce pro návrh, ale i kritéria, podle kterých se bude vše vyhodnocovat. Zájemci by s přihlášením neměli otálet – návrhy totiž NASA přijímá do 20. února. Po vyhodnocení předložených návrhů bude agentura vyžadovat, aby respondenti předložili druhý, podrobnější návrh. Očekává se, že NASA rozhodne o misi VIPER letos v létě.
![Vybraný partner musí zajistit start roveru k Měsíci i provedení jeho vědecké mise. Nebude mít možnost rover rozebrat a jeho přístroje využít na jiných misích.](https://kosmonautix.cz/wp-content/uploads/2025/02/viper-new-image-420x630.jpg)
Zdroj: https://www.nasa.gov/
„Pokračování v partnerství u mise VIPER nabízí NASA jedinečnou příležitost navázat spolupráci se soukromým sektorem,“ zmínila Nicky Fox, přidružená administrátorka z ředitelství vědeckých misí v centrále NASA ve Washingtonu a dodala: „Takové partnerství poskytne NASA příležitost nasbírat z mise VIPER vědu, která by nám mohla říct více o vodě na Měsíci, ale i přinést pokrok v možnostech komerčních přistání na Měsíci, či možnostech hledání zdrojů.“ Toto nedávné oznámení přichází poté, co NASA 9. srpna 2024 vydala žádost o informace, ve které hledala mezi americkými firmami a institucemi zájemce, kteří by provedli misi využívající rover VIPER poté, co byl jeho program v červenci 2024 zrušen.
Jakékoliv partnerství by probíhalo v rámci Dohody o kooperačním výzkumu a vývoji. Tento typ partnerství umožňuje NASA i partnerovi z průmyslu přispívat do spolupráce službami, technologiemi a hardwarem. V rámci dohody se bude NASA podílet přispěním v podobě poskytnutí exitujícího roveru VIPER ve stavu, ve kterém se nachází. Potenciální partner by se musel postarat o jeho integraci a úspěšné přistání na Měsíci, provádění vědecké / průzkumné kampaně a šíření roverem vytvořených vědeckých dat. Partner nesmí rover rozebrat a používat jeho přístroje nebo části odděleně od mise VIPER. NASA bude při výběru upřednostňovat návrhy, které umožní otevřené sdílení dat z vědeckých přístrojů mise s každým, kdo je bude chtít využít.
„Být vybrán pro partnerství mise VIPER by bylo přínosné pro všechny společnosti, které mají zájem o rozvoj svých schopností přistát na Měsíci a provádět činnosti na povrchu,“ uvedl Joel Kearns, zástupce přidruženého administrátora pro průzkum z ředitelství vědeckých misí a dodal: „Tato výzva k předkládání nabídek se týká návrhů, které jasně popisují, co je potřeba k úspěšnému přistání a provozu vozítka, a vyzývá průmysl, aby navrhl své vlastní doplňující vědecké cíle a přístupy. NASA se těší na spolupráci s americkým průmyslem při řešení výzev spojených s vědeckými výzkumy těkavých látek v měsíčním prostředí.“
Měsíc je pro vědce základním kamenem pro vědu o Sluneční soustavě a studium exoplanet. Kromě toho, že nám pomůže získat informace o tom, kde se na Měsíci nachází led pro případné budoucí astronauty, nám porozumění našemu nejbližšímu sousedovi pomůže pochopit, jak se vyvíjel a jaké procesy formovaly jeho povrch.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://smd-cms.nasa.gov/wp-content/uploads/2023/05/viper-cdr-hero-08-lrg-jpeg.webp
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2025/02/viper-new-image.jpg
Neumím si představit, kdo z byznysu a hlavně proč by to vzal. Spíš by na to mohla skočit ESA nebo jiná agentura. Ale uvidíme, jak říkal ten mudrc.