I v dalším týdnu se v kosmonautice děla řada zajímavých věcí, které vám jako vždy shrne pravidelné týdenní shrnutí, které na Kosmonautixu už více jak deset let vychází vždy v neděli v poledne. Hlavní téma je tentokrát trochu nepříjemné. Už na konci předešlého týdne došlo na geostacionární dráze k rozpadu telekomunikační družice Intelsat 33e. Cenná a velmi omezená oběžná dráha tak čelí růstu kosmického odpadu. Problematických je však více věcí. V dalších tématech se můžete těšit na jednu zajímavou informaci o družici GRBBeta, přistání pilotovaného Dragonu z rekordně dlouhé mise, anebo třeba na přípravu na šestý integrovaný let super Heavy Starship. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
Rozpad Intelsatu vzbuzuje otázky
Společnost Itelsat v pondělí 21. října oznámila, že kompletně ztratila svoji telekomunikační družici Intelsat 33e. K samotnému rozpadu došlo už v sobotu 19. října, kdy Intelsat informoval o výpadku služeb. Služby pro své zákazníky, kteří využívali této družice umístěné na geostacionární dráze, přesunula firma na jiné družice. Mezitím americké Kosmické síly krátce po incidentu sledovaly místo jedné družice hned dvacet kusů trosek, což hned oznámily na síti X. Družice, která měla plánovanou životnost minimálně 15 let, se rozpadla už po sedmi a není v tom sama. Už dříve byly problémy s jinou družicí postavenou na stejné platformě.
Intelsat-33e odstartoval 24. srpna 2016 na palubě rakety Ariane 5 a podle společnosti zahájil provoz v lednu 2017. Jak už bylo zmíněno, cílem byla geostacionární dráha, která umožňuje družicím mít „výhled“ na stále stejnou část planety. Tato dráha je také specifická tím, že je na ní omezený prostor a každé narušení kosmickým odpadem má dopad i na další družice. Společnost nezveřejnila počet dotčených zákazníků, uvedla však, že se jedná o subjekty v „Evropě, Africe a částech asijsko-pacifického regionu“ a že zástupci byli se všemi v kontaktu.
Rozpad družice a zároveň i detekce větších kusů pokračovala dále a původně dvacet nahlášených exemplářů rozšířilo sledování švýcarskou společností s2a Systems, která zaznamenala k pondělí (21. října) 40 fragmentů. Další sledovací společnost v USA, ExoAnalytic Solutions, viděla ve stejný den 57 kusů. Na konci týdne je detekovaných úlomků již více než 100.
Ztráta Intelsatu-33e není první problém, který s družicí byl. Již dříve potkaly komplikace její pohonný systémem, který zkrátil plánovanou životnost na 12,5 roku namísto 15 let. Zkrácení vyvolaly problémy s jedním motorem, který zlobil v září 2016 při přeletu na cílovou dráhu a pak znovu v srpnu 2017. Navíc to není první problémová družice postavená na stejné platformě. Intelsat-29e se také rozpadl, a to v roce 2019, což bylo po pouhých třech letech provozu. Intelsat později uvedl, že selhání Intelsat-29e mohlo být způsobeno problémem s kabeláží při vyšší sluneční aktivitě a radiací nebo srážkou s mikrometeoritem. Dnes je jasné, že tento závěr bude muset projít revizí. Obě družice využívají platformu BSS 702MP, kterou vyvinula společnost Boeing. Intelsat a Boeing mezitím ustanovili komisi, která má ve spolupráci s vládními agenturami vyšetřit, proč k rozpadu došlo.
Samotná platforma, na které byla družice postavena, byla poprvé představena v roce 1997 jako výkonná a škálovatelná platforma pro různé typy telekomunikačních družic. Její vysoká škálovatelnost umožňuje stavět družice od hmotnosti 1 500 kg do 6 100 kg. Může nést různé fotovoltaické panely a až 100 transpondérů. Od uvedení byla mnohokrát aktualizována a pro každého zákazníka různě upravena. Verze 702MP byla představena v roce 2009 jako středně výkonné řešení založené na starší a vysoce výkonné platformě 702HP. 702MP byl navržen pro družice ve středních výkonových rozsazích s alokovaným výkonem pro užitečná zařízení na palubě od 6 do 12 kilowattů. Platforma byla původně určena výhradně pro použití společností Intelsat, která na jejích základech postavila devět družic. Později využila stejnou platformu společnost New York Broadband LLC pro hongkongského zákazníka. Ta provozuje jednu družici.
Kosmický přehled týdne:
Jakub Kapuš, CEO společnosti Spacemanic, na Facebooku zveřejnil informaci o tom, že jimi vyrobená družice GRBBeta bude podrobena velké teplotní zkoušce přímo na oběžné dráze. Oběžná dráha, po které družice obíhá, totiž jednou za čas způsobí, že po dobu několika dní bude zařízení vystaveno nepřetržitému slunečnímu záření – nevstoupí do zemského stínu. Pro družici to znamená prostředí, ve kterém budou stále stoupat teploty, a pro palubní systémy je to samozřejmě výzva. Společnost družici na tuto předpokládanou událost upravila tak, že v takové dny se bude pomalu otáčet kolem své osy. To způsobí rovnoměrné vystavení zařízení slunečnímu záření a zlepší tepelné prostředí družice. Aktuální stav zařízení můžete sledovat online zde. Připomeňme, že GRBBeta je v pořadí čtvrtá slovenská družice. Jejím cílem je zaznamenávat gama záblesky. Družice byla vynesena během prvního startu rakety Ariane 6.
V pátek v 7:29 SELČ úspěšně přistála loď Dragon 2, která přivezla čtveřici astronautů z dlouhodobé expedice na Mezinárodní kosmické stanici. Tato výprava se však neplánovaně zapsala do rekordních tabulek. Z důvodů problémů s odletem lodi Starliner, nutnou úpravou počtu členů mise Crew-9 a následně i kvůli špatnému počasí v přistávací oblasti, se značně prodloužila celková doba letu této lodě. Loď Dragon 2 tak celkově strávila v kosmickém prostoru 235 dní, což je rekord v délce pobytu jakékoli pilotované lodě na oběžné dráze. Na palubě lodi byli Američané Matthew Dominick, Michael Barratt a Jeanette Epps. Tuto trojici pak doplňoval ještě ruský kosmonaut Alexandr Grebjonkin. NASA později oznámila, že jeden z členů posádky mise Crew-8 měl po přistání zdravotní problém. Kvůli ochraně soukromí nebylo uvedeno, koho se problémy týkaly, ani jakého rázu byly. Agentura později upřesnila, že dotyčný byl v nemocnici na pozorování a nyní již byl z ošetřování propuštěn. Níže naleznete fotografie z úspěšného přistání, které proběhlo v Mexickém zálivu blízko města Pensacola.
Michal Václavík na síti X shrnul nově zveřejněné plány Číny ohledně lunárního výzkumu.
(1/4)Čína aktualizovala plány na průzkum Měsíce. V roce 2026 by měla odstartovat mise Chang’e-7 (Čchang-e), jejímž cílem je přesné přistání na jižním pólu Měsíce u kráteru Shackleton a vysazení roveru. Orbitální část by měla prováděn precizní morfologické a mineralogické mapování pic.twitter.com/cbYdh8bC69
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) October 26, 2024
Přehled z Kosmonautixu:
Na tomto místě naleznete přehled všech článků, které v uplynulém týdnu vyšly na webu Kosmonautix. Vydáváme minimálně dva články o kosmonautice denně a teď je správný čas na jejich rekapitulaci. Tentokrát jsme začali zprávou, že letoun NASA C-130 Hercules vyrazil na přepravní misi do indického Bengaluru, což znamená důležitý posun v přípravě americko-indické mise NISAR. Další téma bylo fotografické! V Evropě totiž probíhaly další zkoušky, které testovaly nové fotoaparáty, které budou používat astronauti lunárního programu Artemis. Snímkovací spektrometr na palubě družice Tanager-1 od Carbon Mapper Coalition identifikoval úniky metanu a oxidu uhličitého jak v USA, tak i v dalších státech. Byla to pro tento přístroj premiéra na počátku jeho mise. V úterý jste se dočkali již sedmého dílu seriálu, který mapuje sovětský program Voschod. V Evropě probíhaly testy, které mají za cíl zjistit, jak ideálně uspořádat pracovní a užitková zařízení na palubě plánované stanic Gateway, která bude obíhat u Měsíce. Existuje na Marsu život? Otázka, která stále pohání průzkum rudé planety. Nová studie NASA hledala vhodná prostředí na Marsu, kde by takový teoretický život mohl existovat. NASA představila plnorozměrový prototyp šesti teleskopů, které v příštím desetiletí umožní detekovat gravitační vlny v kosmickém prostoru. Až se rozjedou pravidelné lety na povrch Měsíce, bude třeba, aby se z povrchu dalo přenášet velké množství dat, komunikovat a také se na povrchu dobře navigovat. Evropský projekt Moonlight má tohle všechno za cíl. V tomto týdnu jste s námi Živě a česky mohli sledovat úspěšný start rakety Falcon 9, která vynášela další várku družic americké vojenské konstelace Starshield. Lehčí, účinnější a levnější. Takové by měly být nové solární panely, které nyní testuje NASA. Tento pátek byl posledním pátkem v měsíci a tak jsme se dočkali nového vydání pravidelného Pokecu s Kosmonautixem. NASA provedla úspěšný vývoj nového větráku, který by mohl sloužit na komerčních orbitálních stanicích. Jeho hlavní výhodou je tichý provoz. A na závěr týdne jsme vám představili jednu libůstku, ze které máme fakt radost. Nový video seriál, který vzniká díky Hvězdárně a planetáriu Brno představuje české firmy, které mají kosmické zaměření. V prvním dílu nás čekala všem dobře známá firma Spacemanic!
Snímek týdne:
Společnost Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose se pochlubila fotografií motorové sekce jejich nového připravovaného těžkého orbitálního nosiče New Glenn. Nosič bude poháněn sedmi motory BE-4 spalujícími kapalný metan a kapalný kyslík. Průměr rakety je 7 metrů a výška má být 98 metrů. První stupeň má být opakovatelně použitelný a bude přistávat motoricky na mořské plošině. Nosnost na nízkou oběžnou dráhu má být 45 tun, ale využívat se bude především na mise mířící na geostacionární dráhu, kde je nosnost 13,6 tuny.
Video týdne:
Necelé dva týdny po letu Super Heavy Starship na zkušební misi IFT-5, provedla společnost SpaceX na základně Boca Chica statický zážeh nosiče Super Heavy B13, který je připravován pro šestý integrovaný let (IFT-6). Video je právě z tohoto statického zážehu. Šestá mise by měla proběhnout kolem poloviny listopadu. Mezitím připravuje SpaceX i sedmý zkušební let, při kterém bude poprvé použita výrazněji upravená Starship, která bude mít například po prvních zkušenostech ze vstupu Starship do atmosféry upravená přední křidélka tak, aby lépe odolávala obtékajícímu plazmatu při návratu.
STATIC FIRE! Booster 13 fires up ahead of Flight 6 of Starship. Its partner, Ship 31, has already been Static Fired.
This has happened less than two weeks after Flight 5.
Live on X and YT: https://t.co/JYgUHWAJm7 pic.twitter.com/5lmDfRnL49
— Chris Bergin – NSF (@NASASpaceflight) October 25, 2024
Zdroje informací:
https://www.space.com/
https://www.intelsat.com/
https://en.wikipedia.org/
Zdroje obrázků:
https://x.com/davill/status/1849459575998583268/photo/1
https://i0.wp.com/spacenews.com/wp-content/uploads/2017/07/rsz_mcf16-0004-122.jpg?fit=998%2C1500&ssl=1
https://orbitaltoday.com/wp-content/uploads/2024/10/Intelsat-33e-collapsed.jpg
https://www.flickr.com/photos/nasahqphoto/54091201742/in/photostream/