sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Gateway, Artemis IV a V

Sněmovna reprezentantů dnes schválila zákon o federálním rozpočtu na letošní fiskální rok 2025 v jeho senátní verzi, tedy včetně všech peněz pro NASA, které navrhl Ted Cruz. Nyní zákon půjde do Bílého domu k zítřejšímu Trumpovu podpisu.

Latitude

Francouzský startup Latitude, který vyvíjí nosnou raketu Zephyr, podepsal smlouvy o expanzi do větších výrobních prostorů. Společnost doufá, že v příštím roce provede první start z Francouzské Guyany.

O3b mPower

Společnost Boeing dodala společnosti SES další dva širokopásmové družice O3b mPower s hardwarovými opravami. Družice nesou přepracované energetické moduly, které mají řešit elektrické problémy, které se vyskytly u prvních šesti družic.

Atomic-6

Startup Atomic-6, který se zabývá kompozitními materiály, uzavřel s americkými vesmírnými silami dohodu v hodnotě 2 milionů dolarů na vybudování svého solárního pole pro vojenské družicové aplikace.

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 94. díl (30.6. – 6.7.2014)

Pokud jste se dnes, tedy v neděli, těšili na tradiční zhodnocení uplynulého týdne z hlediska kosmonautiky, tedy seriál Kosmotýdeník, dočkali jste se již jeho 94. pokračování. Stejně jako obvykle jsme pro Vás připravili tři hlavní témata – srážku ISS s kosmickým smetím, pokroky v přípravě evropského zařízení IXV a na závěr navštívíme jihočínský ostrov Hainan, kde pokračuje stavba nového kosmodromu Wenčang. Na konci článku opět najdete tři menší zprávy, které sice nevydají na delší povídání, ale určitě by byla škoda je vynechat.

Detail poškozeného radiátoru
Detail poškozeného radiátoru
Zdroj: http://www.nasaspaceflight.com/

ISS znovu pocítila kosmické smetí

Že je kosmické smetí vážným problémem, víme už dávno. Situace z uplynulých dní nám to jen připomněla. Radiátorový panel P4 se stal terčem zatím neidentifikovaného projektilu, který v něm vytvořil trhlinu dlouhou cca. 30 cm. Jde tak o největší kolizi, kterou stanice zatím zažila. Existuje i možnost, že původcem nehody nebyl kosmický odpad, ale mikrometeorit – další vyšetřování by mělo odpovědět nejen na tuto nejasnost, ale i na další otázky.

Důležité je především rozhodnutí, jak se se k nastalé situaci postavit. Momentálně se zdá, že ačkoliv je trhlina dlouhá více než čtvrt metru, tak že z radiátoru neuniká žádné chladící médium. Stanice by tak měla štěstí v neštěstí. Pozemní týmy budou v dalších dnech důkladně monitorovat chování celého systému. Pokud se ukáže, že radiátor funguje beze změny, zřejmě nebude potřeba přistupovat k žádným opravám. Přece jen výstup do volného kosmu není úplně bezpečný a používá se pouze v důležitých momentech.

IXV se připravuje na let
Ještě před pár dny – 20. června pobýval letový exemplář zařízení IXV ve výrobní hale společnosti Thales Alenia Space v italském Turíně. V minulém týdnu ale zásilka dorazila do evropského technického centra, tedy do nizozemském ESTECu. IXV zde podstoupí finální sérii příprav, aby mohl na konci roku odstartovat na raektě Vega na suborbitální let. Celou misi jsme podrobně rozebrali v tomto článku.

Níže přiložené snímky pochází jak ze závodu Thales Alenia Space, tak i z ESTECu. Na fotkách je krásně vidět složitost celého zařízení. Ačkoliv se jedná pouze o jednorázovou misi, která je pouze testovací, bude IXV prošpikovaný mnoha kilometry kabelů.

Ještě nezakapotované IXV letos v únoru
Ještě nezakapotované IXV letos v únoru
Zdroj: http://www.esa.int/
Fotka z dvacátého června - poslední kontrola systémů před odesláním do ESTECu
Fotka z dvacátého června – poslední kontrola systémů před odesláním do ESTECu
Zdroj: http://www.esa.int/
Cenná zásilka dorazila do ESTECu
Cenná zásilka dorazila do ESTECu
Zdroj: http://www.esa.int/
Před bílo-modrou montážní halou vidíme mobilní odpalovací rampu pro nosič Čchang-čeng 7
Před bílo-modrou montážní halou vidíme mobilní odpalovací rampu pro nosič Čchang-čeng 7
Zdroj: https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net

Číňané pomalu dokončují nový kosmodrom
Pro Říši Středu bude nový kosmodrom Wenčang na ostrově Hainan velkou změnou – oproti stávajícím odpalovacím rampám totiž leží blíže k rovníku a nosiče proto dopraví na oběžnou dráhu těžší náklady. Čína se svými pokroky příliš často nechlubí. O to příjemnějším překvapením je facebooková stránka China Space, kde se celkem pravidelně objevují jinde nedostupné informace.

Před pár dny jsme se například dozvěděli o pokroku na stavbě kosmodromu Wenčang. Z uveřejněných fotografií je zřejmé, že montážní hala je téměř dokončená – včetně velkorozměrových dveří. Ještě zajímavější je ale objekt, který se nachází v popředí snímku. Jedná se o mobilní odpalovací plošinu, ze které má startovat nová čínská raketa Čchang-čeng 7. O tomto stroji se ví jen velmi málo a zůstává v informačním stínu za připravovaným nosičem Čchang-čeng 5, který má k realizaci přece jen blíže. Nicméně hotová odpalovací rampa pro „sedmičku“ by mohla naznačovat, že první start možná není zase až tak daleko. Novým čínským raketám jsme se věnovali ve druhém díle našeho seriálu Velké plány Říše Středu.

Kosmické mini-zprávy:

Snímek jádra komety z 28. června.
Snímek jádra komety z 28. června.
Zdroj: https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net

Evropská sonda Rosetta se blíží ke kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko a začíná ji vědecky zkoumat. Palubní přístroje již změřily, že se z komety každou sekundu odpaří cca. 300 ml vody. Není to mnoho a množství navíc průběžně kolísá. Na snímcích z kamer se už konečně začíná objevovat základní tvar jádra, které už není tvořené jen jedním pixelem.

NASA vypustila na nízkou oběžnou dráhu satelit OCO-2, který bude monitorovat koloběh oxidu uhličitého v atmosféře. Má vyhledávat nejen místa, kde skleníkový plyn vzniká, ale také, kde jej planeta zpět pohlcuje. Dosavadní testy ukazují, že všechny systémy fungují správně.

Raketa Angara by se svého prvního letu mohla dočkat už 9. července. Definitivní termín ještě musí posvětit státní komise. Bližší informace nejsou k dispozici, ale není vyloučeno, že se vadný ventil podařilo opravit pouze softwarovou cestou.

Zdroje informací:
http://www.nasaspaceflight.com/
http://www.esa.int/
https://www.facebook.com/
http://spaceflightnow.com/

Zdroje obrázků:
http://www.esa.int/…/IXV_during_the_last_preparations_fullwidth.jpg
http://www.nasaspaceflight.com/wp-content/uploads/2014/07/Z2A-350×139.jpg
http://www.esa.int/…/IXV_during_integration_at_Thales_Alenia_Space_fullwidth.jpg
http://www.esa.int/…/IXV_during_the_last_preparations_fullwidth.jpg
http://www.esa.int/…/Unboxing_IXV_node_full_image_2.jpg
https://scontent-b-vie.xx.fbcdn.net/…748150375245966_2109600774556034059_n.jpg
https://scontent-a-fra.xx.fbcdn.net/…1507992932749789_8200959350677676032_n.png

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiří Hošek
Jiří Hošek
10 let před

K Číně:
K realizaci má blíže CZ-7 (první start je plánován na příští rok) než CZ-5 (nejdříve 2016).

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  Jiří Hošek

zajímavé, přitom o CZ-7 se tolik nemluví,. Díky za info.

zdenek
zdenek
10 let před

Díky za novinky – pozn. přecijen vs přecejen, teď sám nevím co je správně….

Dušan Majer
Dušan Majer
10 let před
Odpověď  zdenek

Přiznám se, že jste mne docela znejistěl. Po kratší konzultaci jsem se dozvěděl, že správná varianta je s mezerou, tedy přece jen. V článku jsme to opravil a díky za rozšíření obzorů.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.