sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (Hera)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Near Space Network

NASA 17. září oznámila, že udělila kontrakt společnosti Intuitive Machines na podporu Near Space Network. Jedná se o systém, který poskytuje komunikační služby pro mise NASA na oběžné dráze Země a cislunárním prostoru.

Ariane 6

Evropští představitelé tvrdí, že změna softwaru by měla vyřešit problém, který nastal při inauguračním startu Ariane 6 v červenci s horním stupněm.

Space Network Services

Impulse Space oznámila 16. září kontrakt na zajištění dopravy na geostacionární oběžnou dráhu pro družice od francouzského startupu Space Network Services. Byla to první oznámená dohoda o geostacionární službě Impulse Space, která byla představena v srpnu.

U.S. Space Force

U.S. Space Force udělily téměř 45 milionů dolarů Rochesterskému technologickému institutu a Michiganské univerzitě, aby vedly pokročilý výzkum vesmírné energie a pohonu.

Lockheed Martin

Lockheed Martin získal kontrakt v hodnotě 297,1 milionu dolarů na vývoj mapovačů blesků pro budoucí geostacionární konstelaci Národního úřadu pro oceán a atmosféru.
Smlouva nařizuje vyvinout dva letové přístroje a zahrnuje opce na dva další.

York Space Systems

Americké vojenské družice postavené společností York Space Systems si úspěšně vyměňovaly data na oběžné dráze pomocí optických komunikačních terminálů Tesat-Spacecom.

Ursa Major

Ursa Major, společnost zabývající se raketovým pohonem se sídlem v Coloradu, získala od americké armády nové finanční prostředky ve výši 12,5 milionu dolarů na pokrok ve vývoji a výrobě raketových motorů na tuhé pohonné látky.

U-space

Francouzský startup U-space bude spolupracovat s nadnárodním dodavatelem raket MBDA na vývoji dvojice družic, které budou demonstrovat detekci, charakterizaci a zaměřování družic a jiných zařízení ve vesmíru. Družice spadají do plánů agentury DGA .

Samara Aerospace

Startup Samara Aerospace získal kontrakt společnosti SpaceWERX na vývoj zlepšeného zaměřování družic o hmotnosti o 200 až 500 kilogramů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

ŽIVĚ A ČESKY: Vyzraje Falcon 9 na špatné počasí?

V noci na dnešek mělo dojít ke startu Falconu 9 s telekomunikační družicí Astra-1P. Jenže na Floridě foukal silný vítr a i kvůli němu dávali meteorologové jen 55% pravděpodobnost dobrých podmínek. SpaceX kvůli silnému větru přesunula pokus o start na úplný konec startovního okna, ale ani tehdy si počasí nedalo říct a musel následovat odklad na další den. Jenže pro noc na zítřek je předpověď meteorologů ještě horší. V místě startu hrozí kromě silného větru také velká oblačnost a počasí v místě přistání je na pomezí mezi středně a silně nevhodným. Suma sumárum? Meteorologové dávají pouze 30% pravděpodobnost dobrých podmínek. Nadějné to tedy vůbec není, ale náš přímý přenos bude připraven.

Závěrečný přehled:

  • Čas a datum startu: 19. června ve 23:35 SELČ
  • Startovní okno: 23:35 – 02:24 SELČ
  • Místo startu: Rampa SLC-40, Mys Canaveral, Florida
  • Raketa: Falcon 9 (první stupeň B1080, který poletí podeváté)
  • Primární náklad: Družice Astra 1P
  • Hmotnost nákladu: ~ 5 000 kg
  • Cílová oběžná dráha: Geostacionární
  • První stupeň: První stupeň se pokusí o přistání na mořské plošině JRTI, která bude čekat 672 kilometrů od místa startu.

Náš přenos spustíme zhruba 15 minut před startem, tedy okolo 23:20 SELČ. Pokud máte zájem zapojit se do chatu, klikněte na název videa v levém horním rohu, čímž se dostanete na YouTube stránku tohoto přenosu.

EDIT 19. června 20:35
Dnes se nepoletí. SpaceX podle očekávání zrušila dnešní pokus. Další možnost se naskytne zítra ve 23:35 SELČ, ale předpověď stále není dobrá. Meteorologové slibují pouze 40% pravděpodobnost dobrých podmínek, tedy o 10 % více než dnes.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://x.com/
https://nextspaceflight.com/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GQTsXFFbUAALjkh?format=jpg&name=4096×4096

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
bobi
bobi
2 měsíců před

Zdravím, proč někdy uvádíte tah v tunách a jindy v kN?

Dušan Majer
Dušan Majer
2 měsíců před
Odpovědět  bobi

Protože někdo preferuje tuny a někdo zase kilonewtony. Takhle vyjdeme vstříc oběma skupinám. 😉

https://kosmonautix.cz/2024/06/19/zive-a-cesky-vyzraje-falcon-9-na-spatne-pocasi/