Společná americko-francouzská družice SWOT (Surface Water and Ocean Topography posílá vědcům cenné údaje související s vodním živlem na Zemi včetně globálních informací o výškách mořské hladiny. Dnes si ukážeme vizualizaci těchto dat, která byla pořízena letos mezi 26. červencem a 16. srpnem. Družice SWOT je schopna měřit výšku hladin téměř všech pozemských vodních ploch, takže poskytuje nejdetailnější a zatím nejkomplexnější pohledy nejen na oceány, ale i jezera a řeky se sladkou vodou.
Animace ukazuje odchylku výšky hladiny po celém světě. Červená a oranžová barva říká, že výška hladiny byla vyšší než globální průměr, naopak modrá symbolizuje nižší než průměrnou hladinu. Výšku hladiny mohou ovlivňovat třeba oceánské proudy – ať už jde o známý Golfský proud vycházející od západního pobřeží USA, nebo o Kurošio u východního pobřeží Japonska. Výška mořské hladiny také může ukazovat na oblasti s relativně teplejší vodou, protože voda se při ohřívání rozpíná. To je případ východní části Tichého oceánu u rovníku vlivem jevu El Niňo.
Vědecký tým mise SWOT realizoval měření s využitím špičkového přístroje KaRIn (Ka-band Radar Interferometer). Díky dvěma anténám vzdáleným od sebe 10 metrů může KaRIn sbírat data ze dvou pruhů, které jsou na animaci vidět. Jak družice obíhá okolo Země, odráží se radarové pulsy od hladiny a přístroj díky tomu může měřit výšku hladiny. „Úroveň detailů o mořské hladině, které nám SWOT posílá, je neuvěřitelná,“ přiznává Parag Vaze, projektový manažer mise SWOT z JPL a dodává: „Tyto údaje pomohou pokročit ve studiu účinků klimatické změny a pomohou lidem na celém světě se lépe připravit na oteplování.“
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
http://images.indianexpress.com/2016/11/nasa-swot-mission-759.jpg
Tak naštěstí to v průměru vypadá celkem stabilně. Průšvih bude, až to začne celé modrat, protože to bude znamenat, že nová doba ledová je tady.