sociální sítě

Přímé přenosy

PSLV-XL (Proba-3)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Shijian-19

Čína testovala malý flexibilní, rozšiřitelný modul na oběžné dráze během nedávné mise Shijian-19. CAST uvedla, že modul je během startu ve složeném stavu a po dosažení oběžné dráhy se nafoukne.

Dish Network

Společnost DirecTV upouští od plánů na koupi Dish Network kvůli neúspěšné nabídce na výměnu dluhu. Odprodej Dish DBS by pomohl mateřské společnosti EchoStar zaměřit se na rostoucí podnikání v oblasti družicové a pozemní komunikace.

Cuantianhou

Společnost Space Transportation se sídlem v Pekingu plánuje na druhou polovinu roku 2025 první test svého prototypu znovupoužitelného kosmického letounu Cuantianhou. Společnost vystavila model Cuantianhou na výstavě Space Tech Expo Europe v Brémách.

Americké vesmírné síly

Americké vesmírné síly se připravují na zpoždění vynášení klíčových nákladů národní bezpečnosti na palubě rakety Vulcan od společnosti ULA. Uvedl to generálporučík Philip Garrant, šéf Velitelství vesmírných systémů vesmírných sil.

Lunar Outpos

Společnost Lunar Outpos oznámila 21. listopadu, že podepsala dohodu se SpaceX o použití kosmické lodi Starship pro přepravu lunárního roveru Lunar Outpost Eagle na Měsíc. Společnosti nezveřejnily harmonogram spuštění ani další podmínky obchodu.

JAXA a ESA

Agentury JAXA a ESA 20. listopadu v Tsukubě v Japonsku vydaly společné prohlášení, ve kterém načrtli novou spolupráci v oblastech planetární obrany, pozorování Země, aktivity po ISS na nízké oběžné dráze Země, vesmírná věda a průzkum Marsu.

SEOPS

Společnost SEOPS na Space Tech Expo Europe 19. listopadu oznámila, že podepsala smlouvu se společností SpaceX na vynesení mise plánované na konec roku 2028 z Floridy. Do roku 2028 také získává kapacitu pro blíže nespecifikované další starty SpaceX.

Latitude

Francouzský startup Latitude podepsal víceletou smlouvu se společností Atmos Space Cargo, společností vyvíjející komerční návratová zařízení. Atmos koupí minimálně pět startů rakety Zephyr ročně, a to v letech 2028 až 2032.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Páteř sondy Hera s českou stopou

Ve švýcarské čisté místnosti vzniká velmi důležitý díl vyrobený z uhlíkových vláken prosycených polymerem. Jedná se o středové jádro evropské mise Hera. Zatímco evropská mise teprve vzniká, americká mise DART je již několik měsíců v kosmickém prostoru a míří vstříc dvojplanetce Didymos, na které si vyzkouší metodu kinetického nárazu pro případné odklonění objektu mířícího k Zemi. Sonda DART by měla menší ze dvou těles zasáhnout už letos 27. září. Ale zpět k misi Hera. Ta se vydá také ke dvojplanetce Didymos, kde bude studovat následky kolize. Bude tak trochu jako detektiv, který se po čase dostane na místo činu. Hera pečlivě nafotí kráter vytvořený nárazem sondy DART a také zmapuje složení planetky a její vnitřní stavbu.

Centrální jádro sondy Hera.
Centrální jádro sondy Hera.
Zdroj: https://www.esa.int/

Pevné a silné jádro bude sloužit jako páteř sondy Hera. O jeho stavbu pro Evropskou kosmickou agenturu ESA se postarali experti ze švýcarské firmy RUAG Space a české OHB Czechspace – ti měli na starost především podrobný návrh konstrukce včetně strukturální analýzy tohoto návrhu. Jakmile bude aktuální fáze statických zátěžových testů dokončena a budou potvrzeny očekávané hodnoty, dojde k přesunu jádra sondy do německé pobočky firmy OHB, kde bude kolem jádra sestavena primární struktura sondy. Zárodek Hery pak zamíří do italské firmy Avio, která zajistí integraci pohonného systému sondy.

Na přiložené fotografii můžete vidět ve spodní části jádra sondy hliníkový kužel. Jeho součástí je takzvaný Launcher Interface Ring, který obsahuje všechna nezbytná spojení sondy s nosnou raketou. Pokud se nic nezmění, měla by mise Hera odstartovat v říjnu roku 2024. Ke svému cíli, tedy dvojplanetce Didymos má dorazit v prosinci roku 2026.

Přeloženo z:
https://www.esa.int/

Zdroje obrázků:
https://www.esa.int/…/hera_spacecraft/15357815-6-eng-GB/Hera_spacecraft_pillars.jpg
https://www.esa.int/…/Backbone_of_Hera_asteroid_mission.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
anis
anis
2 let před

Na com ma letiet Hera? Teda na akej nosnej rakete? Nejako sa mi to nedari dohladat.

Cerv
Cerv
2 let před
Odpověď  anis

Měla by startovat na Ariane 64 … tedy Ariane 6 se čtyřmi urychlovacími bloky.

anis
anis
2 let před
Odpověď  Cerv

Dakujem.

Michal Václavík
2 let před
Odpověď  anis

Zatím není rozhodnuto. Buď Ariane 64 a nebo Ariane 62 s horním stupněm Astris.

anis
anis
2 let před

Tak či onak by to malo zatlačiť na vývoj Ariane 6, čo bude iba dobre. A táto misia bude jednou z najzaujímavejších (pre mňa).
A vďaka za upresnenie.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.