sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

MDA Space

Společnost MDA Space, která pro Gateway staví robotický systém Canadarm3, na konferenci o výsledcích hospodaření 8. května uvedla, že se prozatím soustředí na pokračování práce na systému Canadarm3. Dle společnosti by technologie mohla být znovu využita k jiným účelům, pokud by byl schválen návrh rozpočtu Bílého domu.

X-Bow Systems

Společnost X-Bow Systems, startup zabývající se výrobou raketových motorů na tuhá paliva, získala v rámci financování 35 milionů dolarů. Poslední kolo vedla společnost Lockheed Martin, která se společností uzavřela strategickou dohodu.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily zakázky v celkové hodnotě 17,6 milionu dolarů společnostem Auria Space a Sphinx Defense na vybudování prototypů cloudových základen, které by propojily vojenské družicové operace s komerčními a vládními anténami pro zvýšení kapacity.

Apex 1.0

V prohlášení z 9. května společnost ispace US, americká dceřiná společnost japonské společnosti ispace, uvedla, že pro svůj lunární modul Apex 1.0 použije nový motor s názvem VoidRunner. Změna znamená posun startu z roku 2026 na rok 2027.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab uvádí, že plánovaná akvizice německého dodavatele optické komunikace, společnosti Mynaric, je klíčová pro další plány při účasti v nabídkách na družicové konstelace a případný vývoj vlastních družic.

Přistávací modul Veněry už ČR nezasáhne

Družice Kosmos 482, přistávací modul sondy Veněra (sesterské s osmičkou), která měla zaniknout 10. května v dopoledních hodinách našeho času nás už nezasáhne. Její přelet nad střední Evropou proběhl 10. 5. ráno kolem 6:36 SELČ a dráha dalších přeletů vede již mimo naše území. Protože poslední viditelný přelet připadl na 9:38 SELČ nízko nad jihem, nemůžeme již pozorovat ani případný zánik.

Sierra Space

Společnost Sierra Space 8. května oznámila, že dokončila pozemní demonstraci prototypu navigační družice pro iniciativu Odolného globálního pozičního systému (R-GPS) amerických vesmírných sil.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Webbův teleskop odhalil nové detaily o polárních zářích Jupiteru

Teleskop Jamese Webba, společný projekt americké, evropské a kanadské kosmické agentury, zachytil nové detaily polárních září na největší planetě Sluneční soustavy. Tančící světla pozorovaná na Jupiteru jsou mnohosetkrát jasnější než ty, které známe ze Země. Díky pokročilé citlivosti Webbova teleskopu mohou astronomové lépe prostudovat tento fenomén, který souvisí s lepším chápáním magnetosféry Jupiteru.

Polární záře vznikají, když vysokoenergetické částice vstoupí u magnetických pólů do atmosféry a kolidují s atomy, či molekulami plynů. Na Zemi známe polární záře u severního i jižního pólu. Nejenže polární záře na Jupiteru dosahují obřích rozměrů, ale také jsou mnohosetnásobně energetičtější než ty, které probíhají v zemské atmosféře. Pozemské polární záře jsou způsobovány slunečními bouřemi, během kterých doslova prší napité částice ze Slunce do horních vrstev atmosféry, nabíjejí částice plynů, což způsobuje, že září v odstínech červené, zelené a fialové.

Tato pozorování Jupiterových polárních září (na obrázku vlevo) v oblasti 3,36 mikronů (F335M) byla pořízena kamerou NIRCam na Webbově teleskopu 25. prosince 2023. Vědci zjistili, že emise trihydrogenového kationtu (H3+), je mnohem proměnlivější, než se dosud předpokládalo. H3+ vzniká dopadem vysokoenergetických elektronů na molekulární vodík. Protože tato emise jasně září v infračervené oblasti, jsou Webbovy přístroje dobře vybaveny k jejímu pozorování. Na snímku vpravo je zobrazena planeta Jupiter pro vyznačení místa pozorovaných polárních září, který byl původně publikován v roce 2023.
Tato pozorování Jupiterových polárních září (na obrázku vlevo) v oblasti 3,36 mikronů (F335M) byla pořízena kamerou NIRCam na Webbově teleskopu 25. prosince 2023. Vědci zjistili, že emise trihydrogenového kationtu (H3+), je mnohem proměnlivější, než se dosud předpokládalo. H3+ vzniká dopadem vysokoenergetických elektronů na molekulární vodík. Protože tato emise jasně září v infračervené oblasti, jsou Webbovy přístroje dobře vybaveny k jejímu pozorování. Na snímku vpravo je zobrazena planeta Jupiter pro vyznačení místa pozorovaných polárních září, který byl původně publikován v roce 2023.
Zdroj: https://assets.science.nasa.gov/

Jupiter má ale i dodatečný zdroj těchto září. Silné magnetické pole tohoto plynného obra zachytává nabité částice ze svého okolí. To se netýká jen nabitých částic ze slunečního větru, ale i částic, které do svého okolí vyvrhuje Jupiterův měsíc Io známý vysokými počty velkých sopek. Právě sopky na Io vyvrhují částice, z nichž mnohé uniknou slabé gravitaci tohoto měsíce a skončí na oběžné dráze Jupiteru. K této planetě se také dostávají přívaly nabitých částic vyvržených ze Slunce. Velké a silné magnetické pole planety zachytává všechny tyto nabité částice a urychluje je na mimořádné rychlosti. Tyto urychlené částice pak narážejí s vysokou energií do atmosféry Jupiteru, čímž excitují atomy plynu a způsobují jejich svit.

Nyní vědci díky mimořádné citlivosti Webbova teleskopu získali nové informace o polárních zářích Jupiteru. Vysoká citlivost palubních přístrojů této kosmické observatoře umožňuje astronomům zachytit i rychle se měnící útvary polárních září. Nová data pořídil přístroj NIRCam 25. prosince 2023 a jejich analýzu obstaral tým kolem profesora Jonathana Nicholse z University of Leicester ve Spojeném království. „To byl ale vánoční dárek! Skoro mne to porazilo,“ podělil se Nichols o své vzpomínky a dodal: „Chtěli jsme vidět, jak rychle se polární záře mění a očekávali jsme, že zář bude pomalu mizet a slábnout, třeba v průběhu čtvrt hodiny nebo tak nějak. Místo toho jsme pozorovali, jak celá polární oblast šumí a praská světlem, které se někdy mění po sekundách!

Tým studoval především trihydrogenové kationty (H3+), které mohou vznikat v polárních zářích. Zjistili, že tyto emise jsou mnohem více variabilní, než se původně čekalo. Tato pozorování pomohou vědcům lépe pochopit, jak se ohřívají a ochlazují horní vrstvy Jupiterovy atmosféry. Tým také ve svých datech odhalil i některá nevysvětlená pozorování. „Tato pozorování jsou o to výjimečnější, že jsme současně pořídili snímky v ultrafialové části spektra pomocí Hubbleova kosmického dalekohledu,“ říká Nichols a pokračuje: „Nejjasnější „světlo“ pozorované Webbem přitom nemělo na Hubbleových snímcích žádný reálný protějšek. Kvůli tomu jsme se dost drbali na hlavách. K tomu, aby vznikla kombinace jasů pozorovaných Webbem i Hubblem, je zapotřebí kombinace velkého množství částic s velmi nízkou energií dopadajících do atmosféry, což se dříve považovalo za nemožné. Stále nechápeme, jak k tomu dochází.

Práce týmu ale ještě neskončila. Už nyní experti plánují dále studovat tuto nesrovnalost mezi pozorováními oběma teleskopy. Rádi by také prozkoumali širší důsledky pro atmosféru a vesmírné prostředí Jupiteru. Na tento výzkum hodlají navázat dalšími pozorováními Webbovým teleskopem, která mohou porovnat s daty z americké sondy Juno, aby lépe prozkoumali příčinu záhadného jasného záření. Aktuální výsledky byly publikovány 12. května ve vědeckém časopise Nature Communications.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://assets.science.nasa.gov/…/webb-STScI-01JT64HBRZZM50BCP7SEAE8JHX-6K.jpg
https://assets.science.nasa.gov/…/2025/webb-STScI-01JT64RVB0BJ3E4GYX83124AP5-4K.jpg

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.