sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (NROL-145)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

NASA

Spolupředsedové obou politických stran kongresového výboru kritizovali navrhované škrty ve vědeckých programech NASA, což znamená první republikánskou opozici v Kongresu. Spolupředsedové uvedli, že jsou znepokojeni zprávami, že návrh rozpočtu na fiskální rok 2026 sníží vědecký rozpočet NASA téměř na polovinu.

Box Elder County

Ve zkušebním raketovém zařízení společnosti Northrop Grumman v Box Elder County došlo ve středu brzy ráno k explozi. Podle úřadu šerifa okresu Box Elder nebyl během incidentu nikdo zraněn. Příčina exploze se vyšetřuje.

Minotaur IV

Raketa na tuhé pohonné látky Minotaur IV vynesla misi NROL-174 se zpravodajskou družicí pro National Reconnaissance Office. Start rakety znamená návrat na základnu Vandenberg Space Force Base po více než deseti letech.

Katalyst Space

Start up Katalyst Space se spojil s evropským startupem LMO Space. Cílem spojení společností je demonstrace techniky ​​pro připojování kosmických lodí, jinak známou jako asistované operace setkání a přiblížení (RPO).

Astranis

Společnost Astranis podepsala smlouvu ve výši 115 milionů dolarů na dodávku první tchajwanské specializované komunikační družice pracující v pásmu Ka pro tchajwanskou telekomunikační společnost Chunghwa Telecom.

Rocket Factory Augsburg

Německá společnost Rocket Factory Augsburg (RFA) oznámila změnu na pozici generálního ředitele. Stefan Tweraser, který byl generálním ředitelem od října 2021, byl nahrazen Indulisem Kalninsem. Podle dostupných informací hledala společnost někoho se zkušenostmi přímo z oboru.

NOAA

NOAA obdržela návrh návrhu rozpočtu na fiskální rok 2026 od Úřadu pro řízení a rozpočet (OMB) Bílého domu. Návrh by znamenal velké změny v některých programech agentury zahrnující i GeoXO.

Chris Williams

NASA 3. dubna oznámila, že astronaut Chris Williams byl přidělen ke kosmické lodi Sojuz MS-28, která měla odstartovat k ISS v listopadu, a připojil se tak ke kosmonautům Roskosmosu Sergeji Kud-Sverčkovovi a Sergeji Mikajevovi.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Družice BRNOsat zná své první náklady

Pokud se vše podaří, vyrazí už ve druhé polovině příštího roku na oběžnou dráhu další družice z České republiky – BRNOsat. Na Hvězdárně a planetáriu Brno byly včera představeny první náklady, které na této družici poletí na oběžnou dráhu. V současné době tak již víme, že BRNOsat ponese třeba ultrafialový snímač pro vědecká pozorování vesmíru, ale třeba i experiment studující možnosti maziv. Celý projekt je momentálně ve fázi pokročilého plánování a výpočtů všech potřebných parametrů a další detaily budou představeny později.

Družice BRNOsat.
Družice BRNOsat.

Jak je již uvedeno výše, velmi atraktivním nákladem bude ultrafialová kamera LUVCam-2 od pracovníků a studentů Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. „LUVCam-2 bude zaznamenávat širokoúhlé snímky oblohy a pozorovat výjimečně jasné, velmi hmotné a krátce existující hvězdy. Vlastně půjde o první vesmírný dalekohled, který dokáže takové stálice nejen sledovat v ultrafialovém oboru elektromagnetického spektra, ale také zkoumat jejich vývoj,“ vysvětlil astrofyzik Norbert Werner. UV kamera LUVCam bude vyrobena na Dunlap Institute for Astronomy & Astrophysics at the University of Toronto ve spolupráci s ústavem teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity a Konkoly Observatory v Maďarsku. Kamera bude také sloužit jako důležitý test pro chystanou ambiciózní misi QUVIK, která by měla odstartovat přibližně v roce 2030. Vědecký program kamery LUVCam-2 i analýzu dat, která naměří, obstarají studenti teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty.

Také další oznámené náklady mají souvislost s vysokými školami v Brně. Vysoké učení technické totiž nezůstalo pozadu. Na družici BRNOsat bude provádět výzkum maziv a takzvaných labyrintových těsnění, která mají minimalizovat jejich odpařování. Za pozornost stojí také technologický demonstrátor tepelného spínače, který by mohl v budoucnu najít uplatnění pro automatizované chladící systémy pro kosmické sondy a družice. Důležité je, že celý projekt BRNOsat hodně míří na studenty. Na experimentech od VUT se mají podílet Fakulta strojního inženýrství, Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií a Fakulta informačních technologií. Před chvílí zmíněný spínač pak bude mít na starost tým z Leteckého ústavu FSI VUT.

BRNOsat by měl být 3U CubeSat, který bude dopraven na oběžnou dráhu ve výšce zhruba 500 kilometrů. Na tomto projektu spolupracují Hvězdárna a planetárium Brno, VZLU AEROSPACE, Vysoké učením technické v Brně, Masarykova univerzit a společnost Spacemanic CZ. Všechny informace o této družici, která se bude ovládat z Brna, je možné najít na webu brnoletidovesmiru.cz. Významnou roli při plánování projektu hraje město Brno, které prostřednictvím tamní hvězdárny zajistilo letenku, propagaci i koordinaci za cca 6 milionů Kč. Autoři návrhů na náklady si musí sami zajistit financování jejich realizace a také se podílet na společných systémech BRNOsatu.

Kromě finanční účasti je však důležitá i ta nefinanční. Zapojené firmy například zainteresovaným studentům poskytují své know-how, když jim zdarma radí, jak si poradit s některými problémy. Právě tak pomáhají Spacemanic CZ a VZLU AEROSPACE. „Zažíváme vesmírné dobrodružství, o kterém jsme kdysi jen snili. Není tomu tak dávno, kdy jen pomyšlení na možnost vyslat na oběžnou dráhu vlastní satelit byl sen z říše science fiction. Až neuvěřitelně proto zní, že dnes reálně na naší univerzitě sami navrhujeme vlastní satelity, sami je vyrábíme a po jejich vynesení na orbitu s nimi komunikujeme, stahujeme a posíláme na ně data a jejich let si sami řídíme z pozemní řídící stanice, kterou máme přímo na VUT. Jsem nesmírně hrdý na zapojení našich studentů na vesmírném programu, který máme na VUT a kteří dosahují úspěchy na mezinárodní úrovni. Věřím, že účast našich studentů, zejména týmu YSpace, na vesmírném programu jako je i BRNOsat je skvělá motivace ke studiu techniky, jak pro naše studenty, tak pro uchazeče o studium technických a přírodovědných oborů ze středních i základních škol,“ uvedl rektor VUT, Ladislav Janíček.

Tato slova potvrzuje i Tomáš Kašparovský, děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity: „Jsem rád, že v rámci projektu BRNOsatu jsou zapojeni nejenom učitelé, ale i studenti z PřF MU, protože právě ve studentech vidím budoucnost pro tento obor, a to nejen v Brně. Doufám, že se podaří díky tomuto projetu přilákat i další odborníky do Brna, ale především nové studenty pro tuto velmi důležitou oblast fyziky. Vědecké zaměření tohoto projektu je opravdu na špičkové světové úrovni a jsem přesvědčen, že díky tomu se stane Brno lídrem v oblasti výzkumu vesmíru v UV oblasti.“

„Jen tak mezi námi. Studentské experimenty z Masaryčky a VUTéčka nebudou osamoceny,“ prozrazuje Jiří Dušek, ředitel Hvězdárny a planetária Brno. „Ty další souvisí třeba s naším kontaktním centrem pro mimozemské civilizace, jiné s městem Brnem. Také jsme se domluvili na spolupráci s týmem LASAR, který se (stejně jako Hvězdárna a planetárium Brno) snaží motivovat mladé lidi k zájmu o vědu a techniku, což je ostatně prvořadý úkol BRNOsatu.“

Mise BRNOsat se můžete zúčastnit i když nemáte nápad na experiment, či peníze na jeho realizaci. Stačí jen namalovat obrázek, naskenovat jej a poslat jej spolu se svým jménem, kontaktním mailem a třeba i věkem na adresu [email protected] – ideálně s předmětem „Posílám vzkaz do vesmíru“. Zatím se organizátorům sešlo 317 obrázků, které budu nahrány na datovou kartu a ta poté poletí na BRNOSatu. Že neumíte kreslit ani malovat? I tak je tu jedna možnost. Brněnská hvězdárna občas vystavuje své mobilní kontaktní centrum pro mimozemské civilizace, ve kterém můžete nahrát videovzkaz, který bude nahrán na datovou kartu BRNOsatu. Zatím už je natočeno 25 minut vzkazů.

Svůj vzkaz do vesmíru můžete poslat i Vy.
Svůj vzkaz do vesmíru můžete poslat i Vy.
Zdroj: https://www.hvezdarna.cz/

EDIT 6. března 13:45
Doplněny informace o účasti Dunlap Institute for Astronomy & Astrophysics at the University of Toronto a Konkoly Observatory v projektu LUVCam.

Zdroje obrázků:
https://www.brnoletidovesmiru.cz/wp-content/uploads/2024/12/globe_1700px.png
https://www.brnoletidovesmiru.cz/wp-content/uploads/2024/12/Frame-34.png
https://www.hvezdarna.cz/wp-content/uploads/2024/09/2024-09-Rollup-1-1024×1024.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 7

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jiri Gutman
Jiri Gutman
1 měsíc před

Toto je správná cesta, aby se aspoň část studentů nechtěla stát jen právníky nebo sociology.

tom.k
tom.k
1 měsíc před

Ahoj, pokud vím, aktuálně by to mělo být 6U.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.