sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Americká astronomická společnost

Během 245. zasedání Americké astronomické společnosti zveřejnila organizace prohlášení vyzývající k zákazu rušivé vesmírné reklamy, která by mohla způsobit rušení pro pozemní astronomii. Zákaz vesmírné reklamy platí v USA, ale astronomové se obávají zahraničních společností. Se

Carole Mundell

Ředitelka vědeckých programů ESA, Carole Mundell, oznámila snahu o mírné navýšení rozpočtu pro vědecké programy agentury. Svou žádost hodlá přednést na nejbližší schůzce vedení agentury.

NS-29

Společnost Blue Origin oznámila 24. ledna, že naplánovala nový let rakety New Shepard na termín ne dříve, než 28 ledna. Mise NS-29 poletí bez posádky. Při letu bude simulována měsíční gravitace, která by měla působit na náklad okolo dvou minut.

NASA

NASA 23. ledna oznámila, že vybrala devět společností pro smlouvy v celkové hodnotě 24 milionů dolarů na studium logistiky potřebné pro pozdější lidské mise na Měsíci.

Boeing

V tiskové zprávě z 23. ledna Boeing poskytl předběžné finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2024. Boeing očekává, že u programu CST-100 Starliner utrpí další ztráty.

Andøya

Spojené státy americké a Norsko podepsaly dohodu, která umožní vývoz amerického vesmírného hardwaru do Norska. Dohoda pokrývá záruky amerických nosných raket a družic, které jsou vyváženy do Norska za účelem tamních startů.

U.S. Space Force

Kancelář pro komerční družicovou komunikaci (CSCO) U.S. Space Force oznámila kontraktační příležitosti v hodnotě přibližně 2,3 miliardy dolarů na komerční družicové služby v nadcházejícím roce.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Kosmotýdeník 645 (20. 1. – 26. 1.)

Další týden sprintuje ke svému konci a za 12 hodin od vydání tohoto článku už bude patřit historii. Přinesl ale celou řadu momentů, na které se bude ještě dlouho vzpomínat – ať už v dobrém, či špatném. V Kosmotýdeníku si zrekapitulujeme aktuální stav mise OSIRIS-APEX, ale řeč bude také o dění na základně Starbase, či o přípravě na další indický start s jejich vlastní navigační družicí.

OSIRIS-APEX zvládl i druhý průlet perihelem

Nová orientace sondy OSIRIS-APEX pro průlet perihelem při pohledu od Slunce. Panel blíže k nám míří ke Slunci svou zadní stranou a má za úkol stínit citlivé systémy. Zadní panel (ačkoliv nemíří přímo ke Slunci) bude zatím generovat elektřinu.
Nová orientace sondy OSIRIS-APEX pro průlet perihelem při pohledu od Slunce. Panel blíže k nám míří ke Slunci svou zadní stranou a má za úkol stínit citlivé systémy. Zadní panel (ačkoliv nemíří přímo ke Slunci) bude zatím generovat elektřinu.
Zdroj: https://blogs.nasa.gov/

Americká sonda OSIRIS-APEX (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification and Security – Apophis Explorer), kterou jsme dříve znali jako OSIRIS-REx, je po loňském podzimním průletu ve vzdálenosti 74,8 milionu kilometrů od Slunce (mezi drahami Merkuru a Venuše), opět na normálních teplotách, ačkoliv během proletu samotného překročila navržené teplotní limity.

23. ledna dokončili experti z týmu zodpovědného za misi zhodnocení dat nasbíraných sondou a jejími přístroji během průletu perihelem (bodem oběžné dráhy nejblíže ke Slunci). „Nebyla tu žádná překvapení a sonda funguje správně,“ shrnul výsledky analýzy Mike Moreau, zástupce projektového manažera OSIRIS-APEX na Goddardově středisku v marylandském Greenbeltu.

Sonda OSIRIS-APEX podle plánu prolétla vloni 2. září perihelem, protože trajektorie potřebná k dosažení planetky Apophis zavede sondu ke Slunci mnohem blíže, než na co byla původně navržena. Mezi 1. srpnem a 13. říjnem byla sonda překonfigurována do speciální orientace, při které využila jeden ze svých fotovoltaických panelů k zastínění systémů, které jsou nejvíce citlivé na teplo, aby se udržely v bezpečných provozních teplotách.

Nevýhodou této perihelové konfigurace sondy je, že komunikace s OSIRIS-APEX může probíhat pouze přes jedinou anténu, která je navíc nízkozisková a tudíž jsou její omezené přenosové možnosti dostupné pouze pro sledování palubních systémů. Během zatím posledního průletu perihelem nastalo také několikadenní období bez jakékoliv komunikace Země se sondou, protože se mezi nimi nacházelo Slunce.

13. října sonda opustila svou speciální konfiguraci a metodicky se vrátila do plně provozního stavu. To umožnilo pozemním inženýrům stáhnout na palubě uložená telemetrická data a provést analýzu zaměřenou na zhodnocení stavu systémů. V listopadu 2024 sonda provedla rutinní kontroly palubních zařízení. OSIRIS-APEX se jeví v pořádku, přičemž má za sebou dva z celkem šesti průletů perihelem, které lemují šestiletou cestu sondy k planetce Apophis, ke kterému dorazí v roce 2029. První průlet perihelem přišel už vloni a na sondu čekají další čtyři takové události – ta nejbližší už v květnu 2025.

Kosmický přehled týdne:

Raketa GLSV Mk II čeká na misi GSLV-F15
Raketa GLSV Mk II čeká na misi GSLV-F15
Zdroj: https://pbs.twimg.com/

Na indickém kosmodromu Šríhrikota se připravuje raketa GLSV Mk II na misi GSLV-F15, což bude 17. let tohoto typu rakety a 11. použití kryogenního stupně, který Indie vyvinula sama. Půjde také o 8. operační let GLSV s tímto stupněm a o 100. start z kosmodromu Šríharikota. Aerodynamický kryt při misi GSLV-F15 bude kovový o průměru 3,4 metru. Start má proběhnout 28. ledna z rampy SLP (Second Launch Pad) a kryogenní horní stupeň při této misi dopraví na dráhu přechodovou ke dráze geostacionární družici NVS-02. Systém NavIC (Navigation with Indian Constellation) je vlastní indický regionální družicový navigační systém určený k poskytování údajů o pozici, rychlosti a času pro uživatele v Indii a okolních oblastech do vzdálenosti cca 1500 km od indické pevniny. Systém NavIC poskytne dva typy služeb – standardní a omezenou službu. Standardní nabídne přenos určení pozice lepší než 20 m (2σ) a přesnost určení času lepší než 40 ns (2σ).

A ještě jednou Indie. Dočkali jsme se totiž dvou fotografií z přípravy kosmické lodi Gaganyaan, která má za sebou instalaci pohonného systému a čeká jej cesta k další integraci. Tento kus je určen pro misi G1, která bude bezpilotní a jejím účelem bude ověřit funkčnost všech systémů lodi včetně návratu zpět na Zemi. Se startem se optimisticky počítá v polovině letošního roku.

Oba společně vypuštěné lunární landery Blue Ghost a HAKUTO-R (RESILIENCE) fungují podle očekávání. Japonský lander provedl svůj první motorický manévr už 16. ledna, jeho americký kolega už nyní má za sebou také první korekci své dráhy a na oběžné dráze Země má strávit ještě zhruba dva týdny, než vyrazí k Měsíci. Firma ispace zodpovědná za lander HAKUTO-R se pro změnu pochlubila úspěšnou aktivací vědeckého přístroje DSRP (Deep Space Radiation Probe) a zákazník, kterým je Národní centrální Tchaj-wanská univerzita, přijímá data. Firma Firefly Aerospace pro změnu oznámila, že BlueGhost za prvních 5 dní v kosmickém prostoru poslal na Zemi 1,4 GB dat.

NASA 24. ledna oznámila, že teleskop NICER obnovil vědeckou činnost ještě 16. ledna, kdy proběhl výstup do volného prostoru, při kterém byly zakryty otvory v jeho tepelné izolaci, kterými do teleskopu pronikalo nežádoucí sluneční světlo. Tyto problémy se objevily už v květnu 2023. Záslepky sice blokují sluneční světlo, ale pro rentgenové záření, se kterým NICER pracuje, jsou průhledné. Po objevení problému byla pozorování teleskopem omezena. Noční pozorování nebyla ovlivněna, ale přes den se pozorování přerušovala, aby se citlivé detektory nepřesytily slunečním světlem. Oprava proběhla podle plánu a nasbíraná data ukazují, že detektory za záslepkami fungují ještě lépe než v noci před opravou. Množství slunečního světla v teleskopu bylo razantně sníženo. Ačkoli je NICER nyní méně rušen slunečním světlem než dříve, po analýze prvních dat tým zjistil, že teleskop je stále rušen více, než se očekávalo. Nainstalované záplaty pokrývají oblasti známých poškození identifikovaných na základě astronomických pozorování a z fotografií pořízených jak externími robotickými kamerami, tak astronauty z útrob ISS. Měření shromážděná po opravě a detailní fotografie s vysokým rozlišením pořízené během výstupu do kosmu poskytují nové informace, které mohou ukázat cestu k dalšímu sběru dat ve dne. Mezitím NICER pokračuje v provozu s plnými měřicími schopnostmi během noci na oběžné dráze, aby umožnil další průkopnické objevy v astrofyzice.

Na texaské základně Starbase pokračuje příprava druhé startovní rampy pro rakety SuperHeavy a kosmické lodě Starship. V tomto týdnu se jeřáby ujaly obou ramen chopsticks a společně s pracovníky je usadily do nosné konstrukce. Tato ramena jsou oproti těm na první věži o několik metrů kratší, čímž došlo k nemalé úspoře hmotnosti. Kratší a lehčí ramena se díky tomu mohou pohybovat svižněji.

Přehled z Kosmoanutixu:

Na našem webu vydáváme každý den minimálně dva články o kosmonautice. V neděli jsme Vás opět vzali na malou exkurzi do budoucnosti – v rámci programu NIAC byl oceněn projekt na průzkum vzdálených planet. Další téma se věnovalo základnímu představení chystané americké mise Pandora pro studium exoplanetárních atmosfér. V dalším tématu jsme se podívali na vylepšení evropské anténní komunikační sítě. V úterý po 19. dílech dospěl seriál věnovaný programu Voschod ke svému konci. Podívali jsme se na přípravu malé sondy, kterou s sebou vezme evropská mise Comet Interceptor. Shrnuli jsme Vám novinky kolem příprav stanice Gateway na dráze kolem Měsíce i přístroj na landeru Blue Ghost, který prostuduje vnitřní strukturu Měsíce. Věnovali jsme se také projektu jaderného elektrického pohonu sond, jehož obří radiátory by skládali roboti na oběžné dráze. Na kosmodrom dorazily čtyři družice PUNCH pro průzkum Slunce a čínsko-evropská observatoř zachytila nezvyklou kosmickou explozi. Agentura ESA podpořila projekt českých vysokoškoláků a NASA plánuje využití slitin s tvarovou pamětí pro konstrukci lunárních a marsovských kol. V seriálu Kosmické Brno jste mohli vidět, jak vznikal neletový testovací model prachového štítu sondy Comet Interceptor.

Snímek týdne:

22. ledna byl na své místo usazen přední středový segment motoru na tuhé pohonné látky rakety SLS pro misi Artemis II. Příprava návratu lidí k Měsíci je tedy zase o kousek blíže, byť úkolů se musí udělat ještě mnoho. Montáž pomocných motorů na tuhé pomocné látky však tímto krokem vstupuje do své druhé poloviny.

Přední středový segment pravého motoru na tuhé pohonné látky rakety SLS pro misi Artemis II byl usazen na své místo.
Přední středový segment pravého motoru na tuhé pohonné látky rakety SLS pro misi Artemis II byl usazen na své místo.
Zdroj: https://images-assets.nasa.gov/

Video týdne:

Když lunární lander Blue Ghost prováděl svůj druhý manévr pro zvýšení apogea (nejvyššího bodu dráhy kolem Země) natočila palubní kamera působivé video.

Zdroje informací:
https://blogs.nasa.gov/
https://www.isro.gov.in/

Zdroje obrázků:
https://universemagazine.com/wp-content/uploads/2023/09/spp5sxm7xwqjs9iocbpm4a-1200-80.j.jpg
https://blogs.nasa.gov/osiris-apex/wp-content/uploads/sites/375/2023/12/OSIRIS-APEX-Fig-Leaf-Configuration.jpg
https://pbs.twimg.com/media/GiJJOnabsAAjhZt?format=jpg&name=4096×4096
https://images-assets.nasa.gov/image/KSC-20250122-PH-KLS01_0016/KSC-20250122-PH-KLS01_0016~large.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 8

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.