Poslední celý týden roku 2024 přinesl celou řadu zajímavých kosmonautických událostí. My se podíváme na ty nejzajímavější z nich. Jako hlavní téma si tentokrát Kosmotýdeník vybral první statický zážeh rakety New Glenn a také udělení certifikace pro první lety tohoto nového těžkého nosiče. V dalších tématech nás čeká jeden čínský neúspěšný start, kdy raketě Kinetica-1 selhal třetí stupeň. Společně s tím se ohlédneme za čínskými starty v roce 2024. Dále nás čeká třeba dvoutisící start rakety z rodiny R-7. Přeji vám dobré čtení a pěknou neděli.
New Glenn má otevřenou cestu ke startu
Na start se chystá těžký nosič, který vyrobila společnost Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose. Nosič o průměru sedm metrů, jehož první stupeň je vícenásobně použitelný a je poháněný hned sedmi motory BE-4 spalujícími kapalný metan a kapalný kyslík, prošel v tomto týdnu několika zásadními milníky.
Pro vývoj samotné rakety byl nejdůležitější úspěšný statický zážeh, který proběhl v sobotu velmi brzy ráno našeho času na rampě 36 (LC-36) na Floridě. Zažehnuto bylo všech sedm motorů a celý zážeh trval dlouhých 24 sekund. Bylo to vůbec poprvé, kdy celá nosná raketa fungovala jako integrovaný systém. „Jedná se o zásadní milník a náznak toho, že první start New Glennu je za rohem,“ uvedl v prohlášení Jarrett Jones, senior viceprezident společnosti Blue Origin pro New Glenn. „Tento úspěch dokazuje, že náš přísný přístup k testování – v kombinaci s našimi výrobními postupy a konstrukčním inženýrstvím – funguje, jak má.“
Statický zážeh motorů BE-4 prvního stupně rakety New Glenn završil několikadenní testovací kampaň, která zahrnovala zkoušky funkčnosti všech systémů nosiče i rampy. Raketa byla nejprve vytvořena spojením prvního a druhého stupně, následně byla přivezena na rampu a podrobena mnoha testům. Při svém prvním zkušebním letu NG-1, bude vynášet náklad sestavený z pevného adaptéru, zařízení Blue Ring a hmotnostního simulátoru o hmotnosti 20 400 kg. Blue Ring Pathfinder, který bude hlavním aktivním prvkem nákladu, je zařízení, které bude pomáhat družicím dostat se na geostacionární dráhu, létat k Měsíci, provádět servisní úkony a podobně. Jedná se o projekt Blue Origin a je řazen do kategorie takzvaných kosmických tahačů.
Statický zážeh proběhl jen několik hodin poté, co FAA (Federální úřad pro letectví) vydal společnosti Blue Origin komerční licenci opravňující ji k prvnímu startu rakety New Glenn. FAA rozhodl, že společnost splnila všechny bezpečnostní, ekologické a další licenční požadavky. „Licence umožňuje společnosti Blue Origin provádět orbitální mise z kosmodromu Cape Canaveral na Floridě s opakovaně použitelným prvním stupněm New Glenn, který přistane na přistávací plovoucí plošině v Atlantickém oceánu. Licence platí po dobu pěti let na starty i pokusy o přistání,“ uvádí se v prohlášení na internetových stránkách FAA. „Velký dík patří FAA za spolupráci, zejména nyní o prázdninách,“ uvedl generální ředitel Blue Origin Dave Limp v příspěvku na sociálních sítích po oznámení FAA. „Mise NG-1 je opravdu blízko, přátelé.“ Společnost získala povolení i pro přistání prvního stupně, ale zatím se toto povolení nevztahuje pro opakovatelné použití prvního stupně. Stejně jako SpaceX, bude muset společnost postupovat po krůčcích. Po úspěšném přistání prvních stupňů bude následovat jejich zhodnocení a certifikace k případnému letu, kterou bude opět vydávat FAA. New Glenn, který je vysoký více než 98 metrů, má však dle návrhu svůj opakovaně použitelný první stupeň určený pro až 25 letů.
Sedm motorů BE-4 tohoto stupně představuje nejvýkonnější raketové motory na kapalný kyslík (LOX) a zkapalněný zemní plyn (LNG), které kdy byly použity pro kosmický let. Stejné motory společnost dodává také firmě ULA, která jimi osazuje rakety Vulcan. Tato skutečnost pomohla společnosti získat cenná letová data ještě před samotným startem New Glennu. Dle prohlášení Bezose a Torryho Bruna (CEO společnosti ULA), spolu oba subjekty úzce spolupracují. Nicméně zatímco Vulcan má na prvním stupni jen dva motory BE-4, New Glenn jich má sedm.
Statický zážeh a s ním spojená testovací kampaň stanovily řadu prvenství pro raketu New Glenn, včetně prvního úspěšného použití sedmi motorů prvního stupně naráz, první demonstrace integrovaného tankování, prvního plnění směsi LNG/LOX pro první stupeň rakety a prvního plnění a následného použití chlazeného helia pro druhý stupeň. Připomeňme, že zatímco první stupeň používá jako palivovou směs kapalného metanu a kapalného kyslíku, druhý stupeň používá kapalný vodík a kapalný kyslík.
Datum startu mise NG-1 zatím nebylo oznámeno, ale oficiální oznámení se očekává v brzké době. Neoficiálně se mluví o 6. lednu se zálohou o den později. Za předpokladu úspěšného prvního letu je společnost Blue Origin připravena zahájit starty New Glenn pro NASA, projekt Kuiper společnosti Amazon, AST SpaceMobile, několik poskytovatelů telekomunikačních služeb a řadu amerických vládních zákazníků. Tito jmenovaní si vynesení svých nákladů na New Glennu již rezervovali. Společnost také certifikuje New Glenn u amerických kosmických sil pro program National Security Space Launch, aby splnila cíle pro vynášení misí národní bezpečnosti. Tyto lukrativní zakázky by pak měly tvořit zásadní příjem pro novou raketu.
Kosmický přehled týdne:
Čínská raketa na tuhé pohonné látky nazývaná Kinetica-1 odstartovala 27. prosince v 02:03 SEČ z komerční startovní rampy na kosmodromu Jiuquan Satellite Launch Center. Několik hodin po startu však čínská společnost CAS Space oznámila selhání a ztrátu nosiče. „Můžeme potvrdit, že první dva stupně pracovaly nominálně. Třetí stupeň však ztratil polohu tři sekundy po zážehu a aktivoval se autodestrukční mechanismus,“ uvedla společnost CAS Space v prohlášení. Dodala, že vyšetřování příčiny anomálie pokračuje. CAS Space je dceřiná společnost Čínské akademie věd, která se snaží získat zakázky na vynášení domácích i mezinárodních nákladů. Jednalo se o šestý let této rakety a zároveň první, který zaznamenal anomálii. Náklad tohoto startu byl tvořen větším počtem menších nákladů. Mezi nimi byl třeba francouzský CubeSat CASAA-Sat či testovací kus čínské výzkumné platformy. Už na rok 2025 plánuje CAS Space testovací let nového nosiče Kinetica-2, jehož první stupeň bude už na kapalné pohonné látky a motory budou spalovat směs leteckého petroleje (RP-1) a kapalného kyslíku.
Tento start byl 68. čínským pokusem o start v roce 2024, čímž byl překonán národní rekord 67 startů v kalendářním roce z roku 2023. Mezi 68 starty jsou započítány dva neúspěšné starty, oba za pomoci komerčních raket na tuhé palivo: Kinetica-1 a Hyperbola-1 od společnosti iSpace, jejíž neúspěšný let proběhl v červenci. Čína je v počtu startů v roce 2024 na druhém místě za USA, které mají na svém kontě více než 150 startů včetně startů uskutečněných firmou Rocket Lab z Nového Zélandu a před Ruskem, které letos zaznamenalo 17 startů. Americkým startům dominovala raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, zatímco ruská roční aktivita startů nadále klesala, a to z 25 v roce 2021, 22 v roce 2022 a 19 v roce 2023. Čína celkově výrazně zaostala za svoji prognózou 100 startů, kterou počátkem roku vyslovila hlavní státní kosmická agentura CASC. Tento počet zahrnoval přibližně 70 startů od CASC a přibližně 30 startů od komerčních subjektů. Jak CASC, tak komerční společnosti jako Landspace (Zhuque-2), Galactic Energy (Ceres-1) a Orienspace (Gravity-1) nedosáhly plánovaného počtu startů. Čína aktuálně hodně řeší vytíženost svých startovních komplexů a kosmodromů a snaží se podporovat výstavbu nových komerčních vzletových ramp. Čína také v roce 2024 vyslala na oběžnou dráhu svůj rekordní počet více než 260 kosmických družic a lodí, čímž výrazně překonala svůj rekord 221 kosmických objektů vypuštěných v roce 2023. Částečně k tomu přispěly první starty pro megakonstelace Qianfan a Guowang. Očekává se, že oba tyto projekty budou v příštích letech hnací silou dalšího nárůstu čínské aktivity v oblasti startů.
Michal Václavík na sítí X upozornil na významné jubileum ruské rakety Sojuz/R7, která si odbyla svůj dvoutisící start.
Roskosmos k dnešnímu jubilejnímu 2000. startu nosné rakety z rodiny R-7 připravil infografiku s přehledem počtu startů hlavních odvozených typů raket od R-7. Dovolil jsem si ji přeložit do češtiny. Zahrnuty jsou i neúspěšné starty a vývojové a vojenské starty R-7 a R-7A. pic.twitter.com/ivvcThJs6P
— Michal Vaclavik (@Kosmo_Michal) December 25, 2024
Přehled z Kosmonautixu:
Pojďme se ohlédnout za tím, co jsme pro vás vydali na webu v uplynulém týdnu. To vám pomůže ucelit přehled událostí posledních sedmi dní. Nejmenší planetku Hlavního pásu planetek objevil dalekohled Jamese Webba. Nová evropská družice EarthCARE se blíží ke konci uvádění do provozu a představila pomocí inovativního přístupu to, jak se dají dělat trojrozměrné profily mraků. Agentura NASA vybrala čtveřici soukromých společností, které mají rozšířit služby agenturní sítě Near Space Network na bázi komerčních přenosových kapacit přímo na Zemi. Pohřeb Sergeje Koroljova otevřel šestnáctý díl seriálu o programu Voschod. Na Štědrý den jsme vám přáli krásné Vánoce a s námi i posádka na Mezinárodní kosmické stanici. V tento den se však značně předvedla i Parker Solar Probe, která pokořila vlastní rekord v blízkém průletu kolem Slunce a tím pokořila i rychlostní rekord. Očekávaná heliofyzikální mise IMAP odstartuje dle současných plánů v září 2025. Síť DSN je zásadní pro naši komunikaci se vzdálenými kosmickými misemi a její nová anténa nyní dostala svou parabolu. Začátkem prosince se evropská raketa Vega-C úspěšně vrátila do služby, když vynesla družici Sentinel-1C. Nyní získal tento nosič nové smlouvy. Podruhé za méně než rok se k Měsíci vydá americká technologie, která má nasbírat data o interakci proudu spalin z motoru lunárního landeru s povrchem Měsíce. Poslední pátek v prosinci a tím i poslední pátek roku 2024 přinesl nové vydání Pokecu s Kosmonautixem. Jak v hlubinách Měsíce proudí teplo, se pokusí zjistit přístroj LISTER. A na závěr týdne nás čekal poslední Živě a česky komentovaný přenos, který opět obstarala raketa Falcon 9, která vynesla čtyři telekomunikační družice.
Snímek týdne:
Donald Pettit se 25. prosince podělil o fotku, která ukazuje brzké vánoční ráno na ISS. I na stanici byla připravena nadílka. Dárky se na stanici vozí s předstihem. Obsahem balíčku bylo zejména jídlo. Posádka se poté spojila se Zemí a odvysílala své poselství.
Video týdne:
Ve videu týdne se vrátíme k raketě New Glenn a užijeme si její historický první statický zážeh na všech sedm motorů BE-4, které svoji nespoutanou sílu předvedly v délce 24 sekund.
Zdroje informací:
https://www.space.com/
https://spaceflightnow.com/
https://spacenews.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/Gf3gVcwbEAEm5ZR?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Gfaw4WWWoAAD_l9?format=jpg&name=large
https://pbs.twimg.com/media/Gf5zCRVWcAAFXsK?format=jpg&name=medium
https://pbs.twimg.com/media/Gf6HterW4AEA76B?format=jpg&name=medium
https://scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/…VDFRKwBQ&oe=67762E2B
Je správné že mi bez přihlášení nešlo spustit video týdne ? Jinak dravím všechny zúčastněné a zejména redakci. Přeji krásný závěr roku a úspěšný i ten nadcházející !!!
Přihlášení kam? Na našem webu nebo na YouTube?
Každopádně Vám přejeme vše nejlepší do nového roku – hlavně zdraví!
Ad Snímek týdne. To vypadá jakoby se rusáci z ISS po anglicku vypařili. Nebo se stydí? Nikomu viditelně nechybí 😀
Na ISS je ještě svět normální, tak bych sem národnostní narážky netahal. Navíc tam není ani nikdo jiný. Rusové dále mají nábožensky svátek vánoční 6.1. a masový zvyk dávat si dárky o silvestrovské noci.
Vánoční poselství přednesla posádka západního segmentu, na ISS je sedmičlenná posádka. Ne že „tam není ani nikdo jiný“.
Vánoční poselství, pokud byste si je poslechl a nedělal unáhlené závěry, není o víře. A už vůbec ne o dárcích. Ale o čase stráveném v míru se svými blízkými. Je to poselství těch slušných všem lidem dobré vůle. rusáci se jej na ISS přestali účastnit v roce 2022, pokud se nemýlím.
Každoroční poselství, teď už jen části, posádky ISS se tak stalo symbolem a vzkazem. Mimo jiné toho, kdo je kdo (i na stanici). Bláboly o pravoslaví a bolševických tradicích jsou jen neumělý fíkový list.
to pristavanie asi nebude take sialene ako ked to skusal falcon prvykrat uplne bez dat, kedze tito maju uz skusenosti so suborbital pristavanim. vzdy je ale dobre, ked je konkurencia na dohlad (uspesne pristatie ich dostane nejakych 9 rokov za spacex, co je pri ich vrazednom tempe vyrazny uspech). good luck
Ten rozdíl velikostí (a hmotností) mezi NS a NG je dost výrazný. Ano, nějaké zkušenosti mají, ale je otázkou, co vše budou moci využít a co budou muset dělat jinak.