sociální sítě

Přímé přenosy

Falcon 9 (O3b mPOWER 4)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

Atmos Space

Společnost Atmos Space 10. prosince oznámila, že jmenovala Lori Garver do své poradní rady. L. Garverová, která sloužila jako zástupkyně administrátora NASA v letech 2009 až 2013, je dlouholetou zastánkyní komerčních vesmírných aktivit.

Vaya Space

Společnost Vaya Space oznámila kontrakt na více startů rakety Vaya Dauntless. Raketa vynese první fázi konstelace malých družic Space Telecommunications, Inc. Dauntless vypustí až 250 družic v rámci vícenásobné kampaně, která má začít v roce 2027.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly posilují své partnerství s Japonskem ve snaze čelit rostoucí dominanci Číny ve vesmírné oblasti. Spolupráce zahrnuje zdokonalení sdílených schopností v oblasti sledování vesmírných objektů.

SwRI

Jihozápadní výzkumný institut v San Antoniu získal kontrakt ve výši 26,1 milionu dolarů na stavbu přístrojů sledující vesmírné počasí. SwRI vyvine dva magnetometry pro projekt Lagrange 1 Series, který je součástí programu NOAA Space Weather Next.

constellr

Německý startup constellr, zabývající se termálním snímkováním, oznámil 9. prosince víceletý kontrakt s německou kosmickou agenturou DLR. Hodnota kontraktu nebyla zveřejněna.

AST SpaceMobile

Akcie společnosti AST SpaceMobile 9. prosince vyletěly o více než 16 % poté, co družicový operátor, nabízející přímé připojení do chytrého telefonu, oznámil desetiletou obchodní dohodu se společností Vodafone.

Neuraspace

Portugalský startup pro řízení vesmírné dopravy, společnost Neuraspace, instaloval druhý optický teleskop, který má pomoci sledovat objekty na nízké oběžné dráze (LEO). Teleskop byl instalován v Chile, aby skenoval jižní polokouli s objekty o velikosti pouhých 10 centimetrů.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Padne rozhodnutí kolem MSR ještě letos?

Do konce letošního roku by NASA mohla mít nový plán dopravy vzorků z Marsu. Agentura už v říjnu oznámila, že svolala externí skupinu odborníků, aby posoudila desítku studií zvenčí i zevnitř agentury o způsobech, jak snížit náklady na program MSR (Mars Sample Return) a urychlit návrat vzorků. V prosinci tým pro posouzení strategie MSR předloží svá doporučení vedení agentury k rozhodnutí. Tento tým bude mít na výběr z mnoha možností. Polovina studií zkoumala celkovou architekturu MSR, od shromažďování vzorků nasbíraných vozítkem Perseverance až po jejich návrat na Zemi.

Diagram zařízení Mars Ascent Vehicle
Diagram zařízení Mars Ascent Vehicle
Zdroj: https://upload.wikimedia.org/

Většina zbývajících studií se zaměřila na jediný prvek této architektury: raketu Mars Ascent Vehicle (MAV), která vzorky vynese na oběžnou dráhu Marsu. Zmenšení velikosti MAV by mohlo mít dopad na celou architekturu. Studie společnosti Quantum Space se zabývala možností dopravy vzorků do cis-lunárního prostoru a jejich následnou dopravou na zbytek cesty na Zemi.

Snížení nákladů

Kalifornská JPL (Jet Propulsion Laboratory) například navrhla přístup využívající malý lander a MAV využívající technologii sky-crane, která bezpečně doručila na povrch Marsu rovery Perseverance a Curiosity. Tento koncept by mohl snížit odhadované náklady na MSR z 11 miliard dolarů na zhruba polovinu, přičemž k dopravě vzorků na Zemi by došlo v polovině 30. let, jak uvedl Matt Wallace z JPL 6. listopadu na setkání skupiny MEPAG (Mars Exploration Program Analysis Group). Společnost Rocket Lab, která se ke studiím připojila později – svou účast oznámila teprve začátkem října – tvrdí, že nabízí ještě větší úspory. Společnost sice své plány veřejně nepředstavila, ale z abstraktu jejího návrhu, který zveřejnila NASA, vyplývá, že chce snížit celkové náklady na MSR na méně než 2 miliardy dolarů. Koncept využívá připravovanou raketu Neutron společnosti Rocket Lab a její zkušenosti s nízkonákladovými kosmickými misemi.

Tým zodpovědný za zhodnocení strategie MSR bude čelit nelehkému úkolu vyhodnotit životaschopnost těchto různých návrhů a najít přístup, který s největší pravděpodobností sníží náklady a zkrátí časový plán. Podle NASA nemusí výbor vybrat jedinou koncepci, ale může kombinovat prvky z různých studií, což je flexibilita, která může obtížnost jen zvýšit. Největší výzvou však je, že jejich práce může být zbytečná.

Trump-Muskův faktor

Časový plán pro posouzení MSR ze strany NASA znamená, že rozhodnutí by mohlo být přijato těsně před nástupem Trumpovy administrativy do úřadu. Ačkoli se nastupující administrativa konkrétně k MSR nevyjádřila, je pravděpodobné, že přinejmenším přezkoumá všechna rozhodnutí, která učinil aktuální administrátor NASA Bill Nelson v pravděpodobně posledních týdnech svého působení.

Na stole by mohly být radikální změny programu. Program, který má mnohaleté zpoždění a o miliardy dolarů překračuje původní předpokládané náklady, by se mohl stát terčem zájmu Trumpovy administrativy zaměřené na snižování vládních výdajů. Na druhou stranu by zrušení MSR otevřelo dveře Číně, aby se stala první zemí, která přinese vzorky z Marsu, což by zasadilo ránu americkému vedoucímu postavení ve výzkumu vesmíru.

Alternativně by MSR mohla být předstižena i jinými událostmi. Elon Musk hovoří o vyslání svých kosmických lodí na Mars již v roce 2026. Vzhledem k tomu, že Musk je v Trumpově okolí, mohl by se zasadit o to, aby se pomocí lodí Starship vracely vzorky rychleji a levněji než konvenčními postupy. SpaceX ostatně je mezi společnostmi, které se účastnily studií MSR, ale nesdělila žádné podrobnosti o svém návrhu, kromě toho, že uvedla, že by se spoléhala na Starship.

Jsme velmi rádi, že máme k dispozici celou řadu možností, které se zkoumají,“ řekl na zasedání ME-PAG Jeff Gramling, ředitel programu MSR v ústředí NASA a dodal: „Myslíme si, že budeme schopni předložit plán.“ Toto setkání se však konalo den po volbách, což znamená, že plán, se kterým NASA přijde v prosinci, nemusí být konečným slovem o budoucnosti programu.

Přeloženo z:
https://spacenews.com/

Zdroje obrázků:
https://i0.wp.com/…/2024/12/24764_PIA23496-web.jpg
https://upload.wikimedia.org/…Mars-ascent-vehicule-diagram.png
https://photojournal.jpl.nasa.gov/jpeg/PIA04304.jpg

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Lubo
Lubo
1 den před

no, to by mohol byt pekny pohlad ako Preserverance zacuva do vytahu na Starship a ide sa komplet domov a do muzea.. by ma zaujmalo, ci je to vobec energeticky realizovatelne bez dotankovania na povrchu Marsu. Ci by pomohlo dotankovanie na orbite Marsu pred pristanim (zbrdenie a parking na orbite pomocou aerobrakingu) a potom po dosiahnuti orbity po starte..

gendibal
gendibal
1 den před

Jsem dost překvapený, že o něčem takovém hodlá NASA rozhodovat v posledních dnech současného vedení. Nejen Biden, chromá kachna je toho času i Nelson, a neměl by proto dělat nic, čím by zkomplikoval život novému vedení.

Honza1616
Honza1616
19 hodin před

A pak přijde Elon se Starship která tam doveze bagr a zpět dovezou xx tun regolitu 🤣🤣🤣
No ale zpět nohama na zem, i kdyby se mu nepovedl ten start flotily lodí Starship vyslaných k Marsu v r.2026 což nepovažuji za nereálné.
Rok a půl na vypilování vesmírného tankování je dost času a přistávat už taky umějí, proč by tam nemohla odletět obyčejná raketa s jeřábem v nákladním prostoru a zpět dovézt celý rovere Perseverance nebo nějaký menší který posbírá ty zásobníky se vzorky?
No i kdyby se mu to nepovedlo v r.26 tak o 2 roky později je to zcela reálné vzhledem k pokroku, navíc tou dobou budou lidé už stát i na Měsíci, takže kombinace HLS a běžné Starship pro průlet atmosférou, to mi zní celkem jako fajn nápad co půjde stihnout snad bez problémů.

Přijde mi jako bláznivé počítat s návratem vzorků z Marsu v roce 35+-
tou dobou tam budou létat nákladní lodě Starship s materiálem pro lidskou kolonii jako kamiony u nás na dálnicích 🤷🏻‍♂️🤣

Lubo
Lubo
17 hodin před
Odpověď  Honza1616

ved to, ze Starship ma potencial to zvladnut, hlavne v neskorsich iteraciach, len musi zoparkrat dotankovat.. a to by ma zaujmalo, ako by sa to dalo zrealizovat bez pozemnej infrastruktury na Marse destilujucej Metalox, ktora je momentalne sci-fi.
Tipujem dotankovanie na Zemskej a potom na Mars orbite (obojsmerne), co znamena tam zriadit a naplnit tankovacie depoty.
Kolko Starshipov by bolo treba nastrielat na orbit Zeme a potom poslat smerom k Marsu aby mohli 2 Starshipy (redundancia) pristat, odstartovat a odletiet smerom k Zemi? A to v jednom startovaciom okne.
Tipujem 100+ a toto je na zlost.. orbitalna mechanika a gravitacne zakony su pre sucastnu technologiu kompletne na zlost.. stale zijeme v „cyber-punk“ obdobi vesmirneho cestovania, ako z kniziek Julesa Verne alebo z Iron Sky 🙂

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.