sociální sítě

Přímé přenosy

GSLV MkII (NISAR)
00
DNY
:
00
HOD
:
00
MIN
:
00
SEK

krátké zprávy

AST SpaceMobile

Společnost AST SpaceMobile plánuje od července vypouštět družice pro svou konstelaci širokopásmového připojení přímo do chytrých telefonů každý jeden až dva měsíce. Cílem je spustit beta verzi služeb pro AT&T a Verizon ve Spojených státech do konce roku.

Troye Meinka

Americký senát 13. května potvrdil Troye Meinka jako 27. ministra letectví. Meink naposledy působil jako zástupce ředitele Národního průzkumného úřadu (NRO), nastupuje do úřadu v okamžiku, kdy letectvo i vesmírné síly procházejí ambiciózními modernizačními programy.

MDA Space

Společnost MDA Space, která pro Gateway staví robotický systém Canadarm3, na konferenci o výsledcích hospodaření 8. května uvedla, že se prozatím soustředí na pokračování práce na systému Canadarm3. Dle společnosti by technologie mohla být znovu využita k jiným účelům, pokud by byl schválen návrh rozpočtu Bílého domu.

X-Bow Systems

Společnost X-Bow Systems, startup zabývající se výrobou raketových motorů na tuhá paliva, získala v rámci financování 35 milionů dolarů. Poslední kolo vedla společnost Lockheed Martin, která se společností uzavřela strategickou dohodu.

U.S. Space Force

Americké vesmírné síly udělily zakázky v celkové hodnotě 17,6 milionu dolarů společnostem Auria Space a Sphinx Defense na vybudování prototypů cloudových základen, které by propojily vojenské družicové operace s komerčními a vládními anténami pro zvýšení kapacity.

Apex 1.0

V prohlášení z 9. května společnost ispace US, americká dceřiná společnost japonské společnosti ispace, uvedla, že pro svůj lunární modul Apex 1.0 použije nový motor s názvem VoidRunner. Změna znamená posun startu z roku 2026 na rok 2027.

Rocket Lab

Společnost Rocket Lab uvádí, že plánovaná akvizice německého dodavatele optické komunikace, společnosti Mynaric, je klíčová pro další plány při účasti v nabídkách na družicové konstelace a případný vývoj vlastních družic.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

V Brně se chystá konstrukce pro misi Comet Interceptor

Česká republika a její kosmický průmysl si mohou připsat další zajímavý „úlovek“. Firma OHB Czechspace, sídlící v Brně, začíná montovat neletový exemplář prachového štítů pro evropskou sondu Comet Interceptor. Jejím úkolem bude proletět kolem komety, a proto potřebuje ochranu před prachem, který jí zkříží cestu. Prachový štít se bude skládat v Brně na přelomu listopadu a prosince, přičemž práce zaberou přibližně dva týdny. Štít bude připojen na desku z hliníkové slitiny s rozměry zhruba 140 × 140 centimetrů, která usnadní jeho přepravu do testovacího střediska.

Design prachového štítu pro misi Comet Interceptor.
Design prachového štítu pro misi Comet Interceptor.
Zdroj: Tisková zpráva OHB Czechspace

Na desku s vymezovacími bloky bude umístěn hliníkový sendvičový panel a poté bude ke konstrukci připevněna podpůrná struktura spolu s několika vrstvami různých materiálů tvořících samotný prachový štít,“ stojí v tiskové zprávě od OHB Czechspace. „Jednotlivé vrstvy prachového štítů slouží k postupnému zpomalení a zachycení částic z komety, aby nepronikly k samotné družici. Na podobném principu funguje například konstrukce balistických vest. I malé částice pohybující se vysokou rychlostí mohou totiž způsobit poškození klíčových komponentů satelitu, jako jsou antény, solární panely, senzory a další přístroje nutné k provozu satelitu ve vesmíru,“ uvedl Roman Kaňa, vedoucí skupiny návrhu družic z firmy OHB Czechspace.

Dokončená konstrukce bude vážit lehce přes 180 kilogramů a její cesta povede do testovacích zařízení IABG v Německu, kde na ni budou čekat veškerá potřebná testování. Jedním z řady testů bude i akustická zkouška simulující hluk při startu rakety. Samotná mise Comet Interceptor má odstartovat v roce 2029 a čeká ji úkol, jaký dosud žádná jiná mise neměla – prozkoumá totiž kometu, jakou lidstvo zatím nezkoumalo. Všechny dosavadní kosmické mise studovaly krátkoperiodické komety, které se ke Slunci vracejí za méně než 200 let. Při každém takovém průletu však dochází k erozi jejich materiálu, což mění vlastnosti i vzhled jádra. Mise Comet Interceptor od agentury ESA se proto zaměří na zatím neznámé těleso, které není ovlivněno Sluncem. Dá se tak očekávat značný přísun cenných vědeckých poznatků.

Zdroje informací:
Tisková zpráva OHB Czechspace
https://en.wikipedia.org/wiki/Comet_Interceptor

Zdroje obrázků:
Tisková zpráva OHB Czechspace

Hodnocení:

5 / 5. Počet hlasů: 6

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.