NASA spolu se svými průmyslovými a mezinárodními partnery plánuje udržitelný průzkum povrchu Měsíce v rámci programu Artemis. Tento program má přinést významné vědecké a technologické pokroky, které budou přínosné pro celou společnost. Součástí těchto plánů je rozšíření spolupráce s firmami Blue Origin a SpaceX. NASA chce těmto společnostem přidělit nové úkoly a rozšířit jejich stávající smlouvy na vývoj lunárních přistávacích modulů. Tyto moduly budou navrženy tak, aby dokázaly dopravit na povrch Měsíce velké vybavení a rozměrnou infrastrukturu.
NASA plánuje zadat demonstrační mise oběma poskytovatelům lunárních landerů. Tyto mise mají potvrdit spolehlivost jejich návrhů velkých nákladních modulů. Předchází tomu certifikace designu, kterou musí společnosti úspěšně absolvovat. Rozšíření této spolupráce navazuje na výzvu NASA z roku 2023, kdy agentura požádala firmy SpaceX a Blue Origin o vývoj nákladních verzí jejich lunárních landerů. Tyto přistávací moduly se již připravují pro pilotované mise Artemis III, Artemis IV a Artemis V.
„NASA plánuje další mise s posádkou a podpůrné mise na Měsíc i po Artemis V,“ říká Stephen D. Creech, asistent zástupce přidruženého správce pro technické záležitosti z programu Moon to Mars a dodává: „Kampaň Artemis je postavena na spolupráci s průmyslovými a mezinárodními partnery. Dva různí poskytovatelé lunárních modulů nabízejí flexibilitu i zajištění pravidelných přistání. To podporuje vědecké objevy a otevírá nové příležitosti.“
NASA plánuje nejméně dvě zásobovací mise s velkým nákladem. Nákladní verze Starship od SpaceX by měla na povrch Měsíce dopravit přetlakové vozítko, které připravuje japonská agentura JAXA. Tato mise by se mohla uskutečnit nejdříve ve fiskálním roce 2032. Vozítko má podpořit mise Artemis VII a další navazující mise. Firma Blue Origin má dodat na Měsíc povrchový obytný modul. Tato mise je plánována nejdříve na fiskální rok 2033.
„Díky pokroku ve vývoji přistávacích modulů pro posádku i náklad a harmonogramu misí Artemis jsme přidělili společnosti SpaceX přepravu přetlakového vozítka a firmě Blue Origin dodávku lunárního habitatu,“ říká Lisa Watson-Morgan, manažerka programu pilotovaných lunárních landerů z Marshallova střediska v Huntsville a dodává: „Tyto velké demonstrační mise pomohou NASA a jejím partnerům optimalizovat technické znalosti, financování a zdroje. To bude zásadní pro přípravu na budoucí průzkum hlubokého vesmíru.“
SpaceX bude pokračovat ve vývoji nákladní verze Starship pro přepravní misi v rámci dodatku H smlouvy NextSTEP. Blue Origin se zaměří na vývoj nákladního modulu a jeho demonstrační misi v rámci dodatku P téže smlouvy. NASA plánuje vydat první výzvu k předkládání návrhů od obou firem počátkem roku 2025.
Přeloženo z:
https://www.nasa.gov/
Zdroje obrázků:
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/11/human-lunar-landing-systems-cargo-variants-conceptual-renderings.jpg
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/04/hls-large-cargo-landers-240419.jpg
Myslím, že NASA by udělala líp, kdyby plánování akcí s horizontem málem desetiletí pozdržela do února příštího roku. Při té vzdálené perspektivě už těch pár měsíců nehraje žádnou roli, ale aspoň by se vyarovali toho, že teď něco naplánují a po nástupu tandemu Trump-Musk to zase budou potupně rušit.
Můj názor, nikomu ho nevnucuji.
Je to jen výzva k předkládání návrhů. To není nic závazného.
Souhlas. Mně se zdá, že Gateway je nyní slepý úkrok stranou. Upravený Starship bude přistávacím modulem, tak proč by jiný podobný nemohl nahradit Gateway? Prostoru tam bude pro pár astronautů i na procházky.
Staci jedna nehoda a budeme tam, kde jsme byly u raketoplanu. Nekolikalete pauzy.
Je treba mit v rukavu zalohu(SLS, Orion), ano je draha, ale pouze relativne, miliarda USD v celkovem rozpoctu USA je naprosto smesna castka a navic se vyhazuji mnohem horsim zpusobem.
Jen at vse bezi jak je, Gateway bude perspektivne slouzit pro testovani dlouhodobych pobyt v kosmu mimo ochranne magneticke pole Zeme. Simulace takhle daleko od Zeme bude dokonala.
A hlavne bude pomerne velke obytne zarizeni, ktere spice zaruci trvani lunarniho pilotovaneho programu.
Kdezto pristani modulu s vozikem na povrchu takova zaruka neni, to uz tu pred 50-60 lety bylo, za chvili budou pametnici posledniho pristani clovena na Mesici stareckove.