Dnes v 11:23 SELČ odstartovala z floridské rampy LC-39A raketa Falcon 9 s kosmickou lodí Crew Dragon. V rámci mise Polaris Dawn má proběhnout především první amatérský výstup do volného kosmického prostoru, nebo testovací datové spojení Crew Dragonu s družicemi Starlink pomocí laseru. Z vědeckého hlediska je ale nejzajímavější dráha, na které bude kolem Země kosmická loď kroužit krátce po startu. Apogeum (nejvyšší bod) dráhy se má nacházet ve výšce až 1400 kilometrů, což je největší vzdálenost od Země od návratu lunární mise Apollo 17 v roce 1972 a také překonání rekordu Gemini XI ze září 1966 v nejvyšší výšce oběžné dráhy pilotované kosmické lodě okolo Země. To skýtá značný vědecký potenciál a nás může těšit, že zde má naše republika své zastoupení.
Na palubě kosmické lodi Crew Dragon je během mise Polaris Dawn i detektor HERA od agentury NASA. Ten funguje díky integraci modulu s čipem Timepix, který vyrábí česká společnost ADVACAM. Úkolem zařízení je měřit dávku radiace a určovat směr, ze kterého přichází. Crew Dragon nebude na této vysoké dráze celých pět dní. Posádku během prvních dvou dnů čeká několik průletů radiačními pásy. Delší pobyt v náročném prostředí by nesvědčil posádce, ani systémům lodi. Dávka záření, kterou dostanou, je výrazně vyšší, než v případě pobytu na Mezinárodní kosmické stanici, která obíhá 420 km nad Zemí.
Právě kosmické záření je největší překážkou, která brání dlouhodobějším kosmickým letům dále od Země. „Radiační kamery s nízkou spotřebou energie, které ADVACAM vyrábí, mohou těmto škodám pomoci zabránit. Dokážou sledovat každou částici a určit její typ a energii. Tato data také pomůžou lépe popsat dopady radiace na člověka při pobytu ve vysoké vzdálenosti od Země,“ uvádí firma ve své tiskové zprávě a dodává: „Patentovaná technologie společnosti ADVACAM, kterou tyto detektory využívají, byla vyvinuta v rámci částicového výzkumu v CERNu. Obdobná zařízení, jako to na palubě Crew Dragon, chrání i mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a komerční satelity. V budoucnu by se mohla podívat i na Měsíc a hlouběji do vesmíru.“
Zdroje informací:
Tisková zpráva ADVACAM
https://www.facebook.com/
Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GRlMySobcAAezIe?format=jpg&name=large
Tisková zpráva ADVACAM
„Radiační kamery s nízkou spotřebou energie, které ADVACAM vyrábí, mohou těmto škodám pomoci zabránit.“
Mohu se zeptat jak je to myšleno? Já to pochopil spíše tak, že jde o to, že mohou pomoci jak se naučit tato rizika omezit, ale samotné kamery asi ničemu nezabrání.
Mrkněte do toho odkazu na facebook tam je to vysvětleno jednodušeji a srozumitelněji.Je to radiační monitor s českým detektorem
Samotné sledovače poskytnou data / informace / poznatky, která umožní zabránit těmto škodám. Jinými slovy – pomohou nám poznat nepřítele, abychom věděli, proti čemu je potřeba se bránit a jak.
Ano, takže přesně jak píšu na konci svého příspěvku, bylo by fajn to upravit i v článku.
Nemyslím si, že je to potřeba upravovat. Ta současná formulace mi přijde v pořádku.