sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Aspera

NASA 14. května oznámila, že společnosti Rocket Lab zadala zakázku na vynesení mise Aspera raketou Electron. Start je naplánován nejdříve na první čtvrtletí roku 2026 ze startovacího komplexu 1 společnosti na Novém Zélandu.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Falcon stále nemá povolení k letu, ale už provedl zážeh

Dění kolem návratu raket Falcon 9 do služby připomíná hru kočky s myší. SpaceX se snaží Federálnímu leteckému úřadu (FAA) všemi možnými způsoby ukázat, že je připravena opět startovat se svými raketami Falcon. Zjevně tak chce úřad přimět ke schválení svého návrhu, o kterém jsme psali už minulý týden. V kostce jde o to, že pokud úřad uzná, že při nehodě mise Starlink 9-3 nedošlo k ohrožení veřejné bezpečnosti, nemuselo by se s návratem čekat až se FAA seznámí s výsledky vyšetřování. SpaceX by pokračovala ve vyšetřování, ale zároveň by už mohla opět startovat.

Dnes v 6:00 SELČ došlo na rampě SLC-40 ke statickému zážehu Falconu 9, který zde čeká na misi Starlink 10-4. Dříve SpaceX prováděla statické zážehy před každým startem svých raket, ale postupně u toho u většiny misí upustila. Jelikož anomálie při misi Starlink 9-3 zasáhla horní stupeň, nedá se předpokládat, že by statický zážeh měl posloužit k vyšetřování anomálie. Jedná se tedy o další signál, který SpaceX vysílá k FAA a jehož prostřednictvím říká: „My jsme připraveni letět, jen nám dejte povolení.

S tím, jak se čeká, kdy (případně zda vůbec) FAA na návrh SpaceX kývne, se postupně posouvají termíny startů. Na floridském kosmodromu navíc byl dnes odpoledne našeho času zpozorován přesun aerodynamického krytu Falconu 9 pro jednu z dalších misí – pravděpodobně pro Starlink 10-9, která má startovat z rampy 39A. Bude tedy velmi zajímavé sledovat příští vývoj.

Zdroje informací:
https://www.elonx.cz/
https://www.elonx.cz/
https://x.com/SpaceflightNow/
https://x.com/Alexphysics13/

Zdroje obrázků:
https://pbs.twimg.com/media/GTTb2ZfXMAA31vk?format=png&name=small

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Radek V.
Radek V.
9 měsíců před

Tak od rána už to neplatí. FAA udělila Falconu 9 povolení k letu. Bezpilotní mise můžou startovat. Předcházelo tomu zveřejnění příčiny havárie – prasklé potrubí kyslíku u snímače tlaku. Na chystaných Falconech je potrubí i se snímačem odstraněno.

lablackpepper
lablackpepper
9 měsíců před
Odpověď  Radek V.

Super, díky za info.

Kamil
Kamil
9 měsíců před
Odpověď  Radek V.

Muskova zásada č.7? Pokud nějaký díl selže, odstraň ho?

Petr Kasan
Petr Kasan
9 měsíců před
Odpověď  Kamil

přesně:-)
Nebo postupují podle Murphyho zákona: Když něco nejde, prašť do toho kladivem. Když to upadne, je jasné, že to tam nemělo co dělat.

mikisocka
mikisocka
9 měsíců před

zaujmave na tej pricine je (ak tomu spravne rozumiem z vyjadreni spacex), ze unik sposobil az prilisne ochladenie oblasti a teda namiesto kontrolovaneho zazihu motora prislo prilis rychle nastartovanie, kedze boli az moc dobre podmienky na start motora.

myslel som prave, ze prislo k slabsiemu vykonu motora, nie k vyssiemu 🙂

Radek V.
Radek V.
9 měsíců před
Odpověď  Dušan Majer

Já bych to řekl spíš tak, že v komoře motoru došlo místo plynulého zážehu pomocí zápalné kapaliny přímo k výbuchu směsi paliva a kyslíku.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.