sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

LeoLabs

Společnost LeoLabs, kalifornský provozovatel pozemních radarů pro sledování objektů na nízké oběžné dráze Země, získala v rámci amerického vojenského programu financování ve výši 4 milionů dolarů na modernizaci svého mobilního sledovacího radaru.

Skynopy

Francouzská kosmická agentura přispěla do kola financování ve výši téměř 18 milionů dolarů pro místní startup Skynopy, čímž podpořila úsilí o rychlý rozvoj sítě pozemních stanic.

NOAA

Ministerstvo obchodu zveřejnilo 30. června dlouho odkládaný dokument Kongresu s odůvodněním návrhu rozpočtu Národního úřadu pro oceán a atmosféru na fiskální rok 2026. Dokument poskytuje více podrobností o návrhu rozpočtu. Ministerstvo obchodu navrhuje ukončit financování programu koordinace vesmírného provozu.

EchoStar

Společnost EchoStar odložila možné podání návrhu na vyhlášení bankrotu, aby měla více času na jednání s regulačními orgány, které přezkoumají, zda americký družicový operátor dodržuje podmínky vázané na jeho licence.

GOSAT-GW

Japonská raketa H-2A 28. června úspěšně vynesla vědeckou družici GOSAT-GW neboli Ibuki GW, na sluneční synchronní oběžnou dráhu. Družice bude snímat skleníkové plyny a koloběh vody. Start byl posledním letem rakety H-2A.

Muon Space

Společnost Muon Space zveřejnila první tepelné infračervené snímky ze své družice FireSat Protoflight, což představuje milník pro konstelaci družice specializovanou na detekci lesních požárů. Snímky jsou pořízené pomocí šestikanálového multispektrálního infračerveného přístroje.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rover Curiosity se chystá opět vrtat

Americké vozítko na Marsu se minulý týden setkalo s kamenem nezvyklého zbarvení a textury, který byl jen o kousek mimo jeho dosah. Aby se experti mohli dozvědět více o geologii v okolí těchto hornin, popojeli s roverem asi o 70 centimetrů, aby se dostali k nedaleké skále, která je dostatečně velká na to, aby se do ní dalo vrtat! Po diskusích, které proběhly v uplynulých dnech s inženýry, geology, chemiky a dalšími odborníky, tým potvrdil, že místo na přiloženém obrázku bude dalším potenciálním cílem pro vrtání. Nový cíl dostal název Mammoth Lakes (v překladu Mamutí jezera), což odkazuje na město v kalifornském pohoří Sierra Nevada s čedičovými sloupy, horkými prameny a vodopády.

11. června se Amelie Roberts, zodpovědná za dodržování plánu pro tematickou skupinu Geologie a mineralogie, věnovala zapisování všech potřebných pozorování do plánu, protože se experti připravovali na vrtání. V prvním solu začali s nezbytnými přípravnými pracemi. Rover použil svůj nástroj DRT (Dust Removal Tool) pro odstraňování prachu, následně se dané místo vyfotilo detailní kamerou MAHLI, aby bylo možné zachytili sedimentární textury. O analýzu složení před odběrem se postaral rentgenový spektrometr alfa částic APXS. Tyto kroky jsou klíčové pro pochopení potenciálu lokality předtím, než se tým odhodlá k vrtání.

Během druhého solu začalo aktivit přibývat. Přístroj ChemCam vypálil k cíli salvu laserových pulsů s cílem odpařit povrchovou vrstvu kamene a provést analýzu tohoto materiálu. Následujícím krokem bylo fotografování okolí, aby mohli vědci lépe porozumět kontextu celé oblasti. Kamera MastCam se tak skoro půl hodiny otáčela, aby pořizovala snímky pro rozsáhlou mozaiku okolí. Přístroj ChemCam pak posloužil k vytvoření snímků sedimentárních textur v okolních kamenech ve vysokém rozlišení, které pomohou lépe porozumět prostředí, kde se usazoval materiál, který tyto kameny vytvořil. I v takto nabitém harmonogramu našli plánovači místo na monitorování prachu. Nezbývá než věřit, že z Marsu přijde potěšující zpráva a Mammoth Lakes se stane 41. kamenem, který rover Curiosity navrtá.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/…/nlb-771233456edr-f1072496ncam00353m-1.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.