sociální sítě

Přímé přenosy

krátké zprávy

Josef Aschbacher

Josef Aschbacher 13. května při slyšení před výborem Evropského parlamentu prohlásil, že je „zázrak“, že Evropa dosáhla vedoucí role v některých vesmírných oblastech, jako je pozorování Země a navigace, vzhledem k tomu, že její výdaje na vesmír značně zaostávají za Spojenými státy a Čínou.

Artemis Accords

Norská ministryně obchodu a průmyslu Cecilie Myrsethová podepsala Artemis Accords během akce v sídle Norské kosmické agentury v Oslu, které se zúčastnil šéf agentury a chargé d’affaires velvyslanectví USA v Oslu.

Solestial

Startup Solestial, který se zabývá solární energií získal v rámci financování série A 17 milionů dolarů na rozšíření výroby křemíkových fotovoltaických panelů pro vesmírné aplikace.

OneWeb

Společnost Ramon.Space, specialista na vesmírné výpočty, 14. května oznámila dohodu o dodávce systémů digitálních komunikačních kanálů pro nejméně 70 připravovaných družic OneWeb, což pomůže s přechodem konstelace na softwarově definovanou síť, kterou lze aktualizovat na oběžné dráze.

Zeno Power

Zeno Power, startup financovaný rizikovým kapitálem, který vyvíjí jaderné baterie pro extrémní prostředí, 14. května oznámil, že získal 50 milionů dolarů v rámci financování série B na urychlení své práce v oblasti vesmírných a podvodních energetických systémů.

Arabsat

Saúdskoarabský geostacionární operátor Arabsat podepsal 14. května dohodu o poskytnutí širokopásmové kapacity z navrhované konstelace na nízké oběžné dráze Země se společností Telesat.

Varda Space Industries

Společnost Varda Space Industries oznámila, že 13. května úspěšně přistála její návratová kapsle W-3 v Jižní Austrálii, čímž dokončila svou třetí misi. Mise W-3 se zaměřila na shromažďování dat pro vojenský hypersonický výzkum.

Naše podcasty

Doporučujeme

Objednejte si knihy našich autorů a nahlédněte tak do historie kosmonautiky.

Poděkování

Náš web běží spolehlivě díky perfektnímu servisu hostingu Blueboard.cz, děkujeme!

Rover Curiosity se chystá opět vrtat

Americké vozítko na Marsu se minulý týden setkalo s kamenem nezvyklého zbarvení a textury, který byl jen o kousek mimo jeho dosah. Aby se experti mohli dozvědět více o geologii v okolí těchto hornin, popojeli s roverem asi o 70 centimetrů, aby se dostali k nedaleké skále, která je dostatečně velká na to, aby se do ní dalo vrtat! Po diskusích, které proběhly v uplynulých dnech s inženýry, geology, chemiky a dalšími odborníky, tým potvrdil, že místo na přiloženém obrázku bude dalším potenciálním cílem pro vrtání. Nový cíl dostal název Mammoth Lakes (v překladu Mamutí jezera), což odkazuje na město v kalifornském pohoří Sierra Nevada s čedičovými sloupy, horkými prameny a vodopády.

11. června se Amelie Roberts, zodpovědná za dodržování plánu pro tematickou skupinu Geologie a mineralogie, věnovala zapisování všech potřebných pozorování do plánu, protože se experti připravovali na vrtání. V prvním solu začali s nezbytnými přípravnými pracemi. Rover použil svůj nástroj DRT (Dust Removal Tool) pro odstraňování prachu, následně se dané místo vyfotilo detailní kamerou MAHLI, aby bylo možné zachytili sedimentární textury. O analýzu složení před odběrem se postaral rentgenový spektrometr alfa částic APXS. Tyto kroky jsou klíčové pro pochopení potenciálu lokality předtím, než se tým odhodlá k vrtání.

Během druhého solu začalo aktivit přibývat. Přístroj ChemCam vypálil k cíli salvu laserových pulsů s cílem odpařit povrchovou vrstvu kamene a provést analýzu tohoto materiálu. Následujícím krokem bylo fotografování okolí, aby mohli vědci lépe porozumět kontextu celé oblasti. Kamera MastCam se tak skoro půl hodiny otáčela, aby pořizovala snímky pro rozsáhlou mozaiku okolí. Přístroj ChemCam pak posloužil k vytvoření snímků sedimentárních textur v okolních kamenech ve vysokém rozlišení, které pomohou lépe porozumět prostředí, kde se usazoval materiál, který tyto kameny vytvořil. I v takto nabitém harmonogramu našli plánovači místo na monitorování prachu. Nezbývá než věřit, že z Marsu přijde potěšující zpráva a Mammoth Lakes se stane 41. kamenem, který rover Curiosity navrtá.

Přeloženo z:
https://science.nasa.gov/

Zdroje obrázků:
https://science.nasa.gov/…/nlb-771233456edr-f1072496ncam00353m-1.jpg

Štítky:

Hodnocení:

0 / 5. Počet hlasů: 0

Sdílejte tento článek:

Další podobné články:

Komentáře:

Odběr komentářů
Upozornit
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hodnocený
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.

Děkujeme za registraci! 

Prosím, klikněte na potvrzovací odkaz v mailu, který vám dorazil do vaší schránky pro aktivaci účtu.